Skocz do zawartości

Pierwszy model TRAXXAS


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, planuje zakup swojego pierwszego prawdziwego modelu rc, ma to być elektryk.

Do wydania na model mam do 1000 zł, jednak zamierzam model rozbudowywać pod względem pakietów.

Myślę nad czymś takim:

 

sklep rc4max

 

Samochód posiada aparature 2.4 ghz, silnik bezszczotkowy, pakiet 7.2V 1200 nimh oraz ładowarke sieciową.

1. Co myślicie o czymś takim na początek?

2.Jak wygląda kwestia rozbudowywania pojazdu:

-chciałbym po pewnym czasie wymienić akumulator i tutaj nie wiem właśnie o co chodzi za bardzo. Są aku 5000 nimh ale dalej 7.2V, czyli mocy mi nie przybędzie w samochodzie, ale bede mógł dłużej jeździć w porównaniu do 1200nimh?

A może lepiej zainwestować od razu w pakiety lipo?

3. Jaką ładowarke kupić, aby nie zepsuć pakietu, aby się nie przegrzał i żeby sam odcinał ładowanie?

4. Jak wygląda kwestia łączenia pakietów? Kupuje pakiet lipo (obojętnie jaki, z obojętnie jakim napięciem?) i co dalej podłączam go do serwo, do silnika i już? Nic się nie spali? Czy może trzeba dobrać jakiś specjalny pakiet pod model i silnik?

 

Mam nadzieję, że znajdzie się ktoś kto przynajmniej wytłumaczy mi kwestie z zasilaniem, licze się z tym, że jest to głównie forum o samolotach, jednak na forum stricte do samochodów nie spieszy im się aby aktywować mi konto.

Pozdrawiam i z góry dziękuję, Michał :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Bardzo dobry model... :lol:

Ale jest kilka spraw o których trzeba pamiętać:

1. Model jest trudny do ścigania się po torach - chyba że przygotowanych pod skalę 1/16. Dużo przyjemniej jeżdżą modele 1/10 (oczywiście porównywalnych firm - np. Slash 1/10) - i bynajmniej nie chodzi tu o osiągi :lol:

2. Do jazdy rekreacyjnej/przypadkowej to po prostu mistrz świata.

3. Rozbudowa możliwa - w moim przypadku była konieczna - pozbyłem się plastikowych zwrotnic które się wyrobiły oraz zafundowałem sobie CVD - stalowe półosie (uwaga - tylko oryginał TRX). Oryginale półosie się rozpinały pod większym obciążeniem (3s - 31/48)

4. Opony zjechałem w 2 tygodnie - pasują koła od 1/10 - obecnie HPI jakieś rally na śnieg - hexy sa 12m mm

5. Na stronach Thetoyz jest praktycznie każda część w wersjach aluminiowych - choć poza zwrotnicami to nic nie trzeba zamieniać na ALU.

6. Akumulatory - Lipo 2-3 s (7.4-11.1V) max 2200mAh (długość max 104 mm)- na 1 stronę - Łączysz tylko pakiety o tej samej pojemności i napięciu. Jeśli stosujesz przełożenie oryginalne z zestawu nie używaj więcej niż 3 cel (11.1). Regulator obsługuje 2-4 s zatem nic się nie spali. Jeśli chciałbyś sie bawić w połączenie szeregowe 2 pakietów 2 s (4s -14.8V) koniecznie zmniejsz przełożenie w przekładni (jest w instrukcji jakie). Moim zdaniem najwięcej frajdy daje 2 x 3s polączone równolegle (11.1V). Konkretne pakiety - Flightmax 2200 20C lub lepiej 1800 40C (hobbycity) Ładowanie Lipoli tylko ładowarkami do tego przeznaczonymi. Wszystko możesz znaleźć w polskich sklepach jak i w Chinach. (Accucell-6, imax-c6 i wiele wiele innych i lepszych np. Pulsar 2 250W). Akumulatory NiMh odpuść - wymagają wiele uwagi, żeby miały parametry z naklejki przez dłuższy czas.

