madmax Opublikowano 18 Czerwca 2011 Opublikowano 18 Czerwca 2011 Witam. Poniżej kilka pierwszych zdjęć ( następne będę robił z cyfrówki ) z budowy modelu Curtiss P-40. Produkcja: Marek Rokowski Założenia: model do dalszego doskonalenia latania ( na walki duuuuużo za wcześnie ). Elementy po rozpakowaniu. Wstępnie zrobiłem zaokrąglenia kadłuba ( nożyk, papier 180, żelazko ). Ponieważ liczę się z kretami - zaokrąglenia nie są zbyt mocne, aby nie osłabić kadłuba. Aby zbliżyć się do oryginału - przedłużyłem trochę dolną część kadłuba przy natarciu skrzydeł oraz obudowałem komorę silnika. Została wklejona sklejka ( w zestawie ) na łoże silnika na żywicę 6 minutową. Krawędzie statecznika pionowego zostały zaokrąglone ( nożyk, papier 180, żelazko ). Krawędzie statecznika poziomego zostały zaokrąglone ( nożyk, papier 180, żelazko ). Zostało już wklejone na CA usztywnienie "na sztorc" w postaci paska węgla ( był w zestawie ). Został już wklejony na CA wygięty aluminiowy drut w kształcie litery U ( w zestawie ) łączący obydwie połówki steru. Planowane malowanie modelu: Krawędzie skrzydła zostały już zaokrąglone. Skrzydła zostały sklejone żywicą 6 minutową z zachowaniem oryginalnego wzniosu. Zostały wklejone wzmocnienia skrzydła na CA z dołączonym prętów szklanych. Zostały również wycięte lutownicą miejsca na serwa do lotek ( 2 szt ). Docelowo zostaną one wklojene na klej gorący. Aby ukryć serwa ( i zarazem zabezpieczyć je przed ich wyrwaniem w czasie kreta ) - z płytki 1mm HIPS wyciąłem nożyczkami dwa krążki, które posłużą za osłonę. Między czasie pojawiły się pytania: 1. Czy statecznik piony/poziomy kleić na styk, czy też wzmacniać połączenie pręcikami węglowymi ? 2. Czy w sklejce w łożu nawiercić otworki i wkleić pręciki węglowe do wzmocnienia ? 3. Czy macie jakiś patent, aby równo wkleić stateczniki i nie skopać np. kąta zaklinowania statecznika poziomego ? ( ciąg dalszy nastąpi ... )
sebamor Opublikowano 19 Czerwca 2011 Opublikowano 19 Czerwca 2011 1.Ja kleje na styk CA i się dobrze trzyma 2.Nie, nie wklejaj. Jak będzie jakiś ostry kret podczas walki to i tak ci silnik wyrwie, a jak masz jeszcze jakieś ręty, to potem jest tródniej to wszystko szybko naprawić 3.Kąt zaklinowania masz już zrobiony. Jest wycięty otwór pod statecznik. Po prostu przyklej sttacznik i patrząc od przodu modelu koryguj czy jest równo.
TooM Opublikowano 19 Czerwca 2011 Opublikowano 19 Czerwca 2011 .Kąt zaklinowania masz już zrobiony. :shock: :shock: :shock: A jak z jednej strony mocniej dociśniesz podczas klejenia zwłaszcza CA to nie wyjdzie krzywo? pkt 1 i 2 OK Do kontroli używam listwy lub długiego prostego ceownika oraz własnego oka :wink: To wystarczy ,zwłaszcza że zawsze można poprawić nacinając z jednej strony i przy klejeniu nacięca ściskając mocniej w żądanym kierunku. Zauważyłem jeden węgiel w stateczniku,daj dwa naprzeciw siebie, tak aby tworzyły dźwigar. P.S Jak się nie spieszysz użyj lepiej UHU Pora zwłaszcza do klejenia silnika -mniejsze szkody przy krecie.
madmax Opublikowano 19 Czerwca 2011 Autor Opublikowano 19 Czerwca 2011 W komplecie był tylko jeden płaskownik węglowy do statecznika ( na oko, bo nie mierzyłem 4mm x 0,5 mm ). Wkleić od góry jeszcze pręcik węglowy, czy jednak ten płaskownik wytrzyma? Z płaskownika dobry pomysł - ustawię sobie je równoległe do osi silnika ( prostopadle do sklejki łoża ) i przy części kladłubowej statecznik poziomy oprze mi się na płaskownikach przy klejeniu. A właśnie w jakiej kolejności kleicie - statecznik poziomy do kadłuba i do tego pionowy, czy też sklejacie poziomy z pionowym i dopiero do kadluba ? Sklejkę już wkleiłem na żywicę, więc już tego nie ruszę ( chyba, że przy krecie :twisted: ). Skrzydła wkleję już na UHU Por. Na forum doczytałem, że część osób klei na CA, ale jak dla mnie za duża powierzchnia klejenia ( szybkość schnięcia i skrócony czas korekty ).
