Skocz do zawartości

Jaką elektronikę na poczatek?


qetu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Od razu zaznaczę, że czytałem wszystkie "ważne tematy" w tym dziale :roll: i już sporo wiem.

Chciałbym się od Was dowiedzieć co kupić na początek, nie chodzi mi o model ale o sama elektronikę. Świadomie chcę zacząć od elektroniki :wink: a nie od modelu (chociaż już 3 - 4 wykonałem).

Hmm.. nie wiem jak to określić... ale nie interesuje mnie RC typowo lotnicze, ale raczej RC w dosłownym słowa tego tłumaczeniu "Radio Control" tzn. sterowanie radiem. Tu mam na myśli nie samoloty ale ogólnie sterowanie na odległość. Bo zapewne wiecie, ze serwa regulatory silnik i aparatura można wykorzystać na 100 innych sposobów oprócz samolotu. Wiecie lubię sobie poeksperymentować :)

 

Poszukuję najtańszej elektroniki w składzie silnik, regulator, nadajnik, odbiornik 4 serwa, akumulator. Silnik nie powinien przekraczać 20A - bo będzie wszystko droższe :!: Chcę ją wykorzystać w różny sposób - na początek nie w samolotach, bo trzeba się nauczyć tym obsługiwać i poznać działanie wszystkich rzeczy, zaznaczam jednak, ze zestaw powinien uciągnąć spokojnie samolocik tak do 300 - 400g. W zasadzie to jedynie co mnie powstrzymuje to koszt aparatury, regulatora, i lipola -> czy naprawdę muszą być takie drogie? a może ja źle patrzę? Kryterium jest to żeby wszystko działało niezawodnie i było tanie (!?)

 

Dlaczego jak najtaniej?, a no z prostego powodu - jak się okaże że to mnie nie zainteresuje to nie będzie szkoda kasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :wink:

 

Aparaturę Ci polecam tą: Turnigy 9x mam i jestem z niej zadowolony.

 

Silnik, jeśli chcesz by był tani to weź coś z Emax'ów ja Ci polecam tan silnik Emax CF 2822 ,sam go używam, jest lekki i uciągnie nawet kilogramowy model

Regulator.. myślę że 30A starczy Ci na długo do wszystkich modeli (Tych na początek typu toto, RWD, zefir)

Pakiet: jakiś Turnigy 1600mAh będzie wystarczający..ale to zależy od tego jak długo chcesz latać :wink:

 

Mam nadzieję że pomogłem, jeśli coś źle mówię to niech starsi Panowie mnie poprawią.

 

Pozdrawiam Damian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz sie zdecydować w co chcesz sie bawic. Do samolotu starczy ci silnik za 40zl. W samochodzie go spalisz. Do samochodu silnik 3f bedzie droższy od nadajnika. Jezeli chcesz silnik szczotkowy to rogulator do niego bedzie 2x droższy niz silnik. To albo to. Decyduj sie. Jezeli chcesz spróbować tego i tego to kup sobie modele rtf które maja wszystko w zestawie. Śmigłowiec Lama V3 ok 300zl. Do latania wszystko w zestawie. Samolot jestes w stanie kupic do 500-600zl. Samochod to samo. Jakis Bonzer czy cos onroad to w 600zl masz calkiem spoko sprzęt. I wszystko w zestawie.

Trudny wybór no ale od tego zalezy Twoja przyszlosc w tej zabawie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda jest taka, że zabawa w modelarstwo zawsze będzie droga. A zabawa jednocześnie w kilka różnych dziedzin modelarstwa to już będzie spory drenaż portfela.

 

Jeżeli chcesz kilka różnych dziedzin ogarnąć, potrzebujesz uniwersalnej aparatury wielokanałowej, z wbudowanym komputerem o dużych możliwościach konfiguracji...

 

To podstawa. Żeby być legalnym i pogodzić regulacje prawne w zakresie używanych aparatur (każda dziedzina ma własne częstotliwości), potrzebujesz aparatury cyfrowej 2,4GHz. Pozwoli ona obsługiwać wiele rodzajów modeli, do których normalnie potrzebowałbyś kilka aparatur.

 

Ale to oraz odbiornik, będzie jedyny most pomiędzy modelami. Każdy model ma swoją specyfikę i nie bardzo da się to pogodzić. Musisz więc mieć osobne wyposażenie do samochodów, inne do łodzi, a jeszcze inne do modeli lotniczych.

 

Aparatura to podstawowe narzędzie modelarza. Na niej nie wolno oszczędzać.

