Skocz do zawartości

Żyroskop w samolocie


heksodus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jeżeli ktoś lubi testować różne rozwiązania to godny polecenia jest też system flybarless ZYX-S do stabilizacji na każdym kanale.

Używam go w heli wielkości 450 ale jakiś czas temu dla sprawdzenia przełożyłem go do samolotu i jestem mile zaskoczony.

ZYX-S można łatwo programować z komputera i z telefonu z systemem Android co jest bardzo wygodne w warunkach polowych. Oprogramowanie jest przystosowane do różnych typów samolotów i nie tylko.

Przykładowy ekran konfiguracji poniżej:

post-2367-0-51428000-1380129758_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

idfx ja myślę że jak już kupiłeś to sam się pochwalisz :D

kiedyś latałem deprolotem z żyroskopem za 5$ i był to tylko jeden kanał, tu jak się nie mylę są 3 osie więc powinno być bardzo "prosto" ;)

 

Nie ma się czym chwalić ;) potestowałem i ostatecznie wypiąłem. Może model jest stabilniejszy, ale do filmowania w locie żyroskop się nie nadaje (przynajmniej ta tania zabawka). Na nagraniu widać jak model szarpie na wszystkie strony. Jest również jakiś problem z uruchomieniem. Na ogół lotki wyginają się w skrajne położenie, jedna maksymalnie w górę, druga w dół i nie działają. Trzeba kilka razy rozłączać żyroskop aż w końcu załapie i działa prawidłowo. Instrukcja tylko po niemiecku, dla mnie to dodatkowe utrudnienie ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma się czym chwalić ;) potestowałem i ostatecznie wypiąłem. Może model jest stabilniejszy, ale do filmowania w locie żyroskop się nie nadaje (przynajmniej ta tania zabawka). Na nagraniu widać jak model szarpie na wszystkie strony. Jest również jakiś problem z uruchomieniem. Na ogół lotki wyginają się w skrajne położenie, jedna maksymalnie w górę, druga w dół i nie działają. Trzeba kilka razy rozłączać żyroskop aż w końcu załapie i działa prawidłowo. Instrukcja tylko po niemiecku, dla mnie to dodatkowe utrudnienie ..

 

Jeżeli model Ci szarpie model to masz za wysoko ustawioną czułość żyroskopów (potencjometry) - ale nie spodziewaj się rewelacji po tym urządzeniu. Niżej podaję link do filmu z Prząśniczki która w locie wspomaga się żyroskopami Futaby. Lot przy porywistym wietrze ok. 5 m/s przy ziemi.

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=hbiwl9Wj8Yg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że czułość była zbyt wysoka. Tylko potencjometry, z obrazków w instrukcji widzę, że się go jakoś programuje, ale nie rozumiem niemieckiego. Kupiłem go "przy okazji" jak robiłem inne zakupy i zobaczyłem, że jest taki tani. W ramach dydaktycznych postanowiłem sprawdzić, ale widzę że raczej mi się nie przyda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na próbę zostawiłem tak jak było ustawione fabrycznie, wszystko na pół gwizdka. Znalazłem właśnie film z lotu, wrzucam na YT i zapodam link jak się załaduje. Przy mniejszej prędkości jest ok, przy dużej zaczyna szarpać strasznie. Od razu zaznaczam, że wibrowanie nagrania nie jest spowodowane wibracjami ze śmigła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem, że połowa to połowa :) No nic, nie mam go teraz pod ręką, jest w Polsce. W następnym sezonie się więcej pobawię, ale po głębszych przemyśleniach doszedłem do wniosku, że nie jest mi tak bardzo potrzebny, a już na pewno nie do akrobata. Wstawię go do budowanego szybowca i zobaczę jak się sprawdzi bardziej pod kątem stabilnego filmowania z powietrza.

 

Dobra, wlazło .. coś tam jeszcze YT przetwarza, ale chyba już można zobaczyć. Już na początku słychać jak serwa klekoczą jak ruszam modelem w rękach.

 

http://www.youtube.c..._id=XiQi0ED-Ho8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy udało Wam się otworzyć link ? Dostałem informację, że się nie da, wyskakuje strona do logowania (link od znajomego bez konta na YT). Wylogowałem się, sprawdziłem i faktycznie. Czy coś się na YT zmieniło i nie można otwierać filmów bez logowania, czy coś skopałem z uploadem ? Zaznaczyłem jako Public i już zgłupiałem co jest grane .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie lotki są na kablu Y, żyro ma 3 kanały - SK / SW i lotki na kablu Y. Trzepie jak widać na lotkach. W pewnych momentach na filmie widać, jak ratuję model przed przewaleniem i można powiedzieć żyletą, próbuję zrobić gwałtowny skręt, odbijam drążek do neutrum a model odbija bardzo gwałtownie w przeciwną stronę, po czym ja muszę znowu gwałtownie w pierwotną by utrzymać lot tak jak zamierzałem. Wygląda jakby żyro traktowało pewne sytuacje jak gwałtowny podmuch wiatru. Nie wiem jak to opisać. Jak widać lot ten to bardziej była walka z żyroskopem niż zamierzony tor. Jeśli na fabrycznych ustawieniach tak wariuje to widzę, że czeka mnie kilka jak nie kilkanaście podobnych, aż uda się go ustawić w miarę precyzyjnie i tak by nie przeszkadzał w locie a pomagał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 4 tygodnie później...

Ja mam ochotę zastosować żyro na lotki - eliminowanie przechylania modelu przy starcie, ale od momentu odśmigłowego.

Przydałoby się też żyro na wysokości - chciałbym tak jak Piotr ładnie startować i lądować.

Kupiłem w HK żyro 401B, ale dopiero teraz zrozumiałem, że w moim przypadku potrzeba 3 takie żyra (mam 2 serwa lotek + wysokość).

Czy dobrze kombinuję ?

 

A przy okazji, znalazłem takie specjalizowane żyroskopy samolotowe Eagle A3 super http://rc-castle.com/shop/product_info.php?cPath=209&products_id=3314 jest jeszcze więcej kanałów (np kierunek).

Może warto zainwestować w coś takiego, zamiast kilku pojedynczych żyroskopów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.