Dla odmiany Lipo wymagają więcej uwagi w ogóle - temat musisz zgłębić przed pierwszym użyciem lipola. Akumulatory te przy nieodpowiedniej obsłudze mogą zabić.

 

 

Jak wygląda kwestia łączenia pakietów? Kupuje pakiet lipo (obojętnie jaki, z obojętnie jakim napięciem?) i co dalej podłączam go do serwo, do silnika i już? Nic się nie spali? Czy może trzeba dobrać jakiś specjalny pakiet pod model i silnik?

Poczytaj też n/t układów pakiet-regulator napięcia-bec-silnik -serwomechanizm :shock: Na tym forum jest dużo takich tematów.

 

Silnik, regiel i radio są O.K. i przez dłuższy czas nie będziesz potrzebował nic więcej (no może radio z expo)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z racji tego, że się znasz (tak wnioskuje po tym co piszesz) prosiłbym cię o podanie mi ile na standartowym pakiecie mozna pojezdzic tym samochodem, bedzie przeznaczony do jazdy rekreacyjnej, scigac po torach nie mam sie zamiaru.

Teraz jeśli chodzi o zasilanie.

Czy może być coś takiego (to co wyżej podałeś):

akumulator x2

Czy aby połączyć to potrzeba jakichś kabelków? Nie jestem elektrykiem, nie znam się, jedynie tyle co na fizyce miałem o układach w gimnazjum.

Do tego oczywiście ładowarka

ładowarka

To jest to o czym mówiłeś?

Do ładowarki jak już czytałem gdzieś potrzeba zasilacz? Nie mam pojęcia jaki, sam nie mam zamiaru przerabiać z zasilaczy komputerowych bo sie nie znam.

 

Rozumiem, że pakiety muszą być takie, aby sie zmieściły do modelu tak?

Ile tam w środku jest miejsca i czy starczy na 2 takie pakiety połączone?

 

Dzięki za odpowiedź z góry :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Ten pakiet nie wejdzie - 2s może ale nie 3 s. Wchodzą 2 formaty: 16x35x104 (WxGxD) - to dla 2 s (chyba że gdzieś znajdzesz 3s o takich wymiarach) oraz 2-gi 21.5x35x90 ((WxGxD) to dla 3 s. Przewody można wyprowadzić w obu przypadkach bez lub z prościutką modyfikacją pojemnika na baterie.

Za to wchodzi ten i jest to jeden z najlepszych pakietów jakie znam (G2)

Nie musisz być elektrykiem, żeby być modelarzem. Może prezydentem kiedyś tak ale nie modelarzem. Musisz poprzypominać sobie co nieco z fizyki. To jest nawet przyjemne jeśli wie się jak polutować pakiet, żeby nie spalić domu. A zapewniam Cię, to dopiero początek technicznej przygody jaką jest modelarstwo. Jak kupisz model Slash 1/16 zobaczysz czym ten się różni od zabawek typu Nikko (nie ujmując temu drugiemu).

Na rynku jest kupa różnych wysokoprądowych złączy. Na razie zostań przy bardzo dobrych złączkach TRX. A rozgałęziacz możesz zrobić sam lub kupić taki

2. Ta ładowarka jest dobra ale dość droga - poszukaj tu - zasilacz wystarczy 60-150 W (5-10A)

 

Aha. W o czekiwaniu na zamorską paczkę możesz pojeździć na nimh - lub dwóch. Jest naprawdę szybko. Przed uruchomieniem sformatuj pakiet Nimh ładując go i rozładowując małym prądem. Czas jazdy do 10-30 min.

