Jump to content

Jacek Walenciak

Modelarz
 • Content Count

  215
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

Jacek Walenciak last won the day on July 5 2019

Jacek Walenciak had the most liked content!

Community Reputation

9 Neutral

About Jacek Walenciak

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd
  Koszalin
 • Imię
  Jacek

Contact Methods

 • Skype
  jacek237jacek

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Na oblot ustaw CG na 35% cięciwy płata. Później przesuwaj pakiet do przodu lub tyłu. Wszystko zależy, jak będziesz czuł model i jak lubisz latać.
 2. Zrób gniazdo dla śruby z kawałka rurki mosiężnej lub aluminiowej. To w zupełności wystarczy, aby w przypadku twardszego lądowania ścięły śruby plastykowe mocujące płaty, oszczędzając tym samym skrzydła.
 3. Może komuś się przyda. U mnie tylko leży i się kurzy w szufladzie. Pakiet mało używany i nie mam obecnie dla niego modelu do napędu. Akumulator ma już przylutowane goldy 5,5mm. Cena 130 zł z przesyłką. Więcej info na PW lub pod tel 605+879+992 ps. Akumulator ma pojemność 3300mAh.
 4. Dzisiaj dokonałem przdłużenia ubezpieczenia modelarskiego w "Finansowej Chacie", opłaciłem składkę w wysokości 90 zł (kwota ubezpieczenia od nieszczęśliwych zdarzeń na 1.200.000 zł) i czekałem na potwierdzenie. Jakież było moje zdziwienie, kiedy odezwał się agent ubezpieczeniowy, który poinformował mnie, że ww. wariant ubezpiecznia jest już niedostępny, pomimo możliwości wyboru na ich stronie internetowej. Agent zaproponował mi gorszą "opcję" ubezpieczenia ze składką 50 zł na sumę ubezpieczenia tylko 350.000 zł i prosił mnie o podanie konta na zwrot nadpłaconej sumy. Uważam, że z prawnego punktu umowa zawarta i opłacona przeze mnie jest ważna i wiążąca obydwie strony. Nie wiem co oni teraz kombinują.
 5. Witam, może komuś zalega i jest skłonny sprzedać odbiornik SPCM JR RS 10DS 35 Mhz z syntezą. W zasadzie to bym potrzebował nawet 2 szt.
 6. Konrad, zastosowałem takie łopatki, bo na niemieckim forum RC-Network był ten silnik w takiej konfiguracji stosowany. Więc chciałem sprawdzić w swoim modelu. Większy skok daje większy strumień zaśmigłowy, ale w przypadku tej Megi się to nie sprawdziło. A silnik pracował góra 20s celem wyniesienia modelu na odpowiednią wysokość. Może mi się trafił słabszy egzemplarz.
 7. Niestety ta Mega Acn 22/45/3 w moim motoszybowcu Vampire 3,6m i wadze do lotu 3100g po paru lotach się spaliła. Latałem na 4S ze śmigłem 13"×10,5" i szału nie było. Myślę, że te deklarowane 5kg dla szybowca jest sporo na wyrost.
 8. Tylko, że każdy będzie latał w innych warunkach. Na jednym terenie może występować silna termika, na innym silny wiatr i duszenie, a na jeszcze innym zero lotnych warunków. Wtedy wyniki będą mało miarodajne i nie będzie to sprawiedliwe.
 9. Bardzo sensowne i logiczne podejście do całej sprawy mają Szwajcarzy, którzy zwrócili uwage na nieścisłości w nazwie "dron", a która jest pomijana przez ULC w Polsce. Otóż podstawą nowych przepisów UE dotyczących bezzałogowych statków powietrznych są przepisy kategorii otwartej. Te zasady mają zastosowanie do wszystkich działań związanych z lataniem modelami RC, o ile organ krajowy nie wyda własnych przepisów dotyczących działań w kontekście Aeroklubów Modelarskich i Stowarzyszeń. Zasady dla tej otwartej kategorii zostały napisane dla bezzałogowych statków powietrznych, zwanych potocznie dronami, ale nie dla modeli samolotów. Wcześniejsze wersje tych zasad znacznie ograniczyłyby eksploatację modeli samolotów, szczególnie w odniesieniu do maksymalnej wysokości lotu (120m) podczas lotu na zboczu i odległości od