Skocz do zawartości

Spectrum DX7 zmiana MODE


Gość Anonymous
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Anonymous

Witam,

stałem się posiadaczem apki DX7 w MODE 1 - lewy drąg kierunek i wysokość, prawy drąg gaz i lotki.

 

Chciałbym zmienić to na MODE 3 (bo tak zawsze latałem) - lewy drąg lotki i wysokość, prawy drąg gaz i kierunek.

 

Wiem że mogę po prostu podpiąć inaczej serwa w odbiorniku, ale w aparaturze wszystko jest ładnie ponazywane i chciałbym ustawiać nadajnik zgodnie z nazwami. Wcześniej latałem na opticu 6 i tam nie było nazw, tylko numer kanału. Nie drażniło to :-), a teraz drażni :-)

 

Z góry dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ja co prawda miałem do czynienia z innym modelem aparatury Spektrum DX, jednak zmianę MODE (gaz zmieniałem z lewego na prawy- tak się uczyłem latać) przeprowadzałem w ten sposób, iż najpierw ingerowałem we wnętrzności aparatury- tj zmieniałem sprężynkę a potem w menu aparatury zmieniałem MODE 1 na MODE 2. Jeśli się ni mylę, do modelu DX7 w Internecie jest instrukcja obsługi w języku angielskim- jeśli chodzi o system- jest tam wszystko ładnie opisane.

 

W ten sam sposób jakieś 2 tygodnie temu zmieniałem MODE w nadajniku USB (symulatorze), z tym że zamiast kręcić w komputerze aparatury- robiłem to w opcjach sterowania w APD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

a potem w menu aparatury zmieniałem MODE 1 na MODE 2.

Mam instrukcję po polsku (nie wiem czyjego tłumaczenia bo jest sporo "kwiatków") ale tam nic nie ma na ten temat. Niestety angielski u mnie kuuuuuleje :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W DX7 pełna zmiana trybu MODE nie jest możliwa. Można na siłę poprzekładać drążki, sprężynki, ale to nie będzie pełna zmiana. Wyłącznie ingerencja serwisu i przeprogramowanie radia pomoże. Przerabiałem ten temat na nadajniku kolegi. Skończyło się na szukaniu w internecie i wymianie maili z Horizonhobby. Odpowiedź była bardzo jednoznaczna i potwierdzona wielogodzinnym czesaniu internetu.

Zachęcam do zapoznania się z:

http://www.mugi.co.uk/tutorials_dx7_modechange.php

szczególnie pod koniec "bad news"

Jeśli nie będzie przeszkadzało, to można zmieniać ale mnie denerwowało takie "oszukane" zmienianie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Zachęcam do zapoznania się z:

http://www.mugi.co.uk/tutorials_dx7_modechange.php

to znalazłem wcześniej, jednak on zmienia z mode 1 na 2.

 

Ja chcę z mode 1 na mode 3 - czyli drągi zostają tak jak są, a lotki zamieniają się z kierunkiem.

Na rcgroups znalazłem jakieś tematy, ale nie znam na tyle angielskiego żeby to rozkminić.

 

edit:

Może da się przelutować albo przepiąć kabelki. Zamienić kierunek i lotki ze sobą. Pytanie jak to będzie się miało do mikserów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba zamienić miejscami kabelki odchodzące od trymerów do płytki głównej. Niestety są zbyt krótkie, żeby po prostu odlutować i przylutować, więc trzeba je wymienić na dłuższe.

 

Oczywiście wskaźniki trymerów na wyświetlaczu zostaną tak jak były, czyli w tym przypadku odwrotnie, ale to w niczym nie przeszkadza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście wskaźniki trymerów na wyświetlaczu zostaną tak jak były, czyli w tym przypadku odwrotnie, ale to w niczym nie przeszkadza.

Rozumiem że będę trymował lotki na lewym drążku, a na wyświetlaczu będzie przesuwał się prawy trymer?? - to akurat w ogóle nie przeszkadza.

