Skocz do zawartości

MiG-29 EDF /lanxiang/


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witaj Wojtku.

 

Tych czterołopatowych wyważać nie musiałem. Wrzuciłem na wyważarkę i byłem szczerze zdziwiony. Natomiast te fabryczne były niestety do poprawki..

 

Idą do mnie pakiety 6S i przeprowadzę testy napędow oryginalnych i tych co dokupiłem (czterolopatowych) z silnikami Cyclone. Już przygotowałem stanowisko pomiarowe do ciągu statycznego i poboru prądu. Zobaczymy co to za zwierz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 178
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Ciąg i prąd to nie wszystko.Ważniejsza jest prędkość przepływu.

Zgadza się - nie wszystko, ale parametry o których wspomniałem mają posłużyć głównie analizie poboru prądu i wydajności, co pozwoli niejednej osobie ocenić taki napęd pod względem przydatności i sposobu doboru regla i pakietu.

Można też zmierzyć prędkość przepływu strumienia powietrza (i nawet byłoby wskazane celem sprawdzenia), ale niestety nie dysponuję anemometrem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukałem takiego urządzenia, ale zakres pomiaru kończy się w większości na 30m/s. Nie wiem, czy to roszkę nie za mało.. No i cena faktycznie.. Od 270 do 800zł :shock:

Taki z HK pewnie liczy tak jak pirometr lub obrotomierz Turnigy - a więc metodą przypadku :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Odświerzam temat MiG'a, a ściślej - poruszę temat prób napędów. Dziś udało się uruchomić dla porównania dwa napędy:

 

1. Zakupiony z 4 łopatowym wentylatorem - jako alternatywny.

2. Fabryczny - z zestawu MiG'a

 

Do testów użyłem:

- pakiety 2x3S (połączone szeregowo, co daje 6S), 3600mAh, 30-40C.

- Regulatory - HobbyWing 100A (110A)

- silniki Cyclone 2500KV /22,2V/

 

Nie będę się rozpisywał za bardzo, gdyż postanowiłem zobrazować zdjęciami. Oba napędy pracowały na maksymalnych obrotach:

 

Napęd 4 łopatowy (alternatywny):

 

Dołączona grafika

 

 

Napęd fabryczny - z zestawu:

 

Dołączona grafika

 

 

Jak widać na powyższych zdjęciach - napęd czterołopatowy wyraźnie "dostał baty" od fabrycznego, pomimo pięknego wykonania :)

 

Można by rozważać tak:

- Ciąg statyczny wytwarzany przez napęd fabryczny (większy) sprawdzi się lepiej w modelach wolniejszych, ale dynamiczniejszych.

Natomiast napęd z czterolopatowym wentylatorem - powinien lepiej spisywać się w modelach szybkich, a nawet bardzo szybkich.. Bowiem kąt łopatek jest znacznie większy niż w napędzie fabrycznym, a więc większy skok - lepsze parametry przy większych szybkościach.

Z racji tego, że MiG-29 uchodzi na forach zagranicznych za model niezbyt szybki (w zestawieniu trzech modeli :SU-34, SU-47 i MiG-29 - ten ostatni jest najwolniejszy), postanowiłem pozostawić napędy fabryczne. Oczywiście mile widziane będą sugestie kolegów którym nie obce jest zagadnienie analiz..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwróćmy uwagę też na pobór prądu napęd fabryczny bierze ponad 50 A a alternatywny mniej niż 40 przy czym ciąg jest większy o 300 ileś tam gramów. Wydajniejszy chyba wydaje się 4 łopatowy. A tak na marginesie jak działa ten spadochron do lądowania ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak na marginesie jak działa ten spadochron do lądowania ?

Spadochron hamujący dobeg.

Bardziej wydajny jest jednak napęd alternatywny.Mniejszy ciąg statyczny,ale na pewno większa prędkość i stosunek g/W przemawiają na jej korzyść.

Zamontowałem taką w Alphajet ale z nowym silnikiem 3200 kv z HK.Super ale silnik HK nadaje się do śmieci .Ma takie luzy na łożyskach ,że dyskwalifikuje go do użycia.

Założyłem silnik z tobie znanego sklepu o kv 3000 i jest miodzio.Prąd 36A przy 4S.Oryginalny silnik miał 2750 kv i pobierał 49A.

Jak w weekend będzie fajna pogoda to oblatam i napiszę jaka jest różnica w prędkości.

