Jump to content

Poszukuję DARMOWEGO programu do tworzenia planów.


Marcus

Recommended Posts

Witam.

 

Chciałbym zapytać, jaki programik polecilibyście do tworzenia planów, projektowania modeli ( nie wiem, czy dobrze się wyrażę: w 2D i 3D - możliwość pokazania w rzucie ) .

Możliwie po polsku, ale niekoniecznie.

I jak zaznaczyłem w temacie - musi być darmowy.

 

Szukałem na forum i nie znalazłem. Może nic nie było na ten temat bądź źle szukałem.

 

 

Czekam na propozycje. :)

Link to comment
Share on other sites

Witam

Z darmowych programów, znaleźć 2D i 3D w jednym raczej trudno.

Z 2D darmowych:

CadStd Lite, mały ale przydatny, u mnie działa bez zarzutu, tylko wersja ang.

DoubleCad XT, nowy, polski, właśnie testuję, wygląda ciekawie.

Obydwa do pobrania na Dobreprogramy

Link to comment
Share on other sites

Guest slawekmod

Polecam TurboCad 17 Pro Trial ze strony www.turbocad.com. Wersję 15Deluxe można kupić w Polsce za około 70zł. Dodam link do nielubianego forum gdzie opisałem z kumplami ten soft i parę amatorskich lekcji rysowania http://www.rcclub.eu/viewforum.php?f=47 ( zanim ktoś usunie post niech się zastanowi czy w tym poście działam na szkodę czy może dla dobra pfmrc a właściwie jego użytkowników którzy chcą sami rysować w CAD)

Link to comment
Share on other sites

A ja ci polecam program który nazywa się ProDesktop (to klon ProEnginera). Miałem ten program w poprzedniej firmie, licencja na stanowisko kosztowała chyba coś ok 3000$ - drogo ale to nieistotne.

Każdy z konstruktorów dostał płytke z wersją studencką którą mogliśmy sobie w domu zainstalować. Była to w pełni działająca wersja, której tylko nie można było wykorzystywać komercyjnie. Przypuszczam że będzie również do pobrania w sieci.

Link to comment
Share on other sites

Guest slawekmod

Niestety darmowe programy do rysowania CAD zawsze mają jakieś ograniczenia. Też szukałem tego typu softu. Zdecydowałem się na TurboCad 15 Deluxe i nie żałuję . Mam legalny soft , zarejestrowany w IMSI (producent) i ogrom funkcji do użycia. Im więcej rysuję w tym programie tym więcej funkcji odkrywam. Dodam tylko że rysowania w nim nauczyłem się praktycznie sam - program jest dość intuicyjny . Polecam.

Link to comment
Share on other sites

paint xD

Ale żeś dowalił... :lol2:

 

 

Dzięki za odpowiedzi, wcześniej konsultowałem się ze Sławkiem i pobrałem już TurboCad'a 17 Pro trial. Nie mogę go jednak użyć, bo mój komputer się uszkodził i muszę zadowolić się tym siostry... :? Ale mam nadzieję że szybko znajdę i wymienię usterkę i będę mógł uczyć się "projektowania".... 8)

Link to comment
Share on other sites

paint xD

Ale żeś dowalił... :lol2:

 

 

Nie narzędzie ważne, tylko konstruktor... :wink:

Jak nie umiesz, to ci AutoCad Ultra PRO 5000, nie pomoże.

 

Programy CAD-owskie to TYLKO wirtualna wersja kartki papieru i ołówka.

Za kiepskiego konstruktora planów nie narysują. :twisted:

Link to comment
Share on other sites

A tak raczej z ciekawości poszukałem trochę o tym moim Pro/Desktop'ie którego kiedyś używałem.

Firma PTC z niego zrezygnowała, przestała nim po prostu handlować, bo robił konkurencję dla Pro/Enginera z którym był częściowo kompatybilny.

Jeżeli znajdziesz gdzieś w sieci (nawet na torentach) wersję Pro/Desktop Expres to możesz jej spokojnie używać, ona była całkowicie darmowa. Z tego co pamiętam w wersji express były ograniczenia dotyczące korzystania z baz danych części znormalizowanych, oraz kilku bardziej zaawansowanych funkcji. Ale zapewniam że do zaprojektowania modelu w 3D nie wykorzystasz nawet 15% możliwości tego programu.

