Skocz do zawartości

RC skydiving


witk45
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

No to pochwale się i ja.

Opracowałem profil który pozwoli na prawdę lecieć spadochronowi do przodu. ? Te ogólnie użytkowane profile - są proste w obróbce i dalszym szyciu, ale ten wielki wlot psuje prawie wszystko. 
Najpierw zrobiłem spadochron z folii - tak dla sportu. 

A5FDF93C-9FF4-40CF-BBB2-2A299F5EF4A2.jpeg

5086AECF-A4AD-4B7C-AC86-A0875A5151CA.jpeg

10D8FDE9-1736-4B94-909F-C9DEF2B79F33.jpeg

No i przyszedł czas na spadochron z tkaniny F111. Niestety dysponowałem tylko buałym materiałem.

Obrys czaszy jest eliptyczny, zastosowany profil typowy do „szybkich” spadochronów. Skrzydło ma około 1m2. Obrys czaszy - to spadochron PD Storm.

 Zostało zrobić linki i próby... ? Pierwotnie miał to być spadochron który będzie rzucany z drona DJI Phantom 3, ale chyba nie bardzo ten dronek dźwignie masę około 1200g (skoczek i czasza). Wiec muszę zrobić mniejsza czaszę. 
Akurat miałem to szczęście, ze kolega ma dis duży laser i wszystkie części były wycinane laserowo. Projekt zrobiony w dwóch programach. Corel i Rhino.

Jak wiadomo - bryty górne - szczególnie w czaszy eliptycznej - mają swój specyficzny kształt. To nie są proste paski. ?

Poki co - kilka zdjęć:

 

AF9D3CB8-162C-4A92-9513-66A4909271DD.jpeg

4460DAAC-3A84-4C68-923E-F5AF63230201.jpeg

09E10125-6EFA-4730-BF49-DF3C4A062602.jpeg

23570FA2-C049-4ADA-BB25-899875E2BA0F.jpeg

C38E8DEF-3BA7-4944-A564-D4C29EC01448.jpeg

153393B6-E7CB-42B1-9CA4-532721449989.jpeg

E8673694-30B5-479D-9A46-4683888C27D1.jpeg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Nie, dlaczego......

W tym temacie nigdy tłoku nie było, niestety?

A pogoda obrzydliwa, skoczkowie gotowi, czasze wietrzone?

W całym 2020 roku udało mi się tylko 1x z całym majdanem znaleźć pole i kilka razy skoczyć. Krótki filmik niebawem.

Na ten rok planuję nowość-mam kolegę z dronem z kamerą który teraz się wprawia a potem będzie kręcił skoczków od góry, z boków, dookoła.......?

Ale i ja muszę coś zrobić w sprawie drona wynosiciela - wg nowych przepisów z wielowirnikowców nie można nic zrzucać ? Nie przewidzieli RC skydiverów.

No ale ja się nie pcham ze swoją zabawą między ludzi i nad zbiorowiska ludzkie więc może mi się uda...

A co do budowy to korci mnie taki wydrukowany 3D. Pewnie zastąpi seniorkę EMI drewnianą....

Pzdr

A czasza piękna??

Będę czekał niecierpliwie na film z jej lotów.

?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę przyznać że czasza wyszła Ci elegancko?. Widzę że dbasz o wzmocnienia noska i wlotów na natarciu bo to gwarancja wytrzymałości i geometrii całego skrzydła. Nie wiem jak Ty, ale ja wszywam profile w górne panele na samym początku bo jest trudniej/ no trochę ?/ i nie muszę "ciągnąć" dolnego poszycia. Szkoda że ten materiał nie daje się łatwo barwić, bo ja też mam tylko biały i blado niebieski./ trochę skąpo w kolorach/.

Ciekaw jestem tego Twojego profilu, jak się będzie zachowywał w powietrzu, jak się spadochron będzie napełniał . 

Jakie A/R ma ten spadochronik?

Napisz coś więcej.

PZDR

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

Czaszę już prawie skończyłem - zostało bardzo niewiele. Już są zamontowane linki i już szalałem po pokoju żeby sprawdzić jak chętnie czasza się przemieszcza, czy jest odpowiedni kąt. Na pierwszy rzut oka wydaje się, ze jest ok, ale konkretnie to wyjdzie jak skrzydło poleci przynajmniej z górki. 

