Skocz do zawartości

GRAUPNER MC-20 HOTT


Gość Kamyczek_RC
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jak latwo sprawdzic w odbiorniku GR-24 wejscie telemetry?

Mialem podlaczony czujnik napiecia pakietu w kadlubie na noc (porzez lacze balancera) i nie daje oznak zycia. Czasami po podlaczeniu poprzez nadajnik mam dojscie na pare sekund do czujnika ale nie zapisuje on zadnych danych. Probowalem polaczyc sie z odniornikiem poprzez grStudio ==> RecieverSetup ale dostaje komunikat "Receiver init sig recv fail - disconnect"

Nie wiem czy padl czujnik czy wyjscie odbiornika. bo tak to dziala bez problemu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pomysłu, bo nie miałem takiego przypadku. Kilka rzeczy się nasuwa:

1. Jak sie łączysz z receiversetup? Przy wyłączonym z zasilania odbiorniku, należy uruchomić program, wcisnąć klawisz Connect, a następnie trzymając klawisz SET na odbiorniku włączyć zasilanie. Po 3 sekundach należy zwolnic przycisk i już (chyba tak to było, ale na 100% nie pamiętam). Sama próba połączenie poprzez wybranie Connect, nic nie da

2. wszędzie powinno być wgrane najnowsze firmware.

3. sprawdź z innym odbiornikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Probowalem pare razy tak jak piszesz - czyli zgodnie z instrukcja (no prawie). Jedyne odstepstwo to nie odpuszczalem przycisku SET. Jako ze mialem wczesniej problemy z aktualizacja softu w nadajniku zrzuczam cale moje niepowodzenie na barki moich umiejetnosci a w zasadzie braku ich lub szczescia :)

Odpuscilem temat na razie zeby nie tracic czasu na bzdury i skoncentrowalem sie na i odpowiednich nastawach w radiu. Ster wysokosci/kierunku ustawiony w miare dokladnie (suwmiarka jest pomocna), zostalo skrzydlo, w miedzy czasie zamowie chyba nastepny czujnik.

Zastanawiam sie po co sa dodatkowe miksery w odbiorniku. I tak mysle czy na przyklad nie mozna tego wykorzystac do zwiekszenia ilosc kanalow? Czyli binduje sobie odbiornik 16 (lub kombinacje 2 odbiornikow )kanalowy i odpowienio miksuje sobie kanaly powyzej 12? Zaleta tego roziwazania nad kablem jest to ze moglbym ustawic soie droge serwa etc. Innego zastosowania nie widze :(

 

Kupilem to Radio bo we wczesniejszym brakowalo mi ograniczenia wychylen serw, dodatkowego przelacznika kanalowego (przelacznik zmieniajacy swoj stan po przekroczeniu wartosci sygnalu) - mialem tylko jeden taki a powoli juz mysle o nastepnych czujnkach telemetrii :) i spowlanianiu klap.

Jedyne czego mi brakuje (nie ma lub nie znalazlem jeszcze) to regulowania nastaw mikserow w locie jakims pokretlem lub przelacznikiem. Tak zeby na przyklad mozna bylo w locie latwo ustawic wartosc miksera wychylenia steru wysokosci po wypuszczeniu klap.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mikser w odbiorniku można wykorzystać tak jak piszesz do zwiększenia liczby kanałów lub gdy masz prostszy nadajnik. MX10,12,16 - ona nie maja wcale lub znacznie mniej mikserów niz MX/MC20.

Wartości procentowej miksera nie zmienisz 'zdalnie'. Do ustawiania buterflaya masz oddzielną zakładkę - krzywą wysokości można tam ustawić dowolnie i dokładnie w zależności od wychylenia klap i zachowania modelu. Korektę ustawienia (czy poprzez przełączniki, czy z pokrętła) zawsze możesz domiksować np. do wysokości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jurek,

dziekuje za info, bede musial podumac jak to rozwiazac zeby w locie mozna bylo zrobic korekty a potem je przeniesc na nastawy. Myslalem ze wstepnie mozna zrobic tak jak piszesz, tzn dodatkowy kanal polaczony ze sterem wysokosci poprzez mikser a sterowany przelacznikiem INC/DEC. Zobacze jak to bedzie w rzeczywistosci, wydaje sie ze ten przelacznik idealnie nadaje sie do tego ale do tego jeszcze dluga droga bo musze podstawa sie zajac.

 

Wczoraj regulowalem sobie skrzydlo i mam pare przemyslen w sprawie tego radia, pierwszym sie podziele a nastepne musze zweryfikowac jeszcze.