Link to comment
Share on other sites

Z darmowych dodałbym jeszcze T-Flex Parametric CAD w wersji studenckiej. Zachowuje pełną funkcjonalność produktu komercyjnego. Nie można tylko wyeksportować projektu do ogólnie używanych formatów CAD. I waży tylko 300M o ile pamiętam. Na stronie polskiej są samouczki.

Link to comment
Share on other sites

Guest slawekmod

No tak, tylko wersja studencka jest legalna dla studentów , podejrzewam że poza uczelnią lub po jej ukończeniu przestaje być legalna.

Link to comment
Share on other sites

Baczek - A modelik rysowałeś ty, czy program? :wink:

CAD to tylko kartka papieru, tylko nieco bardziej rozwinięta i wygodniejsza. Co na niej narysujesz to twoja zasługa.

Na desce kreślarskiej nie takie rzeczy robili. Mogli zaprojektować na niej F-16 i Prom kosmiczny, to i model by dało radę. :P

Link to comment
Share on other sites

Guest slawekmod

CAD jak to CAD , wiadomo że można na papierze ale CAD umożliwia złożenie modelu w komputerze i sprawdzenie poprawności projektu pod względem technologii składania jego części , wzajemnie ich dopasowanie itp a tego na kartce już się nie zrobi. Dawno zamieniłem kartki na TC.

Rysował bączek a program wykreślił kreski i łuki takie jakie mu kazał wykreślić Rafał. A czy to kartka czy ekran chyba jest tu bez znaczenia.

Link to comment
Share on other sites

Jeśli nie zależy Ci na rysowaniu 3D, renderingu etc to polecam Corela, wersję 30 dniową masz tu : http://www.dobreprogramy.pl/CorelDRAW-Graphics-Suite,Program,Windows,17075.html

 

Ewentualnie możesz porysować w Inkscape : http://www.dobreprogramy.pl/Inkscape,Program,Windows,12218.html

 

Darmowy Cad i bardzi dobry z dołaczoną super dokumentacją : DoubleCAD XT 2.1 dostępny tu : http://www.dobreprogramy.pl/DoubleCAD-XT,Program,Windows,17414.html

 

Żeby nie było że nie wiem o czym mówię, Corela używam do projektowania modeli od co najmniej 15-tu lat, Double Cada dopiero od niedawna.

Link to comment
Share on other sites

Na desce kreślarskiej nie takie rzeczy robili. Mogli zaprojektować na niej F-16 i Prom kosmiczny

Pracowałem na desce ok. 1,5 roku i nie chciałbym do nie wrócić. A co do przykładów , Columbia powstała na desce w 6 lat, ale jakim nakładem pieniędzy?

A co do F-16 nie wiem czy się orientujesz ile było wad w prototypach, oraz jego początkowych egzemplarzach. F-16 miał tak poważne wady konstrukcyjne że po kolejnej z wielu katastrof jedna z wdów (po tym jak winę za katastrofę przypisali jej mężowi) odważyła się założyć sprawę przeciwko General Dynamics - wygrała 3,1mln $.

Niestety ale w obecnych czasach bez Catii itp. nie powstałby A-380 czy B-787, ponieważ korporacje by sobie nie poradziły z nakładami finansowymi.

CAD umożliwia złożenie modelu w komputerze i sprawdzenie poprawności projektu pod względem technologii składania jego części

No ja bym dodał jeszcze jedną zaletę - można sobie jeszcze na etapie projektowania określić masę i wyznaczyć środek ciężkości.

 

P.S. Taka ciekawostka, przy budowie A380 okazało się że są niezgodności wiązek elektrycznych. Powód biura konstrukcyjne z Niemiec i Hiszpanii używały innej wersji Catii w stosunku do Francji i W.Brytanii. Przez co musieli przekonwertowywać dane i przy okazji potracili ich część. Straty finansowe były przeogromne.

Link to comment
Share on other sites

Guest slawekmod

W turboCad bez problemu da się zrobić takie składanie jak widoczna na screenie symulacja 3D Veloxa Krzyśka Halickiego (wprowadzam niezbędne poprawki w jego projekcie przy okazji składania 3D)

 

Dołączona grafika

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.