sebamor Opublikowano 19 Czerwca 2011 Opublikowano 19 Czerwca 2011 A właśnie w jakiej kolejności kleicie - statecznik poziomy do kadłuba i do tego pionowy, czy też sklejacie poziomy z pionowym i dopiero do kadluba ? Ja najpierw poziomy zpionowym i dopiero do kadłuba.
marek rokowski Opublikowano 19 Czerwca 2011 Opublikowano 19 Czerwca 2011 strasznie lubię patrzeć jak przekształcacie "pianki" które Wam wysyłam w modele co do klejenia: SW- wklejony płaskownik na sztorc w zupełności zwiększa sztywność układu zwykle pierwsze przyklejam skrzydła i do nich potem mam odniesienie przy klejeniu SW i SK większość połączeń kleję poliuretanowym Soudalem -doskonale penetruje mikropory epp i tworzy spoinę która jest trwała i elastyczna: smaruję klejem jedne z elementów, drugi zwilżam wodą za pomocą np gąbki. Krawędzie zostawiam nie posmarowane: w te miejsca po złożeniu np skrzydła-kadłub zakrapiam minimalnie CA co tworzy taką dodatkowa spoinę ustalającą-trzyma elementy na miejscu do czasu wiązania kleju"głównego" Klej jest genialny - mój hellcat miał pójść na złomowanie bo cały przód był już rozkulkowany po regeneracji za pomocą sudalu - kadłub jest sztywniejszy niż nowy - i dalej kretoodporny! (sprawdziłem.. (posmarowane klejem i poskładane w forme kadłuba kilkanascie kawałeczków epp, owinięte folią i całość zawinięta gumą modelarską) Madmax - powodzenia przy budowie i lotach
madmax Opublikowano 19 Czerwca 2011 Autor Opublikowano 19 Czerwca 2011 Dzięki Marek. Miesiąc temu kupiłem Soudal do Tzagi - w takim razie będę miał wybór w klejach. Najbardziej przeraża mnie końcowe malowanie - brak doświadczenia - no może za wyjątkiem malowania łódek FS-STD, ale do tego używałem małego pistoletu lakierniczego + kompresor ze sprężarki z lodówki. Jednym kolorem cały model mogę tym pistoletem pomalować, ale co z resztą ? Czas chyba rozejrzeć się za areografem :? .
sebamor Opublikowano 19 Czerwca 2011 Opublikowano 19 Czerwca 2011 Najbardziej przeraża mnie końcowe malowanie - brak doświadczenia - no może za wyjątkiem malowania łódek FS-STD, ale do tego używałem małego pistoletu lakierniczego + kompresor ze sprężarki z lodówki. Jednym kolorem cały model mogę tym pistoletem pomalować, ale co z resztą ? Czas chyba rozejrzeć się za areografem .Ja maluję pędzlem, wystarczy, że dasz trochę taśmy maskującej i pomalujesz najpierw na jeden kolor, a potem na drugi.
TooM Opublikowano 19 Czerwca 2011 Opublikowano 19 Czerwca 2011 SW- wklejony płaskownik na sztorc w zupełności zwiększa sztywność układuNie wiedziałem że to płaskownik :oops: Co do soudalu dla mnie trochę za ciężki (dodaje wagi modelu).Zostawiam go na oklejanie skrzydeł w spalinie choć ostatnio testowałem inną ,prostszą metodę na skrzydła do kombatu. Wczoraj Arek Kinasz sprawdzał je w boju .Jeszcze nie widziałem szczątków więc nie będę się wypowiadał ,a poaza tym to nie ESA -nie ten dział forum.
