Skocz do zawartości

Ploter CNC wykonany na podstawie rysunków ze str ultralajt


konktenbit
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Była ostatnio wolna chwila. Zrobiłem składane podwozie do szybowca.

Materiał aluminium 3mm, plus kilka śrub i tulejek.

Całość waży 245 gram z kołem co na zdjęciu ( wydaje mi się że trochę dużo). Koło ma 75mm średnicy (maksymalnie zmieści się 80). Długość 180mm, szerokość ~ 55m.

Goleń ma blokady Przy rozłożeniu i złożeniu więc na serwo nie działa żadna siła.

 

5jj9.jpg

 

rk94.jpg

 

u48e.jpg

 

z0jf.jpg

 

xrks.jpg

 

ry8j.jpg

 

I jeszcze film.

http://youtu.be/RTIxFHKekws

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • Odpowiedzi 74
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

  • 2 miesiące temu...

Frezarka leżała zapomniana chyba ponad rok...

Postanowiłem ją uruchomić ( jako drugą ) a wcześniej wykonać kilka modyfikacji.

 

Pierwsze co, wymieniłem wszystkie prowadnice z oryginalnego projektu na wałki podparte i łożyska liniowe ( wszystko fi 12).

 

Dojdzie jeszcze wrzeciono. Chcę kupić wrzeciono na silniku DC, coś jak w linku:

 

http://www.youtube.com/watch?v=5AQtUxwE3Eg

 

Frezowane będzie tylko tworzywo sztuczne i balsa to powinno dać radę. Wcześniej używany był 130W ala dremel i dawał w 100% radę. Chcę też mieć trochę dokładniejsze mocowanie frezu.

 

Na zdjęciach oś x i z. "Z" jest mocowana do sklejki 12mm jak nie będzie dawać rady wymienię na coś innego.

 

Ogólnie wszystko pracuje płynnie i lekko. Testowałem tylko z podłączoną wkrętarką.

post-1212-0-03553000-1391783664_thumb.jpg

post-1212-0-22928100-1391783677_thumb.jpg

post-1212-0-72840400-1391783691_thumb.jpg

post-1212-0-72681400-1391783703_thumb.jpg

post-1212-0-55543900-1391783713_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwie nakrętki są do kasowania luzu na śrubie. Miedzy nimi jest sprężyna, luzuje się śruby, sprężyna rozpycha nakrętki kasując luz. Całość skręca się ponownie i gotowe. W praktyce w ciągu roku chyba tylko raz to robiłem... Luz na tych prętach gwintowanych jest koszmarny (pewnie jest blisko 1mm).

 

Rozstaw prowadnic wynikł z posiadanej już konstrukcji. Ale tak naprawdę nie wiem czy są do tego jakieś wytyczne czy coś podobnego.

 

Co do zastosowania aluminium do modyfikacji to bez dobrego wzmocnienia ramy (usztywnienia) niewiele by wniosło, poza dobrym wyglądem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w takim układzie sprężyna musiała być dać radę z siłami przy obróbce. rozwiązanie sprawdzi się tylko przy frezowaniu miękkich materiałów. Dobrym rozwiązaniem są nakrętki z poliamidów i pochodnych. Są one na dzień dobry ciasno pasowane i nie wycierają się tak szybko jak brązowe. Gwinty trapezowe do kupienia u nas pozostawiają wiele do życzenia jednak bo są to zwykłe walcowane śruby dobre na lewarki i podnośniki samochodowe. Zamontowałem takie badziewie w tokarce z braku laku i toczę już tylko na czujnik zegarowy bo na podziałkę się dokładnie już nie da. Błąd na śrubie " faluje" i jest różny w różnych miejscach. Chętnie zlecił bym komuś dorobienie takiej śruby ale szlifowanej na gotowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zauważyłem żeby powstawał luz przy skręcaniu. Dając tak mocną sprężynę żeby nie trzeba było blokować całego układu powstaje duży opór na nakrętkach co powodowałoby szybkie zużycie gwintu. A i silniki musiałbym dać mocniejsze.

I tak jak napisane wyżej, nadawało by sie tylko do balsy czy pianek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Mam problem ze sterownikiem osi Z ( sterowniki oparte na L297 i L298). Wiem że sterownik jest kiepski ale do tego ploterka wystarcza i chciałbym go jeszcze używać. Może ktoś mi doradzi gdzie szukać problemu.

Tylko ta oś gubi kroki i to mocno.

Podmiana silnika nic nie zmienia (sprawdziłem 4szt). Silnik gubi kroki nawet bez podłączenia do śruby. Na osi X i Y jest OK.

 

Zmieniłem zasilacz z komputerowego na transformatorowy. Zasilanie teraz 35V (było 12). Cała reszta bez zmian. Czy to może być przyczyną problemu? Nie mam już tego komputerowego żeby podmienić.

Kable są nieekranowane.

Czy w samym sterowniku jeszcze coś mogę sprawdzić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy oś z palca chodzi lekko czy z oporami? Mam nikłe doświadczenie z krokowcami ale prawdopodobnie padło sterownik. Miałem taką sytuacje we wiertarce, która ma posuwy na korkowcach. Nagle zaczęła terkotać i koniec. Mechanika jak masło, silnik podmieniony i nic. Wymiana sterownika pomogła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.