Skocz do zawartości

GRAUPNER MC-20 HOTT


Gość Kamyczek_RC
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Kamyczek_RC

Dostałem dziś od kolegi Wojtka prywatną wiadomość z zapytaniem czy mogę podzielić się wrażeniami dotyczącym nowego pulpitu firmy Graupner czyli MC-20 HOTT . Ponieważ radio cieszy się sporym zainteresowaniem i otrzymuję wiele pytań na temat tego nadajnika postanowiłem podzielić się opinią i zaprezentować sprzęt z perspektywy użytkownika .

 

Kolorowe opakowanie kryje w sobie aluminiową walizkę w której znajduje się nadajnik MC-20 , ładowarka sieciowa , przewód usb , interface do programowania modułów i odbiorników , 2 komplety drążków długie (pulpitowe i regulowane znane z wersji MX-20)

 

. Do tego odbiornik GR-24 , pasek i pręty do zawieszenia nadajnika w konwencji pulpitu co ciekawe pulpit posiada też oczko do montażu znanego z nadajników typu jeż .Karta SD i adapter oraz Instrukcja obsługi .

 

post-1785-0-69330500-1348560322_thumb.jpg

 

Nadajnik wymaga ustawienia mechaniki drążków na mode1,2,3 lub 4 . Operacja jest dość prosta i wymaga jedynie odpowiedniego wkrętaka . Całość sprowadza się do wykręcenia i przykręcenia kilku śrubek obudowy i manipulatora . Obrazkowa instrukcja całej operacji ułatwia całą operację.

 

Fabryczny nadajnik wyposażony jest w akumulator liIo 1S6P o napięciu 3,7V i pojemności 6000mAh

,który zapewnia długi czas pracy nadajnika sporo ponad 10h !!! . A technologia wykonania sprawia że nadajnik jest lekki i nie ciąży (1200g).

 

 

post-1785-0-36008200-1348560328_thumb.jpg

 

Nawigacja i programowanie odbywa się przy użyciu dwóch kołowych manipulatorów posiadających po 5 "przycisków" wykonanych w technologii pojemnościowej (dotykowej). Klawiatura działa w sposób precyzyjny i niezawodny i nie powinna sprawiać problemu przy intensywnej eksploatacji .

 

O ilości przełączników i ich typach można napisać sporo ja temat sprowadzę może do tego że są w takiej ilości i różnorodności ,że każdy zrealizuje swoje potrzeby tym bardziej że sam program nie posiada zbyt wielu ograniczeń dotyczących definiowania funkcjonalności jaką mają spełniać.

 

Dodatkowym rozwiązaniem jakie proponuje MC-20 są przełączniki logiczne ,które można tworzyć z polaczenia funkcji przełączników i położenia potencjometrów ,które posiadają pełną funkcjonalność i mogą zastępować przełączniki mechaniczne .

 

Kanały proporcjonalne poza drążkami ,to dwa suwaki na środku oraz dwa na lewym i prawym boku obudowy . Dodatkowo taką funkcję mogą pełnić przełączniki CTR5 i CTR6 . Każdy z przełączników sygnalizuje osiągnięcie położenia środkowego (neutralnego ) sygnałem dźwiękowym nie ma też ograniczeń w zastosowaniu tych elementów ( można np. regulować nimi głośność sygnałów i komunikatów pochodzących z telemetrii .

 

 

post-1785-0-82295400-1348560325_thumb.jpg

 

Rzeczą która odróżnia to radio od innych jest brak zewnętrznej anteny bo nadajnik wyposażono w antenę wbudowaną . Dodatkowo wbudowano też głośnik do obsługi komunikatów dźwiękowych . Nie ma też konwencjonalnego mechanicznego włącznika , jest tylko przycisk Pewnie wielu kolegów pomyśli że przypadkiem można wyłączyć radio w locie , jednak nie jest to możliwe i dopiero wyłączenie odbiornika pozwala na wyłączenie nadajnika .

