Jump to content

Grzałka do świecy


pawelswiatek.97
 Share

Recommended Posts

witam

mam mały problem a mianowicie: posiadam silnik LEO 61 i znudziło mi się ciągłe kupowanie baterii w celu odpalenia silnika (do zasilania świecy) na panel trochę mi szkoda kasy, ale wpadłem na pomysł aby zmniejszyć napięcie z akumulatora 12 V poprzez zwykły potencjometr na 1,2 V, od razu piszę że nie jestem najlepszym elektrykiem i dlatego proszę o pomoc, może ktoś też tak robi, po prostu chcę mieć pewność że nie uszkodzę świecy.

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Zwykły potencjometr uszkodzisz a jak nie będziesz miał szczęścia to i świecę.

Można wstawić opornik dużej mocy w szereg i będzie działało. Żarówka samochodowa 50W w szeregu też byłaby ok.

Taki opornik będzie się jednak grzał co może być problemem dlatego fabryczne układy działają na zasadzie impulsowej regulacji.

Widziałem kiedyś nawet uciętą jedną celę akumulatora samochodowego/motocyklowego przystosowaną do tego celu.

 

Nie łatwiej jednak kupić raz z dobrze akumulator nimh? Sprawny i dobrze ustawiony silnik raczej nie wymaga długiego i częstego grzania.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Proponuję zakup akumulatorów typu D lub ostatecznie C (kiedyś R20). Za 2 sztuki zapłacisz w granicach 15PLN jak dobrze poszukasz. Odpowiednik R20 ma napięcie 1,2V i pojemność 4000mah. Połącz równolegle i będziesz miał żarkę nie do zajechania. Pozostaje tylko rozwiązać problem ładowania i klips do świecy.

Link to comment
Share on other sites

Tylko strasznie długo się ładować będzie (mały prąd) zanim ∆V wykryje, o ile nie rozpozna takiej pojemności jako "zwarcie". To już lepiej do akumulatora NiMh ładowarkę "gniazdkową" zastosować (bez kontrolera, ale z małym, "bezpiecznym" prądem ładowania, zazwyczaj ok. 300~400mA), wtedy ewentualny nadmiar ładunku w ciepło się zamieni.

Dlaczego lepiej akumulator NiMh, a nie NiCd? Bo mają dużo mniejszy "efekt pamięciowy".

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.