Skocz do zawartości

dolnoplat do przyjemnego latania;-) relacja z budowy


Rekomendowane odpowiedzi

hej,

 

to juz 3 moja relacja z budowy, mam nadzieje ze tym razem ja skoncze... o watku w ktorym pokazywalem gornoplatowego trenerka zupelnie zapomnialem, a model zdazylem juz rozbic. do watku z depronowym motoszybowcem jeszcze kiedys wroce jednak poki co projekt odlozylem na rzecz innych.

 

obiecuje ta relecje pociagnac od poczatku do samego konca najlepiej jak potrafie :wink:

 

pomysl na budowe modelu zrodzil sie po rozbicu wczoraj gornoplata o ktorym juz wspomnialem. byla to konstrukcja bardzo prosta jakich wiele w sieci. nie mniej latala wspaniale. neistety blad w pilotazu i z 10 metrow wbilem sie prosto w ziemie. uznalem ze nie chce mi sie go naprawiac tylko zbudoje cos nowego. z poczatku mial to byc model szybki w wykonaniu i latwy do naprawy - gora 3 dni budowy i w powietrze! jednak biorac w reke olowek i rysujac projekt przerodzil sie w cos bardziej wyszukanego. dlatego troche jego budowa pewnie potrwa. do polatania na juz mam alphe 1500 na ktorej mam nadzieje doskonalic swoje umiejetnosci pilotazowe, wiec z budowa narazie mi sie specjalnie nie spieszy.

 

zalozenia nowego modelu sa nastepujace:

 

-dolnoplat

-konstrukcja z depronu rowkowanego 3mm. depron 6mm skonczyl mi sie, a 3 mm mam pod dostatkiem, poniewaz mam juz dosc deproniakow i nastepne modele chce zaczac robic balsowe dlatego nie bede kupowal depronu 6mm tylku zuzyje do konca ten cienszy.

-ladna czysta aerodynamicznie sylwetka

-profil skrzydla naca 2414 ze wzniosem - mam nadzieje ze to dobry wybor...

-sterowanie lotkami wysokoscia, byc moze klapy i ster kierunku.

-wymiary: dlugosc 80 cm, rozpietosc 130cm

 

wyposazenie to najprawdopodobniej:

-serwa hxt900

-silnik turnigy c3530 1100

-regulator turnigy trust 45a

-pakiet turnigy 3s 1300mah 20c, ewentualnie 3000mah(do dlugiego latania)

 

 

zaczalem wyciniac elementy z depronu. narazie dodam tylko 2 pogladowe zdjecia na ktorych troszke widac zarys sylwetki przyszlego modelu, jak skombinuje lepszy aparat wrzuce wiecej.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

tyle na razie. ide dalej wycinac. licze na porady i sugestie :P

 

pozdrawiam szymon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyposazenie to jakies 300gram, model pewnie drugie tyle... ciezko mi powiedziec, nigdy sie waga specjalnie nie przejmuje ani na nia nie patrze, a modele zawsze lataja... :P

 

model z depronu 3mm jednak kadlub bedzie wzmocniony paroma listewkami sosnowymi najprawdopodobniej 3x2mm

 

zeberka w skrzydle z balsy 3mm, polowka skrzydla ok 60 cm, mysle ze 7 zeberek starczy... do tego dzwigary, chyba sosna 5x3. skrzydla do kadluba beda mocowane na sklejkowych... no zabraklo mi slowa... no w kazdym razie taka listwa sklejkowa bedzie sie wsuwac w szczeline w skrzydle miedzy dwigarami :P pokrycie skrzydla oczywiscie depron 3mm

 

na to wszystko pewnie pojdzie papier na wikol i tasma albo farba tego jeszcze nie wiem... mam sporo czasu na przemyslenia :P

 

pewnie w jakis 650 gramach sie zamknie...

 

a co do planow to raczej ciezko... sporo dziwnych skomplikowanych patentow mam w tym projekcie... zobacze jak sie sprawdza przy budowie, pozatym chyba bede sporo improwizowal - duza czesc projektu jest tylko w mojej glowie :P ale jesli okaze sie ze modelik jest sympatyczny i spelnia pokladane w nim nadzieje to czemu nie... moze cos tam narysuje :wink:

 

 

 

przy okazji mam pierwsze pytanie. czy wznios 5 stopni(przy tej rozpietosci, kazda z polowek skrzydel uniesie sie o okolo 3 cm) nie bedzie za duzy? od razu mowie ze ten model nie musi krecic nie wiadomo jakich akrobacji;-) raczej do spokojnego polatania.

