Skocz do zawartości

ustalanie cen


modeleswiata.pl

Rekomendowane odpowiedzi

Jakże ciekawy i dotyczący większości modelarzy temat..

Sam prowadzę działalność(inna jak modelarstwo) i na przestrzeni kilku lat pojawiało się sporo mojej konkurencji chcących zawojować ceną rynek,niestety koszty,inwestycje,magazynowanie,sprzedaż, powodowały iż z reguły to były krótkotrwałe działania które pozostawiały przez pewien czas nerwowość ,destabilizację cen ale i tak wszystko wracało do normy,jednak to nie oznacza że nie powinno być konkurencji..która wpływa na "normalność" cen.

Sam jako modelarz dokonuję zakupów w różnych sklepach modelarskich i oczywiście kieruję się głównie ceną danego produktu.

Przykre jest dla mnie to iż na modelarzach się zdziera !!,bo niestety jak to ma być produkt do modelu,sprawiać przyjemność to co tam ,walmy 100/200/300 % marży..przykładem może być ostatni zakup świecy do DLE 55 w znanym Warszawskim sklepie modelarskim(i nie tylko) gdzie kosztuje ona ok 30 zł a po fakcie dowiedziałem się iż identyczną świecę do podkaszarki można nabyć już za 15 zł -tylko że ona już nie jest do modelu.. ;)

kolejny przykład..kupiłem aparaturę ,po negocjacjach sklep "zjechał " mi z ceny ok 300 !!! zł absolutnie nie wadliwa,ostatnia sztuka czy temu podobne,po prostu zastanawia ile Oni na tym mają bo przecież napewno sprzedali z zyskiem..

Przykładów można by mnożyć..

Akurat w tym kontekście modelarstwa człowiek zaczyna marzyć że nie mieszka w Chinach,Stanach gdzie widać że można tam bawić się w modelarstwo bez wyżeczeń,planowań zakupu modeli w perespektywie czasu,na raty itp..

Wracając do Polski,do modeleświata,pl..- może i dobrze że ktoś wsadził kij w mrowisko,może reszta "konkurencji" troch spuści z tonu.

Współczuję ,bo może wiązać się to z wszelakimi praktykami zemsty,doniesieniami i temu podobnymi-ot Polska..

Oczywiście do tego trzeba wyrobić sobie rochę renomy,umiejętności doradzenia ,fachowej obsługi,rzetelności w wysyłkach ,reklamacjach...

Podstawowym zaś faktem jest posiadanie na stanie sklepu tego co oferujecie bo 80% sklepów w Polsce panicznie zaczyna szukać po hurtowniach towaru który kliknie klient na stronie ich sklepu :P .

Ogólnie życzę powodzenia w rozwoju firmy i trochę więcej honoru (nie wciąganie się w kontrowersyjne forumowe dyskusje)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie dla mnie i za mnie Darek może sprzedawać za darmo a nawet dokładać do interesu.jego sprawa i pieniądze.Zauważcie jednak że dostał ostrzeżenie od dystrybutorów .Dlaczego? To proste ,ponieważ inne sklepy podejrzewają (znając marże jaką daje dystrybutor na dany towar) że kol.Darek ma większy upust i oni także chcieli by dostać taki.A że dystrybutor na ogół (piszę na ogół bo indywidualne negocjacje istnieją) ma stały upust więc nie jest w stanie dać więcej i śle ostrzeżenie do Darka aby nie zaniżał cen.Ot i cała filozofia "zmowy cen". Nie ma takiej.

Tak było z HK.Zobaczcie co stało się z cenami modeli.Ameryka powiedziała jasno producentom z Chin że jeżeli będzie damping cenowy ze strony HK to oni od nich towaru nie wezmą,chyba że w cenie jaką dają HK.

