Skocz do zawartości

ZDJĘCIA


M.Ch.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich,

 

wielka prośba, do tych, którzy zamieszczają zdjęcia na forum.

Mając na uwadze umęczone oczy naszego komputerowo - telewizyjno - smartphonowego społeczeństwa uprzejmie proszę o umieszczanie zdjęć "ostrych".

Wiem, że nie każdy ma dobry aparat, ale nawet w małych compactach jest np. tryb makro lub super-makro (do zdjęć z bliska i bardzo bliska). Dzisiejsze telefony też mają coraz lepsze aparaty.

 

Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może trzeba iść do okulisty ? ;) Mi też się nie rzuciło w oczy wyjątkowo nieostre i brzydkie zdjęcie. Czasem użytkownicy potrzebują pokazać drobnostkę, ogólnikową pierdołę i sięganie po makro / super-makro jest tu nieporozumieniem i spowalnianiem wątków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzasz? :)

Jeżeli zwracasz się z taką prośbą, to poprzyj ją jakimś przykładem.

Zwiedzam różne tematy na forum i jakoś nie trafiłem na dobitnie nieostre zdjęcia. ;)

 

To chyba nie sala rozpraw tylko forum.

 

Może trzeba iść do okulisty ? ;) Mi też się nie rzuciło w oczy wyjątkowo nieostre i brzydkie zdjęcie. Czasem użytkownicy potrzebują pokazać drobnostkę, ogólnikową pierdołę i sięganie po makro / super-makro jest tu nieporozumieniem i spowalnianiem wątków.

 

Ze strony staffu z tym okulistą to się Kolega zapędził - nie za niegrzeczny ten docinek?!

To tylko AVATAR - wizja wg. gustu właściciela, a o tych się nie dyskutuje.

Nie wiem jak ma spowolnić wątki te 2 sekundy na włączenie funkcji makro. Zdjęcia ładują się z netu tak samo.

 

 

 

 

LUDZIE - to zwykła prośba - po co te docinki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co ten sąd ma do poparcia swojej.... hipotezy jakimś przykładem? Zwykła prośba o jakiś przykład, żaden atak - tak myślę :)

Ja osobiście też raczej nie spotkałem się z takim zdjęciem na którym nic nie widać. Fakt, było jakieś z telefonu nieco mniej ostre, a nie z lustrzanki... no ale nie dajmy się zwariować przecież.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia w makro a już w super makro zajmują sporo więcej pamięci, nie każdy ma światłowód w domu i czasem takie strony np. z relacji ładują się wieki. To miałem na myśli pisząc, że spowalnia forum. Ot i cała filozofia ... co do okulisty, jednak się przyda ... na końcu zdania umieściłem takie coś " ;)", ale nie wiedziałem, że kolega tak poważnie wszystko do Siebie bierze. Przepraszam ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia w makro a już w super makro zajmują sporo więcej pamięci, nie każdy ma światłowód w domu i czasem takie strony np. z relacji ładują się wieki. To miałem na myśli pisząc, że spowalnia forum. Ot i cała filozofia ... co do okulisty, jednak się przyda ... na końcu zdania umieściłem takie coś " ;)", ale nie wiedziałem, że kolega tak poważnie wszystko do Siebie bierze. Przepraszam ..

 

OK, przyjąłem.

 

Co do zdjęć - jestem amatorem i te poniżej robione były większym kompaktem Canona (aparat z 2007 roku). Nie uważam, że w makro zdjęcia zajmują więcej pamięci.

 

Co do prędkości internetu - mam Neo... 10 MB - chyba gorzej już być nie może w dzisiejszych czasach.

 

MAKRO:

 

img3709resize.jpg

 

W oryginale: 3264 x 2448 - 2,39 MB

 

 

ZWYKŁE:

(trochę gorsza jakość, bo przed przesłaniem na ImageShack musiałem je jeszcze zmniejszyć).

o7b9.jpg

 

W oryginale: 3264 x 2448 - 5,15 MB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co? :P

Zaczyna mnie śmieszyć ten temat. Zmuszasz "mnie" do kupna "Mercedesa", którego ty jesteś posiadaczem bo ten ma katalizator. A ja mam "Fiata" bez katalizatora i też dojadę wszędzie tam gdzie ty!

Na czym to polega?

 

Wstawiasz zdjęcia robione przez ciebie a nadal nie próbujesz podjąć obrony twojego zdania przez podanie konkretnego przykładu. Jesteś strasznie uparty! :D

 

O co ci tak na prawdę chodzi? Ja już nic z tego nie rozumiem!

