Jump to content

mayster8405

Modelarz
 • Content Count

  892
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  11

Everything posted by mayster8405

 1. mayster8405

  RC skydiving

  Co do powierzchni spadochronu, przychylam się do wypowiedzi Bartka. Michał przekazalem Ci ciekawy link poświęcony spadochronom-przestudiuj go !?
 2. A jaka metodę wyrzucania spadochronu obrałeś, czy na zasadzie odblokowania klapki serwem i swobodnego wypadnięcia spadochronu czy też jakiś " wypychacz" zastosowaleś / sprężyna/
 3. Bardzo ciekawa metoda wykonania kołpaka śmigła
 4. Mam tę folię i jestem zadowolony?.Jak prasowałem pierwszy raz i położyłem folię na płytkę pianki, to przykleiła mi się do żelaska. Zorientowałem się że warstwa klejąca znajduje się na wierzchniej stronie rolki. Powierzchnia jest idealna jak i zaprasowane podwinięcia na krawędziach elementów. Mam zbudowanego krzyżaka "Reflex" z tej pianki pomalowany kolorowymi markerami. Po zaprasowaniu elementów modelu, kolory są wyrażne i ładnie widoczne./ folia matowa/.
 5. Zbyszku!, dzięki za pochwałę? Skrzydło już wstępnie wyregulowane. Co prawda nie były to dobre warunki bo był zmienny wiatr i uprzęż trzymałem w rękach / podobnie wstępnie reguluję latawce komorowe/. Dla ułatwienia dla stałego ustawienia hamulca, linka hamulcowa jest rozdzielona i zaopatrzona w odcinek linki łączącej ją z tylną taśmą uprzęży która ma możliwość regulacji.Przed tym odcinkiem odchodzi dopiero linka właściwa do ramienia serwa. To wygląda tak; czerwona jest linką hamulcową biegnącą od spływu skrzydła do pierścienia zbiorczego linek z regulacją, niebieska już do serwa. Niestety, nie będę się bawił już dalej i chyba oddam ten sprzęt do ulotnienia komuś innemu /jak się oczywiście znajdzie chętny/ bo mnie chętka opuściła i robiłem ten model z ciekawości i szkoda mi było super materiału. Do wykonania większego skrzydła podaję plany innego o pow. 3m , waga gotowca 3.5 - 6kg Vindaloo-Plans-Rev-1.pdf PZDR
 6. Jak nie warto dla Ciebie kupić kapon to kup nitrocellon, jest w małym opakowaniu, ja chyba kupowałem puszeczkę 150ml.japonka jest cienka i grubszej gramatury. Japonkę barwię tuszami. Co do kaponu, wiem jaki daje efekt ale nigdy go nie stosowałem. Masz wybór!?
 7. mayster8405

  Fsi6x kabel

  Kabel dołączony do radia FS i6x z podanym wyżej symulatorem działa, z tym że nie zupełnie.Przy ustawieniu w programie naszej aparatury np w Mode 2 prawy drążek działa prawidłowo, natomiast lewy nie!!! , kalibracja nic nie daje, obroty nie są na 3-cim kanale a kierunek na 4-tym. Próbowałem bez skutku. Może komuś się udało!!!??
 8. mayster8405

