Skocz do zawartości

Mosqito 260 - elektroszybowiec w wersji " kit "


Mirek z Lublina
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

No to i ja dołaczam do grona Moskitowiczów :-) Wracam do modelarstwa po 35 latach przerwy i to będzie mój pierwszy model po powrocie. Zdjęcia z budowy pokaże, gdy przesyłka dotrze.

 

Witam.

Chciałbym donieść , że w miniony piątek, 31stycznia otrzymałem zamówiony i tak długo oczekiwany materiał w postaci balsy i sklejki topolowej, są też listwy spływu na lotki i klapy oraz listwy trójkątne na podłużnice kadłuba.

Dzisiaj wysyłam materiał do cięcia zestawów.

Panie Tomku, jeszcze chwila cierpliwości i będzie Pan składał laserowe puzle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie:

Jakie jest przewidywane obciążenie powierzchni i przy jakiej masie szybowca ??

 

Witam.

Powierzchnia modelu to 56,5dm2. Przy zakładanej wadze do lotu 1450g, obciążenie powierzchni wynosi 28,8g / dm2.

Podana waga jest zawyżona w zależności od zastosowanego wyposażenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Zastanawiałem się czy nie otworzyć nowego tematu "MOSQITO 2" ale zdecydowałem się podłączyć do założonego przez Pana Mirka.

Szybowiec ten składam powoli już od grudnia ale z braku czasu trwa to dość długo niestety. Przedstawię oczywiście trochę fotek z budowy, ale puki co nurtuje mnie jedno pytanie, może banalne.

Jakie wychylenia sterów zastosować w tym szybowcu?

 

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam,

jednak ja będę pierwszy i wyjawię trochę informacji odnośnie nowego Moskito ver. 2

Myślę , że jako nabywca obu wersji pewne spostrzeżenia widac gołym okiem ale dorzeczy:

 

1. Waga tajli już po odebraniu paczki zaskoczyła mnie niesamowicie, powiem szczerze pomyślałem wtedy -aha gazety w środku... a tak to wyglądało dalej

 

 

 

 

e2a3f8e5c4f91869med.jpg

 

Na ten widok żona uciekła do kuchni...wiedział co to znaczy :) (mądra dziewczyna)

Tak na świeżo na pierwszy rzut oka wykonanie cięcia laserowego idealne, balsa i sklejka segregowane także idealne. To wszystko sprawia że składanie puzli jest przyjemnością. Gdyby nie "wypraski" nie było by co robić :)

 

4144feaa304612c0med.jpg

 

Pierwsze przymiarki -tak jak Pan Mirek wielokrotnie powtarzał na sucho.

 

a464083edfc45a12med.jpg

 

i kolejne coś co oko zadowoli.....

 

f03925cec66e74efmed.jpg

fa001084dd07e513med.jpg

9871eb7c3522a284med.jpg

 

b4e7fa431c61217emed.jpg

 

To na tyle fotek ..

Generalnie przez zastosowane materiały a i zmiany konstrukcyjne model jest lżejszy co się czuje po złożeniu choćby kadłuba. Zastosowanie trójkątnych listew spowoduje iż moskito nie będzie jak brat kanciatą cegiełką. Składając go należy zapewne pamiętać , że to balsa i sklejka dosyć krucha i można napytać sobie biedy zbyt mocno dociskając lub dopasowując siłowo. Coś o tym wiem :) Lece dalej składać puzzle .

Ciekaw jestem czy ktoś ma podobne spostrzeżenia a może i sugestie dla laika jakim jestem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też stałem się kilka tygodni temu szczęśliwym posiadaczem zestawu nowego Moskito od Mirka. Poskładałem już kadłub, nie przykleiłem jeszcze tylko dna, bo chcę najpierw wstawić serwa (których jeszcze nie mam) i ułożyć bowdeny, a myślę że w takim stanie będzie mi łatwiej. Jestem też dość zaawansowany w budowie skrzydeł, mam sklejony szkielet z dolnym poszyciem. W najbliższym czasie czeka mnie szlifowanie pomocniczej listwy natarcia i górnej powierzchni listwy spływu. Trochę się obawiam czy potrafię to dobrze zrobić, zwłaszcza to natarcie - nie bardzo wiem jak uzyskać właściwy kształt.

Przed zaklejeniem górnego poszycia będę musiał poczekać na paczkę ze złączami MPX.

Szkielet sterów też już posklejany.

