Skocz do zawartości

Wodny balast do szybowca


szpikulec

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, ktoś z Was ma jakiś pomysł jak zrobić w szybowcu balast wodny? Tak mi się pomyslało, ze może warto by było podumać o czymś takim dla szybowca zboczowego... Większy wiatr - więcej wody, mniejsz wiatr - mniej wody :wink:

Problemem może być sam zbiornik wody - jaka miałaby być jego konstrukcja zeby zapobiegać przemieszczaniu sie wody w samym zbiorniku (no i zmiany SC)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt tego nie stosuje bo ołów jest lepszy - ma lepszy stosunek wagi do objętości niż woda.

 

Wodę stosuje się w prawdziwych szybowcach bo zrzucając ołów można szkód narobić , a deszcz nikomu nie szkodzi.

 

Fajny patent zastosował mój kolega w modelu mefisto , którego teraz ja mam.

 

Wykręca się hak do holowania i w jego miejsce na śrubkę fi 4mm wkręcam sobie ołów. Ołów przylega ładnie do spodu kadłuba.

W każdej chwili bez rozkręcania modelu mogę go doważyć czy zdjąć ołów. Szybko i prosto.

 

Inni mają luki bombowe - tzn. miejsca na ołów w kadłubie pod s.c. lub wkłądki ołowiane czy metalowe w bagnety też w s.c.

 

W F3F często się doważa model i każdy to robi jak opisałem powyżej. Nie widziałem jeszcze nikogo z wodą w kadłubie jako balast.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaka miałaby być jego konstrukcja zeby zapobiegać przemieszczaniu sie wody w samym zbiorniku (no i zmiany SC)...

Gąbka w pojemniku.
Tylko z gąbki ciężko ten balas zrzucić później, a taka ma być zaleta balastu wodnego chyba :) ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też pomyślałem o gąbce...tyle ze nie wiem czy się dobrze zrozumieliśmy - w pojemniku gabka razem z "woreczkiem" na wode. Ale zdaje sie ze sam pomysł jest zbyt skomplikowany i niesie więcej problemów niż rozwiązań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W makietach szybowców jak najbardziej np. http://www.icare-rc.com/ventus2c_5_6m_mk.htm W modelu Ventusa przy masie modelu 12,5 kg balast wodny to dodatkowe 2,5 kg. Balast jako system dwóch zbiorników wstawiony jest niestety do skrzydeł o konstrukcji całolaminatowej.

W czasie lotu jak zrzut wody realizowany jest poprzez system zaworków sterowanych dwoma dodatkowymi serwami. Mozna też pokusić sie o system SLS i wtedy mamy pełen wypas ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też pomyślałem o gąbce...tyle ze nie wiem czy się dobrze zrozumieliśmy - w pojemniku gabka razem z "woreczkiem" na wode. Ale zdaje sie ze sam pomysł jest zbyt skomplikowany i niesie więcej problemów niż rozwiązań.

Nie. Są takie twardsze gąbki z dużymi dziurami. Mam taką, moga zrobić foto.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.