Jump to content

AKocjan

Modelarz
 • Content Count

  659
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

AKocjan last won the day on January 22 2020

AKocjan had the most liked content!

Community Reputation

90 Excellent

1 Follower

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd
  Sosnowie
 • Zainteresowania
  Lotnictwo, z naciskiem na okres II wojny światowej
 • Imię
  Arkadiusz

Recent Profile Visitors

1,295 profile views
 1. AKocjan

  Trzy KRAKSY

  tak wykonałem zbyt gwałtowny manewr.
 2. AKocjan

  Trzy KRAKSY

  chodzi Tobie o akrobata, który rozpadł się w powietrzu ?
 3. AKocjan

  Trzy KRAKSY

  @Atomizer moje kraksy:
 4. AKocjan

  Trzy KRAKSY

  Lekkie modele są dość odporne na uszkodzenia
 5. @grzegor dzięki, przeważnie ląduję na dwa punkty (tak jest łatwiej i bezpieczniej). Odnośnie Funcuba, na początku widać jak podciągam model do góry rozpoczynając manewr defensywnej beczki. Skupiłem się nad zachowaniem płynności manewru ... nie zwracając dostatecznej uwagi na szybko zbliżającą się ziemię. Zorientowałem się zbyt późno o zagrożeniu. Ułamki sekund przed zderzeniem zaczynam reagować - nie ogarnąłem i tyle. Spóźniona reakcja xd. Możliwe że to przez kilkutygodniową przerwę od latania ... + kozaczenie bez przygotowania. Dlaczego chciałem wykonać taki manewr ? Zamierzałem wyprowadzić na małej wysokości w celu nagrania efektownego filmiku kamerką pokładową. Ja się tam wpadek nie wstydzę, faktów nie przekręcam.
 6. jak najbardziej będę nagrywać dalej, pozdrawiam
 7. @enter1978 opisuję rzetelnie przyczyny swoich kraks. Miałem mnóstwo czasu żeby wyprowadzić model. Źle rozplanowałem manewr, a następnie zbyt późno się zorientowałem, że prędkość opadania jest za duża. Zamierzałem manewr wyprowadzić nisko nad ziemią.... no to wyprowadziłem. Nie jestem mistrzem w wykonywaniu figur akrobacyjnych, ale mniej więcej radzę sobie z beczkami na tyle, żeby nie stracić kontroli nad modelem. Zresztą możesz sobie to sprawdzić na moich filmach. Miałem różne pomysły, będę raczej szedł w samoloty o napędzie EDF oraz warbirdy z okresu II wojny światowej - w tych tematach będę szlifować swoje umiejętności.
 8. @Krzysiek "Viper" zbyt późno zacząłem wyrównywać lot, nie zorientowałem się na czas, że model gwałtownie wytraca wysokość.
 9. @cZyNo Analiza jest bardzo potrzebna, dzięki niej poznajesz przyczynę a następnie ją usuwasz w przyszłym projekcie.
 10. @cZyNo przy takich rozmiarach modelu należy przynajmniej oszacować obciążenia, a na tej podstawie dobrać właściwą geometrię elementów je przenoszących. Wszystko praktycznie do się przeliczyć "na belkę" - szczególnie momenty gnące, które wymiarują dźwigary. Tutaj tego zabrakło - prawdopodobnie.
 11. Duża część "zdarzeń modelarskich" nie była wcześniej publikowana; mam nadzieję że w przyszłym roku braknie mi materiału na tego typu film
 12. @Krzysiek "Viper" Model poszedł na żyletkę, ster kierunku uzyskał wysoki kąt natarcia. Siła aerodynamiczna wzrosła, spowodowała ona wprowadzenie na statecznik obciążenia przekraczającego dopuszczalną normę dla tej konstrukcji (moment gnący za duży). Statecznik pionowy się złamał w następstwie czego model stracił stabilność i po krótkiej chwili ustawił się praktycznie całą swoją powierzchnią do kierunku lotu. Skrzydła uzyskały wysoki kąt natarcia, przez co bardzo szybko zostały oderwane podobnie jak statecznik pionowy. Podczas łamania skrzydeł wydzieliła się spora energia (wstrząs / przeciążenie) która spowodowała rozpadnięcie się kadłuba. Pomogło również powietrze, które dostało się do jego wnętrza. . Dlatego warto przynajmniej w prosty sposób oszacować siły działające na model, tak żeby później zaskoczenia nie było .
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.