Jakoś nie mam wystarczająco samozaparcia i czasu aby rzetelnie dokumentować budowę, ale od czasu do czasu robię fotki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to liczę na Twoje zdjątka z ciekawości popatrzę co mnie czeka i wysłucham na co zwrócić uwagę. Napewno sklejka topolowa jest krucha , tyle to juz wiem:)

Wczorajsze przymiarki na focie poniżej a dziś klejenie.

 

8df0d110ef6931ecmed.jpg

82e8bc45e8e35bc1med.jpg

 

 

Wszelakie podpowiedzi i pomocne słowa mile widziane. Oczywiście takze mile widziane bury i strofy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

wiem , wiem nie dawało Ci to spokoju. Dziś zrobię fotkę i wrzuce pod wieczór. Napewno jest sporo trwalsze -zastosowano sklejkę o ile pamietam 3mm+2x1mm na długości trzech pierwszych sklejkowych żeber .Jak poprzednio wsuwane w osi dzwigaru. Mam nadzieję że opisałem to w miarę fachowo.

Na zdjęciach owego wzmocnienia nie widać dokładnie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego przeciąłeś listewkę na centropłacie? Ciągła ugina się zgodnie ze wzniosem bez problemu, a tak masz łączenie które na pewno jest słabsze.

Robiąc teraz dodatkowo nakleiłbym na ten dźwigar płaskowniki węglowe 1x5 (pod kesonem) od góry i od dołu. Wymagać to pewnie będzie podszlifowania kesonu. Tak jak to zrobił Piotr http://pfmrc.eu/inde...post__p__475491 (oczywiście cały centropłat jednym kawałkiem). Jak się zmuszę to dorobię u siebie w V1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego...to dobre pytanie ja poprostu zrobiłem to z niewiedzy. Ale to nauczka dla kolejnych takich laików jak ja. Właśnie dlatego tak często prośby wysuwa się w kierunków Tych co wiedze mają i doświadczenie.

Naszczęście wszystko jest bez kleju :) więc jeśli to bardzo osłabia konstrukcje to zastosuję nową listewkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uuu toś se narobił kłopotu.Z grubej sklejki lotniczej wytnij paski na wysokość otworów między pasami dźwigara i na długość przynjamniej 15 cm. Wklejając taki klocek między dźwigary i przyklejając wypełnienie miedzy dźwigarowe do ścianki dźwigary wzmocnisz konstrukcje i bedziesz mógł bezpiecznie latać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Proszę popatrzeć na rysunek który zamieściłem w poście " 78 " - jest tam pokazany i opisany przekrój centropłata.

Moim zdaniem , jeśli łącznikiem jest pełna sklejka 3mm w postaci dźwigara grzebieniowego , to dźwigar z listwy sosnowej moze być przecięty , czyli zrobiony z dwóch osobnych listewek.

Poza tym jako wypełnienie zastosowałem dźwigarek szczatkowy ze sklejki 1mm obustronnie.Całość mozna jeszcze owinąć nicią kewlarową i powinno wystarczyć.

Z tymi płaskownikami węglowymi też myślałem tak zrobić, ale najpierw przetestuje ten sposów tańszy i bardziej dostępniejszy

Podkreślam , że jest to model do lotów rekraacyjnych , a nie jakiś super szybki akrobat.

post-236-0-52836700-1394599683_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirku, nie mam nic do projektu, tym bardziej, że zawsze mówiłeś jaki jest to model. Niemniej z tego co czytałem, to chyba maksymalny rozmiar jaki można wykonać metodami i materiałami tradycyjnymi. Uważam, że każde wzmocnienie centropłata, jakie możemy dołożyć budując model, warte jest rozważenia.

 

Sosna jest używana w górnictwie, bo śpiewa przez zniszczeniem, dając czas górnikom na ucieczkę. Ja swój model słyszałem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kanarek zaś przestaje...Fakt faktem jeśli można coś wzmocnić w newralgicznym miejscu trzeba to zrobić bo skończy sie złożeniem skrzydeł jak to u mnie miało miejsce ( tu zaznacze zrobiłem to "celowo" - przegiąłem)

Teraz wygląda na to że zastosowanie wzmocnienia pozwoli na ...frywolniejsze latanko . Ale ja już dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałeś w v1 (tym co poległ) ten dźwigar przecięty czy ciągły?

 

Zrobienie pełnego pokrycia z balsy przez 2-3 żebra też solidnie wzmocni. Kiedyś na forum mocno na ten temat dyskutowałem. A jak jeszcze zalaminuje się połączenie na załamaniu to będzie pancernik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.