Jump to content

mayster8405

Modelarz
 • Content Count

  836
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  11

Everything posted by mayster8405

 1. Zrobiłem coś podobnego do Twojego modelu z trzech rzutów planów zamieszczonych w miesięczniku "Modelist Konstruktor". Model miał 70cm rozpiętości. Kadlub balsa 2m/m , belka kadluby balsy 3 i 4m/m jako łoże w kształcie litery T ,usterzenie i skrzydła EPP, silnik 2204 14T, pakiet RHINO 360 / x 2 dla wyważenia/.Wagi nie podam gdyż model już nie istnieje, ale latał ładnie. Podoba mi się Twoja praca i zapewne modelik będzie pięknie latał.
 2. Maciej, nie mam z Tobą szans w takich modelach!?. Sam modelik przepiękny. Tym modelom uroku dodaje transparentność konstrukcji./ niekoniecznie akcenty kolorów/.
 3. Model juz skończyłem z lekką modyfikacją modelu Macieja tzn., skrzydło wykonałem z uszami i podwoziem jednokołowym.Napęd to pętla gumy 3x1, waga do lotu 17gram.. Chyba też będzie latał?
 4. Michał, nie wiem po jakiemu to napisane , przyznaję, że głupio nanieść napis nie wiedząc co znaczy .W skrzynce nic nie mam!
 5. Kadłub gotowy i usterzenie także.Trzeba to tylko zgrabnie okleić japonką i odstawić do " wysezonowania".
 6. Nie dysponuje wybieraną balsą na takie modele, ale z resztek pozostałości pokusilem się zrobić kadłub. Do tego modelu śmigło przedstawiłem we wcześniejszym poście ,ale jak Maciej wspominał że nie jest z jego sprawności zadowolony będzie mogło być zastąpione 6"-wą IGRą. Usterzenie poziome i pionu schnie.
 7. Bardzo, bardzo dziękuję!
 8. Władysławie, plany Kanji są fajne / pobrałem je/,ale masz coś większego do 2.2m ,coś na wzór ASW 17-tki?
 9. Wystrugałem śmigło do tego modelu / narazie jeszcze do " lizania"/, pierwsze od ponad 50-ciu lat. Narazie nie mam odpowiedniej balsy i papieru więc nic więcej nie robię.
 10. Maciej modelik wyszedł pięknie ? Ma bardzo ładną sylwetkę pomimo planów sędziwego wieku. Zabiorę się za niego?
 11. Czy ktoś posiada jakieś plany motoszybowca do 2.2m rozpiętości, konstrukcji piankowej, najlepiej balsowej podobnego do ASW 17/ jego plany posiadam w wersji szybowca/.
 12. Podobnie, Soudal 64A, drewno miękkie jak balsa , sklejka.
 13. Dzięki za pochwałę, to bodziec do dalszego drążenia tej tematyki. Sam jestem ciekaw!? Do wiosny daleko to i coś jeszcze spróbuję skleić, może tego którego masz obecnie na "tapecie".?
 14. Maciej, niech mnie!?, 12.66 grama i to konstrukcja przestrzenna.Ciekawe, czy moją robotą bym się zamknął w 30gramach.Podziwiam!!!
 15. Proces " produkcji " , klejenie i przymiarka; wkleiłem łopaty na 33* a śmigło waży 2gramy, / początkowo waga nie reagowała i dopiero po chwili podała odczyt/.
 16. Za sugestią Macieja wykonuję dwa rodzaję smigieł.Jedne łopaty wg planów i drugie z innych planów, modyfikując piastę. Same łopaty wykonałem z balsy 1.5m/m odpowiednio je szlfując i wygięte na mokro do krzywizny na walcu średnicy 7cm.Piasta łopatki wykonana z bambusu będzie wklejona na żywicę. Sama pista główna to odcinek koszulki bowdena średnicy 5m/m zewnętrznie i długości 36m/m. Po żłożeniu gotowego śmigła docelowa średnica wyniesie 17cm.Sama łopatka w piastę główną wchodzi w miarę ciasno na tyle aby można było ustawić odpowiedni kąt i zakleić na stałe. Jest pytanie?, w planach piasta główma to listewka o przekroju 3x5m/m co po przekątnej w stosunku do płaszczyzny daje ok 33 stpnie.W innych planach widziałem 40 stopni. Jak ustawić ?????? Wg mnie powinno być lżejsze