Jak będzie mało prędkości to założę trzyłopatowe highspeedy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak. Faktycznie - wydajniejszy jest napęd z wentylatorem czterołopatowym, jednak biorąc pod uwagę, że MiG nie lata zbyt szybko, a potrzebny mu będzie "kop" do startu i do wywijania przy wykorzystaniu wektora ciągu, to zaczynam poważnie się zastanawiać co z tym robić.. Oczywiście napęd alternatywny - będzie idealny do modeli wymagających szybkości, ale czy w MiG'u się sprawdzi..? Model gotowy do lotu będzie ważył około 2,5 do 2,8kg. Stosunek masy do ciągu musi być więc w jakimś stopniu zachowany.. (Nie potrzebnie kupowałem te napędy.. Teraz mam tylko dylemat. :evil: )

 

W sobotę pomierzę jeszcze raz te napędy, tym razem najdokładniej jak się da.. Sprawdzimy też temperatury silników i regli.. (w obu napędach silniki i regulatory lekko się grzeją - będę chciał sprawdzić temperatury w trakcie 30s i 60s pracy)

Niestety - pomarów można dokonać tylko w pracy, gdyż hałas jaki napędy generują - jest nie do przyjęcia w bloku.. Sąsiedzi po złości mogą zalać mi mieszkanie :mrgreen:

 

 

Tak na marginesie:

 

Posłuchajcie jak brzmi nowy napęd ChangeSun 70mm z 10-cio łopatowym wentylatorem:

 

Hmm.. Może jeszcze jeden..? Do testów..? ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zapytam tylko, jak się lata takimi modelami ?

 

Jaka jest trudność pilotażu ?

 

Latałem f3b, f3f, jakimiś latającymi skrzydłami, akrobatem f3a.

Do czego to przyrównać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzeju - zależy od modelu. Zależy też od wyposażenia i ustawień. No i najważniejsze:

- Od nadmiaru mocy jeszcze nikt się nie zes..ał.

Generalnie modele z szerokimi kadłubami, takie jak SU-34, MiG-29, czy F-22 - latają o niebo lepiej niż klasyczne "ołówki" z racji większej powierzchni nośnej. (Szeroki kadłub - to także powierzchnia nośna). Gdzieś na forum prezentowałem filmik z lotów SU-34 i L-39. Obejrzyj i będziesz wszystko wiedział..

Sam lot nie jest żadnym wyzwaniem i nie ma wtym specjalnej trudności. Problemy pojawiają się podczas lądowania z wykorzystaniem podwozia. Trzeba wiedzieć, że modele EDF wymagają większej prędkości do lądowania i sama precyzja przyziemienia musi być większa. Szczególnie, gdy mamy podwozie chowane i delikatne..

Jeśli model ląduje na trawie (bez podwozia) - to wtedy pełen luz.. Ciężko cokolwiek uszkodzić.. Trzeba tylko zadbać o czystość kanału powietrza, bo jak model nałyka się trawy i pójdzie to w wentylator - to po pewnym czasie spada sprawność napędu i to znacznie. (Posiekana trawa odkłada się na łopatkach i nie tylko)

 

Odpowiadając zwięźle na Twoje pytanie:

- Lata się genialnie..! :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak właśnie jest Wojtku.. czasem za bardzo kombinuję, ale tylko dla tego, że jest możliwość ku temu ;)

Zamówię jeszcze te napędy C/S 70mm z 10-łopatowym wentylatorem. Pokazały się w www.pw-rc.com Z czystej ciekawości :mrgreen:

Nie zależy mi na prędkości, jedynie na fest piardnięciu :) Ten model i tak nie należy do demonów szybkości a wykonanie "kobry" - aż się prosi.. (Jeśli udało się to zrobić na SU-34, to MiG'iem aż grzech nie spróbować)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Turbinka to pikuś,ciekawe jaki miał tam motorek?

Sprawdzimy jednak te turbinki z motorkami Cyclone..

Turbinki już zamówione.

A swoją drogą, to efekt "darcia powietrza" i tego szumu tworzy niewielkie zwężenie dyszy wylotowej..

Ciekawe, kiedy Chińczycy wpadną na pomysł wykonania zwężanych dysz wylotowy w modelach EDF.. Bo jeszcze tylko tego nie zrobili :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A swoją drogą, to efekt "darcia powietrza" i tego szumu tworzy niewielkie zwężenie dyszy wylotowej..

Bartek nie do końca.Brzydki efekt warczącego odkurzacza powstaje miedzy łopatami turbiny a kierownicą za .Być może przy 10 łopatach częstotliwość tego dźwięku jest już niesłyszalna dla ludzkiego ucha i pozostaje tylko szum wylotowy.A to tygryski lubią najbardziej :wink:

Zwężka spowoduje wzrost prędkości przepływu a spadek ciśnienia,czyli na chłopski rozum większa prędkość kosztem ciągu.Ale na końcu dyszy może dać ciekawe efekty.Trzeba będzie poeksperymentować z kubkami plastikowymi w Eurofigterze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.