 

Revo 1/16 ma identyczną "podłogę" i pojemniki na pakiety...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stwierdziłem, że z pakietami lipo nie jest tak łatwo, trzeba dużo uważać i troche ten cały sprzęt kosztuje, zastanawiam się nad zwykłymi nimh.

co powiesz o czymś takim?

http://www.rc4max.com/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=6324&category_id=341&option=com_virtuemart&Itemid=1

 

Czy można kupić 2 takie akumulatory i je połączyć, aby samochód jeździł jak najdłużej?

Zmieszczą się 2 w autku?

 

Jak wygląda kwestia ładowania i uformowania takiego akumulatora, do modelu samochodu dostaje nimh 1200 + ładowarka sieciowa. Czy taka ładowarka bedzie odpowiednia do silniejszego pakietu?

"Przed rozpoczęciem użytkowania, pakiet wymaga uformowania minimum dwoma cyklami ładowanie - rozładowanie. To zapewni wykorzystanie pełnej pojemności pakietu."

Ładowanie to rozumiem, ale jak rozładować pakiet? Po prostu jeździć, czy ładowarka posiada taką funkcje, czy trzeba specjalną ładowarke?

 

Co do rozładowywarki to znalazłem jedną tanią z tej firmy co robi właśnie akumulatory

http://www.rc4max.com/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=18001&category_id=1394&option=com_virtuemart&Itemid=1

Ładowarke miałbym oryginalną z zestawu, a akumulator to 140 zł.

(ewentualnie kupić jakąś inną)

Czyli do autka dokładam 170 zł.

Co o tym sadzisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądze, ze lepiej narazie jeździć na standardowym pakiecie a kasę włożyć do skarbonki, dozbierasz jeszcze 100zł i kupisz li-pol z ładowarką bo takto to będzie strata pieniędzy. A jak kupisz np, acucella 6 to będziesz mógł już ładować prawie wszystkie typy akumulatorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałem się dzisiaj drogą mailową sprzedawcy rc4max, polecił mi pakiety, które najbardziej sprawdzają się w tym modelu.

Pierwszy, najtańszy: http://www.rc4max.com/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=20019&category_id=1561&option=com_virtuemart&Itemid=1

Ostatni, najlepszy: http://www.rc4max.com/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=20039&category_id=1561&option=com_virtuemart&Itemid=1

"Najtansze będą 2200 7,4 25c, najdrosze to 2250 7,4 50c To najlepsze pakiety. Mają złącze traxxas, najpopularniejsze wtyczki do ładowania i pasują do tych modeli."

Ładowarka tania i popularna, którą polecił to http://www.rc4max.com/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=911&category_id=460&option=com_virtuemart&Itemid=1 za 40 zł.

Czyli bardzo tani pakiet.

Kupiłbym 2 najmocniejsze lipole do tego modelu = 220 zł

Ładowarka = 40 zł

Sam model z akumulatorem nimh, ładowarką sieciową i aparaturą =900 zł

Razem wychodzi 1160 zł za zestaw.

Co sądzicie o ładowarce i ogólnie o tym zestawie? Czy może warto kupić coś lepszego?

 

Czytałem sporo o lipolach, wszędzie zalecają ostrożność. Jak miałbym to ładować, w bunkrze jakimś najlepiej kilometr pod ziemią? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj znajduje się sporo opinii o sklepie : http://pfmrc.eu/viewtopic.php?t=21720 .

Cło owszem, mogą nałożyć, ale często udaje się przed tym uciec (małe paczki dość często celnicy pomijają, ale i tak najczęściej to loteria).

Co do przesyłek, to jak chcesz zamówić mały silniczek i do niego np akumulator to przesyłka z Chin wyjdzie Ci taniej niż w Polsce kurierem :)

Poza tym to zauważ że sklep HobbyKing jest ogromny i na ogromną skalę prowadzi transakcje i tak jak oni np zamówią "dwa wagony" śmigieł, to dostaną je dużo taniej niż jak polski sklep zamówi 100 śmigieł. (taki mały przykład)

Bardzo dużo modelarzy zamawia stamtąd wyposażenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.