 17. Dość popularnym modelikiem i dobrych recenzjach jest gumówka Hangar Rat. Filmy na Yu tube pokazywane są w hali jak i na wolnym powietrzu. Postanowiłem znajść plany i przy wolnym czasie wykonać go. Oto plany; Hangar_Rat.pdf Model nie jest trudny a plany są dokładnie opisane, z wymiarami także w milimetrach. Belka kadłubowa to listwa twarda balsa doszlifowana wg planu oraz żeberka z balsy 1m/m i centralne z 1.5-ki. wszystkie elementy; Model po oklejeniu i gotowy do lotu prezentuje sie tak; śmigło IGRA o średnicy 16cm i pętla gumy 2.5x 1 długośco 41cm, ewentualnie jak radził mi Maciej wykonam wg planu.Zmodyfikowałem trochę "baldachim" i mocowanie skrzydła. Dość z budowaniem i czekam do wiosny.
 18. To jest mój drugi modelik z napędem gumowym, a to za sprawą Macieja.j. gdzie pokazywał swoje wykonane "perełki " w locie i oczywiście jego pomoc. Budowa tego modelu nie jest taka prosta pomimo prostoty planu.Chodzi o to, że materiałem do budowy modelu są balsowe listewki 1.5m/m, małe odcinki, i nie obejdzie sie bez pęsety ,cierpliwości bo są delikatne i dawkowanie kleju " co kot napłakał" Dotychczas bawiłem się trochę na solidniejszym materiale. Ale do rzeczy, oto plany; one-nite1.pdf Budowę przedstawię trochę inaczej, czyli wszystko co wykonałem jako kpl statecznik poziomy i pionowy wszystko z listewek 1.5x1.5m/m, wszystkie elementy kleję klejem SOUDAL 64A kadłub skrzydło; wykonane ściśle wg planów. Jedynym dodatkiem jest wstawienie pręcika węglowego 0.8 m/m jako wzmocnienie dzwigara balsowego. Całość modelu i oklejanie; Model okleiłem bardzo cienka japonką / kadłub oklejony grubszą/ na rzadki Soudal 64A i jednokrotnie zaimpregnowany nitrocellonem.Dokładniejszy opis jest zbędny bo plany są bardzo przejżyste. Jako napęd zastosowałem śmigło IGRA 6", oraz pętlę gumy 2.5x1m/m długości 31cm.Z wyważeniem trafiłem idealnie, bez dokładania balastu. Jak modele będą latać dopiero pokaże wiosna.
 19. Jak wspomniał Safari 28, że każda technika i sposób jest dobry, byleby osiągnąć zamierzony cel. Gdy mi były potrzebne listewki balsowe posługiwałem się nożykiem, linijką i suwmiarką. Ale postanowiłem stworzyć sobie prosty przyrządzik do cięcia listewek. Dokładny opis jest zbędny a przyrządzik prosty. materiał sklejka grubości 1cm i o.5 cm na zdjęciu jest prowizoryczna podkładka która będzie zastępowana elementami dystansowymi 1, 1.5, 2 ,3, 4 ,5 m/m.. Każdy element dystansu będzie miał otwory jak na zdjęciu, z uwzględnieniem dolnej krawędzi danej dla grubości ciętej listwy, który będzie zarazem elementem dociskowym deski balsowej. Mam zamiar zmienić podkładkę na śrubie na podłużną która będzie sztywniej trzymała nożyk. Na tyle mam " mięska " w pionowym elemencie przyrządu, że mogę zastosować inny nożyk ,np do tapet,z innym rodzajem docisku nożyka. Sprawdziłem!!!!, ładnie i dokładnie tnie i jest bardzo wygodny pomimo swojej prostoty
 20. Zamias statywu do nakręcania gumy w modelu, posłużę się przykładem jak ze zdjęcia - ciekawa koncepcja. Co do nakręcarki, myślę że przez zimę zdołam coś wykonać własnego? Mam gdzieś w piwnicy pozostawine plastikowe przekładnie-zębatki ze sprzętu AGD tylko muszę się dokopać albo poszukać w sklepie.
 21. Robota na piątkę!!! Nie piszesz, co ten model napędzi i stąd nie wiadomo czy wręga nr 2 musi być taka gruba i te listwy 12x12.Pamiętaj o utrzymaniu symetrii.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.