Skocz do zawartości

Latające skrzydło - lotki


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Buduję sobie skrzydełko o rozpiętości 2m profil ZAGI. Rdzenie styropianowe, cięciwa na środku 48cm na końcówkach jeśli dobrze pamiętam 22cm. Dźwigar- laminat, pokrycie papier na wikol i folia modelarska, napęd - obcy - wersja szybowcowa:D

Większość budowy już sobie obmyśliłem ale mam pytanie odnośnie lotek. Odciąć je ze skrzydła czy dokleić lotki balsowe do profilu?

Zależy mi na dobrym szybowaniu i dlatego raczej bym obstawiał odcinanie ale z drugiej strony lata bardzo dużo skrzydełek z doklejonymi lotkami. Co proponujecie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie było dołączonych lotek styro to zrób nowe - albo styro, albo konstrukcja lub płaska płytka. W moim 200cm mam konstrukcyjne. Przestrzegam tylko przed oklejaniem papierem , a potem folią - będzie cięzki i to duzo cięższy od zastosowanego mego patentu. Fotka wyjaśnia wszystko:

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Irek, nie było dołączonych bo ja sobie sam rdzenie wycinałem :)

i chyba nie jasno się wyraziłem więc sporządziłem rysunek, proponujesz zrobić "A" czy "B"

Osobiście jestem za "B" ale widziałem dużo skrzydełek z lotkami "A"

post-825-0-88453900-1337449218.jpg

Edytowane przez bzik4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A - odpada zupełnie. Zawsze musisz odciąć trochę spływu by wstawić listwę usztywniającą tym bardziej w tak dużum modelu. Więc jak najbardziej rys. B ale... jeśli lotki mocowane na taśmę to tak jak narysowałeś - natarcie lotki pod kątem, jesli będzie na zwykłych zawiasach to może być bez tego ścięcia.

Nie napisałem poprzednio, że oczywiście folię możesz też położyć na samym styropianie ale przed tym dobrze trzeba go przeszlifować- wypolerować i odpylić. Jesli tego nie zrobisz to faktura foli będzie nierówna tak jak pow. styro. Na mojej fotce nie widać tego za bardzo ale folia wygląda jak by to był laminat - jestem baaaardzo zadowolony ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałem poprzednio, że oczywiście folię możesz też położyć na samym styropianie ale przed tym dobrze trzeba go przeszlifować- wypolerować i odpylić. Jesli tego nie zrobisz to faktura foli będzie nierówna tak jak pow. styro. Na mojej fotce nie widać tego za bardzo ale folia wygląda jak by to był laminat - jestem baaaardzo zadowolony ;)

 

Irku możesz powiedzieć w jaki sposób, czym (gramatura papieru) i jaki styropian szlifujesz / polerujesz.

Mi, niestety, zawsze trochę przebijała się faktura styropianu - przerwy między kulkami

Pozdrawiam

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek - ale ja nie robiłem tego osobiście - znaczy nie kryłem bezpośrednio na styro. To są uwagi innych osób, które to robiły. Odszukaj np post Kefira, w którym własnie pytał o to i czy w ogóle sie da. Zrobiłem próby i wkleiłem fotki różnych folii zaprasowanych na styro. Mnie to nie zadawalało ale to co pokazałem na fotce wygląda Extra! Z odległości sprawia wrażenie, że to laminat, a nie folia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to można zamiast papierem wikolem wysmarować żeby dziurki między kulkami zatkał i wyszlifować. Będzie trochę ciężkie ale papier też na wikol się klei więc odchodzi masa papieru. Trzeba tylko gęstym wikolem żeby zaklejał dziury a nie wpływał między szczeliny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak juz chcesz zaklejac wikolem pory to nie lepiej troche szpachli dac? Nawet natryskowo. Jak juz chcesz z wikolem to moze i papier a na koncu malowanie?

 

Ja właśnie tak robiłem najpierw szpachla, choć nie jestem przekonany, że była potrzebna. Potem papier na wikol, szlifowanie i malowanie, wyszło całkiem OK tylko zbyt ciężko.

Pozdrawiam

Tomasz

Edytowane przez TKC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.