 

Jeżeli chcesz uniknąć wydatków, to sugeruję na początek symulatory modeli RC. Później poprosić kogoś o pozwolenie poprowadzenia jego modelu (raczej nie dotyczy modeli lotniczych z uwagi na skomplikowany pilotaż).

Póżniej zakup gotowego zestawu typu RT(X) (Ready To... Flight, Ride, Swim itp).

 

Raczej nie kuś się na zabawki z marketów po 100-200zł. To nie są modele i nie oddają specyfiki modeli. Coś jak zakup akumulatorowego samochodzika, żeby sprawdzić czy ci pasuje udział w rajdach. ;)

 

Najlepiej jasno się określić i w tę dziedzinę wejść głębiej. Moim zdaniem modele latające są najciekawsze, ale i najbardziej wymagające.

 

Ostatnio pojawił się rozłam między modelarzami, na pilotów/kierowców/sterników i budowniczych. Ci pierwsi wolą kupić gotowy model w sklepie i doskonalić się w jego obsłudze. Ci drudzy wolą samemu zbudować model "tymi ręcami" i z tego czerpią największą satysfakcję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za pomocne odpowiedzi, mam wrażenie, że mnie trosdze zle zrozumieliście, więc

Jeśli bym chciał się bawić w RC to raczej tylko samoloty choc oczywiście sami przyznacie ze serwa i silnik typowo "lotnicze" można wykorzystać do budowy auta :) To ze silnik jest do samolotu to przecież nic nie znaczy w samolocie i w autku tez sie bedzie kręcił. Oczywiście mówię o "zwykłym" autku a nie jakimś wyczynowym

 

Mówiąc o tym ze chciałbym wykorzystać RC w innych rzeczach to myślałem o zdalnym sterowaniu np. kamerą czy innymi "zwykłym rzeczami" np. oświetlenie :) , bo wydaje mi się ze aparatura i odbiornik mozna wykozystac także w innych dziedzinach RC poza tymi typowymi.

 

Regulator: ESC HW30A http://www.emodel.pl/esc-hw30a-regulator-p-2624.html

 

Silnik: nie ma co się rozpisywać bo jest dużo w przedziale 30 -50 zł, ale wybrałem np. ten Tower Pro 2408-21 AL http://www.emodel.pl/tower-pro-silnik-240821-al-p-28.html

 

Akumulator: Duży wybór, waham się co do wyboru 2S czy 3S hm.. zabardzo nie wiem jakie to ma przełożenie na działanie silnika (napięcie większe) 3S są prawie 2x droższe wybrałem przykładowo ten Turnigy LiPo 3s 1500 mAh 20C http://www.emodel.pl/turnigy-lipo-3s-1500mah-20c-111v-p-1388.html

 

Serwa: tower Pro SG50 http://www.emodel.pl/tower-pro-serwo-mini-sg50-p-15.html w opisie mają prąd 4,2 - 6,0 V tzn. ze mogą się spalić przy w/w akumulatorze (3S) i trzeba zastosować inne?

 

Ładowarka: turnigy http://www.emodel.pl/ladowarki-i-zasilacze-c-186.html?page=1 Nie znam sie na ładowarkach, nie wiem jak szybko będzie ładowac

 

Aparatura: NIE WIEM :) coś taniego może HK za ok. 250 zł??? wazne by byla z odbiornikiem i tak z 6 kanałów

 

To chyba wszystkie czesci by uruchomić silnik??? jesli tak to możecie to ocenic :) ?

cena części bez aparatury to około 300 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do silnika to nie jest takie oczywiste. W samochodzie są odmienne warunki pracy i zupełnie inna charakterystyka obciążenia. Stąd i silniki są inne. W samochodach silnik musi współpracować z przekładnią. W modelach lotniczych królują obecnie napędy bezpośrednie.

Wymagane są prędkości obrotowe z innych zakresów.

Tak więc, nie bardzo są to elementy zamienne.

 

Co do sterowania, to regulator ma wbudowany tzw. układ BEC. Jest to po prostu stabilizator napięcia 5V do zasilania odbiornika i serw. Gdy nie korzystasz z regulatora, trzeba albo kupić BEC osobno, albo znaleźć inny sposób na zasilanie odbiornika i serw.

 

Sam odbiornik posiada szyny zbiorcze, z których zasilane są serwa. Dodatkowo podaje też sygnał sterujący.

 

Co do aparatury, to jeżeli chcesz się poważnie w to bawić, odpuść sobie proste nadajniki bez komputera. Za rok lub nawet krócej - okaże się, że trzeba by jednak kupić coś lepszego.

 

Zważywszy, że drugie 250zł można kupić "full wypas" sprzęt - nie warto się po prostu otaczać chińskimi śmieciami.

