Skocz do zawartości

Śmigło dwu czy trój łopatowe?


Linean

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Zamawiam właśnie części do mojego quadcoptera i zastanawiam się jakie śmigło wybrać, wiem na pewno że będzie to 5x3 , lecz nie mogę się doczytać które z wyżej wymienionych będzie lepsze, t.j. dwu czy trój łopatowe ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śmigło 2łopatowe jest zawsze sprawniejsze niż 3łopatowe. Jesli już chcesz zaminienić to 3łopatowe nie może być tej samej średnicy co 2łopatowe. dla mnie rozsądnym przelicznikiem jest średnica 2łopatowego x 0,78. Inni stosują zasadę, że o 1 cal mniejsze ale dla mnie to bez sensu bo wychodzi np na to, że zamiast 2łop 16" mogę dać 15" 3łopatowe???

Druga sprawa, że w qopterach stosuje się raczej 2łopatowe śmigła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łatwiej dostać komplet lewych i prawych śmigieł dwułopatowych. Będą też tańsze i sprawniejsze.

 

Zgadza się, średnicę przeliczamy tak jak wspomniał Irek, ale za to skok śmigła zwiększamy o jeden cal. W wyniku takich przeliczeń, mogą nam jednak wyjść parametry śmigieł niedostępnych w handlu. A wtedy jest kłopot.

 

Dlatego śmigła dwułopatowe będą lepsze. Śmigła wielołopatowe zwykle stosuje się się w modelach z aspiracjami makietowymi, dla oddania ducha oryginału. Spitfire z dwułopatowym śmigłem, czy AN-2 z trójłopatowym wygląda np. głupio.

 

Ale w zastosowaniach modeli niemakietowych ie ma takiej potrzeby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.