Skocz do zawartości

Futaba 14SG moje doświadczenia


Pioterek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Tak widziałem takie w RC-Skorpionie. 1-F1712 kosztuje 174 zł a 1-F1733 250 zł. Nie wiem czy nie lepiej zamówić w Lublinie cena z przesyłką wyjdzie taka sama. Robbe i Futaba robią to samo czasem różnią się nazwą (np. odbiorniki Rasst zamiast Fasst) ale parametry są takie same. Obydwa urządzenia pracują po S-BUS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie , Ostatnio w moim nowym fw 190 chciałem ustawić spowolnienie serw na klapach, klapy są u mnie na 6 i 8 kanale, ale przypisane do jednego przełącznika w nadajniku. Udało się w 50% bo oba serwa na klapach chodziły wolno i realistycznie ale szkopuł w tym, że nie równo się one otwierały :/

Jaka może być przyczyna ? Najgorsze jest to, że studiuje w Gdańsku a całę hobby mam w mieście z którego pochodzę (Grudziądz) i nie mam za dużo czasu aby główkować nad tym:/ Pozdrawiam:)

 

 

 

Czy odbiornik RASST pasuje do 14sg? czy to to samo co FASST?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypuszczalnie masz niesymytrycznie zamontowane serwa (mają przeciwne obroty i różną drogę). Najpierw wyreguluj End Point-y żeby się równo wychylały i wracały do pozycji wyjściowej a potem daj na tyle różne opóżnienia na każdy kanał klapy żeby równo kończyły ruch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opóźnienie na 0,5 sek. To trochę nie ma sensu. Niech ruszają oba na raz, dopasuj tylko ich prędkości tak ażeby skończyły swój ruch jednocześnie. Podłaczyłeś klapy do osobnych kanałów więc możesz dowolnie rgulować ich prędkość - spowolnij szybsze serwo i już.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tzn wszystko chodzi dobrze jeżeli nie uzyje spowalniacza na zaden kanał, wtedy otwierają się równo, ale chodzi o to ,że chciałbym spowolnić oba serwa na 2 kanałach aby klapy otwierały się powoli poprostu tak mi się podoba :D i z taką samą prędkością .Jeżeli spowalniam 2 kanały o taką samą prędkość wtedy pojawia się różnica w czasie zapoczątkowania ruchu przez jedno serwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obie klapy muszą równocześnie rozpoczynać i równocześnie kończyć zadany proces oraz droga którą pokonują musi być taka sama w czasie.Jeżeli tak nie będzie , to w locie=/lądowaniu-/ przy dużej prędkośc model zachwieje się w zdłuż osi podłużnej i może być problem z jego utrzymaniem przy lądowaniu i siadaniu .W ten sposób / olewając ten problem / urwaliśmy podwozie w yetcie F16 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź "Model Type" (Airplane, Normal, 2Ail, Normal), potem Function jak zdefiniowałeś wyjścia kan. 6 i 8 powinny być swobodne typu Aux. Serwa muszą ruszać jednocześnie bo tak każe im nadajnik. A ich ruch możesz opóźniać niezależnie w kanałach żeby zniwelować ich ew. niesymerię. Rozumiem że serwa są jednakowe? A może na jednym serwie jest luz - przy szybkim ruszaniu nie zauważysz a przy wolnym najpierw luz się wybiera a potem rusza klapa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ponieważ została mi stara aparatura T7C postanowiłem wykorzystać ją jako nadajnik Ucznia w systemie Trener/Uczeń. Nowa T14SG i stara T7C używają różnych napięć zasilania nie można więc ich podłaczyć zwykłym kablem Trener/Uczeń a kablem dedykowanym FUTM4405 zaopatrzonym w konwerter wyrównawczy tych napięć. Kabel taki jak zdążyłem się dowiedzieć kosztuje ok. 160 zł . Istnieje też bardziej elegancka forma połaczenia nadajników ze sobą przy pomocy modułu radiowego WTR-7 mogącego obsługiwać na raz 8 kanałów. Zasięg gwarantowany takiego modułu to 10m więc daje dość dużą swobodę w parze. Wadą tego modułu jak to u Futaby jest jego cena. Ponieważ zdaża mi się w rodzinie i nie tylko pilotować modele wspólnie trochę zaszalałem finasowo i taki modół nabyłem.

Podłaczenie modułu WTR-7 jest bardzo proste, należy go najpierw zbindować z nadajnikiem Ucznia a potem podłączyć do nadajnika Trenera. Podczas nauki oba nadajniki muszą być cały czas włączone.

Software T14SG przewiduje 3 tryby pracy w tandemie Trener/Uczeń. Tryb FUNC - wszystkie nastawy modelu pobierane są z nadajnika Trenera nadajnik ucznia jest wtedy tylko 8 kanałowym manipulatorem (zaleca się nawet wyresetować wszystkie ustawienia . Tryb MIX - tak jak w Func ale Trener ma możliwość korygowania na bierząco poczynań ucznia. Tryb NORM - nastawy modelu pobierane są z nadajnika Ucznia.

