Jump to content

Poszukuję tokarza!


Kolar

Recommended Posts

Witam! Czy jest tu ktoś na forum kto posiada tokarkę i możliwość gwintowania? Potrzebuję taką śrubę, prawie zwykłe M6 jednak o skoku 0,75mm (nie umiem nigdzie takiej znaleźć). Czy ktoś mógłby się podjąć wyzwania? Jeśli jednak tak, to gdzie mogę to kupić? Jak ktoś byłby w stanie ją zrobić to ile by to kosztowało?

 

W zasadzie to prawie wcale nie jest związane z modelarstwem, śruba wkręcana do rosyjskiej lornetki by przymocować do niej adapter do statywu:P

 

Śruba ma mniej więcej wyglądać tak (starałem się to jakoś rozrysować w Corelu):

 

Dołączona grafika

 

 

Po przeciwnej stronie niż jest gwint, musiałby być jakiś uchwyt do wkręcania, ale to już sobie zrobię sam :lol:

Link to comment
Share on other sites

W mojej lornetce też jest nietypowe gniazdo. W większości sklepów z aparatami i inną optyką mają/dorobią ci taki element. Mi dorabiali calową śrubę łączącą lornetkę ze statywem.

Link to comment
Share on other sites

Jeśli to typowy gwint do statywu jaki wystepuje w fotoaparatach ( a myslę, że właśnie tak jest) to jest to gwint calowy i występpuja dwa standarty: 1/4" 16 zwojów na cal i 3/8" 20 zwojów na cal. Poszukaj w serwisach foto. Może coś ci podpasują.

Link to comment
Share on other sites

Nie lepiej gniazdo śruby przegwintować na normalno śrube 6mm? Lub rozwiercic do fi8mm i wtedy gwintować.

Jak zakładam mocowanie w tej lornetce jest gdzieś od przodu pomiędzy okularami (tak jest w mojej). Więc nie wydaje mi się aby było to łatwiejsze ze względu na brak miejsca. Więc bez rozbierania sprzętu lub wyspecjalizowanych narzędzi raczej by się nie obeszło, nie mówiąc już w ogóle o tym że najlepiej w ogóle nie ingerować w konstrukcję przyrządu.

Tak jak napisał krankor masz tam najprawdopodobniej gwint calowy, z tą różnicą że skoki gwintów są odwrotnie 1/4"×20 i 3/8×16.

Natomiast co do projektu tej śruby, wydaje mi się że źle do tego podszedłeś. Może umieść tutaj fotkę gniazda w lornetce, oraz fotkę mocowania w statywie to coś wspólnie pomyślimy.

Link to comment
Share on other sites

No więc porobiłem zdjęcia adaptera, śruby oraz samego gniazda w lornetce (tak jest między okularami oraz między obiektywami po drugiej stronie - do tego chcę adapter przykręcić).

 

Adapter:

 

Dołączona grafika

 

 

I sama śruba (to co starałem się narysować):

 

Dołączona grafika

 

 

Gniazdo w lornetce:

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

 

A to było oryginalnie wkręcone w te gniazda - widać od razu, że zwoje są "gęstsze" :o

 

Dołączona grafika

 

 

 

I jak to wygląda Panowie? Macie jakieś pomysły jak to przykręcić? Dodam, że tą fabryczną śrubą nie da się adaptera przykręcić, bo jest za krótka :(

Link to comment
Share on other sites

Paweł, Ty zmierz porządnie ten gwint na śrubie wykręconej z tego gniazda. Wtedy będzie wiadomo czego tak naprawde potrzebujesz. Bo takie "prawie M6" to trochę niedokładne. Podałem na początku te calowe gwinty bo zasugerowałem się Twoim opisem że to jakoby gniazdo pod statyw. A wygląda, że to normalna śruba konstrukcyjna z tej lornetki o drobniejszym gwincie.

Link to comment
Share on other sites

Wg mnie to ma 5,85-5,9 bo jest na odp**** zrobione. To moze nawet nie byc gwintowane tylko z jakiegos odlewu czy maszynowo nacinane. Ciasny gwincik robi siędają np + 0.1 wtedy nacinasz narzynką i idealnie nie ma luzu.

Link to comment
Share on other sites

Nie wydaje mi się, by było to zrobione "byle jak", ponieważ ta lornetka jes rosyjska KRONOS 20x60, a ruskie lornety są zrobione porządnie :D

 

Co do gwintu to może być taka śruba M5,8 (?) Tutaj jest cała dyskusja na temat adaptera do tej lornetki:

http://forum.astropolis.pl/topic/4694-adapter-do-lornetki-za-2-zote/

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.