Jump to content

Foam-X(foam adams) co o tym sądzicie?


Adampl
 Share

Recommended Posts

Zaczynając swoją przygodę z modelarstwem głownie bazuje na zagranicznych filmach pokazujących jak zbudować samolot i bardzo często natrafiam na wyrażenie "foam board firmy adams" z tego co się dowiedziałem w Polsce występuję to pod nazwą Foam-X dostępne tutaj: http://allegro.pl/plyta-kartonowo-piankowa-foam-x-5x700x1000-i3500917516.html#tabsAnchor i teraz mam pytanie: czemu to jest tak mało popularne w Polsce? Czy jest to gorsze od depronu? Czy w ogóle mogę to porównywać?

Link to comment
Share on other sites

Bo jest droga. Taniej wychodzi biały depron a za 2-3 płyty tego ustrojstwa jest paczka 3-6 mm w sklepie budowlanym. Chociaż odważny sie przyda żeby sprzwdzil jak to wagowo wychodzi. Robertus masz w tym wprawe :)

Link to comment
Share on other sites

Taniej wychodzi biały depron a za 2-3 płyty tego ustrojstwa jest paczka 3-6 mm w sklepie budowlanym. Chociaż odważny sie przyda żeby sprzwdzil jak to wagowo wychodzi. Robertus masz w tym wprawe :)

Jaka jest różnica pomiędzy depronem ze sklepu budowlanego, a sklepu modelarskiego? bo patrząc na cenę depronu w sklepie modelarskim to cena odpowiada temu foam-x.

Link to comment
Share on other sites

Na jedną płytę bym się skusił, ale już Ci mogę powiedzieć, że jest sztywniesza, cięższa i droższa. :)

Wg specyfikacj jaką znalazłem ciężar 5mm pianki to ok 0,580kg/m2, czyli w jednostach modelarskich to 580gram/m2.

Najcięższy niemiecki depron 6mm waży 238gram/m2 , a zielony arbitron 135gram/m2. Nie trzeba chyba tłumaczyć jak to się przekłada na wagę samolotu.

Poza tym plany pod depron musiałbys przeprojektować pod tą piankę, bo jest o wiele bardziej sztywna i nie potrzeba tyle wręg np jak przy depronie.

 

Porównanie depronów i pianek jest również w warsztacie

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Sam miałem plan zbudować coś z tego. Faktycznie zachodni koledzy korzystają z tego namiętnie. Małych modeli z foma-x nie trzeba oklejać taśmą pakową, nie używają nawet taśmy do robienia sterów, tylko podcinają i już :)

Link to comment
Share on other sites

Zakupiłem wspomnianą płytę kartonową piankową, niestety nie mam doświadczenia ze standardowymi płytami więc ciężko mi powiedzieć o różnicach.

Do cięcia stosuje nóż olfy Ak-1 i zauważyłem, że ostrze bardzo szybko się tępi wystarczy kilka cieć i już po ostrzu, bardzo fajnie ustawią się kąt 90 stopni oraz nawet łatwo się ją zagina.

Link to comment
Share on other sites

Funbata można zrobić ze zwykłych podkładów pod panele...

Tak wiem ale jestem mega początkujący i dlatego zdecydowałem się na rozwiązanie opisane na filmie gdyż wydaje mi się łatwiejsze.

 

A to w sumie bardzo dobrze :D , zrób funbata z tej pianki i zapodaj relację w tym wątku.

http://pfmrc.eu/inde...i/page__st__340

Będziemy mieli porównanie między funbatem podkładowym a z x-foam.

Miałem zamiar zrobić nowy wątek i opisywać co robię - liczyć na wasze poprawki ;) ale wrzucę to w tamten wątek.

Link to comment
Share on other sites

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.