Skocz do zawartości

prostowanie skrzydeł z epp


andre333
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam taki problem z górnopłatem z epp

http://morlockfamily.pl/index.php/pl/modele/5-falcon.html

a mianowicie lewe skrzydło jest na 2/3 długości minimalnie wygięte, kilka mm, ale skutecznie powoduje to pochylanie całego samolotu i lot w ciasnym kółku, kończący się prawie zawsze kretem. Modelik nie ma lotek - (mam zamiar dorobić w przyszłości), skrzydła mają wznios, mają też profil i wzmacniane są prętami węglowymi.

Próbowałem już polewania wrzątkiem w wannie i formowania na gorąco jednak jest to na tyle mała niedokładność że ciężko ją w ten sposób usunąć. Ma ktoś jakiś pomysł jak się z tym uporać? Z góry dzięki

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Kiedy zwichrowały mi się skrzydła po oklejeniu ich papierem na wikolu, ułożyłem ja na stole, wypodkładałem z odpowiednio silną "kontrą" i obciążyłem. Potem poleżały sobie na balkonie (na słońcu") kilka dni i są proste. Wygląda, że w miarę trwale - minęło już kilka tygodni i nic złego się nie dzieje.

Sprawdź jeszcze wyważenie modelu - czy aby nie jest dodatkowo za ciężki "na skrzydło" ?. Skoryguj nieco to wyważenie, które jest. Można by także zastosować taki nastawiany ręcznie mały "trymerek", który udawałby minilotkę. Takie rozwiązanie stosowałem w modelach swobodnie latających (zabawki w rodzaju Wicherka :D ) - tam jako nastawiany mały ster kierunku np. z blaszki, aby skorygować ich lot i/lub zapewnić np. delikatne krążenie. Zwichrzenie masz, jak piszesz, minimalne więc i taki "trymerek" nie będzie duży.

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedwczoraj latałem w wysokiej wilgotnej trawie, model cały mokry przeleżał cały dzień w rozgrzanym aucie i skrzydła się wyprostowały, przynajmniej tak mi się wydawało, wczoraj ostatni lot zakończył się bardzo efektownie samolot wpadł w koronę małego drzewka - jedynego w okolicy, a wyleciał już bez skrzydła, na szczęście póki co czeka mnie jedynie naprawa skrzydła.

Rozwiązanie z trymerkiem wydaje się super, póki co dodawałem ciężarek, niestety z mizernym skutkiem. Jednak postanowiłem przy remoncie skrzydła dodać pełnowartościowe lotki. wydaje mi się że najlepiej będzie po jednym serwie na stronę, zamontowane na płasko w skrzydle, lotki z balsy przyklejone na taśmę pakową, dodatkowo CA do EPP. Tylko jakiej wielkości lotki użyć i jakie wychylenia (jestem bardzo początkujący :).

Kolejnym problemem jest różnicowe sterowanie lotek? Czy daje to rzeczywiście daje bardzo przyzwoite efekty? Próbowałem ustawić to w mojej aparaturze HobbyKing 2.4Ghz 6Ch V2, jednak wydaje mi się to niemożliwe ?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rysunek rzeczywiście dużo tłumaczy, moje obecne powierzchnie sterowe różnią się od tych zalecanych w rysunku, ale przecież to nie apteka. Rysunek natchnął mnie też jak ustawić sterowanie różnicowe w lotkach - down rate na 50% w mikserze i ograniczenie wychylenia na 50% w end poincie, a jednak można :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.