Rafale ,to że sklep opuścił 300 zł to nie znaczy że zarabia kokosy.Sprzedali ci "pułkownika" prawdopodobnie po kosztach.Lepiej sprzedać coś niesprzedawalnego u nich i odblokować kapitał na bardziej rotujący towar.

Panowie żeby była jasność.Konkurencja jest potrzebna i tak trzymać

Według mnie forum nie jest od tego typu tematów.

.Powodzenia.

 

A jeszcze w sprawie kto jest dla kogo taka jeszcze ciepła z przed paru dni autentyczna historia z salonu Forda dla Piotra.

Wchodzi klient do salonu,rozwala się na fotelu przed sprzedawcą i rzuca tekstem:

"Jak mi nie dacie 20% upustu na nowego Focusa to się w....cie."

Na co podchodzi kierownik sprzedaży i kulturalnie odpowiada:

"To się w............"

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie żeby była jasność.Konkurencja jest potrzebna i tak trzymać

Według mnie forum nie jest od tego typu tematów.

 

A niby dlaczego nie? Dotyczy to modelarstwa i modelarzy.

 

A jeszcze w sprawie kto jest dla kogo taka jeszcze ciepła z przed paru dni autentyczna historia z salonu Forda dla Piotra.

 

A niby dlaczego dla mnie? Przyjrzyj się emotikonom w moim wpisie poprzednim. Sam obsługuję klientów i wymagam kultury i z tamtej strony.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie dla mnie i za mnie Darek może sprzedawać za darmo a nawet dokładać do interesu.jego sprawa i pieniądze.Zauważcie jednak że dostał ostrzeżenie od dystrybutorów .Dlaczego? To proste ,ponieważ inne sklepy podejrzewają (znając marże jaką daje dystrybutor na dany towar) że kol.Darek ma większy upust i oni także chcieli by dostać taki.A że dystrybutor na ogół (piszę na ogół bo indywidualne negocjacje istnieją) ma stały upust więc nie jest w stanie dać więcej i śle ostrzeżenie do Darka aby nie zaniżał cen.Ot i cała filozofia "zmowy cen". Nie ma takiej.

Paranoja !

Każdy ustala marże wg własnego uznania i nikomu nic do tego :angry:

Są sklepy, które muszą zarobić więcej , bo np. używają droższego sprzętu i oprogramowania, płacą większe raty, czynsze za lokale, wożą towar nowym Mercedesem Sprinterem , a inni mają sklepik oparty na darmowej aplikacji i wożą towar np. 10-o letnim Kangoo przerobionym na gaz i chcą po prostu zarobić na ZUS i trochę dołożyć do domowego budżetu z dodatkowej działalności.

Dlatego , popieram Darka i jego działania. Jeśli , oczywiście wie dokładnie co robi i ma wszystko dobrze skalkulowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram Darka.Rób swoje.Na pewno zostaniez zauważony przez kupujących.Każdy kto kupuje modelarskie akcesoria wie że przepłaca.Coraz więcej ludzi sprowadza indywidualnie towar z Chin bo z przsyłką i cłem wychodzi taniej niż w kraju.Jak ktoś tnie gałaż na której siedzi to jego sprawa.Wolałbym kupować w kraju ale i patriotyzm przegrywa z ekonomią.

Ciekawostką jest że ceny wzrastają jak dolar idzie w górę ale nigdy odwrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, nie mowcie ze nie ma ustalen cen miedzy sklepami. Moze zmowa bym tego nie nazwal, ale sam bylem swiadkiem takich ustalen telefonicznych . Co zas do samej marzy, to mnie jako klijenta takie podejscie cieszy jednak patrzac jako sprzedawca i biorac pod uwage wielkosc krajowego rynku modelarskiego moze sie taka polityka okazac strzalem w kolano, niemniej kibicuje i trzymam kciuki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, popieram :)

 

Dokładnie jest tak jak mówisz.

