Jump to content

Zakłócenia podczas lotu - turnigy 9x


gaz145

Recommended Posts

Witam,

podczas mojego dzisiejszego lotu model strasznie wariował. Sam kręcił beczki, sam skręcał, sam się wznosił i opadał...

Ledwo udało mi się bezpiecznie wylądować. Zdarzyło mi się to pierwszy raz. Podczas lotu miałem przy sobie dwa telefony. I tu moje pytanie: czy to one mogły zakłócić sygnał nadajnika?

 

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Link to comment
Share on other sites

Aparatura pokazywała napięcie 9,5V, a model był maksymalnie kilkanaście metrów ode mnie. Godzinę wcześniej latałem innym modelem na dużo większe odległości i nic się nie działo.

Link to comment
Share on other sites

Też tak pomyślałem, ale z ciekawości zapytam, co to był za model, że maksymalnie kilkanaście metrów obok Ciebie latał w każdą stronę i jeszcze kręcił beczki (pętle ?) .. ;)

Link to comment
Share on other sites

Model to extra 260 e-flite.

Oba modele latają na tym samym odbiorniku. Z tym, że jeden mam na mode1 , a drugi mam na mode 2 . Wcześniej kiedy oba modele były na jednym modzie nic się nie działo.

Przed chwilą byłem polatać mniejszą cessną i niestety efekt jest ten sam (na obu modach).

Link to comment
Share on other sites

no to albo masz dobry talent albo coś sciemniasz jak tym modelem latasz kilkanaście metrów od siebie.

pozatym podziwam cię na zmiane latać w mode 1 i mode 2 dla mnie nie realne.

zobacz czy antena w odbiorniku ci się nie urwała.

Link to comment
Share on other sites

Sprawdziłem to i okazało się, że kabelek od odbiornika ma przerwaną izolacje. Główny drut jest w porządku.

Nałożyłem izolacje i koszulkę termokurczliwą. Efekt zobaczymy przy wieczornym locie.

Link to comment
Share on other sites

Nie. Ekran nie jest anteną. Anteną jest tylko część przewodu wystająca ponad ekran Przewód ekranowany może być dosyć długi, a wewnętrzna żyła jest tylko doprowadzeniem sygnału do części odekranowanej.. Nie piszcie takich rzeczy (to do e-mira), bo później zła wiedza się utrwala. A takich złych teori , niestety, wilele już pokutuje wśród modelarzy (od czasu, gdy wiedza zaczęła się rozpowszechniać nie poprzez książki, lecz na forach internetowych).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Tak bubu2, należy to potraktować jako antenę plus kabel antenowy. Ale jak zaczniemy bawić się w takie szczególiki to Ty też napisałeś nieprecyzyjnie, bo w odbiorniku wewnętrzna żyła jest doprowadzeniem sygnału OD części odekranowanej do wejścia. Mi chodzi o długość czyli dopasowanie falowe tej części bez ekranu. Jak potraktować taką antenę, której np. 10cm ekranu "wisi" w powietrzu? Dalej ma te ok. 30mm czy może już 130mm? I jak to ma się do czułości (zestrojenia) odbiornika? Jak to działa można sprawdzić przecinając oplot w antenie... przepraszam: w przewodzie antenowym telewizora. I to anteny bez wzmacniacza, żeby znowu nie było...

Link to comment
Share on other sites

Jaka tam jest temperatura w Olsztynie? Bo chyba musi nieźle dawać w czachę? My tu mówimy o USZKODZONYM odbiorniku. Kolega "gaz145" napisał: "kabelek od odbiornika ma przerwaną izolacje". A jak razem z izolacją zewnętrzną jest też przerwany oplot? To co? O tym właśnie piszę. W moim odbiorniku tak było po kraksie więc widziałem. Pozdrawiam!

Link to comment
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.