Jump to content

AKocjan

Modelarz
 • Content Count

  557
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

AKocjan last won the day on January 22

AKocjan had the most liked content!

Community Reputation

74 Excellent

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd
  Sosnowie
 • Zainteresowania
  Lotnictwo, z naciskiem na okres II wojny światowej
 • Imię
  Arkadiusz

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Metalowy pręt w sumie można byłoby spróbować . Zobaczę jak to pójdzie
 2. @grzegor mógłbym modyfikować ten szybowiec konstrukcyjnie, ale jednak zrezygnowałem z tego pomysłu. Testy przeprowadziłem nie ingerując w konstrukcję. Ogólnie pozostanę przy lataniu na termikę tą pianką. W tym sobie nawet radzi jak na swoją klasę. Mam pewną słabość do Fox'ów, więc planuję ogarnąć coś z laminatu - znacznie większego. Tak żebym nie musiał się bać o wytrzymałość skrzydeł.
 3. @grzegor model nie trzyma prędkości, szybko ją wytracał niestety w trakcie wykonywania pętli. Dodam, że starałem się wykonywać akrobację bez silnika
 4. @cZyNo Akurat jeśli chodzi o skrzydła, największe obciążenia występują w osi Z (pionowej samolotu), Np podczas pętli czy wyrwania gwałtownego do góry. Skrzydła muszą wytrzymać obciążenie masowe kadłuba zwielokrotnione wartością przeciążenia. (Patrz przykład): Jeśli chodzi o szybkie beczki skrzydła nie są aż tak bardzo obciążone, jak zmieniasz kierunek obrotu to zaś ciężarek działa w przeciwną stronę do zwrotu siły nośnej - odciążając skrzydło. Gwałtowna zmiana kierunku obrotu wokół osi wpływa na pojawienie się wysokich obciążeń na ogonie. Potrafi ukręcić "dupkę" (tylną część z usterzeniem). Odnośnie porównania do prawdziwych samolotów, wartości obciążeń może są różne, zachowanie w powietrzu różne, ale nadal opiera się to na tych samych prawach fizyki. Przykład ukręcenia sekcji ogonowej modelu i prawdziwego samolotu : @Andrzej Klos dziękuję za wyjaśnienie tego w prosty sposób Chciałbym również dodać, że pętla to chyba najbardziej rozpoznawalna figura akrobacyjna , w wykonaniu prawdziwego Fox'a taka figura prezentuje się rewelacyjnie Mnie niestety ogranicza wytrzymałość konstrukcji, żeby sobie na to pozwolić.
 5. W takim razie dlaczego mój Funcub dawał radę wykonywać ciasne zwroty z dodatkowym ciężarem na skrzydłach bez widocznych oznak występowanie dużych odkształceń (wyginania się skrzydeł) @stema? Sam pan dobrze wie, że w tym modelu skrzydła potrafią się znacznie wygiąć w trakcie lotu.
 6. Każdy przyzna rację, że FunCub ma problemy z wyginającymi się skrzyłami pod obciążeniem, dlaczego w moim modelu tak się nie dzieje w trakcie lotu z ciężarkami na końcówkach ? @grzegor powinno się to przecież spotęgować ? @ już pisałem przecież, w osiągach szkodzą, ale dla wytrzymałości nie, redukują obciążenia.
 7. Ale proszę dać mi szanse coś napisać, niestety to pianka. Wiadomo, że z punktu widzenia osiągów w akrobacji lepiej mieć skupioną masę w kadłubie. Bo mniejsze momenty bezwładności .... ale u mnie model niestety w takiej sytuacji połamie sobie skrzydła. To nie laminat tylko pianeczka, muszę ładować masę w skrzydła, pogarszając oczywiście osiągi jeśli chodzi o obrót wokół własnej osi podłużnej - zdaję sobie z tego sprawę. Coś za coś. Robię to wyłącznie ze względu na wytrzymałość modelu. Z laminatu model wytrzyma obciążenia, będzie mógł latać - sztywna wytrzymała konstrukcja. Więc po co ładować odciążenia. Może się czegoś takiego kiedyś dorobię. Obecnie mam co mam
 8. Nie bierze, bo nie ma zbiorników :P. Nie są mu potrzebne. Szybowiec jest tak policzony, żeby przetrwać wymagane obciążenia .... ale zauważ. Dla jednej osoby dozwolone są przeciążenia na poziomie :+9/-6 g dla dwóch osób już tylko: +7/-5 g Właśnie ze względu na wzrost masy w kadłubie Zbiorniki w szybowcach nie służą do akrobacji, tylko do zwiększenia prędkości bez pogorszenia znaczniej doskonałości. Na przelotach między kominami np. Są one montowane głównie przy kadłubie w skrzydłach. woda w skrzydłach nie jest na końcówkach, tylko przy kadłubie / albo w kadłubie w zależności od szybowca. Wtedy to nie działa.
 9. @stema - żywy przykład. Funcub z ciężarkami (240 g na skrzydło) na końcówkach. Brak modyfikacji konstrukcji, a skrzydła się nie wyginają nawet podczas ciasnych manewrów. Za chwilę przekaże wyliczenia.
 10. @piotr28 Ostatnio jak wiesz, latałem z dodatkowymi świecami Funcubem. Oto przeliczenia momentów gnących w locie ustalonym: Założenia: masa modelu: 1150g - bez ciężarków; Ciężarki na końcówkach 260 [g] każdy; Oto wykresy momentów gnących działających na skrzydła , sam możesz sobie to przeliczyć. Momenty zostały zredukowane. Przeliczę jeszcze dla przykładu Foxa, gdzie ciężarek był mniej więcej w środku skrzydła, więc proszę o cierpliwość , obliczenia przekażę
 11. @samolocik , masa zawieszona na skrzydle odciąża je przeciwdziałając bezpośrednio sile nośnej , zmniejszasz tą metodą momenty gnące
 12. @czarobest pewnie, że można. Ale tak jak zauważyłeś nie jest to jakiś wielki problem z tymi śrubami.
 13. W przednim podwoziu wymieniłem sworzeń (oryginalny był dość twardy i pękł przy oblocie - twarde lądowaniu na przednie kółko xd). Obecny Jest zrobiony ze stali o znacznie mniejszej twardości, dzięki czemu się nie łamie tylko wygina (po twardym przyziemieniu trzeba prostować ...). Główne podwozie jest oryginalne, z nim żadnych problemów nie mam. Co najwyżej czasem trzeba dokręcić śruby. To w sumie tyle. Ogólnie jestem zadowolony.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.