Skocz do zawartości

Jak usztywnić długie lotki?


jaciomp
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

mam skrzydełko 120cm. Każda balsowa lotka ma blisko 50cm długości, około 3cm szerokości i 2mm grubości. Lotki są oklejone taśmą pakową.

Problem w tym, że są za mało sztywne i na końcach skrzydeł wychylają się zdecydowanie mniej jak przy mocowaniu popychaczy.

Wydaje mi się że opór powietrza jeszcze to potęguje i model staje się mułowaty.

Ideałem by było dać po dwa serwa ale przy tej konstrukcji to przerost formy.

Na lotki konstrukcyjne nie ma za bardzo miejsca bo krawędź spływu ma około 3mm grubości.

Pytanie, jak zrobić lekkie i sztywne "płaskie" lotki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Na lotki konstrukcyjne nie ma za bardzo miejsca bo krawędź spływu ma około 3mm grubości.

Pytanie, jak zrobić lekkie i sztywne "płaskie" lotki?

Chyba żle zabrałeś sie za to. W każdym latającym skrzydle ze styro odcinam kawałek spływu i wklejam listwę balsową, ktora jest jednoczesnie spływem i wzmocnieniem.W ten sposób krawędx spływu ma nawet 10mm. Tak samo postepuję w przypadku lotki: wklejam do natarcia lotki( jesli jest ze styro) odmierzoną na wysokości listwę balsową i już mam wzmocnienie. W przypadku konstrukcyjnej sprawa ma się bardzo podobnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Irek, nie ma możliwości odcięcia spływu bo zniszczę "profil skrzydełkowy", który w okolicach spływu jest lekko wygięty do góry. Tak przewidział konstruktor. Myślałem jeszcze o zalaminowaniu balsy drobną i lekką tkaniną.

Dotkinj, a uwierzysz... :D Wszystkie skrzydełka kupowałem z zwichrzeniem, o którym mówisz. Zawsze odcinam spływ - jest to raczej normalną praktyką - a skrzydła latają idealnie. To co wstawisz balsowego w miejsce odciętego styropianu nadal jest przedłużeniem skrzydła z owym zwichrzeniem. Nawet jak w trakcie prac zlikwidujesz to nie zauwazysz róznic w locie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No własnie, patent wydaje się lekki i pewny. Do laminowania małych pylonów używają lakieru poliuretanowego zamiast żywicy i chyba tak własnie zrobię.

TKC ulotnij w końcu to skrzydełko, jestem ciekaw wydajności tych sterów kierunku, normalnie jak w B-2 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zburzyłeś światopogląd i brak słuszności stosowania owego zwichrzenia ;)

Niczego nie zburzyem. Jeśli masz zwichrzenie to lotki nie muszą być wychylone w neutrum, jesli nie masz to wychylamy. I to cała filozofia. Ale jak pisałem odcięcie spływu - kawałka - nie eliminuje zwichrzenia bo to cały profil jest "przesunięty", a nie tylko jego koniec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.