 

MC-20 wyposażono w dwa wyświetlacze dolny służy do programowania i wyświetla stopery i trymery ,górny obsługuje telemetrię i wszelkie informacje z odbiornika . Każdy z wyświetlaczy posiada własną regulację kontrastu , oba są podświetlane na niebiesko co sprawia że są kontrastowe i czytelne. Nie oznacza to jednak że do radio nie można podłączyć jeszcze dodatkowego wyświetlacza bo pod panelami z przodu nadajnika kryją się slot karty , gniazdo usb , gniazdo słuchawek i przewodowego (opcjonalnie) trenera. Dodatkowo slot sygnałów telemetrycznych do obsługi kolejnego LCD .

 

Dla każdego coś miłego - czyli rozwiązania dla określonych klas .

7 faz lotu , i mechanizacja płata od 1 lotki do 4 klap i 4 lotek , dowolny układ płatowca od delty przez klasyka i motylka . Nieograniczone w zasadzie funkcje mikserów dodatkowo wzbogacone w 4 miksery typu X (dwa na dwa kanały) mogące realizować funkcję podobną do motylka , Funkcja sekwencyjnego sterowania trzech kanałów mogąca służyć do sterowania składanym podwoziem z pokrywami itp. lub wysuwaną wieżyczką z napędem elektrycznym. Do tego wszystkiego telemetria z monitorowaniem wysokości GPS , wariometr, moduły do pomiarów prądu i napięcia akumulatorów . Do tego możliwość dowolnej konfiguracji kanałów odbiorników i możliwość bindowania wielu do jednego modelu pozwala na budowę bardzo skomplikowanych makiet , modeli kołowych i pływających . Dodatkowo obsługa ekspanderów stosowanych w modelach kołowych i pływających .

 

Podsumowując oprogramowanie tego radio jest bardzo rozbudowane i pozwala na realizację praktycznie dowolnego modelu . Ograniczeniem może być jedynie pomysłowość użytkownika.

Czego brakuje w tym nadajniku może regulatora barwy dźwięku w odtwarzaczu MP3 ,który też znalazł się na pokładzie i aktualnej godziny z budzikiem przypominającym o konieczności powrotu na obiad z lotniska . Radio leży wygodnie stabilnie co pozwala na precyzyjne i pewne sterowanie dostęp do przycisków i przełączników jest wygodny wszystko działa jednoznacznie i pewnie . Nie znalazłem błędów w działaniu funkcji i programu . Używając nadajnika w modelu wyczynowego szybowca F3F ani razu nie miałem problemów z utratą zasięgu czy też długotrwałym bindowaniem . Wszystko startuje w mgnieniu oka i działa niezawodnie i bardzo szybko nie ma "holdów" , bindowania po kilka sekund i podobnych sytuacji .

 

Moim zdaniem MC-20 HOTT jest obecnie jest najlepszą ofertą rynkową dotyczącą pulpitowej wersji nadajnika ogromne możliwości programowe , telemetria , atrakcyjna cena sprawiają że warto wziąć pod uwagę ten nadajnik .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Gość Kamyczek_RC

Cała przyjemność po mojej stronie ;) Radio cieszy się sporym zainteresowaniem na zawodach i pada wiele pytań dotyczących funkcji i samej eksploatacji . Chętnie odpowiem na pytania i pomogę przy ustawianiu modeli na nadajnikach serii HOTT . Mogę też umieścić dodatkowe zdjęcia . Z ciekawostek przyciski na spodzie obudowy mogą pracować jako monostabilne lub bistabilne ( jedno kliknięcie załacza następne wyłacza ) . Po odkręceniu boczków i zapięciu na środkowym uchwycie nadajnikiem można latać np F3K ( malutkie odbiorniki i bardzo małe i lekkie VARIO i do tego przycisk do fazt startu pod ręką a w zasadzie pod palcem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Witam. Dopiero zaczynam przygode z rc. Nie oddalem jeszcze ani jednego lotu -dopiero co zlozylem bete 1400. Ale problem jest w tym ze jestem w posiadaniu aparatury MC-20 (nie wiem czy to byl dobry pomysl na poczatek) ale trudno. I mam pytanie czy mozna do MC-20 wgrac polskie menu? prosze o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie. Jest niemiecka, angielska, wloska,francuska. Ale bedzie. Instrukcja tez bedzie po polsku. Jak zalapiesz bakcyla to aparatura bedzie Ci służyła przez wiele lat w lataniu modelami małymi, dużymi, szybkimi i wolnymi. Jak nie to moge ją od Ciebie kupić :D :D

