Skocz do zawartości

Silniki vs typ i wielkość samolotu


RobUK

Rekomendowane odpowiedzi

Witka,

 

Po kilku postach wtrąconych poza głównym tematem, odezwali się znawcy, więc żeby nie zaśmiecać wątków założyłem nowy. Pewnie był już temat wałkowany

wielokrotnie, niemniej chciałbym zaczerpnąć trochę wiedzy ze źródła madrości i dowiedzieć się jak to "ze lnem było".

 

Jak dopasować silnik do samolotu, czym się kierować.

Jeśli na przykład chcialbym zrobić samolot:

 

1. bardzo lekki ale ... dynamiczny, zwrotny, szybki, z dużym przyspieszeniem

2. ciężki i stabilny ale szybki - na przykład dwusilnikowy

3. akrobacyjny (lekki)

4. akrobacyjny (ciężki)

Mówiąc ogólnie, nie wiem jak je pogrupować żeby miało to jakiś sens, niemniej

chciałbym poznać kryteria doboru motorka do typu/grupy samolotu.

 

Na chłopski rozum wielkość silnika nie ma znaczenia (nie licząc kobiet, one mają inne zdanie) bo jeśli silnik jest duży (długi) to będzie kwestia tylko jego osadzenia - głębiej w kadłubie.Waga owszem, ma znaczenie ale może być zbalansowana mocą silnika ... czy się mylę ?

Jeśli tak to proszę mnie oświecić ale logicznie warunkując swoje opinie.

Jak wiadomo, mocując odpowiednio mocny napęd można latać na drzwiach od stodoły

i nawet Jarek o tym wie - tak przynajmniej twierdził w kwesti wyszkolenia polskich pilotów TU-154 a także dowodem może być kilka bardzo dziwnych latających maszyn o znikomych płatach nosnych ale i całkowicie ich pozbawionych.

Dlatego nie zgadziam się z opinią że coś się nie nadaje bo ... i tutaj brak jakiegokolwiek logicznego wyjaśnienia DLACZEGO ;)

 

Wypowiedzcie się proszę, nie chcę nikogo wyprowadzać z błędu a może nawet się jeszcze czegoś ciekawego dowiem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem bylo i to wielokrotnie...

 

Ogolna zasada - aby dopasowac silnik do samolotu musimy wiedziec jaki to jest samolot (maslo maslane???). To co Ty potocznie nazywasz epitetami szybki, zwrotny, ociezaly itd ma swoje konkretne wymiary w mechanice lotu jak momenty bezwladnosci, predkosc maksymalna, nadmiar mocy, itd itp.

Nie ma ogolnego przewodnika jak masz model taki i taki to wez sobie silnik taki i taki.

Na stronach producentow silnikow zazwyczaj jest napisane do jakiego rodzaju (masowego i klasowego) nadaje sie ten konkretny silnik + zalecane smigla. To samo producent modelu zazwyczaj okresla jakim silnikiem powinien byc napedzany taki i taki model. Te ogolne wskazowki moga sie brac z trzech zrodel:

1. Z doswiadczenia (iles tam samolotow ktos zbudowal i wie mniej wiecej jaki silnik i SMIGLO sa potrzebne aby uzyskac dany efekt.

2. Z nasladowania - inny podobny samolot lata tak i tak na takim i takim napedzie (silnik + smiglo).

3. Z obliczen mechaniki lotu (znamy charakterystyki aerodynamiczne i masowe samolotu i na tej podstawie dobieramynaped SILNIK + SMIGLO).

 

Np jak dobrac naped elektryczny do samolotu pisalem kiedys tutaj:

http://pfmrc.eu/viewtopic.php?p=147451#147451

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo wbrew popularnemu twierdzeniu znalezionemu w ruinach starożytnej fabryki latawców, o drzwiach i stodole, sam "silnik to nie wszystko, choć wszystko bez silnika to [tu zamazane]". ;)

 

Dobór silnika musimy rozpatrywać łącznie z doborem podstawowego elementu napędowego, czyli śmigła lub turbiny.

Silnik się tylko kręci. A co z tego kręcenia wynika to już inna sprawa.

 

Ważne, by silnik był w stanie bezstresowo napędzać podłączony element odbiorczy (czyt. śmigło tudzież inną śrubę) w całym swoim zakresie obrotów, bez przekraczania wartości znamionowych.

 

Do modeli potrzebujących dużej mocy, np. do akrobacji pionowej, stosuje się śmigła duże z małym skokiem i silniki wolnoobrotowe.

 

Do modeli szybkich, stosuje się śmigła mniejsze, z dużym skokiem i silniki wysokoobrotowe.

 

Oprócz tego, mamy tabelę zależności siły ciągu w stosunku do przeznaczenia modelu:

Motoszybowce - ciąg 30% masy

Trenerki - 40-50% masy

Makiety, prakflyery - 60-80% masy

Akrobaty klasyczne 90-100%

Modele do akrobacji pionowej - ponad 100%

 

Jest też uproszczona tabela doboru mocy silnika do masy modelu.

 

Motoszybowce - 300W/1kg

Trenerki, prakflyery itp - 400W/1kg

Akrobaty - 500W/1kg masy modelu.

