Skocz do zawartości

Motoszybowiec RORYS 1,6m


Gość
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ zostaje dużo niewykorzystanego materiału przy wycinaniu modeli laserem postanowiłem machnąć na szybko motoszybowiec. Plany jakieś tam znalazłem w necie , profil HN1033, silnik, lotki to zmiany jakie wprowadziłem. Dodatkowo zmienię obrys statecznika poziomego.

 

Dołączona grafika

 

Na ten moment zrobiony obrys skrzydła, do końca tygodnia będzie gotowy cały.

 

Dołączona grafika

 

Edit: Wieczorem dorysowałem żeberka. Konstrukcja prosta jak budowa cepa. Wstawię dźwigarki sosnowe 2x5mm celem polepszenia sztywności.

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jerzy Markiton

Piękny modelik... Oryginał ma E-205 (mam oryginalny plan papierowy). Jest to taka luźna dywagacja na temat Sagitty a Sagitta to klasyka, niestarzejąca się, do której zawsze chętnie się wraca i zawsze zachwyci proporcjami i sylwetką na niebie...

Pozdrawiam - Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plany udostępnię na forum za friko + formatki, a jak ktoś będzie sobie życzył zestaw to będzie sie dało załatwić :)

 

Edit. Mam 20 minut wolnego to popracowałem nad żeberkami. Założeniem konstrukcyjnym jest możliwość złożenia modelu przez niedoświadczonego modelarza .

 

Dołączona grafika

 

Edit, zrobiłem dźwigarek pionowy co daje z dwoma listewkami 2x5mm dźwigar w kształcie litery C- będzie sztywno i mocno. Oczywiście to tylko screeny poglądowe. Jeszcze trochę pracy jest przy skrzydle.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Popracowałem nad żeberkami i dźwigarkiem.

 

Dołączona grafika

 

Zrobiłem listwę natarcia, jest ona ułatwieniem montażowym i może być pominięta.

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomość dla zainteresowanych :) Wznowiłem rysowanie modelu. Harmonogram jest taki: od poniedziałku do piątku rysowanie modeli w CAD, sobota i niedziela - klejenie :D

 

Dorysowałem listwę zawiasów , natarcie z 3 prefabrykowanych elementów, zakończenie skrzydła.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mosquito też sie dokończy. Nuda mnie tu w Warszawie ogarnia po pracy więc siadam do CAD-a i pcham zaległe tematy, łącznie z mosquito i learjet-em na dwóch edf-ach. Wszystko w swoim czasie :D

 

Zrobiłem jeden "kwas" w skrzydle rorysa i już nad nim pracuję żeby go poprawić. Wprawne oko dostrzeże błąd. Nie wiem jak do tego doszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jerzy Markiton

Tam zazwyczaj daje się paski balsy o grubości kesonu celem usztywnienia konstrukcji... Powinny sięgać do żeberka 6 i potem ukosem zejść do właściwego spływu. Zazwyczaj, razem z balsą zamykającą tworzą przekrój lustrzanego C (patrząc od natarcia...). Kilka gram balsy a znacznie usztywnia konstrukcję.

- Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle umieściłem przedostatnie żeberko , nie jest w narożniku krawędzi natarcia.Nie wiem co mi odwaliło że tak to narysowałem. Niby nie ma to znaczenia ale przy klejeniu kesonu może być upierdliwe. Lotka jest prostokątna ale przeznaczona do wyklepania młotkiem celem zagęszczenia materiału, będzie mocniejsza :wink: :D

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeberka 1, 2, 6 i 7 brak wycięcia pod listwę spływu tak jak to mają zeberka 2, 3 i 4.

No właśnie nie :D pomiędzy żeberkiem 1 i 2 będzie pokrycie na całej szerokości skrzydła to samo dotyczy 6 i 7 a także 8 bo muszę przecież pomyśleć o półce serwa :D Tak więc żeberka 1,2,6 ,7, 8 są całkowicie okrojone o 1,5mm .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.