  RC skydiving

  Muszę przyznać że czasza wyszła Ci elegancko?. Widzę że dbasz o wzmocnienia noska i wlotów na natarciu bo to gwarancja wytrzymałości i geometrii całego skrzydła. Nie wiem jak Ty, ale ja wszywam profile w górne panele na samym początku bo jest trudniej/ no trochę ?/ i nie muszę "ciągnąć" dolnego poszycia. Szkoda że ten materiał nie daje się łatwo barwić, bo ja też mam tylko biały i blado niebieski./ trochę skąpo w kolorach/. Ciekaw jestem tego Twojego profilu, jak się będzie zachowywał w powietrzu, jak się spadochron będzie napełniał . Jakie A/R ma ten spadochronik? Napisz coś więcej. PZDR
 9. Od sierpnia ubiegłego roku choruję , praktycznie siedzę w domu i nieraz zanudzam się albo czytam. Przeglądając moje szpargały materiałowe, natrafilem na materiały czyli tkaniny pozostałe z szytych kiedyś latawcach pociągowych. Spadochrony mnie specjalnie nie pociągają z racji bogatego wyposażenia wynoszącego skoczka ale dopiero teraz pokusilem się na wykonanie motoparalotni która jest dla mnie "strawniejsza'.Plany skrzydeł i wózków miałem już wcześniej i teraz zostało dopasować do nich co mam. Wybór padł na skrzydełko Lutefisk 1.09m2 oto jego dane i plany;Lutefisk-Plans-Rev-2.pdf -rozpiętość 2.36m, cel 23/jednopowłokowo/ ,A/R 5.1 ,waga do lotu 1.5 - 3kg do tego dwa rodzaje wózków; lutefisk_cart_dimensions.pdf RC Paramotor Simple Cart Plans.pdf Wybór padł na drugi wariant wózka. Napęd na początek to silnik E-max GF2215/15 , regiel 30A i dwa serwa hitec HS-325 HB Nie będę opisywał dokładnie wykonania skrzydła, gdyż temu konkretnemu skrzydłu na yu tube poświęcono kilka odcinków Materiał jaki użyłem to Icarex o gramaturze ok 28g/m2, oraz usztywnienie nosków ze sztywnych obwolót na dokumenty które od razu zostały wszyte w profile, nie jak na filmach/ ułatwiałem sobie szycie/. Niektóre miejsca wzmacniałem tkaniną na kleju jak punkty mocowania linek.Dodam też, że autor wzmocnienia natarcia poszczególnych brytów zaginał jednokrotnie a naddatek odcinał, ja to podwijałem dwukrotnie prze co miejsce to jest o wiele mocniejsze na rozciąganie. skrzydło; szycie oraz uszka; Olinowanie ; linka to dyneema o średnicy 0.4m/m wózek; wykonalem z 3x50 m/m blachy aluminiowej oraz jażma uprzęży skrzydła z 2x15m/m, koła to 2x 54m/m średnicy oraz przednie 35m/m pod tym wyposażeniem wózek się ładnie wyważył. i motoparalotnia jest gotowa do regulacji i oblotu, a kiedy to nastąpi zależy od mojego stanu zdrowia. Pytanie do tych co latają takimi sprzętami; czy napęd jest wystarczający, jak rozwiązano sterowanie lotkami na aparaturze. Przepraszam za haos w moim pisaniu ale chyba i tak przy pomocy filmów wszystko będzie jasne. Jeśli będą pytania co do techniki szycia wykonania olinowania jestem w stanie pomóc.
 10. Dawid, wszystkiego najlepszego w Nowym Roku dla całej Twojej rodzinki w szczególności dla twojej córci Zuzi?, niech wam się dobrze wiedzie w szczęściu i zdrówku. Obecne TSC może być Twoje, pomimo że jest ostra konkurencja, ale dasz radę !!!!! , spraw sobie i rodzince drugiego orła, bo "pudło" zadedykowałeś zapewne córuni. Trzymaj horyzont i dalekichbezpiecznych lotów. ? Henryk
 11. mayster8405

  RC skydiving

  A ja jednak nie mogłem się pogodzić, że nic nie mogę zrobić w całości tego olinowania. Zacząłem grzebać w torbie z linkami do paralotni i znalazłem takie jakie mi potrzebne.Powyciągałem z linek rdzenie z których pozostały tylko oploty.Po próbie stwierdzilem że się doskonale nadają. Po południu w niedzielę spadochron był już gotowy do prób, gdzie przeszedł pomyślnie test / w moim " tunelu" między blokami bo tam ładnie wieje/. Dodatkowo zrobił się jeszcze spadochronik wyciągający.Pozostałoby wykonać uprzęż no linek nośnych z odpowiednich taśm ale takowej na razie nie mam i zapodziałem gdzieś rysunek z wymiarami. Ale w sumiet o już komplet? W pokrowcu ładnie się mieści.
 12. mayster8405

