Skocz do zawartości

Redox Alpha V2 - Rozładowywanie


MadejsoN
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chciałem się zapytać a zarazem upewnić: czy podczas ROZŁADOWYWANIA redox korzysta w jakiś sposób z balancera?

 

Przy próbie rozładowania w pełni naładowanej baterii prądem 1A (ustawienie do 9V) na wskaźnikach napięcia mam tak:

1 cela : 3.7 V,

2 cela : 2.6 V,

3 cela : 2.6 V.

 

Czyli widać, że suma napięć na celach wynosi 9V (dokładnie 8.9v). Ok... Ale to nie powinno być tak, że w momencie kiedy się rozjeżdźają napięcia na celach ładowarka w jakiś sposób to kontroluje? Troche mnie te napięcia martwią. Oddałem na testy do sprzedawcy ale ten uważa, że raczej wszystko jest ok.

Proszę o porady.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten typ tak ma. Miałem Alfę V2 i działo się tak samo. Od sprzedawcy otrzymałem odpowiedź, że w takich ładowarkach prąd balansowania jest zbyt mały, aby do końca równo rozładować wszystkie cele. Dzieje się tak, ponieważ taka jest charakterystyka lipoli, że w końcówce rozładowania mają gwałtowny spadek napięcia i balanser nie nadąża. Drogie ładowarki mają większy prąd balansowania, a poza tym rozładowują każdą celę osobno i wyłączają rozładowywanie wyczerpanych cel, a pozostałe nadal rozładowują. W zasadzie lipoli nie trzeba rozładowywać, ponieważ nie mają pamięci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o dopuszczalną granicę rozładowania do 3V – jest to podawane z zapasem. Oczywiście lepiej nie dopuszczać do rozładowania poniżej 3V, ale jeżeli się zdarzy – nie ma czym się przejmować. Przy lataniu na akumulatorze do końca zdarzało mi się, że napięcie na jednej z cel spadło poniżej 2V pomimo ustawienia regulatora na wyłączenie przy wyższym napięciu i nic się nie stało. Aby zapobiec takim sytuacjom, lepiej nie doić akumulatora do oporu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie... Z tymi regulatorami to osobny temat... Niby ustawilem na Emaxie25 odlaczenie przy 3.1V a tu on odcina gdy na jednej jest 2.6V a sumaryczna 9.1 volta ... No coz, trzeba bedzie z tym jakos zyc,pewnie przez to ze nie pracuja tak rowno trzeba bedzie niebawem wymienic akumulator bo spuchnie:/ Zobaczymy, pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A po co rozładowywać LiPo'la do granicy wytrzymałości? Nie mają one efektu pamięci i dużo lepiej znoszą doładowywanie częściowo rozładowanego pakietu. Przecież aby zbalansować cele, wystarczy rozładować w tzw. trybie "storage". Wtedy cele są zbalansowane, a przechowywanie LiPo z takim napięciem nie przeszkadza mu. No chyba, że ładowarka nie posiada w menu takiego trybu pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ten akumulator był zbalansowany a po rozładowaniu napięcia tak się rozjechały (3,7; 2,6; 2,6 V) to znaczy, że pojemność tego najmocniejszego ogniwa jest nawet 20% większa niż tych słabych. Taki pakiet nie nadaje się do napędu jeśli nie masz zabezpieczenia mierzącego napięcia ogniw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ten akumulator był zbalansowany a po rozładowaniu napięcia tak się rozjechały (3,7; 2,6; 2,6 V) to znaczy, że pojemność tego najmocniejszego ogniwa jest nawet 20% większa niż tych słabych. Taki pakiet nie nadaje się do napędu jeśli nie masz zabezpieczenia mierzącego napięcia ogniw.

 

Skąd wziąłeś te 20%?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd wziąłeś te 20%?

 

Różnica między celami to tak naprawdę około 35%, ale tak jak kolega Krzysztof7501 napisał, pod koniec pojemności napięcie spada drastycznie. Czyli nie mamy liniowych 35% pojemności tylko wlasnie gdzies moze okolo 20-25%. Przynajmniej ja to tak rozumuje :)

 

Jeszcze pytanko odnośnie tego typu ładowarek. Czy akumulator samochodowy 12v 74Ah można naładować tą ładowarką? Oczywiście pomijam czas, bo napięcie max jakie można by dać to pewnie te 5A, pytam tylko czy nie zwarzając na czas, można taki akumulator naładować? Niby PB...

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3,7 V na ogniwie lipo w stanie jałowym i po odczekaniu to około 20% ładunku. 2,6 V to mniej niż zero;)

 

Akumulator samochodowy 12 V spokojnie naładujesz taką ładowarką - 5 A PRĄDU możesz się spodziewać tylko jeśli aku jest kompletnie rozładowany. W czasie ładowania prąd będzie malał - najpierw z powodu ograniczonej mocy ładowarki, a później z powodu przejścia do fazy CV ładowania (przy stałym poziomie napięcia). Wyłącz więc ograniczenia czasowe i ładunku jeśli są aktywne.

 

Po co rozładowywać mocne ogniwo rezystorem?

Po automatycznym naładowaniu i wyrównaniu tego "krzywego" aku zabawa rozpocznie się od nowa.

Trzeba być szczególnie upartym żeby zawsze pamiętać o specjalnej opiece nad takim "krzywym" akusem.

Do reklamacji jeśli jest na gwarancji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Tak niesty jest w ładowarkach. Sam posiadam również Redoxy AlphaV2 i raczej nie nadają się one do efektywnego rozładowywania pakietów. Niski prąd rozładowania, mocne grzanie się urządzenia brak kontroli przez balanser. To nie jest mocna strona tego urządzania. Na całe szczęsie rozładowywanie pakietów robi się rzadko - główna funkacja to ładowanie gdzie działają bez zarzutu. Ja do kontrolowanego rozładowywania pakietów używam takiego zestawu jak na zdjęciu. Odbiornikiem rozładowującycm jest żarówka halogenowa, której napięcie i moc można dobrać w zależności od potrzebnego prądu rozładowania. Natomiast kontrola napiecia odbywa się monitorem Robbe który ustawiony jest na odczyt ogniwa o najmniejszym napięciu (układ sam kontroluje która cela pakietu ma najniższe w danej chwili napięcie i je wyświetla). Rozładowywanie jest oczywiście manualne ale pod pełną kontrolą i znacznie szybsze niż w ładowarce.

post-5634-0-07953800-1358936185_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.