Zjawcio_skc Opublikowano 14 Października 2012 Opublikowano 14 Października 2012 Witam. Mam takie pytanie czy jest możliwe wyfrezowanie krawędzi natarcia z jakiegokolwiek drewna za pomącą frezu kształtowego ? Kiedyś spotkałem się z frezami do frezarki dolnowrzecionowej które były zrobione ze stali szybkotnącej w domowych warunkach, więc teoretycznie jest możliwe zrobienie takiej krawędzi. Taki sposób zapewnił by dużą precyzje na całej długości takiej listewki i zaoszczędził by dużo pracy przy szlifowaniu i dopasowywaniu do szablonu. Przeszukiwałem trochę Google lecz z mizernym skutkiem. Spotkał się ktoś może z takim sposobem ?
RomanJ4 Opublikowano 14 Października 2012 Opublikowano 14 Października 2012 Jeśli byś kolego chciał zacząć produkcję przynajmiej seryjną jednego typu modelu, jednej wielkości, z danym profilem, to taki frez miałby rację bytu. Ale do wykonania pojedynczego egzemplarza czas wykonania takiego freza (toczenie, frezowanie, hartowanie, szlifowanie) równałby się lub przewyższał czas wykonania krawędzi natarcia tradycyjnym sposobem. Poza tym każdy typ modelu ma indywidualny profil tej krawędzi, nie mówiąc o tym, byłby potrzebny osobny frez do każdej jego wielkości tego samego typu.. Wykonanie amatorskie samego freza nie jest takie trudne, ale wymaga czasu i dostępu do maszyn.
PK999 Opublikowano 14 Października 2012 Opublikowano 14 Października 2012 Zostaje za to frezowanie cnc listwy i później doklejanie do reszty. Nie wymaga cudacznych narzędzi i można zrobić dowolny kształt.
Zjawcio_skc Opublikowano 14 Października 2012 Autor Opublikowano 14 Października 2012 Tworząc frez do obrabiania balsy na pewno nie trzeba uciekać się do wyszukiwanych metod produkcji (hartowanie itp.) założę się że do zrobienia frezu do balsy wystarczy zwykła blacha którą trzeba tylko odpowiednio ukształtować za pomocą ścierania a następnie zaostrzyć pod odpowiednim kątem. Zrobienie czegoś takiego na pewno nie będzie trudne ani bardzo czasochłonne ale geometria na całej długości powinna być idealna nie biorąc pod uwagę postrzępienia powierzchni którą będzie można delikatnie przeszlifować papierem ściernym.
RomanJ4 Opublikowano 14 Października 2012 Opublikowano 14 Października 2012 Obawiam się, że gdyby frezowanie drewna było tak banalnie proste, to zamiast drogich toczonych i frezowanych lub też wykonanych z węglików frezów, byłyby proste piórkowe (czyli płaskie)... i tanie. Problemem są obroty które muszą być wysokie aby uzyskać zadowalającą powierzchnię a to warunkuje pewną wytrzymałość konstrukcji i symetrię (bicie) freza Oraz materiał. Jak wiemy balsa ma małą gęstość oraz włóknistą budowę, łatwo się obrabia, ale to paradoksalnie może być sporym wyzwaniem dla piórkowego freza do uzyskania odpowiedniej powierzchni.. Ale oczywiście popróbować można...
noker Opublikowano 14 Października 2012 Opublikowano 14 Października 2012 Zrób jakieś skrzydło konstrukcyjne, wyszlifuj krawędź natarcia papierem, a zobaczysz, że to o czym piszesz jest niewarte zachodu.
kojani Opublikowano 15 Października 2012 Opublikowano 15 Października 2012 Frezowanie "frezem" robionym ręcznie - to kompletnie nie ta droga. Jest natomiast inna możliwość - kolocek ze zrobionym profilem matrycowym krawędzi na CNC, powiększonym o grubość papieru i wyklejony papierem ściernym. Oczywiście do obróbki zgrubnej, ale zostanie już tylko doszlifowanie. To oczywiście możliwość - czy opłacalna - przy pojedynczym modelu wg mnie nie bardzo, tym bardziej, że sprawdza się to tylko w skrzydłach ze stałą cięciwą. Kojani
kr3cik Opublikowano 15 Października 2012 Opublikowano 15 Października 2012 ,,Frezowanie" przedniej części skrzydła z pełnej balsy http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1205354
mike217 Opublikowano 15 Października 2012 Opublikowano 15 Października 2012 Tworząc frez do obrabiania balsy na pewno nie trzeba uciekać się do wyszukiwanych metod produkcji (hartowanie itp.) założę się że do zrobienia frezu do balsy wystarczy zwykła blacha którą trzeba tylko odpowiednio ukształtować za pomocą ścierania a następnie zaostrzyć pod odpowiednim kątemOczywiście nie masz bladego pojęcia co piszesz. Balsa jeżeli chodzi o frezowanie jest bardzo wrednym materiałem, narzędzia muszą być jak żyletki, mieć odpowiednie kąty ilości zębów. Muszą także pracować na wysokich obrotach żeby zachować wysoką ( odpowiednią) wartość posuwu na ząb. Moje teorie nie są wyssane z palca , balsę obrabiamy w Polsce chyba w największej ilości. Parametry przemysłowe , frez 48 zębów, średnica 160, obroty 7800, F400 Resztę sobie wylicz ile metrów na sekundę skrawa. Potrzebne narzędzie kształtowe można zlecić do wykonania z SW18 lub HSS, koszt freza trzpieniowego kształtowego w wykonaniu specjalnym w Jeleniej górze w Dolfamexie od 800zł w górę.
Zjawcio_skc Opublikowano 15 Października 2012 Autor Opublikowano 15 Października 2012 Dokładnie o to mi chodziło kr3cik. Nie wątpie w towje umiejętności mike 217 wręcz jestem pełen uznania ponieważ sam chciałbym się na tym znać a narazie tylko jestem amatorem. Ale jak wyjaśnisz to że komuś udało się zrobić taki frez z balcy i trzpienia zamontowanego na prawdopodobnie wiertarce i uzyskał taki efekt ? Raczej wątpie że ten gość wydał kase żedu 8set zł żeby zrobić ten frez i bwaił się w hartowanie czy dobieranie prędkości wrzeciona.
mike217 Opublikowano 15 Października 2012 Opublikowano 15 Października 2012 Ja nie twierdzę, że nie, na jedną robotę może i ten frez zdał egzamin. My przemysłowo obramiamy to drewno a tu zaczynają się te kruczki jak geometrie i parametry wpływające na wydajność. A balsa jest wyjątkowo niejednorodna i nie ma idealnego narzędzia do wszystkich jej odmian. Powiem tak, sprawia niemałe problemy w obróbce wysokowydajnej.
kojani Opublikowano 15 Października 2012 Opublikowano 15 Października 2012 Dokładnie o to mi chodziło kr3cik....Zwróć uwagę, że w linku podanym przez kr3cik'a nie jest obrabiana krawędź natarcie tylko spora część płata wykonanego w całości z balsy, a to nieco zmienia postać rzeczy.Tego typu narzędzia - nie żebym gderał - są dość niebezpieczne w obsłudze, tak więc jeśli będziesz próbował w ten sposób obrabiać listwy rób to w sposób umożliwiający trzymanie rąk, a w szczególności palców daleko od narzędzia!! Kojani
Rekomendowane odpowiedzi