Skocz do zawartości

osłona silnika


instruktor

Rekomendowane odpowiedzi

W prawie każdym modelu trzeba zrobić osłonę silnika i tu problem.Najczęściej w seryjnych modelach firmowych osłonki wychodzą z formy .No i ładnie ,ale jak potrzebna jedna? np do Katany 1.6 m

Dołączona grafika

czy też do Katany ale 1.4 m?

Dołączona grafika

 

Wynikł problem robić formę? można ale czas i koszty.....

Można taniej i szybciej.Robimy sobie osłonkę ze styropianu ,następnie oklejam taśmą pakową i niezbyt gorącym żelazkiem przyprasowuję wszelkie załamki.Zbyt gorace zniszczy styropian.tak wygląda jedna z kabin budowana również w ten sposób

Dołączona grafika

 

Nastepnym krokiem jest przygotowanie formatek z tkaniny szklanej na trzy warstwy .Przynajmniej ja tak stosuję bo dwie to trochę zbyt elastyczna.Używam tkaniny 80 -tki.Osłona zalaminowana ,użyłem L285.Na zalaminowanie zużyłem 20 ml żywicy i 8 ml utwardzacza ,dodatkowo zarobiłem jeszcze 5 ml żywicy,2 ml utwardzacza z krzemianką i denaturatem jako rozcieńczalnik.Tą miksturą"pomalowałem" cała osłonkę a właciwie zatarłem całą powierzchnię aby podczas obróbki papierem ściernym nie szlifować włókna

teraz to już pozostawiłem do utwardzenia

Dołączona grafika

Po wyjęciu styropianu ,nigdy nie udało mi się wyjąć w całości :cry: uzyskujemy półfabrykat do dalszej obróbki, bez zadnego syfu w srodku po usuwaniu styropianuza pomoca rozpuszczalników .Zreszta szkoda rozpuszczalnika do tego celu

Dołączona grafika

Teraz troche wygrzewania i będzie się mozna brać za szlifowanie i malowanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tak, to jest bardzo dobra i sprawdzona metoda budowy pojedynczych elementow laminatowych. Poznalem ja na stronie Pana Motylastego (kadlub Toto-5), ale jako srednio doswiadczony modelarz powiem, ze dla poczatkujacych trudna.

No ale nie o tym temat, czekam na fotografie gotowej oslonki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczepan - jako że jestem ten" co pod kim dołki kopie... " chciałem się zapytować całkiem poważnie . Dlaczego rozcieńczasz żywicę wodą?

A znalazłem to we wspomnianym cytacie :

.Na zalaminowanie zużyłem 20 ml żywicy i 8 ml utwardzacza ,dodatkowo zarobiłem jeszcze 5 ml żywicy,2 ml utwardzacza z krzemianką i denaturatem jako rozcieńczalnik

Dawniej miało to usprawiedliwienie - był to jedyny techniczny alkohol dostępny dla ludu ale teraz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jerzy Markiton

Jaki techniczny, jaki techniczny ??? Normalny etanol z sokiem jagodowym... !!

Bo po 5,5 za 0,5l i Real jest po drodze do modelarni...

Bo już się pogubiłem: Piłę przyłączyli do Berlina czy Berlin do Piły ????

- Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skażony - czyli już techniczny

Tak się składa że znam 2 wytwórców posiadających rozlewnie i skażalnie spirytusu i normy które mówiły o 95% etanolu już od wielu lat straciły swoją moc prawną przez co każdy z producentów może dowolnie "chrzcić" wodą wg własnej receptury .

Izba kontroli skarbowej a dokładniej pracownicy działu "Szczególny nadzór podatkowy " są zainteresowani samym procesem skażenia alkoholu i rozlewem . Jakie inne "składniki" są dodawane w trakcie to już nie jest regulowane prawem .

 

dlatego pytanie brzmi czemu lejecie wodę do żywicy .

 

30% wody wymieszane z 95%alko odparuje bez śladu

 

Oczywiście każdemu wolno robić co lubi i do czego się przyzwyczaił

.. lepiej chyba być świadomym co się czyni ?

 

Pamiętacie jak za dawnych czasów robiło się lakiery ze styro i rozpuszczalnika nitro ?

A dlaczego teraz lakier jest mętny ? Bo to producent określa skład rozpuszczalnika a względy ekonomiczne powodują stosowanie zamienników i środków o mniejszej czystości

 

Bo już się pogubiłem: Piłę przyłączyli do Berlina czy Berlin do Piły ????

- Jurek

- tego nie rozumiem proszę via pw

 

czasem na forum są dziwne reakcje ...ale to już inna sprawa

 

 

 

EDIT : pożywka do dyskusji denaturat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiu o ile mi wiadomo denaturat to podobno spirytus a że troche kolorowy :D W/g danych spryt to alkochol 95% Mam tą cichą nadzieję że jednak jak wspomniałes te 5% odparuje a nie leją tego dużo , ponieważ z własnego doświadczenia wiem że ze mnie, ta reszta (nie woda) odparowuje po jakimś czasie :P

A tak poważnie to nie mam pod ręką alkocholu technicznego, a specjalnie go sprowadzać dla jednej małej dupereli ,to szkoda fatygi .

Teraz z innej beczki odnośnie linii.

Na pomalowaną maskę nakleiłem wąski pasek folii do oklejania modeli i delikatnie niezbyt goracym żelazkiem rozprasowałem.Po tym zabiegu całą maskę pomalowałem bezbarwnym lakierem akrylowym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.