Skocz do zawartości

Ploter CNC wykonany na podstawie rysunków ze str ultralajt


konktenbit
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 miesiące temu...
  • Odpowiedzi 74
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Kolejna nowa praca. Rama do quadrocoptera. Sklejka balsowo-lipowa 3mm. Całość zmieściła się na 2 płytach 250x500mm. Rozstaw ramion wyjdzie 680mm. Całość wzorowana na ramach dostępnych choćby w HK. Rysowane na podstawie zdjęć właśnie z HK.

 

Chyba zaczynają się pojawiać pierwsze luzy, niektórym otworom brakuje 0,2 do 0,3mm do wymiaru. Myślę nad wymianą wózków osi Y na wałki i łożyska linowe. Ale też na dniach będzie u mnie całkiem nowa i w porównaniu do tej maszynki 100% profesjonalna konstrukcja. Prowadnice liniowe prostokątne - Bosch Rexroth, śruby toczne - GTEN, silniki krokowe 2 Nm 3A, wrzeciono "mokry chińczyk" 1,5kW...

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otwory okrągłe wychodzą "na oko" okrągłe... Te prostokątne na wpusty są mniejsze niż miały być, ale nie wszystkie. Widać, w którym narożniku zagłębiał się frez i potem ścianka odjeżdża do środka. Widać to na zdjęciu.

Dołączona grafika

 

Co do czasu cięcia to dokładnie nie wiem. Wyszło mi trochę podwójnych linii - gdzieś przy kopiowaniu musiałem się pomylić. Ale na gotowo powinno być w okolicach 30-35min (posuw roboczy 300 a przeloty chyba 400 mm/min).

Mocowanie kilkoma płytkami po brzegach i płaskownik ołowiany na środku pilnowany żeby nie było kolizji :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak w otworze prostokątnym widać luz na mechanice maszyny. Ale i tak jak na nakłady nie jest źle. Ja w drewnie nie robię nic bo syfi strasznie całe pomieszczenie. Jeżeli Ci o 2-3 dychy ucieka wymiar to może wynika to z offsetu? Czym generujesz kody i na jakim sterowaniu maszyna chodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, rysunek odpowiednio przygotowuję. Najpierw rysuję tak jak ma być potem polecenie offset i odsuwam o np, 0,5mm na zew lub wew. Wydaje się, że trwa to długo ale nie jest źle, przynajmniej narazie. Do tego co robię sprawdza się idealnie.

Nigdy nie robiłem korekcji w kodzie... Kiedyś będę musiał to opanować.

 

Czy na cncinfo masz taki sam nick?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pole robocze mam X 300, Y 550, Z chyba 30. Wałków z łożyskami liniowymi nie ma w tej maszynie. Os Y porusza na łożyskach kulkowych i profilach alu (30x30x2) tworzących ramę. Os X to też łożyska kulkowe ale poruszające się po wałkach 12mm. Widać to fotkach na pierwszej stronie. Rozwiązanie do miękkich materiałów nawet się sprawdza.

 

Ostatnio grawerowałem napis w stali. Poszło, ale wszystko dziwnie drgało. Na dłuższą robotę w metalach bym się nie zdecydował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Dołączona grafika

 

Uruchomiona nowa maszyna. W porównaniu do tej z wątku- bajka :).

Wszystko teraz wychodzi precyzyjnie i 2 lub 3 razy szybciej.

Ekstra jest też wrzeciono bezszczotkowe "mokry chińczyk". Przy 24000 obr/min panuje cisza. Słychać tylko lekki szum. Wszelkie głośniejsze dźwięki pochodzą od obrabianego materiału.

Ta z wątku "odwieszona na haczyk" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na odbiór maszyny czekałem długo:) ... Ale jest już u mnie 1,5 miesiąca i dopiero teraz wiem jak mało wiem !

Wersja na silnikach krokowych.

Prędkości g0 są ustawiona na 2500 mm/min. Ponoć można i więcej (3000 czy 3500 już nie pamiętam) ale nie sprawdzałem.

Ogólnie maszyna jest OK. Nie było problemów z uruchomieniem. Nic nie trzeba przy tym robić, takie plug&play.

Jedyny mały minus to jak stolikiem wyjedzie się max w którąś stronę i mocniej o niego oprze to całość leci. Trochę podstawa za mała. Ale raz się przestraszyłem i już pamiętam o tym.

 

 

Co zrobisz z tym prototypem frezarki? :) Masz ją teraz na zbyciu? Czy co? :rolleyes:

 

Zastanawiam się co z tym zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.