Temu Panu nie podoba się że ktoś sprzedaje ten sam towar taniej bo....

wtedy nie zarabiają ci co sprzedają go drożej :)

 

Zgadzam się co do zmowy cenowej - to co ten Pan napisał w pierwszym poście to jest typowe

zastraszanie swojego klienta.

Czyli, jeżeli nie podniesiesz ceny to np. obetniemy ci rabat hurtowy do 5%.

Oczywiście idzie to drogą nieoficjalną, bo oficialnie nikt nie jest tak głupi żeby o tym pisać.

 

Ale.

Ja kupuje u chińczyków a modele składam sobie z listewek albo pianki albo kartonu, różnie :)

Dlatego również zgadzam się z wypowiedzią że z taką polityką to padniecie jak Amber Gold :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie ten cały wątek to takie "Polskie pierdolamento" i zaglądanie w kieszeń.Piszecie jak to nas okradają biednych modelarzy i zarabiają kokosy.A jak idziesz do spożywczaka to nie zastanawiasz się ile zarabia na tobie sprzedawca.Darek sprzedaje za ile chce i z taką marżą jak mu pasuje .Nikt mu tego nie narzuca.A jak mu Dostawca podniesie ceny to kupi od innego gdzie będzie taniej.Pisanie na forum o tym że dostaje maile i ktoś"jeździ po jego firmie"(cokolwiek miało by to znaczyć) ,zmowa cenowa wydaje mi się infantylne.

Jedyny zamierzony cel jaki osiągnął kolega Darek tym tematem to zainteresowanie jego sklepem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście.

 

Aparatura kosztuje 500 zł w katalogu.

Sklep kupuję ją za 300 ponieważ ma rabat handlowy w hurtowni.

 

Sklep A sprzedaje ją za 500 PLN (zarabiając 200)

Sklep B sprzedaje ją za 420 PLN (zarabiając 120)

 

Klient w tym przypadku kupuje w sklepie B oszczędzając 80 PLN

 

To oczywiście nie podoba się sklepowi A bo jego sprzedaż maleje na rzecz sklepu B.

Pan z tematu dzwoni do sklepu B żeby podniósł cenę bo sklep A z którym handluje już od lat

traci klientów na rzecz sklepu B.

 

Traci klient bo sklep B musi podnieść cenę bo inaczej zostanie odcięty od dostaw towaru.

 

 

Proste? Wydaje mi się że tak.

Niestety większość ludzi nigdy nie pracowała w handlu

i dla nich nie jest to takie oczywiste.

 

 

Edit:

 

JEŻELI BĘDĘ CHCIAŁ TO ZROBIĘ TAKIE CENY ŻE WSZYSTKIE SKLEPY MODELARSKIE W POLSCE BĘDĄ SIĘ ZASTANAWIAŁY DLACZEGO SPADŁA IM SPRZEDAŻ.

I TYLE W TYM TEMACIE.

A takie stwierdzenie to już szczyt chamstwa.

Jeżeli o mnie chodzi to możesz zwijać ten burdel od razu.

I tak u Ciebie niczego nie kupię.

 

A największą paranoją jest to że lepiej opłaca się kupić

modele po drugiej stronie świata niż w naszym kraju.

 

Im się opłaca sprzedać tanio i jakoś prosperują

a u nas się nie opłaca :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

....

Traci klient bo sklep B musi podnieść cenę bo inaczej zostanie odcięty od dostaw towaru.

.....

Proste? Wydaje mi się że tak.

Niestety większość ludzi nigdy nie pracowała w handlu

i dla nich nie jest to takie oczywiste.

.....

 

Jak dla mnie nie jest to takie proste.

Nie rozumiem dlaczego w Twoim przykładzie sklep B musi podnieść ceny ?

Wystarczy że hurtownia utrzyma stałe ceny dla wszystkich - i nie będzie zmowy cenowej.

Może odpowiedzmy skąd biorą się horrendalne marże u nas w kraju ??

Można mieć jako samochód dostawczy fiata, mercedesa, ale można i BMWX5...