W trakcie regulacji wychylen klap zauwazylem ze suwaki srodkowe maja jeden feler, ich czulosc pod koniec zakresu jest mniejsza niz w innych rejonach. Tzn koncowe 5mm ruchu (z kazdej strony) to jakies 1%-2% wychylenia, czyli w zasadzie nic. Moze to jest celowe ale ja to odebralem jako minus, kalibracja nic nie pomaga w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jurek,

dziekuje za info, bede musial podumac jak to rozwiazac zeby w locie mozna bylo zrobic korekty

 

Zawsze możesz przed startem wejść w menu mixera, podświetlić wartość, którą chcesz pozmieniać i potem w locie sobie przestawiać ;)

 

W trakcie regulacji wychylen klap zauwazylem ze suwaki srodkowe maja jeden feler, ich czulosc pod koniec zakresu jest mniejsza niz w innych rejonach.

Widać to też na "słupkach" w podglądzie ruchu serw, czy tylko w ruchu klapy na skrzydle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc Czarek,

 

bede probowal tak jak piszesz.

 

Co do moich przemyslen i czulosci to sprawa wyglada nastepujaco

1) Zorientowalem sie po ruchu klap w koncowce a potwierdzilem na "slupkach". Swoja droga mogli by zrobic je na gornym ekranie.

Po tym jak to zobaczylem wszedlem kalibracje ale nie pomoglo. Od ostatniego zaznaczenia do ogranicznika (okolo 5mm ruchu suwaka) to okolo 1% na slupkach.

2) Nastepny feler, wiaze sie z ideologia programowania ktorej nie zalapalem bo to chyba nie jest problem softu ktory jest mam nadzieje przez tyle lat rozwijany. Do tej pory na Futabie FC-18 nie mialem zadnych problemow. A mianowicie lotki wychylaja sie w gore 14mm a w dol 8mm. Lotka ktora idzie w dol dojezdza szybciej do konca niz ta co idzie do gory i w pewnym momencie staje i w ruchu jest tylko ta co idzie do gory. Mam wrazenie jakby lewy 1% (globalnego ruchu) odpowiadal 1% prawej na "slupkach". A ruch dostepny poprzez Travel powinnien byc odpowienio proporcjonalnie dzielony. Jako ze radio po prawie 12h zabawy wlasnie sie laduje to przedsatwiam wczorajsze nastawy w ktorych do gory mial wieksze o chyba 10% wieksze wychylenie.

 

Kanal Revers Center Travel Limit

+ - + -

S1 N 0 100 100 150 150

S2 Revers -28 100 105 95 150

S3 Revers 0 60 60 120 60

S4 Revers 0 60 59 60 120

S5 Revers -14 110 100 150 65

S6 Revers 38 100 20 140 62

S7 Revers -77 20 100 100 150

.

Kanaly 2,5, to lotki a 6 i 7 to klapy. Nie mam wplywu na razie na duze wartosci neutrum jako ze to nie ja montowalem te serwa

Zajme sie tyllko kanalem 2 i 5 jako ze tutaj wystepuje ten problem

 

Kanal 2 staruje od 28% i ma ruch 100% ale jest odcinany na wartosci 95%. Wiec 33% za duzo. W kanale 5 31% za duzo. Normalnie tak jak w innych kanalach jezeli odebral bym z jednego kanalu 33% a z drugiego 31% to nie powinno miec to wplywu na wychylenie serw (bo i tak jest wszytko odcinane) a tak naprawde nie jest bo jak chcialme to zrobic to wychylenie lotki sie zmniejszalo. Bede musial jutro na naladowanym radiu potestowac to jeszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja MC-20 włączałem podczas ładowania. Nie wiem czy instrukcja tego nie zabrania, bo nie doczytałem, ale nic złego się nie stało ;)

 

Czarek to ze sie nic nie stalo to masz szczescie i lepiej tego nie powtarzaj.Dlaczego tego nie wolno robic i co moze sie stac masz w instrukcji na str.16.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sa wylaczone. Nie grzebalem jeszcze w tej zakladce, i dopiero jak bede zadowolony z ustawien serw bede sie tam bawil :)

Ogolnie to tej opcji w Starlingu nie uzywam i roznicowe wychylenie realizowalem poprzez niesymetryczne nastawy wychylen. Spowodowane to jest przyzwyczajeniem z Futaby (pewnei podobnie jest w Graupnerze - do sprawdzenia) ktora roznicowosc ze wzgledow bezpieczenstwa zapewnia poprzez ograniczenie ruchu powierzni wychylajacej sie w dol, a ja i tak mam male wychylenie na poziomie 8mm i nie chce sobie tego jeszcze ograniczac :)

Jako ze wczoraj gdy rozpoczynalem zabawe wlaczylm mi sie alarm i testowalem tylko ze 20minut to dzis sprawdze pare opcji.

