Skocz do zawartości

Spitfire depron


sionziom

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Wreszcie zabrałem się za budowę najwspanialszego myśliwca w którym się zakochałem czyli spitfire'a. Szczególne podziękowania dla Sławka_9000 za wydrukowanie planów.(Jeśli ktoś by chciał plany pisać na priv).

 

Dane modelu:

Rozpiętość- 1100mm

Długość- 910mm

waga gotowego do lotu ok. 700g

wyposażenie:

silnik

regulator (taki posiadam)

pakiet

serwa

 

model będzie w malowaniu 303 dywizjonu kościuszkowskiego

Dołączona grafika

 

Powycinałem części z 3mm depronu

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

i wszystko razem

Dołączona grafika

 

W poniedziałek tata mi kupi 5mm depron i będę mógł wyciąć resztę elementów.Muszę jeszcze zamówić balsę, sklejkę i bowdeny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 63
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi
  • 2 tygodnie później...

I jak tam z modelem :?:

Budowa stanęła ?

Wiesz... starsi ludzie nie zawsze mają "po szkole" wolne kilka godzin dziennie na własne hobby.

;)

 

Trzeba jeszcze zrobić obiad, zapłacić rachunki, polatać po urzędach, odrobić lekcje za dzieciaki, zrobić kolację itd... ;)

 

Modelarzy powinna cechować cierpliwość. Dlatego nie podnoś larum po tygodniu czy dwóch bez zdjęć z budowy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Czasu miałem mało a do tego karę na komputer (ocenki) :devil:

Ale jakoś w weekendy coś dłubnąłem, a oto wyniki tej pracy:

 

Kadłub bez górnych części, narazie jestem na etapie szlifowania dziobka.

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

A tu od dołu

Dołączona grafika

 

I mocowanie serw

Dołączona grafika

 

Teraz zbieram kasę na paczkę z hk bo kupuję serwa i kable no i pakiet do toto bo mi się przedziurawił.

Jak zrobię kadłub na pewno wstawię zdjęcia a na skrzydła nie mam balsy 6mm do wzmocnień i sklejki 1mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słabo to wygląda... tzn. w sensie wytrzymałości bo ogólnie mi się podoba model. Ja bym jednak zastosował kilka patyczków dla wzmocnienia konstrukcji, zwłaszcza na przodzie Poza tym ładny model się zapowiada. Mam sentyment do klasycznych konstrukcji, może dlatego że nauczyłem się latać na F4U Corsair :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz... starsi ludzie nie zawsze mają "po szkole" wolne kilka godzin dziennie na własne hobby.

;)

Trzeba jeszcze zrobić obiad, zapłacić rachunki, polatać po urzędach, odrobić lekcje za dzieciaki, zrobić kolację itd... ;)

Modelarzy powinna cechować cierpliwość. Dlatego nie podnoś larum po tygodniu czy dwóch bez zdjęć z budowy...

dokładnie tak :) wiem po sobie :P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie spełnią swojej roli. Przy uderzeniu rozejdą się. Taki układ nie przekaże dobrze energii uderzenia.

 

Radziłbym ci je wyjąć, a całość komory wylaminować jedną warstwą tkaniny szklanej i żywicą.

Będzie mocno, sztywno i lekko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację. Zdaje ci się. Żywice epoksydowe :) (czyli te których zazwyczaj się używa w modelarstwie) nie zawierają styrenu który to tak chetnie pochłania wszelkie pianki. Inna sprawa jest z poliestrami, bo te zeżrą styropiany deprony, i co tam jeszcze piankowego im się podżuci. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego napisałem że mi się zdaje , ja nie laminuje depronu bo się nie bawię z depronem :)

Kolega chciał zalaminować depronową łódkę i mu zjadło - chciałem tylko ostrzec

Czyli twój kolega nie użył żywicy epoksydowej. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprawdopodobniej użył polistyrenowej, która jest sporo tańsza.

Tak właśnie wygląda cięcie kosztów w modelarstwie - łatwiej coś popsuć, niż zaoszczędzić.

 

Popularny Epidian 53 lub nawet żywica UHU PLUS 300kg i trochę tkaniny skzlanej 45g/m2 lub w podobnych okolicach.

 

Taką robótkę można zrobić pędzelkiem bez wymyślnych piecyków próżniowych i form.

 

Docinasz i dopasowujesz tkaninę, tak by wypełniła ścianki komory z małym naddatkiem.

 

Tkaninę wyjmujesz. Smarujesz żywicą rozrobioną wg przepisu, ścianki, cienką warstwą.

Wykładasz tkaninę i pędzelkiem dociskasz tak, by dolegała do wszystkich ścianek, bez pęcherzy powietrza. Później przyklejoną tkaninę smarujesz drugą warstwą żywicy.

 

Jak tkanina dobrze nasiąknie, upewniasz się czy dobrze dolega i zostawiasz na kilka godzin do wyschnięcia. Nadmiar odcinasz ostrym nożem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam to wszystko i nie bardzo widzę sens jakichkolwiek wzmocnień w tym kadłubie poza dodaniem wagi.Zwróciliście uwagę jak wykonany jest przód kadłuba?Zrobiona jest nakładka z kilku warstw depronu oraz dubler na ściankach,a taka kanapka sama z siebie jest sztywna.Jeżeli reszta kadłuba będzie tak samo wykonana to całkowicie wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.