 

te sklejkowe "wsuwki" ustalajace wznios beda na stale w kadlbie, wiec nie bedzie mozliwosci zmiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy wznios 5 stopni(przy tej rozpietosci, kazda z polowek skrzydel uniesie sie o okolo 3 cm) nie bedzie za duzy? od razu mowie ze ten model nie musi krecic nie wiadomo jakich akrobacji;-) raczej do spokojnego polatania.

Nie doczytałem się nigdzie, co byś chciał lotki robić, więc będzie OK. 5* to taki dość typowy wznios. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lotki oczywiscie beda dlatego sie zastanawiam czy wznios nie za duzy... z tym ze nie musi krecic nie wiadomo jakich akrobacji czy beczek... tak tylko zeby dalo sie wykonac prawidlowy zakret :wink:

 

skrzydla planuje wykonac prostokatne. chociaz takie jak w ultronie dodaly by pewnie do wygladu modelu nieco charakterku :mrgreen: wiec jeszcze sobie to przemysle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy wznios 5 stopni(przy tej rozpietosci, kazda z polowek skrzydel uniesie sie o okolo 3 cm) nie bedzie za duzy?

Będzie. Wystarczy jeśli góra skrzydła będzie prosta. Przy trapezowym skrzydle wznios otrzymuje się dzięki różnicy grubości profili. Większego wzniosu nie trzeba.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm... dobra, wobec tego albo zmniejsze wznios, poki jeszcze jest to mozliwe, albo zupelnie z niego zrezygnuje i bede mial wowczas model w sam raz do nauki podstaw akrobacji.

 

prawde mowiac latanie bez wzniosu i pilnowanie by leciec prosto nie sprawia mi specjalnie trudnosci, wiec po co robic go na sile?

 

 

przy okazji pochwale sie, dzis po raz kolejny bylem polatac moja alpha 1500, mimo podmuchow wiatru radzila sobie calkiem niezle. wsadzilem do niej nawet pakiet 3000mah. bylem w powietrzu z 20 minut i ladowalem tylko po to bo przestalem z zimna czuc palce :wink: jak tylko skombinuje aparat i zrobie jej pare zdjec pochawale sie moim dokananiami z alpha w osobnym watku :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nad gliwicami kolo 16-17 wialo tylko momentami - dosc mocno ale tylko chwilami. nie wiem jak w poludnie bo siedzialem w pracy. bylo na tyle spokojnie ze odwazylem sie latac.

 

inna sprawa ze przez 10 minut probowalem podejsc do ladowania, bo nie umialem zlapac momentu gdy wialo slabiej :wink: za kazdym razem gdy juz bylem przy ziemi dalo sie poczuc silny podmuch w dziob i alpha stawala niemal w miejscu - wowczas z pomaca przychodzil spory zapas ciagu, windowalem model ostro w gore gdzie wciaz czuje sie najbezpieczniej :mrgreen:

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OT :wink:

Latałem przy takim wietrze że 1,5 kilowy motoszybowiec stał w miejscu na zadanej wysokości, najgorzej jak wiatr jest nierówny. Zawieje model stanie w miejscu potem przestanie na chwilkę i model spada, jak się nie lata na gołym polu to dużo zawirowań przy ziemi(0-30m okolo) i latwo się roztrzaskać przy lądowaniu w takich warunkach.

PS. Też nie uważam się za doświadczonego „pilota”. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Taki model ze wzniosem jak piszesz jest ok. Ja w Jaku 9 - rozpiętości 980mm, mam wznios coś ponad 3st i lata się nim bardzo przyjemnie. IMO klapy w takim modelu to przesada, ale można dać troszkę większe lotki i do lądowania miksować klapolotki. Akumulator 1300 do tego silnika, jak dla mnie jest troszkę mały.

 

PS życzę dokończenia relacji z budowy, moja relacja się niestety przeciąga w czasie, którego mi bardzo brakuje :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.