Skocz do zawartości

Nie wiem jak się zabrać


wojobojo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Właśnie jestem w trakcie budowy mojego pierwszego modelu samolotu tylko że nie znam się za bardo na elektronice. Mój problem jest następujący; chciałbym połączyć ze sobą:

- dwa serwa

- regulator

- silniczek elektryczny- 11.1V

- baterie- 11.1V

- i moduł do sterowania chociaż go jeszcze nie zakupiłem bo nie mam kasy - a czy mógłbym np. wyciągnąć całe sterowanie z jakiegoś helikopter-ka i dopasować do tego układu. Uwaga nie chodzi mi o to aby ten samolot pobijał rekordy prędkości i latał ponad chmurami wystarczy jeżeli przeleci mi nad głową

 

Może ktoś ma jakiś stary zestaw sterujący za rozsądną cenę ?

 

Z góry dziękuję za odpowiedź ;-)

 

Regulator zakupiłem taki :

 

http://allegro.pl/sbec-turnigy-5a-5v-6v-2s-7s-7-26v-i3008579559.html

 

a serwa takie:

http://modelarski.com/produkt-Serwo_Tower_Pro_SG-92R,10328.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza lekcja: Dobieramy wyposażenie wg danych modelu.

Stąd - kupowanie czekolwiek, bez informacji o danych modelu, jest jak kupowanie ubrania dla obcej osoby, której nigdy nie widziałeś i nie znasz jej rozmiarów.

 

Dlatego, powiedz jaki model budujesz, a mi ci pomożemy dobrać wyposażenie.

 

A przy okazji, nie kupiłeś regulatora, tylko zewnętrzny układ BEC, czyli dodatkowe zasilanie odbiornika i serw. Zakup raczej całkowicie zbędny w twoim wypadku, gdyż BEC jest wbudowany w niemal każdy regulator. A zewnętrzny stosuje się tylko w pewnych, i uzasadnionych przypadkach.

 

Serwa także dobiera się do modelu i wielkości powierzchni sterowych, a nie kupuje "bo akurat są i to tanie".

Jeżeli będziesz się tylko kierował ceną, to okaże się, że wszystko kupujesz po dwa razy.

Raz bo tanie, i drugi - takie jak potrzeba.

 

Dlatego - najpierw powiedz, jaki to model budujesz. A najlepiej wyposażenie dobierz jak już go zbudujesz.

 

I lekcja druga... Modelami NIE latamy ani nad swoją, ani nad niczyją głową. To już niemal truizm, ale modele latające są NIEBEZPIECZNE.

 

A jak nie wierzysz to popatrz:

 

http://chrismeme11.o...e-36258812.html

 

I to nie są wyjątki. Nie jeden z nas, może pokazać podobne blizny.

Dlatego latamy z daleka od innych osób, miejsc publicznych, dróg, zabudowań itp.

 

Podsumowując:

Załóż wątek o budowie modelu.

Zbuduj go.

Podaj jego parametry.

A my ci powiemy jakie wyposażenie dobrać, żeby było i tanie i jednocześnie odpowiednie i bezpieczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw bardzo dziękuję za odpowiedź i rady które chyba trochę ostudziły mój entuzjazm.

 

Naprawdę bym chciał podać dane i parametry modelu ale niestety nie mogę bo ten samolot wymyśliłem ja bez żadnych obliczeń ani planów. Może ktoś się śmiać ale szkoda mi było czasu na obliczenia i przemyślenia wolałem coś zrobić.

 

Tak rzeczywiście kupiłem prawie najtańsze serwa bo właśnie dlatego że ten samolot nie ma żadnych planów to takie mi starczą.

To ja jednak podziękuję bo nie mam żadnego sterowania więc raczej nie mogę prosić o jakieś schematy.

 

Dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś powiedział chociaż jaki to model byłoby łatwiej coś pomóc.

Jakiej wielkości? Jakiego typu?

 

Masz silnik? Szczotkowy czy bezszczotkowy?

 

Schematu podłączenia właściwie nie potrzebujesz. Jak już będziesz miał wszystko to wystarczy że powpinasz wtyczki.

Elementem łączącym to wszystko jest odbiornik - którego nie masz, to także utrudnia pomoc.

 

Nie licz za mocno na udane loty pierwszego modelu którego "nie chciało" Ci się liczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś się śmiać ale szkoda mi było czasu na obliczenia i przemyślenia wolałem coś zrobić.

 

Zwykle jest odwrotnie - najpierw się myśli , oblicza a potem buduje. Problemy które masz były już omawiane na forum i powinieneś włożyć trochę pracy żeby te rozwiązania sobie znaleźć. Spróbuj przynajmniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę bym chciał podać dane i parametry modelu ale niestety nie mogę bo ten samolot wymyśliłem ja bez żadnych obliczeń ani planów. Może ktoś się śmiać ale szkoda mi było czasu na obliczenia i przemyślenia wolałem coś zrobić.