Instrukcje i wersje językowe oprogramowania są na stronie graupner.de

Na początek możesz korzystać z polskiej instrukcji do MX20. Menu jest podobne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Nie ma też konwencjonalnego mechanicznego włącznika , jest tylko przycisk Pewnie wielu kolegów pomyśli że przypadkiem można wyłączyć radio w locie , jednak nie jest to możliwe i dopiero wyłączenie odbiornika pozwala na wyłączenie nadajnika .

 

.

 

U mnie jest to mozliwe,chyba ze mi sie jakis felerny trafil.Fakt, trzeba pare sekund trzymac palec na wylaczniku, ale wylaczyc mozna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tak samo. To chyba kwestia nowego softu

 

Soft mam aktualny,wiec chyba nie tu jest problem.Nie wiem skad u Kamyczek_RC taka funkcja sie wziela.

Przejrzalem wszystko co jest o Mc-20 Hott i ani slowa o tej funkcji????.Moze Kamyczek_RC ma nadajnik na zamowienie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Kamyczek_RC

Gdyby programiści napisali instrukcję słowo po słowie co się da a czego nie i tak by z tego nic nie wyszło , 99% użytkowników kończy czytanie instrukcji na stronie 3 . Kto przeczytał by ją jak by miała 5000 stron ? Coraz częsciej zastanawiam się czy do takich zaawansowanych urządzeń nie powinno się robić psycho-testów jak dla pilotów w końcu nie każdy zjadacz chleba potrafi latać samolotami a to radio jest jak kokpit airbusa a nie jak kabinka w 20 letnim szybowcu . Jakoś nie dziwią mnie opinie że coś nie działa i do przeidzenia jest sytuacja że takie połaczenie technologii z brakiem wiedzy skończy się źle. W wielu przypadkach to kombinacja na poziomie "małpa i rewolwer " Skutek może być tylko jeden ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby programiści napisali instrukcję słowo po słowie co się da a czego nie i tak by z tego nic nie wyszło , 99% użytkowników kończy czytanie instrukcji na stronie 3 . Kto przeczytał by ją jak by miała 5000 stron ? Coraz częsciej zastanawiam się czy do takich zaawansowanych urządzeń nie powinno się robić psycho-testów jak dla pilotów w końcu nie każdy zjadacz chleba potrafi latać samolotami a to radio jest jak kokpit airbusa a nie jak kabinka w 20 letnim szybowcu . Jakoś nie dziwią mnie opinie że coś nie działa i do przeidzenia jest sytuacja że takie połaczenie technologii z brakiem wiedzy skończy się źle. W wielu przypadkach to kombinacja na poziomie "małpa i rewolwer " Skutek może być tylko jeden ...

 

 

Kamyczek_RC kazdy nadajnik mozna wylaczyc w czasie lotu,Mc-20 nie jest wyjatkiem.Jezeli juz opisujesz nadajnik to rob to rzetelnie,bez wciskania ludziom kitu.Wszysko mozna bardzo latwo sprawdzic.Mam nadzieje ze napiszesz sprostowanie o tej nie istniejacej funkcji.Tylko prosze bez "cocpitow airbusa" "psycho-testow" "malp i rewolwerow" i tym podobnych bzdetow:konkretne sprostowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Programiści są jak "d..p od sra..a" żeby taką instrukcję napisać a czy ktoś zakończy czytanie na stronie 3 czy 300 to już nie powinna być ich sprawa. Pozostaje kwestia w jaki sposób napiszą taką instrukcję- mogą to zrobić albo przejżyście czyli w taki sposób że czytelnik znajdzie interesujący go temat w chwilę albo całkowicie skopać.

