Skocz do zawartości

Hitec Laser 4. Przekładka drążków


Gość Anonymous

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Anonymous

Koledzy modelarze. Jestem w posiadaniu Lasera 4 z gazem po prawej, puki co nie latałem jeszcze z czterokanałową aparaturą. Niedawno dowiedziałem się od latających kolegów, że mam aparaturę z "nietypowym gazem po prawej". Podobno regułą jest gaz po lewej i lepiej się tak przyzwyczajać od początku. Chciałbym poznać waszą opinię na ten temat i czy jest możliwość przekładki drążków w tym modelu?

 

pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mając gaz po prawej stronie masz aparaturę w MODE1 lub MODE3 (w zależności czy masz na jednym drągu z gazem ster kierunku czy lotki). Z uwagi większe rozpowszechnienie obstawiam MODE 1.

Nie ma w tym żadnego dziwactwa. To są osobiste preferencje pilota. Krąży pogląd, że do samolotów lepiej latać w MODE1, a do heli w MODE2. Nie przeszkadza to jednak zawodowcom od samolotół latać w MODE2 i na odwrót...

Osobiście latam w MODE2 (kierunek i gaz na lewym, lotki i wysokość na prawym), bo tak mi wygodniej.

Jeżeli jeszcze nie latałeś RC, to wybór MODE w którym będziesz latał nie jest zbyt istotny - lepiej mieć takie samo jak inni na lotnisku - to ułatwia naukę, bo inni mogą Ci oblatać i wytrymować model oraz pomóc w nauce latania.

Jednakże nie jest to konieczność, bo zawsze możesz polatać "na kablu", czyli podłączony do instruktora kablem uczeń-trener.

Reasumując - polataj sobie trochę na symulatorze i zobacz, który MODE bardziej Ci odpowiada.

 

Więcej w temacie MODE tutaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że masz radio w MODE 1 a Twoi koledzy pewnie latają w MODE 2. Twierdzenie kolegów "nietypowy gaz po prawej" każ w buty im włożyć. Połowa świata lata w MODE 1, druga połowa w MODE 2. Jak się nauczysz i przyzwyczaisz tak będziesz latał. Ja latam z "nietypowym gazem po prawej" (no nie mogę normalnie) samolotami i śmigłowcami i jakoś żyję.

Inny aspekt sprawy jest taki, że jak wszyscy wokół Ciebie latają w MODE 2 to chyba lepiej tak się uczyć bo zawsze ktoś początkującemu pomoże. U mnie wszyscy latają w MODE 1, tym samym ja nauczyłem się też latać w tym modzie. Żaden ze sposobów nie jest lepszy, lataj jak Ci wygodniej. Mode 2 trochę bardziej przypomina "prawdziwe" sterowanie.

W Laserze chyba można przełożyć sprężynkę i grzechotkę na drugi drążek, ale niech się wypowie ktoś kto ma taki sprzęt. Ja kiedyś miałem Flasha i tam można było. Przekładka to naprawdę banalna sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że masz radio w MODE 1 a Twoi koledzy pewnie latają w MODE 2. Twierdzenie kolegów "nietypowy gaz po prawej" każ w buty im włożyć. Połowa świata lata w MODE 1, druga połowa w MODE 2.

Trzecia w MODE 3 a czwarta w MODE 4 :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja sie wypowiem.

Moim zdaniem wybor Mode zalezy od tego czy jestes prawo czy lewo reczny.

W czasie lotu glownie operujesz lotkami i wysokoscia (zalezy od tego czym latasz, jesli akrobatem, to machasz wszystkimi dragami, ale zakladam, ze na akrobaty masz jeszcze troche czasu) - wiec jesli jestes praworeczny - to bedzie pewnie wygodniej miec je z prawej strony, ale zaznaczam - jakbys nie wybral to sie przyzwyczaisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że masz radio w MODE 1 a Twoi koledzy pewnie latają w MODE 2. Twierdzenie kolegów "nietypowy gaz po prawej" każ w buty im włożyć. Połowa świata lata w MODE 1, druga połowa w MODE 2.

 

Trzecia w MODE 3 a czwarta w MODE 4 :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:

 

No właśnie tak ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość Anonymous

Dziękuję za szystkie odpowiedzi. Ze swojej strony dodam, że zbadałem wnętrzności aparatury i istnieje możliwość prostej przekładki. Grzechotka z jednej strony i dźwignia ze sprężynką z drugiej. W pierwszym ostriożnym podejściu ok. 30 min. pracy. Efektem takiej przeróbki są pozamieniane kanały w odbiorniku ale myślę, że to nie problem- kwestia przepięcia serw . Zamiana jest wykonalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Efektem takiej przeróbki są pozamieniane kanały w odbiorniku ale myślę, że to nie problem- kwestia przepięcia serw . Zamiana jest wykonalna.

 

To nie tylko kwestia przepięcia serw. Twoja aparatura wyposażona jest w mikser V-Tail i Elevon o ile się nie mylę. Problemu nie będzie do momentu kiedy najdzie potrzeba użycia owych mikserów bo te przypisane są do poszczególnych kanałów. Jednym słowem będą miksowane nie te które trzeba :) Także przełącznik ATV będzie przypisany nie tym czynnościom do których ma być. Aby wszystko było jak należy należałoby także przelutować kable potencjometrów i trymerów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

to może ja się wypowiem do tematu... By zmienić mode z gazu po prawej na gaz po lewej, wystarczy rozkręcić aparature i przełożyć sprężynke z prawego drażka na lewy i koniec filozofii. a wybór mode zalezy od Ciebie, lecz moim zdaniem polecam gaz po lewej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Efektem takiej przeróbki są pozamieniane kanały w odbiorniku ale myślę, że to nie problem- kwestia przepięcia serw . Zamiana jest wykonalna.

 

To nie tylko kwestia przepięcia serw. Twoja aparatura wyposażona jest w mikser V-Tail i Elevon o ile się nie mylę. Problemu nie będzie do momentu kiedy najdzie potrzeba użycia owych mikserów bo te przypisane są do poszczególnych kanałów. Jednym słowem będą miksowane nie te które trzeba :) Także przełącznik ATV będzie przypisany nie tym czynnościom do których ma być. Aby wszystko było jak należy należałoby także przelutować kable potencjometrów i trymerów.

 

nic nie trzeba lutować. Miksery działają tak samo !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.