Podam przykład artykuł Futaby - więc producenta o zasięgu światowym - adpter CIU-2:

sklepy w Polsce 180-250PLN

ebay od 140-170PLN z wysyłką - ta ostatnia to sklep w Stanach

Wydaje się, że problem jest w tzw. uczciwości kupieckiej - czyli ustalaniu marźy na poziomie uczciwym, a nie na poziomie jaki przyjdzie mi do głowy.

To tylko przykład i nie odnosze się do jakiegokolwiek sklepu, choć jak poprzednicy pisali gdy kupuję to najpierw sprawdzam ceny.

 

Kojani

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem dlaczego w Twoim przykładzie sklep B musi podnieść ceny ?

 

JEŻELI BĘDĘ CHCIAŁ TO ZROBIĘ TAKIE CENY ŻE WSZYSTKIE SKLEPY MODELARSKIE W POLSCE BĘDĄ SIĘ ZASTANAWIAŁY DLACZEGO SPADŁA IM SPRZEDAŻ.

I TYLE W TYM TEMACIE.

Bo jak nie podniesie to im odetnie hurtownia dostawy i nie będą mieli czego sprzedawać.

Albo podniesie im cenę na tyle, że sprzedaż będzie nieopłacalna i będą musieli zwinąć interes.

 

 

EDIT:

 

Wystarczy że hurtownia utrzyma stałe ceny dla wszystkich - i nie będzie zmowy cenowej.

No tak ale mamy wolny rynek, i teraz np. jak kupowałbyś 1000 szt. a ktoś inny tylko 10 to normalnym jest że ten

kupujący 1000 dostanie dużo lepszą cenę niż ten który kupuje tylko 10.

I to jest logiczne bo sprzedając 1000 na raz masz o wiele mniejsze koszta niż sprzedając 100 razy po 10 szt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem !

 

......

Wystarczy że hurtownia utrzyma stałe ceny dla wszystkich - i nie będzie zmowy cenowej.

Może odpowiedzmy skąd biorą się horrendalne marże u nas w kraju ??

.....

 

Dlaczego hurtownia ma obciąć dostawy, albo podnieść ceny ???

Kojani

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Kojani widzę że nic nie rozumiesz.

Nie wszyscy zrozumieją, ale mam nadzieję że wielu

naświetli to chociaż trochę praktyki stosowane przez sprzedawców.

 

 

Co do "szczytu chamstwa", to na razie Ty kolego zaszczytowałeś w tym temacie...

Ty za to wiedzą się nie popisałeś.

Pozdrawiam.

 

 

 

A i przepraszam bo pomyliłem, "Darek" - myślałem że to ten koleś z pierwszego posta.

Więc przepraszam i weźcie na to poprawkę czytając moje wypociny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MareX - w większości masz rację - tylko cały mechanizm, który opisałeś powinien generować różnice rabatowe kilkuprocentowe, a nie większe - większe rabaty to wręcz cyrk.

Posłużę się przykładem - nie mam zupełnie styczności z handlem, poza tym, że kupuję. Pracuję natomiast w firmie który wytwarzająć dość zaawansowane maszyny kupujemy bardzo dużo podzespołów głównie z obszaru automatyki.

Co powiesz na takie zdarzenia - przyjeżdża przedstawiciel firmy X - po raz pierwszy - przedstawia cenę katalogową, a następnie proponuje upust na poziomie 20-30% na początek !

Mamy dostawców z upustami rzędu 50-70% - tak to nie pomyłka - to są podzespoły producentów klasy światowej.

Gdzie tu normalność? - te ceny nie dość, że nie są powiązane z kosztami produkcji, to producenci mają minimalny wpływ na ich kształtowanie.

Cała cena to łańcuszek mniej lub bardziej uczciwych systemów marżowych.

Prawda jest taka, że i tak zapłaci za wszystko końcowy odbiorca.

 

Kojani

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.