Do 12FG instrukcja jest po polsku i nie mam problemu z odszukaniem tego co chcę.

Psychotesty- ten pomysł pozostawię bez komentarza (pozostaję w nadzieji że nadajnik nie będzie działał tak jak wspomniany kokpit w pierwszych airbusach gdzie błędy oprogramowania komputerów kosztowały zycie kilkuset osób )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Slawek do instrukcji nie mozna sie przyczepic,jest naprawde bardzo dobrze napisana i bez problemu mozna znalesc to czego sie szuka.Niedawno okazalo sie ,ze w instrukcji sa tez opisane dodatkowe funkcje nadajnika, niestety zakodowane,na szczescie dla modelarzy jest na forum kolega ktory zlamal kod i chetnie nam go udostepni.Jest tylko jeden warunek,zainteresowani powinni posiadac aktualny psychotest :D :D :D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko pięknie i ładnie tylko tyle, że Graupner złożył wniosek w Sądzie Niemieckim o ochronę przed wierzycielami.

Link do niemieckiego sądowego wykazu firm występujących o ochronę prawna :

https://www.insolvenzbekanntmachungen.de/cgi-bin/bl_suche.pl

 

i wpiszcie w firma graupner - i suchen do 30.04 jest przedłużono ochrona prawna przed upadłością

 

"wird wegen Zahlungsunfähigkeit und Überschuldung heute, am 01.03.2013, um 08:10 Uhr das Insolvenzverfahren eröffnet."

 

czyli może a nie musi upaść

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Kamyczek_RC

Co mam sprostować to:

Działa w każdym fabrycznym radio MC-20 HOTT tylko trzeba myśleć .

Nie wiem czy przypadek polega na kilkusekundowum trzymaniu wyłącznika . Wiem że w jednej z wersji softu nadajnik sygnalizował konieczność wyłączenia odbiornika przed wyłaczeniem nadajnika być może wymaga to spełnienia jakiś warunków czas lotu lub obniżony pozio sygnału , jednak nie mam zamiaru udowadniać każdej funkcjonalności systemu dla widzimisie Wieśka czy innego malkontenta ...

 

Graupner zmienił właściciela i nazwę na GRAUPNER/SJ i to na tyle cała informacja jest tu:

 

http://www.graupner.de/de/newsdetail/320fa206-6df0-4e89-9fd9-5de5e77842da

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działa w każdym fabrycznym radio MC-20 HOTT tylko trzeba myśleć .

Nie wiem czy przypadek polega na kilkusekundowum trzymaniu wyłącznika . Wiem że w jednej z wersji softu nadajnik sygnalizował konieczność wyłączenia odbiornika przed wyłaczeniem nadajnika być może wymaga to spełnienia jakiś warunków czas lotu lub obniżony pozio sygnału , jednak nie mam zamiaru udowadniać każdej funkcjonalności systemu dla widzimisie Wieśka czy innego malkontenta ...

 

 

 

 

Kamyczek_RC juz nie musisz niczego udowadniac.Teraz to juz kazdy wie ze Mc-20 HoTT nie mozna wylaczyc w czasie lotu.Trzeba bylo od razu tak napisac a nie owijac w bawelne.Pozwolisz ze zapodam instrukcje:

 

1.Trzeba pomyslec(Wazne!!!)

2.Wcisnac na kilka sekund przycisk(objetnie ktory,nalepiej jakis czarny)

3.Soft(wesja,najlepiej jakas fajna)

4. Spelnic jakies warunki czasu lotu(czyli latac,latac,latac)

5.Obnizyc poziom sygnalu(najlepiej wlozyc nadajnik do walizki alu,jest w zestawie).

6.Klasnac dwa razy w dlonie.

