Skocz do zawartości

ŁA-7 RELACJA Z BUDOWY


Kpt_max

Rekomendowane odpowiedzi

HAHAHAHAHHA , ONE JESZCZE NIE SA WYSZLIFOWANE I WYPROFILOWANE :D wiem , że to smiesznie wygląda :)

O takiej technice jeszcze nie słyszałem żeby po wklejeniu "żebropodobnych" żeber dopiero wtedy brać się za szlifowanie. Jak ty chcesz uzyskać wtedy pożądany kształt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Max - według starej tradycyjnej techniki - wykonuje się bloczek. Wygląda to tak, że trzeba zrobić dwa skrajne profile w formie szablonów, pomiędzy nie należy ułożyć materiał z których będą gotowe żebra w ilości odpowiadającej ilości żeber na jedno skrzydło ( w przypadku skrzydeł trapezowych, eliptycznych itp trzeba zrobić dwa oddzielne komplety) i obrabiać wedle szablonowych, skrajnych żeber.. Wtedy masz pewność, że skala żeber jest zachowana (grubość do cięciwy)..

Mam nadzieję, że napisałem zrozumiale :)

Można także przekopiować poszczególne profile z planów, ale to jest mniej dokładne..

Podsumowując:

- Każda metoda wykonania żeber jest dobra.. Może są różne dokładności, ale ogólnie chodzi o to samo.. O nadanie kształtu profila (żebra).. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj coś niedobrego się podziało z tym skrzydłem. Ja też kibicuje ale z tymi żeberkami to coś zróbcie żeby potem nie było rozczarowania że nie poleciał bo by było szkoda takiego wkładu pracy.

 

PS. Skrzydło to jedno z najważniejszych i najbardziej istotnych elementów więc warto mu poświęcić dużo uwagi i wykonać wedle starych prawideł :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waldi1973- wszystko zrozumialem , co prawda uzywalismy tej metody podczas budowy J3 Cuba , ale teraz nie mam pojecia dlaczego nie skorzystalismy z niej i tym razem . Na pewno skonsultuje to z dziadkiem :D ale powiem , ze teraz zeberka wygladaja na prawde elegancko , zreszta dodam zdjecie. Tak apropo, to powoli zblizamy sie do konca . Serwa SW , SK i lotek sa juz na miejscu :> dzisiaj bedziemy wypelniac balsa kadlub. Na pewno dodam zdjecia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyglądam się z zaciekawieniem budowie. Szkoda że już wkleiliście żeberka, z tego co widać na zdjęciach maja spory naddatek i spokojnie można je było oszlifować w bloczku no i od razu wykonać otwory na kable serw a teraz będzie to nieco kłopotliwe. Zapodaj fotkę płata jak wyszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakim cudem w bloczku zeberka moga nie wyjsc? To jedyna metoda aby to dobrze zrobic. Kibicuje bardzo tej budowie ale w przypadku skrzydel jestem ciud zaskoczony. Przez niespelna 30 lat nie spotkalem sie z takim podejsciem do budowy skrzydel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to jakaś nowość. Plat zbiezny robi się tak ze z jednej strony jest wzornik zebra przykadlubowego a z drugiej końcówki skrzydła. Wsadzamy tyle przekladek balsowych ile ma być zeber i szlifujemy. Warunek - odległości między zebrami na planie muszą być jednakowe.

 

Pozdrawiam Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba jednak zwrócić uwagę na jedną rzecz: żeber jest dajmy na to 8, każde z balsy 2,5mm co daje grubość bloczku 20mm, żebro przykadłubowe niech ma 30cm a końcówka 15cm. Pod jakim kątem wyjdzie krawędź obrobionego żeberka? Łatwo to przewidzieć. Robiąc skrzydła zboeżne stosowałem wycinanie zgrubne z naddatkiem 1-2mm dla każdego żebra a następnie szlifowałem cały płat papierem ściernym naklejonym na prostokątny profil aluminiowy. Teraz przy cięciu laserem problem znikł całkowicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, trzeba być świadomym tych niedoskonałości metody. Częściowo ten problem rozwiązuje się stosując np różnego typu przekładki np depronowe aby zwiększyć szerokość bloku żeber. Problem do pominięcia jeśli stosuje się cienką balse. Natomiast przy grubości większej już należy się zastanowić nad przekładkami a następnie nad metodą Sławka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.