 

A jak z resztą oprogramowania, w menu są nazwy i teraz mając podpięte lotki do odbiornika w miejsce RUDG (kierunek) w radiu reguluję właśnie ten kanał. Czy po przelutowaniu w menu bedę regulował normalnie czyli AILE - lotki??

 

Jak ta zmiana będzie się miała do mikserów, w niektórych modelach robię klapo-lotki

 

Durne pytania, ale uczę się dopiero tego radyjka. Do tej pory latałem na opticu w mode 3 i nie miałem takich kłopotów :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic się nie zmieni poza tym, że prawy drążek i trymer będzie obsługiwał kierunek, a lewy lotki.

 

Ja się zastanawiam nad zmianą MODE 2 na 4 ale jakoś nie mogę się przełamać. Wyrobione odruchy trudno wykorzenić i boję się, że pozabijam wszystkie modele ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się zastanawiam nad zmianą MODE 2 na 4 ale jakoś nie mogę się przełamać.

 

... a po co chcesz to robić ?

 

Ja od zawsze latam z gazem i lotkami po prawej i zmiana tego byłaby największą głupotą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic się nie zmieni poza tym, że prawy drążek i trymer będzie obsługiwał kierunek, a lewy lotki.

Ok, żebym wszystko wyjaśnił zanim rozbiorę nadajnik.

 

W tej chwili żeby latać na lotkach na lewym drągu (mode 3) mam wpięte lotki w odbiorniku na kanale 4 RUDD.

 

Zobrazuję to :-) :

Dołączona grafika

 

Wszystko co związane z moimi lotkami obsługuję na tym kanale RUDD (a drażni mnie to bo są nazwy, gdyby był wyświetlany tylko numer kanału to może bym odpuścił)

 

Jeżeli przelutuję te kabelki to będę miał normalnie lotki na kanale 2:

Dołączona grafika

 

I od tego momentu wszystko co związane z lotkami będę mógł obługiwać modyfikując ten kanał - AILE. I wszystkie miksery będą działały.

 

A ja fizycznie będę wszystko obsługiwał lewym drągiem.

 

Jeżeli tak będzie to zabieram się do roboty, ale nie ukrywam że będę potrzebował pomocy, elektronik ze mnie żaden (z lutowaniem sobie poradzę)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... a po co chcesz to robić ?

 

Ja od zawsze latam z gazem i lotkami po prawej i zmiana tego byłaby największą głupotą.

No właśnie po to, żeby gaz był z lotkami, a kierunek z wysokością (tak jest w MODE 1 i 4), bo podobno tak jest lepiej - nie wiem nie próbowałem, ale skoro "wszyscy" tak mówią to może trzeba spróbować. Latam w MODE 2 więc przejście na 4 nie powinno być wielkim problemem, chociaż po tylu latach używania takiej konfiguracji, może jednak być. Na razie tylko o tym myślę.

 

Jeżeli przelutuję te kabelki to będę miał normalnie lotki na kanale 2:

No tak. Po prostu zamienią Ci się miejscami drążki, ale aparatura nie będzie o tym wiedzieć. Lotki to będą lotki, a kierunek to kierunek, tylko lotki będą w prawym, a kierunek w lewym drążku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie po to, żeby gaz był z lotkami, a kierunek z wysokością (tak jest w MODE 1 i 4), bo podobno tak jest lepiej - nie wiem nie próbowałem, ale skoro "wszyscy" tak mówią to może trzeba spróbować.

 

Daj sobie spokój, skoro latasz tak jak latasz, to po co na nowo się uczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, wracamy do tematu zmiany MODE 1 na MODE 3

 

robebeszyłem apkę i ukazał się taki widok. Interesują mnie pola na czerwono, jest to ster kierunku razem z wysokością (po prawej) i lotki z gazem (po lewej na zdjęciu)

aparatura leży odwrotnie stąd ta zmiana miejsc

 

Dołączona grafika

 

Najłatwiej byłoby przelutować kable na drążkach z lewego na prawy, co można zobrazować tak:

 

Zwróćcie uwagę na kolory kabli i ich lustrzane odbicie, ma to odzwierciedlenie w wychylaniu drągów

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Po takiej operacji mam upragnione lotki na lewym drągu, ponieważ aparatura jest "oszukana". Ruszam lewym - ona myśli że ruszam prawym :-).