Przewiduje, ze czasza powinna się szybko przemieszczać. Niestety materiał F111 lekko przepuszcza powietrze co w przypadku takich czasz - psuje to efekt. Najlepiej zrobić czasze z ZP.

Co do kolorów: Kupiłem czasze prawdziwego spadochronu PD-170 (w celach odzysku materiału) i tam są trzy kolory materiału. Czarny  (tego jest około 85%), różowy i żółty (tego najmniej - bo tylko jedna komora). Zatem jeśli chcesz - mogę się podzielić czarnym. 
A jeśli mogę zapytać - czym malujesz czasze? Jakich markerów używasz? Ja kupiłem markery kolorowe do materiałów, ale okazuje się, ze rozlewają się po materiale i wchodzą w wątek i osnowę co bardzo brzydko wyglada. F111 to bardzo wredny materiał zarówno do obróbki jak i malowania. Zrobiłem napis na profilach skrajnych, ale jest on wycięty laserem z ripstopu z klejem i przyklejony. I to jest ok, jednak chciałbym coś większego na czaszy a tutaj ripstop już wyjdzie dość drogo.
Pozniej wrzucę schemat czaszy spadochronu PD Storm. A jeżeli po próbach będzie ok - to być może (zależnie od posiadanego czasu) udostępnię całą dokumentację do tego spadochronu - czyli wykrój komór, profili i długości linek. 
Aha. Powierzchnia to około 1 m2.
 

9241F0C7-36E5-4156-B82B-9E753B79CC56.jpeg

C84908DF-6005-47AC-8475-FA845D58A6DD.jpeg

79C8E05E-06E1-406B-8778-7DDEFA960F95.jpeg

42DEB916-825B-4E47-B989-229D581BDA14.jpeg

BB48496D-5784-49BC-9307-79FEE81385ED.jpeg

1EEC098A-6276-49CC-B06E-C0A647451D0F.jpeg

5B7AFB07-8BFA-4B6D-84D7-8BE75BB078E3.jpeg

0290A409-E08B-4DF1-8AC0-C87D1FBACB75.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Materiały różnej gramatury  na spadochrony u Dudka kiedyś kupowałem . Nie wiem jak jest  teraz  bo to było w 2013 roku.

Typu tkaniny  niestety nie pamiętam, ale o ile wciąż sprzedają to doradzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam wszystkich.

W 2020 roku udało mi się wygospodarować tylko jeden dzień na skoki. Pierwsze 3 skoki Felixa z kamery na czole, potem dotarł brat i kręcił telefonem. Koszmar. Felix jak będzie widać bez zarzutu. Emi jednak zawieszona w skokach ze względów technicznych - będzie zbudowana kiedyś zupełnie na nowo. Na filmie czwarty skok to ona, z tą spiralą przy lądowaniu. A przy drugim zaczepiła się o drona. Pierwszy raz to mi się zdarzyło ale jednak. Nie ma tego na filmie. No i Maniek Bazi. Przy pierwszym skoku linki mu się splątały, nie miałem nad nim kontroli w 100% i bałem się, że mi zawiśnie na tych liniach energetycznych, stąd dzikie i nagłe ruchy w celu zbicia wysokości. Drugi i ostatni skok to klasyka. 

Zapraszam

 https://youtu.be/B-E6tkyXPws

Pozdrawiam

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam

 

Mam pytanie odnośnie materiału , tkaniny , z których wykonujecie swoje spadochrony !

Jaki będzie najlepszy materiał, za razem najlżejszy , wytrzymały i tani (łatwo dostępny) ?

Nie mam doświadczenia z tymi materiałami, a chcę zastosować spadochrony do coraz to większych samolotów.

Chodzi głównie o jak najniższą wagę na m2.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie materiały z reguły nie są łatwo dostępne. To znaczy - nie ma i h w sklepie, jednak gdzieś na ebay, lub czasem OLX czy Allegro pojawiają się.

najlepszym i zarazem najtańszym materiałem jest popularny F111. To z niego wykonuje się współczesne czasze. To materiał który lekko przepuszcza powietrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat tego materiału F111 nigdzie nie mogę znaleźć.

