Jump to content

czy kołpak TURBO to konieczność


ali1983

Recommended Posts

witam.

 

mam zamiar upchnąć silnik 3530-10 1400kV, 3S, śmigło 8x4 do motoszybowca. wiadomo kołpak ze śmigłem składanym.

mam pytanie: czy potrzeba by kołpak był turbo czy może być zwykły???

 

z HK z łopatkami wychodzi 36zł (zwykły), w PL 80zł turbo.

Link to comment
Share on other sites

Też mam ten silnik w motoszybowcu EGP. Zastosowałem zwykły kołpak i jest ok . Zalety to niski koszt takiego kołpaka i tanie śmigła . Ale ciekaw jestem jakie korzyści dają składane łopatki w motoszybowcach.?

Link to comment
Share on other sites

Nie masz podwozia to łamiesz śmigło. Programujesz hamulec i po wzbiciu sie na jakąś wysokość wyłączasz silnik, łopatki się składają i śmigło nie stawia oporu. A przy lądowaniu ładnie ułożą sie wzdłuż kadłuba i nie są narażone na złamanie :)

 

A poza tym kołpak to kołpak. Dlaczego marny kołpak, marne śmigła? Śmigła dajesz takie jakie potrzebujesz A kołpak taki jak potrzeba żeby był ładny obrys przejścia na kadłub.

Link to comment
Share on other sites

dokładnie ,ja zakładałem zwykly kołpak i śmigła do motoszybowca ,lądowałem na ubitej ziemi,często łamałem śmigła,ale przy składanym nie ma tego problemu,poza tym ładniej wygląda jak leci ze złozonymi łopatkami,niż np ze sztywnym zwyklym śmigłem

Link to comment
Share on other sites

Witam

Czy niezbędny jest kołpak turbo zależy od chłodzenia silnika. Ja miałem problemy w Juniorze S Graupnera i dlatego jak zgubiłem oryginalny kołpak założyłem taki z dziurą. Moim zdaniem jest zasadnicza poprawa - bo były problemy z chłodzeniem. Nie wszyscy właściciele Juniorów się z tym zgadzają - ale u mnie nie wystarczała szczelina 1-2 mm pomiędzy kołpakiem a kadłubem. Inaczej - jeżeli chciałem latać wymieniając tylko akumulator to był z tym problem. Jeżeli jednak trzeba naładować akumaltor i robi się ok. 0,5 godz przerwy to nie ma problemu i silnik wystygnie. A na prawdę jest duża różnica w zużyciu prądu gdy lata się na gorącym a na zimnym silniku.

Pozdrawiam AK

Link to comment
Share on other sites

To wszystko zależy od tego, czy masz zamiar używać silnika tylko do wyniesienia modelu na odpowiednią wysokość, złapania kominu i szybowania, czy też chcesz latać motoszybowcem jak trenerkiem i katować go cały czas na silniku. W pierwszym przypadku, gdy silnik miałby pracować jakieś 20 -30 sekund wystarczy kołpak klasyczny. W drugim przypadku, gdy masz zamiar wisieć na silniku - polecam kołpak turbo ze względu na lepsze chłodzenie. Wszystko zależy od sposobu latania.

Ale ciekaw jestem jakie korzyści dają składane łopatki w motoszybowcach.?

Kpisz czy o drogę pytasz?
Link to comment
Share on other sites

Akurat w moim przypadku zadecydowały koszty , nie twierdzę że to najlepsze rozwiązanie ale za kołpak, parę smigieł oraz piastę zapłaciłem trzydzieści zl. Oryginalny kołpak do EGP kosztowałby czterdziesci kilka zlotych ,plus drogie łopatki graupnera trzydziesci pln za parę i to razy trzy ponieważ lubię się pobawić zmieniając wielkość smigieł .Więc musiałbym zapłacić około 130 zł . Smigieł to ja nie łamię (odpowiednie lądowisko ).

Link to comment
Share on other sites

model będzie wyciągany na pewna wysokość, potem lot szybowcowy, ale czy to będzie praca przez 20-30 sek czy 2 minuty to nie wiem.

może nabędę taki zestaw:

http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=8652

ale łopatki wymienię na takie w odpowiednim rozmiarze:

http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=7981

tylko jak z jakością tych elementów??? bo na HK każdy pisze co innego.

 

p.s: czy w HK jest klej do śrub??? i gdzie????

Link to comment
Share on other sites

jarro, Skoro nie łamiesz to po co śmigło ma stawiać opór gdy model szybuje? Do tego walory estetycznie jak i bezpieczeństwa lądując do ręki. Jak się nie ma podwozia to dobrze jest mieć składane śmigło. Tyle.
Link to comment
Share on other sites

Marcin zgadzam się z tobą ,ale ja mam smigło 8/6 czyli jest nieduże ,kołpak dobrze pasuje do obrysu kadłuba(57 mm w egp).Tak małe smigło wielkiego oporu nie robi ,zresztą i tak nie programuje regla (brak karty).Gdzieś na forum wyczytałem że smigła składane mają gorszą sprawność .Początkowo miałem w planie założyć kołpak aluminiowy do smigieł składanych ,niestety nie znalazłem w tych wymiarach a mniejszy mi się bardzo nie podoba .Easy gildera używam jedynie po to żeby sobie bezpiecznie polatać zimą i z wprawy nie wyjsć . Co do wyglądu śmigieł to w locie ich prawie nie widać .

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.