Rozwiązanie szybkie i skuteczne, jednak trymery pozostają na pierwotnych miejscach. Czyli ja lotkami kieruję na lewym drągu, ale trymuję na prawym trymerze, ponieważ połączenia z płyta główną pozostały bez zmian. "Oszukaliśmy" tylko drążki.

 

Po odkęceniu płytek trymerów znajduję niespodziankę, oba kanały są podłączane do płyty głównej w identyczny sposób (wydaje się że to wtyk, ale jest to złącze lutowane na "sztywno").

 

Dołączona grafika

 

I kolejny pomysł. Gdyby zamienić te złącza ze sobą, to czy oprogramowanie nie zwariuje.

I czy oprogramowanie wyświetli na ekranie poprawne ruchy odpowiedniego trymera - po zmianie miejsc

 

Dołączona grafika

 

Płytki trymerów które są połączone z płytą główną są identyczne i tak samo lutowane.

 

Dołączona grafika

 

 

Jeżeli jest ktoś kto może doradzić jaką opcję wybrać i czy można w ten sposób kombinowania uszkodzić aparaturę (oprogramowanie) to prosze o porady :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, wracamy do roboty :-). W trakcie Świąt udało mi się uciec od stołu i rozebrać bardziej moją dx-7-mkę. Efekty zadowalające które zapodaję w postaci jakże "przejrzystej" fotorelacji "-)

 

Interesuje nas "wtyk" z żółtym przewodem.

 

Dołączona grafika

 

z drugiej strony z przewodem czerwonym

 

Dołączona grafika

 

trzeba to odlutować - bo to nie są "wtyczki", są wlutowane na stałe. W tym celu nabyłem lutownicę z grotem miedzianym, który przerobiłem żeby "złapał" sześć pinów na raz. Inaczej nie wylutujemy tego (tak na moje - elektronik ze mnie żaden)

 

Dołączona grafika

 

Po odlutowaniu oczywiście oczyszczone "ścieżki" czekają na nowe wnętrzności, ponieważ nie zastosowałem starych kabli, użyłem "taśmy" do podpinania dysków w komputerze

 

Dołączona grafika

 

Dla zobrazowania wielkości elementów - zapałki. Naprawdę po trzeciej kawie ciężko było to lutować bo ręce drżały :-)

 

Dołączona grafika

 

"robot" dzielnie mi pomagał, gdyby nie on nic by z tego nie wyszło

 

Dołączona grafika

 

Wlutowanie taśmy jest newralgicznym momentem, gdyż ścieżki są baaardzo blisko siebie i łatwo je "przegrzać", ale udało się myślę w sposób zadowalający.

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Przykręcamy trymery, upychamy przewody, podłączamy trenera i ładowanie (bo na czas przeróbki zdemontowane) i powinno działać

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Efekt przeróbki jak najbardziej zadowalający, kanał 1 zamieniony z 3 tylko "fizycznie". aparatura dalej myśli po staremu, skutkiem tego jest zamiana na wyświetlaczu, trymuję lotki na lewym drągu, a na wyświetlaczu reaguje prawy trymer, "zamieniły" się.

 

Reszta działa jak należy, w końcu mogę lotki "wpiąć" na osobnych serwach i sterować nimi z drążka na którym byłem "nauczony"

 

Jeżeli komuś się przyda relacja z takiej przeróbki to super. Callab dzięki za "pomocnikowanie" bo tak jak pisałem elektronik ze mnie żaden, a pomysłu nie było :-) gdybym nie zaczynał tematu na nowym loginie to dostałbyś "pomagiera" :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.