Jump to content

Jacek Walenciak

Modelarz
 • Content Count

  209
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

Jacek Walenciak last won the day on July 5 2019

Jacek Walenciak had the most liked content!

Community Reputation

9 Neutral

Contact Methods

 • Skype
  jacek237jacek

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd
  Koszalin
 • Imię
  Jacek

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Bardzo sensowne i logiczne podejście do całej sprawy mają Szwajcarzy, którzy zwrócili uwage na nieścisłości w nazwie "dron", a która jest pomijana przez ULC w Polsce. Otóż podstawą nowych przepisów UE dotyczących bezzałogowych statków powietrznych są przepisy kategorii otwartej. Te zasady mają zastosowanie do wszystkich działań związanych z lataniem modelami RC, o ile organ krajowy nie wyda własnych przepisów dotyczących działań w kontekście Aeroklubów Modelarskich i Stowarzyszeń. Zasady dla tej otwartej kategorii zostały napisane dla bezzałogowych statków powietrznych, zwanych potocznie dronami, ale nie dla modeli samolotów. Wcześniejsze wersje tych zasad znacznie ograniczyłyby eksploatację modeli samolotów, szczególnie w odniesieniu do maksymalnej wysokości lotu (120m) podczas lotu na zboczu i odległości od niezaangażowanych ludzi. Dzięki staraniom stowarzyszeń modelarskich dzialajacych w Szwajcarii ograniczenia te zostały złagodzone. W rezultacie zasady kategorii otwartej poprawiają warunki dla pilotów w państwach członkowskich UE, którzy obecnie cierpią z powodu bardzo restrykcyjnych zasad. W krajach, które obecnie mają liberalne regulacje dotyczące użytkowania modeli samolotów (takich jak Szwajcaria i Niemcy czy Norwegia), loty zgodnie z przepisami kategorii otwartej doprowadziłyby do poważnych i niedopuszczalnych ograniczeń. SMV - Szwajcarskie Stowarzyszenie Modelarzy, w ścisłej współpracy ze stowarzyszeniami z kilku państw członkowskich UE, a także z European Model Flight Union (EMFU) i World Air Sports Association (FAI) - dokonał szeregu ważnych zmian.W rezultacie, kiedy Szwajcaria przyjmie przepisy, może zdecydować o zachowaniu obecnego liberalnego systemu eksploatacji modeli samolotów bez większych zmian. Władze szwajcarskie, w szczególności Federalny Urząd Lotnictwa Cywilnego (FOCA), są teraz odpowiedzialne za podejmowanie decyzji, czy i w jakim stopniu będzie to miało miejsce. FOCA wielokrotnie zapewniało, że zamierza utrzymać obecne zasady. SMV współpracuje z FOCA, aby to zapewnić. Obecnie można założyć, że nie będzie znaczących zmian dla członków SMV, oprócz rejestracji pilotów i etykietowania modeli w porównaniu z obecnymi przepisami. Obowiązek rejestracji będzie obowiązywał w UE od 1 lipca 2020 r. Natomiast licencja na kontynuację latania w klubach i stowarzyszeniach musi być przyznana do 1 lipca 2022. Do tego czasu szwajcarscy modelarze mogą latać wg. obowiązujących aktualnie przepisów. Oczekuje się, że Szwajcaria przyjmie regulacje od 2020 r. , ale skorzysta z okazji, aby przyjąć szwajcarskie zasady dotyczące "działań w ramach klubów i stowarzyszeń modelarskich", które umożliwią ich członkom latanie na wcześniejszych zasadach. Ponieważ wielu modelarzy szwajcarskich lata poza granicami w sąsiednich krajach wskazane będzie znakowanie modeli wg. wytycznych planowanych przepisów UE dla zachowania spójności.
 2. Ok. Zasugerowałem się Twoją odpowiedzią na cytat Rafała o silniku XPower F2919/10.
 3. Bogdan, mylisz się. Seria Dualsky Xmotor 30EG też ma wał fi 5mm.
 4. Raczej nie należy się spodziewać obniżki cen. W szwajcarskich sklepach modelarskich już w większości zostały sprzedane najnowsze nadajniki MZ-32 i tylko ostatnio widziałem w bodajże dwóch sklepach. Ceny stoją w miejscu, a nowych raczej nie należy się spodziewać, bo i skąd, jeżeli magazyny są puste. W niemieckich sklepach podobnie. Nie wiadomo, jak będzie działał serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. W sumie musimy uzbroić się w cierpliwość, bo na pewno nie zrezygnują z elektroniki RC, tylko muszą przygotować się marketingowo do wdrożenia wszystkiego pod swoją marką. A to wymaga czasu i opracowania strategii.
 5. Niestety nie ma nic kompatybilnego. Firma SJ obecnie będzie firmowała swoim logiem wszelkie nowe produkty po rozwodzie z Graupnerem. Ja czekałem na nowy nadajnik MC-32, ale na tę chwilę można tylko się domyślić, że nie będzie to już "graupnerowskie radio" a raczej firmowane marką SJ. Czy się pojawi na rynku i kiedy, tego nie wiadomo. Wszyscy zainteresowani niwym radiem czekają na krok ze strony firmy i mamy nadzieję, że będzie kontynuacja, bo link Hott jest bardzo dobry i sprawdził się na rynku, i szkoda by było, aby podzielił los Weatronic'a.
 6. Mają czym się pochwalić. Osobiście najbardziej podoba mi się GP 14 Velo, tylko ta cena. Cóż, trzeba zacząć zbierać do skarbonki, bo mam chrapkę na ten model.
 7. Jacek Walenciak

