Skocz do zawartości

Materiały na formę CNC


qnii

Rekomendowane odpowiedzi

Jesli nic wcześniej nie frezowałeś, proponuje zrobic próby w styrodurze. Przy ewentualnych błędach w dobraniu parametrów nie połamiesz freza..Potem mozna przejść np na MDF. Do aluminium musi byc odpowiednio sztywna maszyna , chłodzenie i kilka Kw na wrzecionie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Frez do którego mam dostęp to samoróbka. Były już testy frezowaniu w aluminium, okazało się że jest kłopot z chłodzeniem. Osoba, która mi to będzie frezowała najzwyczajniej nie chce się z tym męczyć. Ponieważ już takie usługo wykonywała dla lokalnych modelarzy, zaproponowała mi MDF lub plexi.

Po obróbce MDF nie będzie z być chropowaty?

Plexi wydaje mi się ciekawym pomysłem na materiał na formę, ale nigdzie nie widziałem aby ktoś wykorzystywał ten materiał na formę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plexi to taka nazwa handlowa, już jeżeli to raczej PMMA cyli polimetakrylan metylu, ale generalnie tworzywo też jest dość kruche.

Polecam raczej coś z poliamidów np Poliamid PA6G stabilny wymiarowo, o dość dużej wytrzymałości i bardzo dobrze obrabiany skrawaniem.

Występuje w płytach o różnych grubościach.

 

Kojani

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plexi to chyba tylko małe detale i to 2D. Formę 3D negatywową to MDF (do późniejszej impregnacji) lub wspomniany wyżej poliamid lub jeżeli masz kupe kasy to aluminium.

W zastosowaniach modelarskich raczej kopyto pozytywowe i wtedy MDF lub styrodur (ostateczność do dalszej obróbki). To odpowiednio impregnujesz, polerujesz i ściągasz kompozytową formę negatywową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PA6G fajnie sie obrabia.Osobiście stosuje je na tuleje slizgowe bo jest z dodatkiem oleju co niestety wyklucza go jako materiał na formę.Jest niepolerowalny i elastyczny. MDF z powodzeniem mozna wyprowadzic na lustro bez stosowania żadnej szpachli a jedynie lakierów w cienkich warstwach. Pracy bardzo duzo ale wkoncu jesli to hobby, więc czas sie nie liczy :-) .Styrodur równiez sie nadaje ale w celu uzyskania poprawności wymiarowej , sztywnosci oraz gładkości powierzchni pracy jest 2x tyle co przy MDF. Idealnym rozwiązaniem i powszechnie stosowanym sa bloki zywiczne, poliuretanowe -minusem jest cena.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PA6G fajnie sie obrabia.Osobiście stosuje je na tuleje slizgowe bo jest z dodatkiem oleju co niestety wyklucza go jako materiał na formę.Jest niepolerowalny i elastyczny....

Fakt że jest niepolerowalny, ale z olejem - to tylko zleży jaką opcję wybierasz, występuje również w wersji "suchej".

http://www.poliacetal.com.pl/poliamid-pa6-pa6g-pa66/pa6g-poliamid-odlewany

 

Kojani

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.