Skocz do zawartości

Ploter CNC wykonany na podstawie rysunków ze str ultralajt


konktenbit
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 74
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

konktenbit,ciekawa konstrukcja. Śruby trapezowe to właściwie konieczność i napęd śruby po przez przekładnie na pasku zębatym, Teraz jak masz frezarkę(ploter) możesz sobie sam zrobić takie koła :P a napęd na paskach dlatego żeby wibracje nie przechodziły na silnik gdyż to może prowadzić do rezonansu silnika no i jak mamy przełożenie to mamy większą dokładność .

do poszukujących sterowniki tu są http://www.nikomp.com.pl/cgibin/shop?buy=ZEDK4541&sid=57c19522 tylko nie widzę płyty głównej z zestawu NE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko nie widzę płyty głównej z zestawu NE

Płyta jest prosta, na upartego to można i kablami wszystko połączyć bez płytki drukowanej.

 

Sterowniki z nikomp są proste w montażu i najważniejsze, że otrzymujemy już wszystkie elementy, jeden wieczór i gotowe. Robić/zamawiać płytkę potem kupować elementy - podobne pieniądze. Szkoda czasu.

 

Co mi się jeszcze podoba w mojej maszynie, to że nie muszę się martwić czy wycinana balsa jest jednolita czy jest ona twarda, miękka, średnia czy sklejka jest odpowiednia czy frezuję w pleksie czy poliwęglanie. Zakładam na blat co mam i wycina.

 

Teraz jak masz frezarkę(ploter) możesz sobie sam zrobić takie koła

Myślałem nad modernizacją zanim ją skończyłem ale raczej szkoda czasu i pieniędzy na udoskonalanie tej konstrukcji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

konktenbit, zrób tylko 4 oś obrotową i już frezujesz kółka , nie musisz dokładać kolejnego sterownika, os X podłączasz do obrotowej a Z i Y wykorzystujesz do robienia kółek do następnej maszyny:) acha musisz mieć przekładnie na tej osi tu warto zwiedzić okoliczne skupy złomu:)

False zapomnij o 3,5 A z tego sterownika 1,5 to MAX ale do amatorskiej maszynki wystarczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Witam ponownie.

Napiszę parę słów po prawie roku używania plotera i to używania dość intensywnie. Maszyna pracowała i pracuje po 3-4 godziny dziennie z przerwami +/- tydzień. Cięła i grawerowała tylko tworzywa sztuczne i drewno. Nie wycinałem w metalu ani nawet nie grawerowałem.

Pracuje nadal tak jak na początku. Dokładność jest taka jak na zdjęciach z początku postu. Poprawiłem kilka rzeczy ale można powiedzieć, że to tylko kosmetyka.

Na prowadnicach/profilach aluminiowych widać ślady zużycia ale nie ma jakiś głębokich rowków czy coś podobnego.

 

Kilka zdjęć z wycinania Wicherka 25. Sklejka balsowo-lipowa 3mm.

 

Tu wręgi.

Dołączona grafika

 

Boki kadłuba i żeberka przykadłubowe.

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Żebra.

Dołączona grafika

 

Poskładane na sucho.

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Nawet na podstawie tak prostego modelu, wydawało by się, że pomyłki są niemożliwe - a jednak. Kilka rzeczy muszę poprawić. Tu kłania się projektowanie modeli pod CNC w 3D. Można sobie wszytko sprawdzić czy pasuje.

Wiem też, że to prosty model i można to wyciąć ręcznie ale nie o to chodzi.

Pozdrawiam.

Konrad.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrealizowałem swoje stare marzenie i zbudowałem sobie frezarkę. :) Wyszła bardzo fajnie i ciągle się nią bawię. Wrzucam zdjęcia z różnych okresów, do budowy przez pierwsze próby z małą ręczną frezarką jako wrzecionem, aż do wersji ostatniej z opcjonalnym stołem podciśnieniowym. Tak to wygląda:

 

post-915-0-72683400-1347027687.jpg

post-915-0-81286200-1347027691.jpg

post-915-0-02356200-1347027694_thumb.jpg

post-915-0-96030500-1347027697.jpg

post-915-0-42189400-1347027701.jpg

 

Jak będzie zainteresowanie powiem więcej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby był ktoś zainteresowany to mam materiał do budowy takiej frezarki CNC.

A jest to:

a) 2x wałek liniowy fi=25mm, dł=1170mm

B) 2x wałek liniowy fi=32mm, dł=1170mm

c) 1x śruba trapezowa fi=20mm, dł=1220mm + nakrętka mosiężna

Bez wózków. Tylko komplet!

 

Jak coś, to proszę na PW

 

 

Przepraszam za zamieszanie. Zostawiam je sobie! Będę chciał w przyszłości zbudować taką frezarkę (chyba) :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A coś więcej możesz napisać o tym stole? Sam go robiłeś, z czego, czym zasilany?

 

To ostatnie zdjęcie. Składa się z dwóch sklejonych arkuszy sklejki 8 mm. W arkuszach wyfrezowane są kanały. Potem je skleiłem.