Obetne ~30% wartosci na travel i zobacze czy ten efekt bedzie sie pojawial bo na logike nie powinnien. Z tego co pamietam to zmniejszenie tej wartosci powoduje zmniejszenie wychylen (musze to ostatecznie potwierdzic bo juz sam nie jestem pewny) a to juz nie jest logiczne bo zmniejszam wartosc ktora i tak jest odcinana poprzez Limit.

 

A teraz inne pytanie, jak wy realizujecie regulacje serw?

Ja to robie tak:

Ustawiam mechanicznie serwa (jezeli mam taka mozliwosc) tak zeby bylo po rowno tzn nie trzeba bylo masjstrowac przy nastawach neutrum.

Ustawiam wartosci w Travel tak zeby wychylenia polowek (tylko lewa prawa) byly symetryczne

Zrownuje wartosci Limit z Travel.

Wracam ewentualnie do opcji Neutrum jezeli jest to wymaganae. (taka kolejnosc powoduje ze nie musze uwzgledniac przesuniecia neutrum w wartosciach i eliminuje mozliwosc pomylki rachunkowej :) )

Ustawiam wychylenia tylko poprzez nastawy travel do "Nominalnych" teraz dodatkowo pilnuje zeby w motylku wychylenia gora dol jak i lewa prawa polowka byly identyczne dzieki czemu ster kierunku ma szanse prawidlowo dzialac. Rozne wychylenia gora dol na sterze wysokosci realizuje na D/R.

Jak juz jestem zadowolony z wychylen serw przechodze do D/R i tam ustawiam sobie wartosci wychylen jakie chce. Wstepnie prze lotem modyfikuje wartosc Expo tak zeby polowa wychylenia drazka odpowiadala polowie wychylenia powierzchni (pozniej mozna to zmienic). W zasadzie nigdy juz nie wracam do opcji regulacji serw, jakiekolwiek zmiany realizuje juz tylko w D/R mikserach etc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw ustawia sie Limit tak żeby serwa nigdy nie blokowały sie. Potem ustawia sie założone wychylenia sterow poprzez Travel. Lotki najlepiej tak samo w obie strony. Mamy podstawowe i wyjściowej ustawienie modelu. Travel nie moze byc większe niż Limit bo będziesz miał objaw jak opisales.

I dopiero teraz mozna bawić sie roznicowoscią w Wing mixer i dr/expo i innymi ustawieniami. Inaczej tak sobie namieszasz ze nie dojdziesz co i gdzie powinno byc ustawione.

I tak powinno sie ustawiać model bez względu na aparaturę.

 

I jeszcze jedna uwaga. Należy pamiętać że serwa mogą stanąć w czasie ruchu drążka (osiągną założone w opcji Limit wychylenia) również wtedy gdy na dany kanał jest założony jakiś mikser (np na V-ce). Dlatego najważniejsze jest właściwie zaplanowanie długości dźwigni popychaczy itd. uwzględniających zalecane wychylenia i zaplanowane miksery. Optymalnie powinno byc to zrobione dla pełnego zakresu ruchu serw. I oczywiście maksymalne zbliżamy się do neutrum poprzez regulacje mechaniczne. Dopiero potem ustawiamy wszystko w aparaturze - tak jak napisałem powyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo spraw sie dzis wyjasnilo

1) Zeby polaczyc sie z odbiornikiem trzeba miec juz wcisniety przycis SET gdy wlaczamy go, inaczej nie zadziala

2) Problemy z wychylaniem spowodowane byly ucinaniem na travel - swoja droga nie wiem jak tego wczesniej nie zauwazylem bo przeciez wszyktie znaki na niebie o tym mowily :)

3) GR podobnie jak Futaba realizuje roznicowosc - czyli poprzez ograniczanie ruchu w dol lotki (mialem nadzieje ze wartosci minusowe pomoga :( )

 

Wnioski sa takie ze troche techniki i czlowiek sie gubi :) a ja wracam do ustawien modelu zeby go wkrotce oblatac

 

Wiesiu a u Ciebie reakcja suwakow jest podobna na samym koncu? U mnie jedna podzialka to ~25% a na krancach (powyzej ostatniej podzialki) brak rekacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jak do tej pory dziala poprawnie.Na poczatku zrobilem kalibracje dragow i suwakow,nie wszystkie byly ok,teraz jest dobrze.Co do ustawien to bedzie maly problem ,mam niemieckie menu :D ,a tutaj raczej wszyscy uzywaja angielskiego.Od biedy moge cus przetlumaczyc,zreszta troche posiadaczy Mc-20 juz tutaj jest to nie powinno byc problemu.Ustawienia robie podobnie jak Jurek,serwa montuje zawsze z servo-testerem a pozniej wpinam do odbiornika i zaczynam zabawe z nadajnikiem,najlepiej w odpowiedniej kolejnosci,zeby sie nie pokielbasilo :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Kamyczek_RC