 

Po drugie jakość aparatury jest bezpośrednio odpowiedzialna za jakość połączenia z modelem i zasięg. Słaba i tania aparatura będzie przyczyną większej ilości kłopotów niż dobra. Szkoda tracić model za kilkaset złotych, bo się żałowało np. 100-200zł.

A jak się kupi lub zbuduje coś lepszego z dodatkowym wyposażeniem i cena modelu idzie w tysiące - to już naprawdę samobójstwo puszczać model na "smyczy" niczym z taniego zestawu dla dzieci.

Chyba, że ktoś jest bardzo bogaty... :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to podliczę ile kosztowałby sprzęt taki jaki pasowałby np do rwd5, zefirka, TOTO czy innych podbnych, a potem może do jakiś wymyślnych konstrukcji typu slizgacz, czy coś takiego.

No to tak:

 

Serwa x4 Cena 10,76$ http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=662

 

Regulator do 30A Cena 5,99$ http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=6460

 

Silnik E-max cf2822 dosyć uniwersalny Cena 5,95$ http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=5354

 

Prop saver ja do w.w silnika Cena 1,49$ http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=3739

 

Śmigło takie jak do w.w. silnika paczka x6 Cena 4,58$ http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=10055

 

Akumulator 3s 1600mAh Cena 10,99$ http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=9167

 

Ładowarka 2-3s bardzo prosta ale ja nie narzekam Cena 4,49$ http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=7637

 

 

No i jeszcze aparatura, ale tutaj są 2 mozliwości:

Turnigy 9X dosyć zaawansowana z komputerem 8 kanałów Cena 53,79$ http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewitem.asp?idproduct=8992

 

Hk T6A V2 mniej zaawansowana i do ustawienia modelu trzeba podłączyć ją do komputara czyli nie ma mozliwosci regulacji na lotnisku, jak sie okaze że jest np. niepotrzebny rewers. Cena 22,99$

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=9042

Kabel do w.w. aparatury, niezbedny do regulacji modelu, latania na symulatorze Cena 2,89$ http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=9043

 

Po podliczeniu wychodzi:

128,03$ z tą lepszą aparaturą czyli około 380zł

96,95$ z ta gorszą aparaturą czyli około 290zł

 

Jest duża różnica w cenie, bo z tą pierwsą aparaturą dorzuca automatycznie karton ochronny, który podnosi wagę.

 

Czyli ogólnie w chinach więcej podobny sprzęt, z tą tańszą aparaturą to wyjdzie różnica około 150zł, a jakby kupywać taki zestaw z ta aparaturą Turnigy w Polsce to wyjdzie różnica 180zł. Oczywiście obie różnice na korzyść Hobbycity, czyli że tam jest o tyle taniej w porównaniu do Polski.

 

Miałem tą pierwszą aparaturę, i jak do pierwszego modelu jest ok, ale przed wyjściem na loty trzeba się upewnić czy wszystko jest dobrze ustawione. Teraz mam Turnigy 9x, bo juz mam 2 modele, i dojdzie 3 do "hangaru", i juz na tamtej taka ilosc modeli byłaby bardzo kłopotliwa, bo trzeba byłoby jechać z laptopem na lotnisko, no chyba że lata sie za płotem od domu. Bardziej polecam Turnigy 9X.

 

Co do obaw, to ja też miałem, ale po pierwszych zakupach przekonałęm się do tego sklepu i już mam tam złożone 5 zamówienie.

 

Ale się rozpisałem. Oczywiście ten zestaw (głównie chodzi o silnik) bedzie do model latającego, a nie samochodu, motorówki czy smigłowca, bo tam sa zupełnie inne wytyczne. Mam nadzieję że troche pomogłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do serw to masz racje. Ale. Serwa wpinasz do odbiornika a odbiornik mozna zasilić dwojako. Albo bezpośrednio przez akumulator do napięcia 6v(max 5 ogniw nimh) lub z akumulatora lipol przez regulator obrotów czy tez power-(swich czy cos tam. Nie Pamietam :P ) Jezeli dasz pakiet li pol bezpośrednio do odbiornika to w najlepszym wypadku stracisz tylko serwa. W gorszym- takze odbiornik. Najtańszym radiem dostępnym na rynku mającym mozliwosci jest turnigi 9x 2.4 ghz. A dlaczego w polsce tak drogo? Nie wiem. Ale przez swoje 24 lat powinienes sie przyzwyczaić :P

Pisałes ze silnik do samolotu w samochodzie tez da rade. No ale nie da. Tłumaczyć nie bede bo szkoda czasu. Wystarczy porównać ofertę silników samochodowych i lotniczych w nastik.pl waga, cena, cena regulatorow, rpm itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne we wszystkich kwestiach macie rację :)

 

Ten regulator to ma BEC , tak pisze na stronie :)

hm.... czyli radzicie aparature turnigy... teez o nie j myslałem no ale droga :).

