Skocz do zawartości

ŁA-7 RELACJA Z BUDOWY


Kpt_max

Rekomendowane odpowiedzi

...kwasówkę ze skutera?! ;)

 

A na serio, przy niewielkiej wadze lipoli itp to ciężko to widzę. Widziałem model tego typu lecz większy napędzany silnikiem żarowym 4-suwowym z pięknym pierścieniem balastu dookoła piasty. Oczywiście jego wielkość też miała wpływ, w porównaniu do tego Ławoczkina, ale jednak ciężko mi uwierzyć w wyważenie samym akumulatorem przy tego typu modelu i jego budowy. Oczywiście najlepiej by było gdybym sie mylił... pożyjemy zobaczymy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak to pod sufitem , powierzchnia nośna jest dostateczna

 

może troche z masa przesadziłem. zważe ile bedzie wazył sam model

 

Napisz ile ci kolego wyszło tej powierzchni, ale przy tej rozpiętości (~1,3 m) jeśli to jest makieta - nie chcę cię martwić, 1.5 kg to tak max jesli to nie ma startowac z 30 metrów przy 50 km/h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OKEJ, masa modelu to 2300g razem z: mechanizmami chowanego podwozia, serwem podwoziowym, 2 serwami lotek, 2 serwami kierunku i wysokości , jeszcze silnik, regulator (chyba że bedzię spalina) pakiet jakieś 4200 Mah (prosze mnie poprawic jeżeli skrót jest błędny) jak nie więcej. z tym wszystkim przewiduje około 2900g

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to bardzo kiepsko. Moja Katana 1400mm z silnikiem ASP 80 FS ważyła do lotu 2500g i z tego co widzę miała większą pow. nośną.

 

No tak ale w sumie katana to akrobat i pewnie lata jak gazeta,dla porównania miałem półmakiete A6m5 rozp. 136cm i 3000g i model latał bardzo dobrze, wcale nie był przerażająco szybki...

 

Pzdr Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kap_max,Widzę że zupełnie nie rozumiesz problemu. Mała powierzchnia nośna i duża waga oznacza duże obciążenie powierzchni nośnej co przekłada się jakość latania modelu. Żeby utrzymać ciężki model z małą powierzchnią nośną w powietrzu musisz mu nadać prędkość. Jeżeli prędkość będzie za mała nastąpi przeciągnięcie i dzwon , Twój ładny model zamieni się w nieładną stertę balsowych i sklejkowych strzępów. Zrobiłeś błąd wybierając technologię wklejania grubej balsy w podłużnice. Powinieneś pokryć kadłub średnią balsą 2mm, przeszlifować do 1,5mm i albo pokryć folią albo cieniutką tkaniną (laminatem np 20g/m2 ) i pomalować. Pamiętaj o jednej zależności , jeżeli dołożysz 20g balsy na stateczniki to czeka Cię dołożenie 80g w okolicach silnika żeby zrównoważyć te 20g na ogonie czyli masa modelu wzrośnie o 100g bo 20 g balsy na ogonie i 80 zrównoważenia na przodzie da Ci 100g. Między innymi stąd masz tak masakryczną wagę do lotu.

 

Co do Katany, to gazeta nie była ale latała sympatycznie a nie jak rakieta. Funtana 1250 miała wagę około 1200g max i to było w sumie w sam raz. Przy 2000g to byłaby masakra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kap_max,Widzę że zupełnie nie rozumiesz problemu. Mała powierzchnia nośna i duża waga oznacza duże obciążenie powierzchni nośnej co przekłada się jakość latania modelu. Żeby utrzymać ciężki model z małą powierzchnią nośną w powietrzu musisz mu nadać prędkość. Jeżeli prędkość będzie za mała nastąpi przeciągnięcie i dzwon , Twój ładny model zamieni się w nieładną stertę balsowych i sklejkowych strzępów. Zrobiłeś błąd wybierając technologię wklejania grubej balsy w podłużnice. Powinieneś pokryć kadłub średnią balsą 2mm, przeszlifować do 1,5mm i albo pokryć folią albo cieniutką tkaniną (laminatem np 20g/m2 ) i pomalować. Pamiętaj o jednej zależności , jeżeli dołożysz 20g balsy na stateczniki to czeka Cię dołożenie 80g w okolicach silnika żeby zrównoważyć te 20g na ogonie czyli masa modelu wzrośnie o 100g bo 20 g balsy na ogonie i 80 zrównoważenia na przodzie da Ci 100g. Między innymi stąd masz tak masakryczną wagę do lotu.

 

Co do Katany, to gazeta nie była ale latała sympatycznie a nie jak rakieta. Funtana 1250 miała wagę około 1200g max i to było w sumie w sam raz. Przy 2000g to byłaby masakra.

 

Zgadzam się co do techniki budowy, ;lżej byłoby jak mówi slawekmod

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OKEJ, masa modelu to 2300g razem z: mechanizmami chowanego podwozia, serwem podwoziowym, 2 serwami lotek, 2 serwami kierunku i wysokości , jeszcze silnik, regulator (chyba że bedzię spalina) pakiet jakieś 4200 Mah (prosze mnie poprawic jeżeli skrót jest błędny) jak nie więcej. z tym wszystkim przewiduje około 2900g

 

Niestety patrząc na obrys skrzydła słabo to widzę, nie masz tam za dużej powierzchni nośnej. Z prostego wzoru możesz sobie oszacować prędkość przeciągnięcia:

 

Ciężar (N) = 0.5 x 1,225 x S x V^2 x Cz

 

1.225 to gęstość (kg/m3)

S - pole powierzchni skrzydla (m2) (patrząc z góry na płat)

V - prędkość (m/s)

Cz - współczynnik siły nośnej płata, optymistycznie przyjmij = 0.8 do 1,

 

Zobacz co wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dzieki, oblicze to jutro. Stateczniki beda oklejone folia na bazie putna. Dzieki za ponowne wytlumaczenie ale dziadek tlumaczyl to 55273528 razy, ale uparlem sie przy oklejonym modelu balsa poza tym takie cos jest juz na fizyce w 1 gimbazie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 miesiące temu...
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.