 

 

Musi zadzialac

 

Wazne: Rozpowszechnianie niniejszej instrukcji poza granice Polski bedzie karane :D :D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coby zakończyć dyskusje średnio merytoryczną :)

W aktualnej instrukcji do MC20/MC16 na stronie nr 21 stoi tak:

 

ON/OFF switch (ON/OFF with LED display)

Hold the ON/OFF switch pressed in for about one

second to switch the transmitter on. Hold it pressed in

for about three seconds to switch off.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Kamyczek_RC

Podsumowując zastanawia mnie tylko jedno : Co właściwie w tematach Graupner/SJ robią piewcy Futaby Weatronic-a czy hitecka . Mimo że ich firmy są najlepsze każdy cichaczem kupuje HoTT-a i nagle wszystko wie . Albo panowie przyznajemy się że kupiłem HoTT-a bo okazało się że bije na głowę inne radio , albo kolejna postać szczeka przy budzie konkurencji która trzęsie porami bo sprzedaż spada a HoTT pnie się w górę i zbiera kolejne znakomite recenzje . Prawda jest taka że firma z Korei pokazała że można lepiej , taniej , i do tego inaczej . Kto przed SJ miał w swojej ofercie regulatory elektryczne z Telemetrią czy odbiorniki z 3 osiowym żyro i 3 osiowym akcelerometrem do śmigłowców itp ? Kto ma odbiornik z wbudowanym wiariometrem ? . Panowie jeśli futaba , JR i Hitec nie wezmą się do roboty i nie nadgonią zaległości za kilka lat 90% modelarzy będzie latała na sprzęcie marki SJ .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to widzę tak:

Wiesiek sprawia wrażenie że ma i nie wykazuje objawów niezadowolenia

Sławek przystąpił z definicji, bo Ciebie lubi

Aragorn - nie wiem skąd się wziął, ale informacje miał nie z pierwszej ręki. Od grudnia Graupner zdążył ogłosić upadłość, paść i został kupiony i kontynuuje działalność. I dobrze ;). A jakby ktos był ciekaw to Graupnera pogrążył system IFS i rozstanie z JR...ciekawe czemu :). Za to z systemów HOTT ma bardzo duże obroty. Ino gotówki brakowało. Samo zycie

Kamil - trochę z tych rzeczy to ma Spektrum, Jeti i pewnie ktoś jeszcze. Nie ma się co spinać. Choć Graupner dość interesująco to łączy do kupy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to widzę tak:

Wiesiek sprawia wrażenie że ma i nie wykazuje objawów niezadowolenia

Sławek przystąpił z definicji, bo Ciebie lubi

Aragorn - nie wiem skąd się wziął, ale informacje miał nie z pierwszej ręki. Od grudnia Graupner zdążył ogłosić upadłość, paść i został kupiony i kontynuuje działalność. I dobrze ;). A jakby ktos był ciekaw to Graupnera pogrążył system IFS i rozstanie z JR...ciekawe czemu :). Za to z systemów HOTT ma bardzo duże obroty. Ino gotówki brakowało. Samo zycie

Kamil - trochę z tych rzeczy to ma Spektrum, Jeti i pewnie ktoś jeszcze. Nie ma się co spinać. Choć Graupner dość interesująco to łączy do kupy.

 

Kupilem Mc-20 HoTT,na ocene jeszcze za wczesnie,moze po sezonie,na dzis duzy plus bo dziala :D .Nie wiem czy mnie przyjmiecie do fan-clubu HoTT-a,bo jeszcze jest Fx-30 z modulem WEA :D .Nie wiem czy przezyje jak odmowicie :(

 

O IFS i JR to pewnie informacje z jakiegos forum.Jezeli kogos interesuje cala ta historia,proponuje poczytac Der Teckbote Kirchheimer Zeitung,to gazeta(jest w necie) i przeczytac co na ten temat mowi Stefan Graupner.

 

I na koniec cos dla Kamila.Zapytalem u Graupnera tak dla 200%-wej pewnosci,czy jest mozliwe wylaczenie Mc-20 HoTT przy wlaczonym odbiorniku.Odpowiedz: Nic im o takiej funcji nie wiadomo,eMaila podpisal Markus Herrmann service Graupner/JS..Jak ktos ma jeszcze watpliwosci to dzwonic lub pisac bezposrednio do Graupnera.

Takze drogi Kamilu nie sciemniaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.