W zasadzie to to całe RC jest drogie na początku (żeby to wszystko kupić ) potem już takich kwot sie nie wydaje (chyba)

 

Przez 24 lata przyzwyczaiłem ze w Polsce jest drożej ale jak zobaczyłem ceny w sklepie HK to mnie zamurowało - gigantyczna różnica :)

 

W takim razie trzeba bedzie trochę grosza znaleźc i kupic proponowaną turnigy :) hehhe...

 

Mozecie się wypowiedzieć co do ładowarki???

ppompka ta aparatura zebrała ostatnio sporo złych recenzji głównie o złej jakości sterowania :/ tak wynika z komentarzy na stronie która podałeś

sorry ze nie w temacie ale mam jeszcze pytanie robiąc zakupy to jaka opcje dostawy wybieracie? i ile kosztuje bo jest mnóstwo możliwości jak patrzyłem , jak jest z cłem itp.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w dziale opinie o sklepach jest gigantyczny wątek na temat HK - wszystko co możliwe na temat cła, VATu, płatności i dostawy z HK. Ogólnie jak Urząd Celny się doczepi to może Ci dołożyć 23% VATu ale małe przesyłki z podaną małą wartością (poniżej 30$) zazwyczaj przepuszczają bokiem dlatego czasami warto zamówić kilka paczek jako AIR Parcel + aparatura sama - może koszta wysyłki minimalnie droższe ale mniejsza szansa na VAT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesyłka najczęściej air parcell, lub air mail, zależy od wagi. Ja na 4 paczki nie dostałem VATu, A były 100$, 80$, 40$, 15$.

 

Co do ładowarki,niektórzy mówią że badziewie, a ja uzywam chyba od 2 lat i dalej max różnica na cenach to 0,2V, czyli tak naprawdę to może być błąd pomairu mojego miernika.

 

qetu, Mówisz o Turnigy 9X czy o Hk-T6A V2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

qetu, Mówisz o Turnigy 9X czy o Hk-T6A V2

Turnigy

 

Co do całości RC, to przemyslałem i postanowiłem tak:

 

- chciałbym poznać, ale nie zaglębiać się głęboko, to nie bedzie moje hobby któremy bym sie oddał całkowicie

- model wolałbym zrobic ręcznie, kupowanie ze sklepu jakoś mi nie pasuję, zrobienie czegos samemu jest bardziej ekstytujace niż kupienie gotowca

- mi mo ze nie zamierzam rozwijać się w RC to chciałbym zeby aparatura była dobra -> tak jak mówicie

 

Problem jest jedynie cena :) głupio wydawac tyle kasy na "zabawki" :) a nie chce sie bawic "samolocikiem" z supermarketu

Miałem 2 autka na RC, jedno na 35 a drugie na 27 Mhz (?), oba się rozleciały :) Niestety tam wszystkie elemety poza silnikiem wlutowane sa na płytke więc nie moga posłużyc jako dawcy czesci.

Dlatego mysle o kupnie podstawowych czesci RC zebym mógł je uzywac w różnych samodzielnych "konstrukcjach" latających

 

PS. jak obliczyć czas działania silnika na okreslonych akumulatorach i czas ich ładowania (tzn. wiem, ale jak to się ma do prawdziwych osiągów)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że modelarstwem można się albo zajmować na poważnie, albo wcale.

Jeżeli spróbujesz, to szybko się przekonasz, że latanie "dorywczo" jednym modelem, zwłaszcza treningowym staje się "nudnawe". Pojawia się chęć nowych doznań i podejmowania różnych wyzwań.

Zatem albo idziemy w to głębiej, albo po "zapoznaniu się" - rzuca się w diabły i idzie zbierać znaczki.

 

Jeżeli chcesz naprawdę bawić się "od czasu do czasu" to zestaw gotowy ze sklepu będzie najwygodniejszym rozwiązaniem.

 

Jak chcesz samodzielnie budować modele to pojawi się konieczność pewnych inwestycji. Choćby wymiana silnika i pakietu. Regulator czy odbiornik i serwa można stosować w określonym zakresie wymiennie, ale zasilanie czy parametry silnika wymuszą inwestycje.

 

Dlatego modelarstwo zawsze będzie pewnych funduszy wymagać.

Poza tym budowanie modelu jak i jego pilotowanie wymaga stałych treningów i poświęcania czasu. Inaczej się zapomina odruchów, lub nie ma efektów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.