niezaangażowanych ludzi. Dzięki staraniom stowarzyszeń modelarskich dzialajacych w Szwajcarii ograniczenia te zostały złagodzone. W rezultacie zasady kategorii otwartej poprawiają warunki dla pilotów w państwach członkowskich UE, którzy obecnie cierpią z powodu bardzo restrykcyjnych zasad. W krajach, które obecnie mają liberalne regulacje dotyczące użytkowania modeli samolotów (takich jak Szwajcaria i Niemcy czy Norwegia), loty zgodnie z przepisami kategorii otwartej doprowadziłyby do poważnych i niedopuszczalnych ograniczeń. SMV - Szwajcarskie Stowarzyszenie Modelarzy, w ścisłej współpracy ze stowarzyszeniami z kilku państw członkowskich UE, a także z European Model Flight Union (EMFU) i World Air Sports Association (FAI) - dokonał szeregu ważnych zmian.W rezultacie, kiedy Szwajcaria przyjmie przepisy, może zdecydować o zachowaniu obecnego liberalnego systemu eksploatacji modeli samolotów bez większych zmian. Władze szwajcarskie, w szczególności Federalny Urząd Lotnictwa Cywilnego (FOCA), są teraz odpowiedzialne za podejmowanie decyzji, czy i w jakim stopniu będzie to miało miejsce. FOCA wielokrotnie zapewniało, że zamierza utrzymać obecne zasady. SMV współpracuje z FOCA, aby to zapewnić. Obecnie można założyć, że nie będzie znaczących zmian dla członków SMV, oprócz rejestracji pilotów i etykietowania modeli w porównaniu z obecnymi przepisami. Obowiązek rejestracji będzie obowiązywał w UE od 1 lipca 2020 r. Natomiast licencja na kontynuację latania w klubach i stowarzyszeniach musi być przyznana do 1 lipca 2022. Do tego czasu szwajcarscy modelarze mogą latać wg. obowiązujących aktualnie przepisów. Oczekuje się, że Szwajcaria przyjmie regulacje od 2020 r. , ale skorzysta z okazji, aby przyjąć szwajcarskie zasady dotyczące "działań w ramach klubów i stowarzyszeń modelarskich", które umożliwią ich członkom latanie na wcześniejszych zasadach. Ponieważ wielu modelarzy szwajcarskich lata poza granicami w sąsiednich krajach wskazane będzie znakowanie modeli wg. wytycznych planowanych przepisów UE dla zachowania spójności.
 10. Ok. Zasugerowałem się Twoją odpowiedzią na cytat Rafała o silniku XPower F2919/10.
 11. Bogdan, mylisz się. Seria Dualsky Xmotor 30EG też ma wał fi 5mm.
 12. Raczej nie należy się spodziewać obniżki cen. W szwajcarskich sklepach modelarskich już w większości zostały sprzedane najnowsze nadajniki MZ-32 i tylko ostatnio widziałem w bodajże dwóch sklepach. Ceny stoją w miejscu, a nowych raczej nie należy się spodziewać, bo i skąd, jeżeli magazyny są puste. W niemieckich sklepach podobnie. Nie wiadomo, jak będzie działał serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. W sumie musimy uzbroić się w cierpliwość, bo na pewno nie zrezygnują z elektroniki RC, tylko muszą przygotować się marketingowo do wdrożenia wszystkiego pod swoją marką. A to wymaga czasu i opracowania strategii.
 13. Niestety nie ma nic kompatybilnego. Firma SJ obecnie będzie firmowała swoim logiem wszelkie nowe produkty po rozwodzie z Graupnerem. Ja czekałem na nowy nadajnik MC-32, ale na tę chwilę można tylko się domyślić, że nie będzie to już "graupnerowskie radio" a raczej firmowane marką SJ. Czy się pojawi na rynku i kiedy, tego nie wiadomo. Wszyscy zainteresowani niwym radiem czekają na krok ze strony firmy i mamy nadzieję, że będzie kontynuacja, bo link Hott jest bardzo dobry i sprawdził się na rynku, i szkoda by było, aby podzielił los Weatronic'a.
 14. Mają czym się pochwalić. Osobiście najbardziej podoba mi się GP 14 Velo, tylko ta cena. Cóż, trzeba zacząć zbierać do skarbonki, bo mam chrapkę na ten model.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.