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Abstrachując od konkretów, kto, gdzie i co widział a czego nie widział uważam prośbę jak najbardziej za zasadną. Starajmy się wklejać jak najlepsze zdjęcia i nie chodzi tu o sprzęt a kadrowanie, oświetlenie itd. Jesli ktoś chce zapytać o coś lub zrobić relację, to niech te zdjęcia będą czytelne. Na dobrym zdjęciu można zobaczyć co jest nie tak i pomóc. Jeśli trzeba pokazać śrubke w serwie to makro jak najbardziej się przydaje. Nie rozumiem argumentu, że zajmuje więcej miejsca.

Po pierwsze, jeśli ktoś ma aparat 16MPx to nie musi wklejać od razu zdjęcia w takim gigantycznym rozmiarze. Wystarczy rozmiar 800x600 aby było widać. Takie zdjęcie nie będzie ważyć15MB tyko kilka KB.

Po drugie, jeśli ktoś trzyma swoje zdjęcia na serwerach zdjęciowych to może podać link do zdjęcia w wybranej rozdzielczości.

Po trzecie, można wykadrować mały fragment zdjęcia aby skupić uwagę na szczególe, nie trzeba wklejać zdjęcia modelu na stole w salonie i pytać się o oring na silniku.

Po czwarte zdjęcia jpg z aparatu mają małą kompresję, zróbcie sobie test: otwórzcie zdjęcie w paincie i zapiszcie. Porównajcie rozmiar.

 

Trochę bawiłem się aparatami zanim zająłem się modelarstwem i wg mnie pogoń za wysokim MPix to chwyt marketingowy. Dla odbitki 10x15 wystarczy zaledwie 1MPix. Tak to nie pomyłka. A jeśli chcecie oglądać na monitorze w HD, proszę, wystarczy 2MPix. Czemu zdjęcia wychodzą lepsze z lustrzanki niż z telefonu? To nie przez Mpix. Stoi za tym lepsza optyka, automatyka aparatu, a przede wszystkim wielkość matrycy w mm i technologia matrycy, a nie ile ma Mpix.Widocznie stary jestem, ale nie podniecają mnie te MPix, 50 cali w telewizorze, kino 3D, itd. :)

Jak to mówią to fotograf robi zdjęcia, nie aparat. Nie wystarczy kupić sobie lustrzankę za grubą kasę aby robić dobre jakościowo zdjęcia. Choć z drugiej strony dobry sprzęt ujawnia swoja przewagę w gorszych warunkach oświetleniowych lub do specyficznych zastosowań. Nie czarujmy się jednak, większość z nas trzaska zdjęcia i tak w trybie AUTO. Można zrobić ładne zdjęcie komórką i okropne lustrzanką.

 

Widziałem parę zdjęć na forum robionych komórką w kiepskim oświetleniu. Same szumy. Kolega na wstępie przeprosił za marną jakość, nie ma aparatu pod ręką i robione tym co ma. Dla mnie nie ma tu problemu.

 

PS ja mam neta 4Gbit i taki mi wystarcza dla moich potrzeb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto z Was wykorzystuje na 100% możliwości aparatu, który posiada? Założę się, że mało jest takich osób. Bardzo dużo osób ostatnio kupuje lustrzanki i nie potrafi nimi zrobić przyzwoitych zdjęć. Od jakiegoś czasu panuje pogoń za megapikselami a zapomina się o technice robienia zdjęć. Tak jak Robert napisał: to fotograf robi zdjęcia, nie aparat! Nie dajmy się ogłupić wszechobecnym reklamom. Dobry "pstrykacz" to i słabym aparatem fajne zdjęcia zrobi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już tą drogą idziemy, to wciąż mam starego Zenita z całym zestawem i też lubię sobie pocpykać, ale droga od zrobienia zdjęcia do umieszczenia na forum jest nieco bardziej skomplikowana ;) Wysoka rozdzielczość ma według mnie taką zaletę, że po powiększeniu "cyfrowym" czyli w programie jeszcze można coś ze zdjęcia wyszczególnić poza pikselami, ale specem nie jestem więc się nie będę wymądrzał. To tylko takie prywatne spostrzeżenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już tą drogą idziemy, to wciąż mam starego Zenita z całym zestawem i też lubię sobie pocpykać, ale droga od zrobienia zdjęcia do umieszczenia na forum jest nieco bardziej skomplikowana ;) Wysoka rozdzielczość ma według mnie taką zaletę, że po powiększeniu "cyfrowym" czyli w programie jeszcze można coś ze zdjęcia wyszczególnić poza pikselami, ale specem nie jestem więc się nie będę wymądrzał. To tylko takie prywatne spostrzeżenia.

 

Mała matryca, dużo pikseli i mamy ... tzw. "szum" .

 

 

Od zenita zaczynałem... sam wywoływałem i obrabiałem na rzutniku zdjęcia w ciemni ;) Świetny aparat, dużo mnie nauczył ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.