Można wybrać które kanały są dostępne dla Ucznia i okreslić/ograniczyć w % ich siłe oddziaływania (wychyleń). Oczywiście Trener może w każdej chwili odłaczyć Ucznia przełacznikiem SH. Rozwiazanie fajne i praktyczne.

Moduł WTR-7:

post-5634-0-39109500-1360618041_thumb.jpg

Zamocowanie na nadajniku:

post-5634-0-76974900-1360618049_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ została mi stara aparatura T7C postanowiłem wykorzystać ją jako nadajnik Ucznia w systemie Trener/Uczeń. Nowa T14SG i stara T7C używają różnych napięć zasilania nie można więc ich podłaczyć zwykłym kablem Trener/Uczeń a kablem dedykowanym FUTM4405 zaopatrzonym w konwerter wyrównawczy tych napięć. Kabel taki jak zdążyłem się dowiedzieć kosztuje ok. 160 zł . Istnieje też bardziej elegancka forma połaczenia nadajników ze sobą przy pomocy modułu radiowego WTR-7 mogącego obsługiwać na raz 8 kanałów. Zasięg gwarantowany takiego modułu to 10m więc daje dość dużą swobodę w parze. Wadą tego modułu jak to u Futaby jest jego cena.

 

 

 

Istnieje równie elegancki i tańszy sposób na bezprzewodowe połączenie dwóch nadajników.

 

Bierzemy odbiornik za 29,90 USD:

 

http://www.hobbyking...Compatible.html

 

zwieramy kanały 3, 4 i na kanale nr 1 mamy 8 kanałów PPM

 

do kanału nr 1 podłączamy kabel za 0,80 USD:

 

http://www.hobbyking...idProduct=21732

 

 

a drugi koniec do nadajnika Trenera (w tym momencie odbiornik dostaje zasilanie z nadajnika) i mamy dwa nadajniki pracujące w układzie Uczeń - Trener z zasięgiem 1000 m pomiędzy nadajnikami. Nadajnik Trenera nie musi być na 2,4 GHz.

Sprawdzone, działa.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawe co napisałeś i rzeczywiście taniocha. A czemu wymóg zwarcia kanałów 3 i 4? Rozumiem że w przypadku 2,4GHz oczywiście pozostaje akualne zbindowanie odbiornika i nadajnika. ucznia. Co do zasięgu to 1000 m raczej to nie jest to zaleta Uczeń ma być pod kontrolą głosowo-wzrokową. Ale pomysł świetny skoro działa gratuluję :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawe co napisałeś i rzeczywiście taniocha. A czemu wymóg zwarcia kanałów 3 i 4? Rozumiem że w przypadku 2,4GHz oczywiście pozostaje akualne zbindowanie odbiornika i nadajnika. ucznia. Co do zasięgu to 1000 m raczej to nie jest to zaleta Uczeń ma być pod kontrolą głosowo-wzrokową. Ale pomysł świetny skoro działa gratuluję :-)

 

Oczywiście po "1000 m" powinien być ;) . Tak nadajnik Ucznia musi być zblindowany z odbiornikiem FrSky TFR4.

Dlaczego należy dać zworkę na styki sygnałowe 3 i 4 kanału - tak wymyślił sobie producent odbiornika (zworka jest dostarczana z odbiornikiem). Dodatkowo przy tak założonej zworce, na kanale 2 jest wyjście z informacja o sile sygnału docierającego do odbiornika (RSSI).

Mogę jeszcze dodać, że jeśli zamiast kabla z futabowską prostokątną wtyczką trenera zrobimy sobie kabelek z wtyczką pasującą do naszego nadajnika np okrągłą DIN - nadajnikem trenera może być starszy nadajnik Futaby, lub zupełnie innej firmy np Hitec-a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałem o tą zworkę między 3 a 4 bo jest dla mnie dziwne że należy zwierać wyjścia na których mogą być przecież różne sygnały z reguły różnych wyjść nie należy zwierać ale rozumiem że jest to jakiś specjalny wyrób. Być może w momencie podania napięcia na odbiornik sprawdza on najpierw tę zworkę 3-4 i jak jest to przechodzi w tryb PPM to wtedy byłoby logiczne. Więc zworkę należy założyć najpierw a dopiero potem dołaczyć napięcie do odbiornika. Ciekawy jestem czy odbiorniki Futaby też mają taką możliwość ?. Wiesz coś o tym ?

A jak wykorzystać praktycznie sygnał RSSI ?

 

 

Dzisiaj doczytałem na forum strony HK że jest jakiś problem z kanałem nr 4 w takim układzie czyli byłoby do dyspozycji 3 kanały ?

 

W układzie Futaby jest do dyspozycji pełne 8 kanałów oczywiście do podstawowej nauki 4 wystarczą ale zdaża się używać wiecej np podłaczenie lotek do dwu osobnych kanałów daje możliwość używania klapolotek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam teraz pytanie "z innej beczki" .Zastanawialiście się kiedyś skąd różnice w cenach nadajników od futaby? np T10cp jest troche droższa od 14sg , ale np T12Z (12 kanałów) a cena kosmos . Czym się różnią te nadajniki ? T 12fg prawie 2x droższa od 14sg ?? Dlaczego tak jest??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.