Sporo spraw sie dzis wyjasnilo

1) Zeby polaczyc sie z odbiornikiem trzeba miec juz wcisniety przycis SET gdy wlaczamy go, inaczej nie zadziala

2) Problemy z wychylaniem spowodowane byly ucinaniem na travel - swoja droga nie wiem jak tego wczesniej nie zauwazylem bo przeciez wszyktie znaki na niebie o tym mowily :)

3) GR podobnie jak Futaba realizuje roznicowosc - czyli poprzez ograniczanie ruchu w dol lotki (mialem nadzieje ze wartosci minusowe pomoga :( )

 

Wnioski sa takie ze troche techniki i czlowiek sie gubi :) a ja wracam do ustawien modelu zeby go wkrotce oblatac

 

Wiesiu a u Ciebie reakcja suwakow jest podobna na samym koncu? U mnie jedna podzialka to ~25% a na krancach (powyzej ostatniej podzialki) brak rekacji

 

Ad,1 Każda firma ma jakiś sposób bindowania od zworki poczynając a na przycisku kończąc nic w tym dziwnego (trzeba czytać instrukcję )

Ad.2 Dla wielu regulatorów obrotów wymagany jest impuls powyżej 2ms i poniżej 1ms więc czasem trzeba dodać po kilka procent góra i dół lub kliknąc trymerem .

Ad.3 A tu wyraźnie wszystkie znki na ziemi i w niebie wskazują że kolega nie czytał instrukcji bo graupner w przeciwieństwie do futaby ma możliwośc ustawienia dyferencjału w zależności od fazy lotu i funkcja znajdyje się w mikserach skrzydeł .

 

Co do suwaków źle wykonana kalibracja drążków i suwaków daje własnie taki efekt ! poza tym po przypisaniu suwaka do kąkretnego kanału można ustawić wszystko poczynając od wielkości ruchów a kończąc na rewersach i szybkości działania ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad,1 Każda firma ma jakiś sposób bindowania od zworki poczynając a na przycisku kończąc nic w tym dziwnego (trzeba czytać instrukcję )

Sprawa sie tutaj wyjasnila, przegladajac instrukcje jak i czytajac porade Jurka zagubilem jeden spojnik. Czasami czytanie instrukcji nie przynosi rezultatow bo brakuje jednej pary rak i/lub czasu.

 

Ad.2 Dla wielu regulatorów obrotów wymagany jest impuls powyżej 2ms i poniżej 1ms więc czasem trzeba dodać po kilka procent góra i dół lub kliknąc trymerem .

Sprawa sie wyjasnila wczesniej, to tez moj blad popelniony w trakcie wstepnej regulacji. Sygnal na lotkach byl obciany poprzez nastawy limit ktore byly mniejsze niz travel.Blad ktorego w ogole nie bralem pod uwage :( w pierwszym momencie. Mialem wiecej czasu i znalazlem robaka :)

Ad.3 A tu wyraźnie wszystkie znki na ziemi i w niebie wskazują że kolega nie czytał instrukcji bo graupner w przeciwieństwie do futaby ma możliwośc ustawienia dyferencjału w zależności od fazy lotu i funkcja znajdyje się w mikserach skrzydeł .

Czytalem jak i przegladalem kilka razy. Tak jak napisalem mikser ten dziala identycznie (co do zasady) w Futabie (przynajmniej pelnoletniej) jak i w Graupnerze MC-20. Wydaje mi sie takze ze mijasz sie z prawda bo istnieja radia Futaby w ktorych bylo mozliwe ustawianie roznicowosci w roznych fazach jak i wiecej opcji z tym zwiazanych. Ale nie tej firmy radia sa opisywane w tym watku.

Co do suwaków źle wykonana kalibracja drążków i suwaków daje własnie taki efekt ! poza tym po przypisaniu suwaka do kąkretnego kanału można ustawić wszystko poczynając od wielkości ruchów a kończąc na rewersach i szybkości działania ...

Kamil, klaibracja wykonana i efekt ten sam. Przed i po kalibracji pelen zakre ruchu suwaka to -100% do 100%

Problem jaki zauwazylem, to ze sygnal nie jest linniowy w calym zakresie. Ostatnie ~5mm ruchu suwaka w zakresie krancowym to jakies 1% wychylenia. To ma swoje dobre i zle storny i tyle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.