Na koniec zostało powiercenie otworów i splanowanie powierzchni stołu. Wszystko zrobiłem sam, bo frezarka jest już na takim stopniu ukończenia, że może sobie sama robić elementy a nawet skopiować się :) .

Podciśnienie z odkurzacza jest wystarczające do depronu i balsy. Potrzebna jest regulacja mocy odkurzacza żeby się nie ugotował. Nie potrzeba wcale dużo tej mocy.

U mnie jest to może ze 20-25%.

Całość zrobiłem ze względu na kłopoty przy frezowaniu otworów ulżeniowych w depronie. Frez ma tendencję do podnoszenia materiału. Na brzegach, tam gdzie depron jest przyklejony taśmą czy przyciśnięty, wszystko jest OK. Natomiast na środku arkusza zdarza się, że materiał się podnosi i zamiast ulżeniowego przefrezowania jest otwór na wylot :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie jak rozwiązujecie sposób łożyskowania i napędu(sprzęgiełka?) śruby napędowej? No i jeszcze jakich tanich alternatyw prowadnic używacie? Kolega kontenbit chwali się kosztami całości poniżej 500zł a tego co widziałem w sklepach z częściami do CNC tyle kosztują same prowadnice (i to z tych najtańszych) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj masz najciekawszy przekrój z mojej maszyny. Jest to przekrój przez bramę i oś Z, wzdłuż osi Z właśnie. Widoczny jest sposób łożyskowania i napędu śruby pociągowej. Musisz mi wybaczyć uproszczenia rysunkowe silnika, sprzęgła czy łożysk. Rysunek był robiony na moje potrzeby. Jak czegoś nie zrozumiesz dopytaj. Odpuściłem sobie oszczędzanie na prowadnicach, zastosowałem typowe.

post-915-0-62111900-1347650713.jpg

post-915-0-29234600-1347651434.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęgło u mnie to wężyk, łożyskowanie mam zrobione na zwykłych łożyskach a prowadnice to wałek i łożyska. Łożyska kupione na Allegro po 1zł za szt, wałki z ksero za kilka zł też Allegro. Wszystko jest rozwiązane jak tu: http://ultralajt.web...albumid=3568820 .

W moim ploterze obciążenia są, można powiedzieć, żadne w porównaniu do nawet "półprofesjonalnych" maszyn i takie rozwiązania sobie radzą. Do cięcia balsy, balso-sklejki czy tworzyw sztucznych, z prędkościami jakich używam (~300 mm/min) nadspodziewanie dobrze to wychodzi. Ja jestem zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam D, dzięki za obrazki. Miałem na myśli głównie sposób jak zamontować to wszystko na nagwintowanych prętach bez gładkich odcinków wielowypustów czy nacięć.Sprzęgiełka jakie widziałem w sklepach mają możliwość łączyć tylko dwa gładkie wałki o tej samej średnicy, a w maszynie mamy cieniutki gładki wałek silnika i gruby gwintowany pręt.

 

Ostatnie narazie podstawowe pytanie-jak dobierać grubość wałków i prowadnic? Planuję pole robocze 800x800mm i frezowanie w drewnie, laminacie, tw. sztucznych, może aluminium i miedź. Na początek myślałem o śrubach 14mm z castoramy, zamiast trapezowych, bo 600zł za jedną nakrętkę trochę przekracza mój budżet. Prowadnice mam na oku takie: http://allegro.pl/prowadnica-liniowa-z-podpora-sa16-1000mm-i2629231196.html + łożyska http://allegro.pl/lozysko-liniowe-otwarte-w-obudowie-sme16-sbr16-i2629231552.html . Powinno wystarczyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śruba jest stoczona na końcach. Niestety tego nie da się uniknąć. Jest więc przetoczenie pod dwa łożyska, gwint nakrętki która to trzyma i małą średnicę pod sprzęgiełko. Widzisz to na przekrojach?

Prowadnice takie jak moje. Moim zdaniem zupełnie wystarczające. Frezowałem aluminium.

Ze śrubą jest inaczej. Ja też początkowo szukałem śrub metrycznych. Ale nie znalazłem prostych i nie poobijanych. Poza tym potrzebujesz dużego skoku. Moment silników krokowych spada szybko wraz ze wzrostem prędkości obrotowej. Bardziej opłaca się obracać powoli śrubą o dużym skoku. Znalazłem nakrętki tarnamidowe T14x4 na Allegro za bodaj 30 zł. Śruba trapezowa jest tylko dwa razy droższa od tej budowlanej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj na allegro i ebay pod hasłami sterownik+cnc+lpt+mach. Niektóre są tańsze niż moje składane w domu.

np. http://allegro.pl/tb6560-sterownik-silnika-krokowego-3-osiowy-cnc-fv-i2626239634.html

 

T14x4 to śruba trapezowa o średnicy 14mm i skoku 4mm. Takie rzeczy jak prędkość posuwu i wielkość kroku możesz potem ustawić w programie sterującym ploterem. Da się dopasować dowolne śruby.

 

Nie jestem pewien czy dobrze zrozumiałem pytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.