Tochy Opublikowano 20 Czerwca 2011 Opublikowano 20 Czerwca 2011 @TooM: Oj straszny bałagan w powietrzu był... Arek miał pechowy dzień jak ja rok 2009...
madmax Opublikowano 22 Czerwca 2011 Autor Opublikowano 22 Czerwca 2011 Dziś tylko zdjęcia skrzydła. Usuwanie awarii rury wodociągowej w łazience wyrwało mi z życiorysu dwa dni. Mam nadzieję, że przez ten długi weekend nadrobię zaległości. Skrzydła od góry - wzmocnienia wklejone zgodnie z instrukcją: Skrzydła od dołu - wzmocnienia wklejone zgodnie z instrukcją: Zaślepka na serwa ( jakoś nie spodobały mi się serwa na wierzchu ). Zaślepka została wycięta nożyczkami z 1mm HIPS - później dziurkaczem kaletniczmym z Biedronki zrobiłem dwa otworki, które nożykiem zostały docięte tworząc szczelinę: W skrzydłach muszę jeszcze przełożyć kable od serwa na drugą stronę i dociąć lotki.
madmax Opublikowano 24 Czerwca 2011 Autor Opublikowano 24 Czerwca 2011 Wczoraj wzmocniłem kadłub po obydwu stronach ( zgodnie z instrukcją ), przykleiłem usterzenie do kadłuba, wykonałem mocowanie serwa w kabinie, wkleiłem bowden w kadłub, przeprowadziłem kable przez szkrzydlo, powklejałem orczyki w lotki i statecznik. Zdjęcia będą wieczorkiem. Przy okazji - macie jakieś fajne patenty na mocowanie kabiny ? U siebie wkleiłem w kadłub dwa krótkie kawałki bowdena, zaś w kabinę ( w przednią część ) dwa pręciki węglowe. Całość ładnie pasuje. Z tyłu wkleiłem dwa małe magnesy ( jeden w kadłub, jeden w kabinę ), jednkaże mimo, że to neodymy coś słabo trzymają mi kadłub. Mam wrażenie, że przy porządniejszym krecie magnesiki wcale nie utrzymają kabinki. Zostawić tak, jak jest, czy też dodatkowo kabinę zabezpieczyć ?
sebamor Opublikowano 24 Czerwca 2011 Opublikowano 24 Czerwca 2011 Ja dodatkowo zabezpieczam gumką recepturką robię to tak. Pod tą zdejmowaną częścią wklejam z obu stron wygięty drucik stalowy 1mm (wygięty w dół) potem tylko zahaczam o nie gumkę, obejmuję tą zdejmowaną część i zahaczam o drucik z drugiej strony kadłuba. Dla pewności można dać 2 gumki, albo zrobić mocowanie na gumkę w 2 miejscach. Jescze mi tak zamocowana kabinka nie spadła.
dobiecki Opublikowano 24 Czerwca 2011 Opublikowano 24 Czerwca 2011 Przy porządnym krecie to kabinka i tak odpadnie, bo akumulatorki będą chciały wyskoczyć i zobaczyć co się stało :rotfl: Nie ma co robić za poważnych zamknięć bo tyko będą się wyrywać, wystarczy aby jej nie zerwał pęd powietrza i wytrzymała przeciążenia odwrotnej pętli.
marek rokowski Opublikowano 24 Czerwca 2011 Opublikowano 24 Czerwca 2011 dodałem uaktualnienie do mojego wątku o kadłubie nie ma tego w instrukcji - wiec warto sie zapoznac;) jak wykonać blokowanie kabinki
madmax Opublikowano 27 Czerwca 2011 Autor Opublikowano 27 Czerwca 2011 Właśnie dotarł do mnie silniczek Silnik TowerPro 2408-21T Black, więc prace konstrukcyjne ruszą dalej. Na jakich śmigłach latacie ( regulator 25A, pakiet 3s 1300mAh ), bo producent zaleca: 8*3.8, 8*6 lub 10*4.7 ?
Qbatus Opublikowano 27 Czerwca 2011 Opublikowano 27 Czerwca 2011 Do "Black-a" w tej konfiguracji najlepsze będzie 8x6
madmax Opublikowano 27 Czerwca 2011 Autor Opublikowano 27 Czerwca 2011 Dzięki za podpowiedź. Kusi mnie strasznie kołpaczek. Jednakże, aby nie uwalić ośki zastanawiam się nad składanymi smigłami. Coś takiego by się nadało: http://www.abc-rc.pl/p/94/2170/smiglo-skladane-h1-4-8x6-kolpak-plastik-metal-32mm-kompletne-smigla-skladane-kompletne-smigla-i-akcesoria.html lub http://www.abc-rc.pl/p/94/1904/smiglo-skladane-8x6-kolpak-plastik-35mm-kompletne-smigla-skladane-kompletne-smigla-i-akcesoria.html ?
sebamor Opublikowano 27 Czerwca 2011 Opublikowano 27 Czerwca 2011 W modelu tego typu najlepszym rozwiązaniem będzie: TO +TO
Rekomendowane odpowiedzi