A może  Ripstop Nylon waga  40 g / m² ? materiały na latawce...

Mam w domu coś podobnego całą rolkę, materiał na paralotnie, mam nawet szybowca pokrytego tym materiałem , ale jego waga jest za duża na m².

Przykładowo spadochron do samolociku o rozpiętości 800mm (waga modelu 250g) , waży tyle co połowa modelu... więc nie ma to sensu dlatego zrobiłem spadochron ze zwykłej foli co waży tyle co nic, ale do większych modeli folia jest za słaba i może się porwać...

Może jakiś ortalion, jedwab... albo inny materiał łatwo dostępny , lekki i za razem wytrzymały...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ripstop paralotniowy nie nadaje się z uwagi na swoją sztywność. On jest w prawdzie lekki, ale jest za sztywny. Proces kalandrowania materiał zyskuje zerową przepuszczalność powietrza (pożądane w paralotniarstwie), ale też sztywność (Niepożądane w spadochroniarstwie).
Stąd materiały spadochronowe są podobnej wagi co materiały paralotniowe, jednak aby uzyskać nieprzepuszczalność - pokrywane są odpowiednimi silikonami. Powszechnie stosowanym materiałem do produkcji spadochronów (również modeli) jest materiał jak już wspomniałem F111. Czasem używa się materiału ZP (Zero Porosity).
Już pisałem, że taki materiał jest trudno dostępny. Należy go szukać głównie na ebay. I tam też go mnóstwo widziałem. 
Spróbuj zadzwonić do Dudek Paragliding. Kiedyś do nich pisałem ws materiału ZP i wiem, że mają odpowiednik F111 (Jakąś odmianę Porcher Marine). Może Ci odsprzedadzą.

A przede wszystkim napisz - ile tego materiału Ci potrzeba. Mam troszkę białego na swoje projekty, ale mój kolega ma F111 sporo i można by zwrócić się do niego.

 

Nie polecam żadnych innych materiałów jak te o których rozmawiamy. Ich waga na m2 będzie mało atrakcyjna a jak dojdzie do tego przepuszczalność powietrza, to okaże się, że skóra nie jest warta wyprawki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie szukam jakiegoś profesjonalnego materiału... może być obojętnie jaki, aby był lekki, wytrzymały i miał dobre właściwości do zastosowania na spadochron w modelarstwie. Może to być nawet agrowłóknina o ile się nadaje, albo inny materiał gdzie m2 kosztuje 2zł a nie 40zł.

 Z tego co wiem to nawet mógłbym zastosować właśnie agrowłókninę 50g na m2, lekka i wytrzymała ale przepuszcza powietrze, mam  w foli nawet jeszcze lżejszą , jest dość mocna, no i cena bardzo niska bo za 8m2 płacisz 10zł. Tylko zrobię testy czy to się nadaje i zadziała taki spadochron. Wiem, że na pewno są inne materiały, obojętnie z czego wykonane , które można zaadoptować na spadochron,  tanich, łatwo dostępnych i spełniających oczekiwania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jak wiesz co robić - to do dzieła…

Szkoda naszego czasu na dywagacje.

Jak tobie jest potrzebny materiał za 2zl/m2 - a rozważasz agrowłókninę - to kontynuacja tematu jest bezzasadna ?

I być może ubiegnę Cię:

-Nie - nie złoszczę się. Twój pomysł - twoja sprawa. 
Ja się niepotrzebnie pompuję i opisuję zależności tkanin, jakość, masa, nawet dotarłem do kolegi który ma stosowny materiał bo myślałem, ze to poważna sprawa - a tu „Agrowłóknina”… ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, waldi1973 napisał:

No to jak wiesz co robić - to do dzieła…

Szkoda naszego czasu na dywagacje.

Jak tobie jest potrzebny materiał za 2zl/m2 - a rozważasz agrowłókninę - to kontynuacja tematu jest bezzasadna ?