 

A myślisz, że dlaczego modele i samoloty latają? To jest wyłącznie kwestia wpasowania się w konkretne zależności fizyczne. Dlatego każdy model musi spełniać odpowiednie wymogi. Inaczej zwyczajnie nie poleci. Niestety, żeby zbudować latającą konstrukcję trzeba poznać sporo wiedzy, fizyki, aerodynamiki. Przyda się też trochę wiedzy mechanicznej i konstruktorskiej, żeby znaleźć i opracować odpowiednie rozwiązania, która sprawią, że konstrukcja poleci. Samolot to na prawdę nie jest skrzynka z poprzeczną deską. Wszystko ma znaczenie. Powierzchnia skrzydeł nie może być za duża, ani za mała. Stateczniki muszą być odpowiedniej wielkości, bo model albo nie będzie stateczny, albo przeciwnie - nie będzie zdolny do manewrów. Rozmieszczenie skrzydeł czy stateczników musi być w pewnych, konkretnych granicach, bo model się nie wyważy. Itd, itd, itd.

 

Zaprojektowanie NOWEJ konstrukcji jest trudne nawet dla doświadczonego modelarza. Dla amatora - zwykle kończy się porażką. Albo konstrukcja będzie za słaba, albo za ciężka, albo za lekka (tak, za lekki też nie może być). Trafienie w te dość wąskie parametry jest dość trudne.

 

Tak rzeczywiście kupiłem prawie najtańsze serwa bo właśnie dlatego że ten samolot nie ma żadnych planów to takie mi starczą.

 

A myślisz, że jak nie ma planów, to siła potrzebna do poruszenia sterem w strumieniu powietrza się zmniejsza? Niestety tu też są konkretne zasady doboru serwomechanizmów do potrzeb. Jeżeli Serwo jest za słabe to się po prostu w locie uszkodzi, albo nie będzie mogło ruszyć sterem.

 

To ja jednak podziękuję bo nie mam żadnego sterowania więc raczej nie mogę prosić o jakieś schematy.

 

Dziękuję

 

Plany modeli są ogólnodostępne. Za darmo. Są tego w sieci setki i tysiące sztuk. W różnych formatach plików, dla różnych technik budowy, dla różnych modeli, dla różnego poziomu zaawansowania. Co więcej, są to plany konstruowane pod kątem jak najtańszego osiągnięcia celu. Jeżeli chcesz, możemy ci bez problemu polecić takie plany dla początkującego modelarza, które będą tanie w budowie i co ważniejsze, będzie to konstrukcja która poleci i to na tanim wyposażeniu bez zbędnego kombinowania.

Naprawdę nie ma gorszej opcji, niż usiłowanie naprawiania źle wykonanego i zaprojektowanego modelu.

 

Jeżeli możesz to pokaż zdjęcia tego co już zbudowałeś lub chociaż jakieś szkice. Zobaczymy czy warto, żebyś się dalej posuwał wybraną ścieżką, czy lepiej zrobić to "po naszemu", czyli dobrze i prosto oraz tak tanio jak to możliwe i bezpieczne.

Śmiać się nie będziemy. To obiecuję.

 

Jeżeli chcesz mieć latający model to pokierujemy cię tak, że osiągniesz ten cel bez błądzenia i marnowania materiałów, czasu i pieniędzy.

To twój wybór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam jestem początkujący, ale widzę już pare błędów.

Po pierwsze skrzydło wygląda jakby miało ujemny wznios i ma wyszczerbienie na natarciu z prawej strony.

Po dwa, statecznik pionowy wydaje mi się, żejest krzywo wklejony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na temat "ujemnego wznosiu" nie potrafię się wypowiedzieć, dwóch sterów wysokości również, a co do tego czy ogon nie próbuje dogonić dziób w części gdzie montowane są stateczniki niech się wypowiedzą fachowcy.. :) Myślę, że statecznik poziomy powinien być nieco większy ;) tyle ode mnie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak

Sam jestem początkujący, ale widzę już pare błędów.

Po pierwsze skrzydło wygląda jakby miało ujemny wznios i ma wyszczerbienie na natarciu z prawej strony.

Po dwa, statecznik pionowy wydaje mi się, żejest krzywo wklejony.

 

Tak ja sam to widzę i wiem że to jest do poprawy ale da sie zrobić ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli je odwrócisz do góry nogami to może to coś da... wyglądają jakby wisiały, więc pręty pomogą "na ziemi". W trakcie lotku, opływu powietrza i skrętów wszystko będzie latało i diametralnie zmieniało właściwości. Przyjrzyj się Roberta rysunkowi, bardzo pomocny. Tu ważne jest wszystko. Kąt zaklinowania, to by statecznik poziomy był idealnie równoległy do skrzydeł, by pionowy był idealnie prostopadły do statecznika poziomego itd. itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli dobrze mi się wydaje to wszystko na tych planach uzależnione jest od szerokości "l" skrzydła tak?

 

Tak.

cyt z tej strony "Jako wymiar podstawowy przyjęto cięciwę skrzydła (głębokość, szerokość) oznaczoną przez l. Od tego wymiaru uzależniona jest bezpośrednio wielkość pozostałych wymiarów modelu. "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczy ogólnie jest tak:

Podejrzewam ze nie będę próbował narazie nic zmieniać ponieważ nie mam teraz na to zbytnio czasu bo muszę się trochę pouczyć. Jak już skompletuje potrzebną aparaturę do startu to spróbuje go poderwać jak nie poleci to zmienię skrzydła i stateczniki na większe ale to jeszcze nie nastąpi teraz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.