Skocz do zawartości

ToTo - 2 następne pokolenie, reaktywacja czy jak tam.


Rekomendowane odpowiedzi

A powiedz Motylasty tak szczerze, ile wg Ciebie w tych skrzydłach będzie procent depronu? :wink:

 

Tak na uboczu ToTo 1 miał chyba byc depronowym (moto)szybowcem. Może po prostu jego wtóra wersja takowa byc nie musi (na to też się zanosi).

 

Chyba takie straszne nie było robienie tego drugiego skrzydła, co? :)

 

Więc czekamy aż je skończysz i oblatasz model (tylko pilnuj tego skrzydła! :) )!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 250
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Wiadomo że ze wględu na przenoszone obciążenia w skrzydle o takiej rozpiętości musi być coś niedepronowego - czyli dźwigar ( sosna, węgiel etc ) , reszta już w całości może być z depronu. Ze względów czasowych jak juz mówiłem żeberka popełniłem z balsy a nie depronu, aczkolwiek mogły być z powodzeniem depronowe ( tak jak było w pierszwym skrzydle ). Inne obce materiały to wzmocnienie spływu poprzez wklejenie pasa papieru, ale tak i było w poprzenim płacie jak wam wiadomo. Profil schodzi do grubości ok 0,3 mm na końcu, gdybym nie zastosował takiego 'wzmacniacza" to przy pierwszym kontakcie z moją delikatną dłonią szlag by to trafił. Pokrycie - papier czt taśma ?. Papier jest znacznie mocniejszy i sztywniejszy, taśma mniej pracochłonna ale też i mniej efektowna. Czy idea depronowego modelu została zachwiana ?, chyba nie, wszak każdy w depromodel wkłada trochę drewna na wzmocnienia, jakieś dzwigary węglowe i róznego typu inne badziewie. Dyskusja pozostaje zatem otwarta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tartaczki to też nie samo drewienko jakie by tam nie było ,dochodzi jak nie folia to papier japoński albo jeszcze jakiś inszy laminat ale idea tartaczka pozostaje, tak samo w depronowej konstrukcji trzeba iść na jakies kompromisy ale właściwa idea pozostaje

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Addriano

Tomek

Miałem spokojnie czekać na oblot ale to wiercenie dziury w całym eh.

Ja odbieram to w sposób następujący: Depronowe skrzydła uległy zniszczeniu- trudno.

Mnóstwo ludzi czeka na oblot a balsowe zebra wykonuje sie szybciej wiec takowe wykonałeś. I nie miejsce tutaj na licytowanie sie ile jest depronu w depronie. Powiem wiecej kto nigdy do depro-lota nie włożył listewki sosnowej lub innegro materiału nie pochodzacego od polistyrenu niech pierwszy we mnie rzuci kamieniem ;P.

Ja jestem zaś przekonany ze model na pierwszym skrzydel latał by tak samo jak latał bedzie na skrzydle drugim i poco te wszystkie wtrącenia. Ja czekam z niecierpliwością na oblot. Tomek sprężaj sie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekzakli jestem tego samego zdania. Cóż notoryczny brak czasu powoduje moje powolne ruchy przy wzmiankowanym płacie, ale prace sie posuwają :). Dzisiaj udało mi się zamknąć płat od góry, zrobiłem to inaczej niż poprzednio, znaczy się w wersji pierwotnej wpierw zakleiłem centropłat a później końcówki, tym razem centropłat został wpierw połaczony z końcówkami płata a później całość naklejona. Jutro zaczynam skrzydło oklejać papierem, o ile nie będzie żadnych niespodzianek po dzisiejszym klejeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znów coś ruszyłęm przy płacie - całość oklejona papierem.

Niestety tym razem popełniłem mały błąd. W pierwotnym skrzydle balsa, która stanowiła wzmocnienie i wypełnienie miedzydzwigarowe była twarda i miała grubośc 1,5 mm, teraz zastosowałem balsę miekką o grubości 1 mm co wyraźnie obniżyło sztywność płata.

Ale za to zastosowałem grubszy papier do oklejenia, jak wyschnie zobaczę jak ze sztywnością. Jutro jak pan bozia pozwoli wytnę lotki i mam nadzieję całość pomalować podkładem. Chciałbym ten cholerny model oblatać jak najszybciej i może uda mi się to uczynić pod koniec przyszłego tygodnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Motylasty.

Obserwuje Twoje dokonania i przekonalem sie co do tego ,ze wszystko moze latac.

Kiedys nawet przeczytalem takie zdanie ze nawet na spalinke depron mozna uzyc.

Wszystko zalezy od konstrukcji i zalozen.Moze spojrzal bys laskawym okiem na moje wypociny w watku RC-CAM i ocenil .Moze zaprojektujesz cos ,,military''

Jedna taka konstrukcja z kamerka lata-z depronu-Monster.

 

Troche off topic, wybaczcie juz mnie nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie nie dlamnie ale znam na nie odpowiedz

 

Cały model pomalowany podkładem PRIMEREM firmy MOTIP - cena 20 zł

Cały model pomalowany BIAŁYM MOTIPEM - cena 20 zł

Wstawki kolorowe : CZERWONY MOTIP - cena 12.50 zł

GRANATOWY MOTIP - cena 12.50 zł

SREBRNY MOTIP - cena 12.50 zł

CHROMOWY - cena 15 zł

 

Całość będzie dodatkowo pomalowana lakierem dwuskładnikowym bezbarwnym

LAKIER + UTWARDZACZ + ROZPUSZCZALNIK - ok 60 zł

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

No problem w tym że na zlocie narobiłem cała masę fotek, ale nie własnego modelu :), a kamery nikt nie zabrał. Model lata poprawnie, ale trzeba uważać i go pilnować, stąd ta decyzja o wzniosie. Sprawę przedyskutowaliśmy z Andrzejem Kobyłeckim.

Mam fotkę modelu leżącego na trawie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze wniosem - a nie mówiłem

Mówiłeś, mówiłeś :), mnie tam wznios nie jest potrzebny, ale tytułem eksperymentu właśnie go robię, a nóż będzie latał ( czego jestem pewien ) jeszcze lepiej. Skrzydło już mam rozcięte na dwie połowy, łacznik będzie z pręta stalowego 4 mm ( wiem wiem że to przesada, ale ze względu na konstukcję płata tak będzie najszybciej ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To proponuje dać z 3 -4 stopnie bo 2,5stopni wzniosu raczej nie odczujesz. Miałem szybolka z 2,5stopnia i zachowuje się jak by go nie miał.

 

Podejrzewam że maszyna szybuja znakomicie bo dokąłdnie wykonana i termike łapie bez problemów. Właśnie dla tego warto mieć spory wznios -tak jak mają zawodnicze dlg. Gdy model wysoko to ciężko go orientować - trzyamć płaskość krążenia. Jak ma dobry wzios to lata nawet wysoko sam.

 

Na łączniek lepszy raczej pręt węglowy 5mm ale nie wiem czy Kolega takowym dysponuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.