 

Generalnie musisz wiedzieć, czego od modelu oczekujesz. Do tego dobrać ciąg i moc silnika, a następnie zastanowić się, jak najlepiej go wykorzystać poprzez odpowiednie śmigło.

 

PS - Jak wspomniał przedmówca, oprócz tego warto się wzorować na poprzednikach oraz nabywać doświadczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to jest konkretna odpowiedź, stwierdzenie:"Sie nie nadaje" jest raczej psu na buty.

 

Czyli prosta matematyka wystarczy do ogranięcia tematu.

Według tego prostego schematu:

Motoszybowce - ciąg 30% masy czyli jeśli model waży 300g to potrzebujemy około 100g ciągu i kolejne analogicznie ?

Trenerki - 40-50% masy

Makiety, prakflyery - 60-80% masy

Akrobaty klasyczne 90-100%

Modele do akrobacji pionowej - ponad 100%

 

A w jaki sposób określić siłę ciągu ? (Domowymi sposobami)

Domyślam się, że dla każdego zestawu motor/śmigło będą kompletnie inne wskazania z uwagi na obroty/skok i motorek ze smigłem x1 będzie miał 2x większy ciąg niż ze śmigłem x2 lub odwrotnie ? (takie moje dywagacje).

 

Czy kierować się wyłącznie informacjami z ulotek informacyjnych załączonych do silników ?

 

Konkrety i doświadczenie poparte rzetelną wiedzą to jest coś czego potrzebuję a nie lakoniczne "spadaj chłopie, nie poleci".

Jak by kolega szanowny podesłał - oczywiście jeśli takowe istnieją w sieci - jakieś linki bądź informacje w szerszej formie, byłbym wdzięczny. Nie żebym był leniwy ale czasu mi brak notorycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki japim,

Jak tam ktoś napisał "powieszę sobie nad biurkiem" bo to jest konkretna wiedza teoretyczna możliwa do zaakceptowania i zastosowania.

 

Pracę magisterską z tego pisałeś ? :):):)

Poczytałem trochę i już mi coś świta.

 

Znalazłem tam bardzo dużo wartościowych informacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w jaki sposób określić siłę ciągu ? (Domowymi sposobami)

Tak samo jak w przypadku każdego silnika - budujesz hamownię. ;)

 

Najprostsza to waga kuchenna do pomiary siły ciągu (przez nacisk) oraz oczywiście pomiar napięcia i poboru prądu przez silnik. I wówczas można dokładnie sprawdzić jak z danym śmigłem współpracuje dany silnik.

 

Zwykle producenci podają najlepszą konfigurację pod względem wydajności. Ale jeżeli z jakiś powodów ta konfiguracja ci nie pasuje - możesz sprawdzić inną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprostsza to waga kuchenna do pomiary siły ciągu (przez nacisk) oraz oczywiście pomiar napięcia i poboru prądu przez silnik. I wówczas można dokładnie sprawdzić jak z danym śmigłem współpracuje dany silnik.

Dołączona grafikahttp://pfmrc.eu/printview.php?t=2667&start=0&sid=30ce478093a77feb121c7b1fd3457962

 

Dołączona grafikahttp://pfmrc.eu/viewtopic.php?p=40425

 

A do większych - taka... :D:DDołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem tylko dodać, że aby dokonać pomiaru na wadze wprost w gramach (lub kg) siły ciągu silnika na hamowni o konstrukcji z ramionami pod kątem prostym (jak wyżej na zdjęciach), to oba ramiona muszą być równe. A raczej punkt nacisku na wagę musi być w tej samej odległości od osi obrotu ramion, co oś silnika.

Inaczej trzeba przeliczać (dźwignia dwuramienna)

Dołączona grafikaDołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie wtrącić się w temat ponieważ zapomnieliście o jednej ważnej sprawie. Każdy napęd wytwarza ciąg, który poza samą siłą (podaną w gramach/kilogramach) posiada inne ważne parametry. Bardzo istotna jest prędkość strumienia powietrza. Jest to prędkość, z jaką porusza się powietrze wyrzucane przez napęd. Model zazwyczaj lata z prędkością mniejszą od prędkości strumienia zaśmigłowego. Jeżeli przekroczy tę prędkość (np w czasie nurkowania) silnik zaczyna hamować (!!) model. Dlaczego to takie istotne? Otóż jak masz profil, ma on swoją charakterystykę nośności. Mówi ona, że przy danej prędkości profil wytwarza siłę nośną kosztem pewnych oporów. Schody zaczynają się gdy mamy cienki, szybki profil. Wówczas nawet jeżeli ciąg dochodzi do 100% masy modelu to ten nie chętnie będzie latał. Po zmianie napędu na teoretycznie słabszy (ilość ciągu) ale znacznie szybszy (wyższe obroty, większy skok śmigła) model zaczyna latać znacznie lepiej. Miałem dokładnie taką sytuację w małym motoszybowcu. Napęd wytwarzający ciąg o wartości ok. 80-90% masy modelu ciągnął go słabiej niż ten który produkował prawie dwa razy mniejszy ciąg lecz z mniejszym śmigłem o większym skoku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.