I być może ubiegnę Cię:

-Nie - nie złoszczę się. Twój pomysł - twoja sprawa. 
Ja się niepotrzebnie pompuję i opisuję zależności tkanin, jakość, masa, nawet dotarłem do kolegi który ma stosowny materiał bo myślałem, ze to poważna sprawa - a tu „Agrowłóknina”… ?

 

Napisz lepiej gdzie kupić taki materiał, a nie, że jest ale nie można go dostać...ha ha ? co mi z tego, ja muszę go mieć fizycznie aby móc zrobić spadochron.

Oczywiście temat jest bez sensu o ile sam materiał, a mówię o cenie materiału na spadochron przekroczy cenę modelu to nie ma sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już ci podałem co i jak zdaje się.

czytaj ze zrozumieniem ?

Powtórzę:

Sprawdz na ebay, zadzwoń do Dudka (producent paralotni i spadochronów), pisałem ci o mim koledze… Ba..! Nawet napisałem, ze ja mam na swoje potrzeby i prosiłem żebyś napisał ile ci potrzeba. A ty w to miejsce prowadzisz jakieś jałowe dyskusje.

Mam ci znaleść na ebay..? Czy zadzwonić do Dudek Paragliding.?

No i wisienka na torcie - materiał za 2 zł…

Pozostaje ci tylko agrowłóknina… ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, waldi1973 napisał:

Już ci podałem co i jak zdaje się.

czytaj ze zrozumieniem ?

Powtórzę:

Sprawdz na ebay, zadzwoń do Dudka (producent paralotni i spadochronów), pisałem ci o mim koledze… Ba..! Nawet napisałem, ze ja mam na swoje potrzeby i prosiłem żebyś napisał ile ci potrzeba. A ty w to miejsce prowadzisz jakieś jałowe dyskusje.

Mam ci znaleść na ebay..? Czy zadzwonić do Dudek Paragliding.?

No i wisienka na torcie - materiał za 2 zł…

Pozostaje ci tylko agrowłóknina… ?

 

 

Ok , najpierw zobaczymy Dudek Paragliding

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkość spadochronu ma być dostosowana do modelu, tak naprawdę to sam nie wiem na ta chwilę... metoda prób i błędów.

Przypuszczam, ze dla modelu o rozpiętości 1,2m i wadze 1,2kg wystarczy spadochron o średnicy 2-3m.

Jak na ta chwilę bawiłem się z modelikiem roz. 800mm, waga 260g. Spadochron z foli o średnicy ok 1,5m.

Ważne, ze dział i można bezpiecznie wrócić modelem na ziemię, nawet w trudnych warunkach. A o to w tym wszystkim chodzi ! Zresztą widać na zdjęciu... jak wylądować w takich warunkach...

01.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spadochron do takiego modelu musi zapewnić w miarę bezpieczne lądowanie. Co nie znaczy, ze model wyląduje nieuszkodzony. Nie może to być tez czasza zbyt duża, bo zbyt lekki model w stosunku do powierzchni spadochronu - zabierze się w termikę jak będziesz miał pecha i cześć jak czapka…

do wagi 1200g to bym ci polecał spadochron o powierzchni około 1 do 1,4m2

a to nie będzie 2-3m średnicy…

Spadochron taki musi mieć wciągnięty wierzchołek - co by wypłaszczyć czasze i tym samym zwiększyć jego skuteczność, stabilność i szybkość napełniania ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, waldi1973 napisał:

Spadochron do takiego modelu musi zapewnić w miarę bezpieczne lądowanie. Co nie znaczy, ze model wyląduje nieuszkodzony. Nie może to być tez czasza zbyt duża, bo zbyt lekki model w stosunku do powierzchni spadochronu - zabierze się w termikę jak będziesz miał pecha i cześć jak czapka…

do wagi 1200g to bym ci polecał spadochron o powierzchni około 1 do 1,4m2

a to nie będzie 2-3m średnicy…

Spadochron taki musi mieć wciągnięty wierzchołek - co by wypłaszczyć czasze i tym samym zwiększyć jego skuteczność, stabilność i szybkość napełniania ?

Ostatnio udało mi się nawet złapać model, w próbie ze spadochronem

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.