  RC skydiving

  Fakt, zgadłeś !, to jakaś niemiecka firma produkująca spadochrony. Po prostu mi się spodobało to logo. Nikt do mnie nie docierał z pytaniami o spadochroniki. Uszyłem ,ale to nie moje zainteresowanie, bo raczej były latawce w sporych rozmiarach.Trochę ze zdrowiem miałem przeboje, więc jeszcze uszyłem sobie latawiec Flowform 1.6m2 do fotografowania i full powera typy NASA 4.5m2 aby się posiłować na łące. Znalazłem jeszcze 15mb dyneemy 0.40 / 34kg wytrzymałości/ które na linki pomocnicze by starczyły ale już na nośne i hamulcowe by już brakło.Nie wiem czy taką samą kupię i czy jest sens zaczynać z tego co mam. Zapewne go upłynnię, jak się ktoś znajdzie chętny bo materiał jest nowy. Pokaż jakiś nowy film.? Ps. udało mi się jeszcze dzisiaj uszyć zasobnik na spadochron.
 13. mayster8405

  RC skydiving

  Nic się nie dzieje w tym temacie, więc ja postanowiłem uszyć kolejny spadochron.? , tak mnie naszło??? Jak wszystkie, mają powierzchnię 1.1 m2, A/R 2.1 ten wzór jest najczęściej spotykany na zawodach.Tym razem spadochron szyty jest z trzech rodzai ripstopu; 32 gramy na profile, 28 gram/ spadochron ratunkowy/ na górne poszycie oraz chyba 18 gram na poszycie dolne / kolorowe /.W miejsca które wymagały wzmocnień zastosowałem rip-stop na kleju.Na pierwszy ogień poszły profile które wyciąłem na gorąco i od razu wszyłem wzmocnienia wlotów, kolejnym było wycięcie i wzmocnienie górnego poszycia. Kolejne kolorowe elementy dolnego poszycia , wzmocnienie ich i zszycie z profilami. Pozostało mi zszyć górną powierzchnię z resztą i powstał gotowy spadochron.Lubię zawsze coś domalować więc powstało "logo" z podobizną liska. W sumie posiedziałem przy tej robocie 40 godzin. To jest nie koniec, bo teraz muszę dorobić olinowanie, z czym będzie kłopot bo jak się okazało nie wystarczy mi dyneemy na komplet i trzeba dokupić.? cdn.
 14. Model wypróbowany w locie!? Z takim układem napędu nie bylem specjalnie zadowolony bo model żle reagował na komendy z nadajnika. Boguś poszedłem więc za Twoją radą i zastosowałem napęd z przodu.Trafienie bylo w 10-tkę. Odciąłem 35 m/m "dziobka" i tam osadzilem silnik CF 2805, 15-to amperowy regulator, pakiet Zippy 500mAh. Odbiornik znajduje się od spodu kabinki na rzepie. Jeśli chodzi o wyważenie ,to niestety musialem dać 10 gram ołowiu na tył aby CG znalazło się we właściwym miejscu. W tym ukladzie ze śmigłem 6x3"/ nie miałem innego/ modelik lata pięknie i spokojnie, ładnie reaguje na sterowanie.Szkoda, że nie udało mi się osadzić pakietu głębiej pod plat i stąd ten " balast" na tyle, a także osadzenie silnika ale.......? W sumie jestem z tego modelu bardzo i to bardzo zadowolony!!!!
 15. mayster8405