  Czyżyk

  Podejrzewam raczej zbyt duży kąt zaklinowania płata w stosunku do usterzenia poziomego - motylka. Spróbuję podłożyć kawałek sklejki pod krawędź spływu i wtedy będę przeprowadzał regulację aż model przestanie pompować. Przeczytałem forum niemieckie odnośnie modelu Nordpol 2.0 odpowiednika Czyżyka i tam modelarze latają nawet na CG ustawionym na 82-83mm. Podobnie jak ja na początku podczas pierwszego oblotu. Myślę, że najpierw to muszę poprawnie ustawić a następnie można próbować z bardziej tylnym CG, zwłaszcza, że mam trochę dłuższą belkę ogonową i kadłub niż oryginalny Czyżyk.
 8. Jacek Walenciak

  Czyżyk

  Dzisiaj oblatałem swój model z napędem elektrycznym ze skrzydłami od czyżyka. Mam jednak wątpliwości co do CG czyżyka. 75mm to bardzo przednie wyważenie. Ja zacząłem od 83,5mm tj. 38% cięciwy płata. I model bardzo pompował podczas lotu. Po wylądowaniu przesunąłem do tyłu na 88mm i była lekka poprawa, ale model nadal robił pompki. Mam Vendettę elektro i płaty o tej samej cięciwie 220mm i tam mam CG ustawione na 102mm i model lata bardzo dobrze. I tu mam zagwozdkę, czy przesuwać w nowym modelu CG na 100mm? Czy to spowoduje zmiany na lepsze? Fotka mojego modelu.
 9. Szukaj raczej silnika z przekładnią np. u Reisenauera z serii Tenshock EDF z Micro Edition.
 10. Ten silnik ma spore możliwości, jeśli chodzi o dobór śmigła pod pakiet 3S.
 11. Spójrz jeszcze na Tenshock EDF TS-EZ1520 - 10T - 4pol, 4270KV z Micro Edition 5:1N. Silnik droższy tylko o 5€ ale można go zasilić pakietem 2S1P. Ze śmigłem GM 18"×8,5" osiąga 416W - prąd 56A.
 12. Tu w Szwajcarii działa to (a raczej było) od kilku miesięcy. Po kilku wypadkach na jakiś czas zostało to zawieszone. Do tej formy transportu obok służby medycznej przymierzało się także InPost. Te wypadki zdarzyły się bodajże w czerwcu. Jak jest obecnie trudno mi cokolwiek napisać, bo nie mam najświeższych informacji, ale było to szeroko komentowane w TV i w prasie. Szwajcarzy wszelkie nowinki bardzo szybko wprowadzają w życie. Tu nie ma takich ograniczeń jak w UE i chwała im za to. Można wszelkimi dronami prawie wszędzie latać do nieograniczonej wysokości poza wyznaczonymi terenami, jak np. Parki Narodowe.
 13. Ha, to ja Tobie napiszę, że tu w miejscowości, gdzie mieszkam, jest duży kompleks szkolny - przedszkole, szkoła podstawowa i gimnazjum. Są przygotowane miejsca dla wszelkiej maści pojazdów od hulajnogi po rowery. I widok pełnego placu tych niezabezpieczonych łańcuchem pojazdów nikogo nie dziwi, co niektóre tylko mają łańcuch, większość stoi na wolnym powietrzu. I nikt tego nie ukradnie.
 14. Ja najczęściej robię zakupy w Szwajcarii na portalu brack.ch, gdzie jest dużo ciekawych ofert w opcji "börse" (giełda). Jest to pełnowartościowy towar. Ostatnio teraz kupiłem serwa KST135MG, bo były duże upusty cenowe. W większości sklepów na terenie UE i w Polsce są one niedostępne, stąd teżcskorzystałem z okazji. Wcześniej kupiłem silnik Jeti Phasor 2026/5500 z przekładnią do motoszybowca Vendetta właśnie w opcji börse za cenę o ok. 130 CHF niższą niż normalna i niższą niż była cena za mniejszego Phasora 2014/5100. Do tego rachunek z 2-letnią gwarancją. Silnik miał przylutowane 3,5mm goldy i pewnie z tego powodu był tak mocno przeceniony. Ogólnie nówka bez żadnej ryski, a jak pracuje to widać na filmie w moim temacie "Vendetta w pozytywnym znaczeniu". Kupuję również w innych sklepach modelarskich w Szwajcarii, gdzie ceny są dużo niższe niż w UE, ale to wynika również z faktu, że tu jest podatek na poziomie 7,7% a nie 19% i więcej jak w UE. Jedyny mankanent to taki, że większość u Helwetów nie wysyła swojego towaru do Polski. Owszem, do niektórych krajów UE wysyłają, ale nie do nas.
 15. Jeśli nadal szukasz więcej informacji to polecam odwiedzić inne strony. Te modele od Modelot występują pod różnymi nazwami. Na niemieckim forum rc-network.de znajdziesz sporo informacji z budowy i oblotu modeli, np. Nordic 2.0, Nordpol 2.0 to jest właśnie odpowiednik Czyżyka. Na kolejnej www.kuestenflieger.de znowu występują pod innymi nazwami. Na szwajcarskiej stronie www.love2fly.ch znajdziesz to samo. Jest tam dużo materiału video z lotów ww. modeli.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.