  RC skydiving

  Witek, rusz coś z tematem!!!
 16. Ja w moich modelach z powodzeniem stosowałem takie zamocowanie silnika. Na trzecim zdjęciu jest także rysunek pokazujący mocowanie / wklejenie/ łoża silnika. Wklejałem to Uchu porem.Powierzchnia klejenia jest na tyle duża a ponadto "wpustki" nie pozwolą na wyrwanie silnika.Twój silnik możesz wpuścić głębiej przez co będzie chroniony przednimi elementami pianki. Może tak!??
 17. Kolego Arku, zamieść jeszcze poradnik i analizę rozbitych Fun Cubów zamieszczonych na facebook-u, prooooooszę!??
 18. Tomasz , niezła rada !, model sam lata i przemawiają za nim niewysokie koszty i w miarę odporny na uszkodzenia. Osobiście go nie miałem, ale jest "bliżniakiem" Magnuma FF, którym stawiałem pierwsze kroki.Na silniku 2805 , pakiecie 1300mAh model nie szybki, prosty w sterowaniu , po wyłączeniu silnika ładnie szybował i pozwalał opanować trochę nerwy. Zobaczymy co kolega zakupi , wybór ma !?, myślę że na początek bez wypasu?.
 19. Paweł, bierz pod uwagę co koledzy wyżej podpowiadają i ja także, Pionieery lub jemu podobne.Modele proste, łatwe w pilotażu, śmigło pchające nie narażone na złamanie. Jak jesteś leniwy kup gotowy do lotu, a jak jesteś "gramotny" i chętny do złożenia, kup KIT i trochę się poduczysz w budowie a koledzy z forum chętnie udzielą rad. Jak załapiesz bakcyla to i na podwozie, klapy przyjdzie czas. Arkadiusz, nie mierz nowicjusza do siebie swoją miarą , bo też jak widziałem, zaczynaleś chyba od motoszybowców.
 20. a ta ośka ; https://allegro.pl/oferta/oska-do-silnika-a2212-outrunner-3-17mmx40mm-walek-9173818292
 21. Nie jest prostą sprawą ciąć takie żeberka i szlifować.Jak pisałem, dokładnie zwymiarować długość żeberka i dokładnie odciąć potrzebny kawałek balsy z deski.Jak dwa razy pociągniesz nożykiem przy wzorniku to żeberko na pewno nie będzie wymagać szlifowania i będzie każde takie same.Listwa spływu musi mieć taki wymiar jak w planie i nie trzeba "cieniować". Klej na styk !Przed rozcinaniem żeberek na listewki bez zdejmowania z deski, musisz wkleić spływ. Przy pomocy linijki znaczysz punkty rozdziału żeberek i żyletką odcinasz fragment żeberka pod listwę 5/8". Przy jej wklejaniu , musisz coś podłożyć, aby zniwelować lukę między żeberkiem a deską.Myślę że nie będzie błędu przy lotkach/ które nie są ruchome/ jak dodatkową listwę będziesz dzielił, albo nacinając żeberka wstawić całą. Nie zapomnij o podłożeniu folii.
 22. Ja też cicho się pochwalę, bo dostałem prezent od Michała , 30 -to calowego P 11C od Dumasa. U mnie na razie z materiałem susza!?
 23. Nie to, że zbagatelizowałem rady, ale jak już miałem element "wieżyczki" z silnikiem, nic się nie stanie jak ją wpasuję w kadłub z takim efektem.. Nic nie jest wklejone tylko wstawione / na zdjęciu widać skłon silnika w dół/ , podobnie jak w Pioneerze 1400.Regulator będzie zamocowany do boku wieżyczki.W środku jest tylko miejsce na pakiet, odbiornik i kable. W takim stanie model wyważa się z pakietem 1100-1300mAh. Jak nic z tego nie wyjdzie a model będzie cały , wieżyczkę usunę i zrobię napęd przedni.
 24. Maciej , tą skalą zabijasz?, ale chwal się co robisz!?
 25. Adam ! żeberka wyszły ładnie jak na pierwszy raz, następnym razem będą idealne / musisz starannie ciąć i układać wzornik/. Jak masz trudności z docięciem " gniazd" na listwę natarcia w żeberku, mogłeś sobie zrobić cały fragment przodu żeberka z "gniazdem" , wystarczy tylko dwa razy nacisnąć końcówką nożyka wystający naddatek i gniazdo gotowe bez poprawek. Nie oszczędzaj odłamywać końcówki nożyka. Do odcinania krzywizn lubię nieraz użyć do tego krzywik? Działaj
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.