Skocz do zawartości

Wicher 25M


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 117
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

... Psiknij sobie na kroplę kleju ze zraszacza.

Przed chwilką(5-10min.) zrobiłem ten mały teścik, na kawałek balsy dałem krople kleju i psiknąłem woda i nic się nie pieni więc w czym problem ?  :huh:  Jak kleiłem Ju-87 tym klejem nie było żadnych przeciwwskazań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiadomo skrzydła "Pracują non-stop" więc nie ma co myśleć o klejeniu ich za pomocą CA 


No więc wczoraj wieczorem zabrałem się za prawe skrzydło i tak to dzisiaj rano wyglądało

 

post-12979-0-28648700-1399738761_thumb.jpg

Trochę wyprzedzę temat i zapytam jak obrobić natarcie, najpierw przykleić keson górny na styk do miejsca łączenia żebra z listwą czy wpierw wyprofilować listwę i nakleić keson ?

Myślałem nad pierwszą opcją nakleić keson z balsy a następnie już uwzględniając poszycie wyszlifować natarcie, ale wolę zapytać dla pewności.

post-12979-0-95728100-1399738890_thumb.jpg

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na keson żeberka powinny być ścięte od przedniego dźwigara do przodu, tutaj ich nie ma, więc keson odpada. Tutaj widać, jak powinno wyglądać żeberko wykonane w celu wklejenia kesonu http://img715.imageshack.us/img715/9922/20120317537.jpg  

Ps Dlaczego jest tylko jeden tylny dźwigar?

Ps2 Dlaczego odciąłeś lotkę na tym stadium? O wiele lepiej byłoby to zrobić, gdy płat byłby już zdjęty z deski.  Zachowałyby się idealne rozmiary i odstępy między żebrami :)

Ps3. Tą listewkę łączącą kończące żeberko poziome (Z12) z ostatnim żeberkiem (Z11) wywal, a wklej tam konkretny trójkąt balsowy ze słojami pod kąt. Tak samo przy dźwigarze tylnym. 

Tyle ode mnie, przyjmij to jako konstruktywną krytykę  :ph34r:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ps Dlaczego jest tylko jeden tylny dźwigar?

Pytaj autora planów i całego kita ja buduję tak jak mam w planach nie wprowadzam własnych modyfikacji ...  ;)

 

 

Ps2 Dlaczego odciąłeś lotkę na tym stadium? O wiele lepiej byłoby to zrobić, gdy płat byłby już zdjęty z deski.  Zachowałyby się idealne rozmiary i odstępy między żebrami  :)

Tak mi po prostu wygodniej nie zapominaj że wszystkie żebra są ze sklejki 4mm a nie balsy, nie chce sobie utrudniać odcięcia tego później

 

 

 

Ps3. Tą listewkę łączącą kończące żeberko poziome (Z12) z ostatnim żeberkiem (Z11) wywal, a wklej tam konkretny trójkąt balsowy ze słojami pod kąt. Tak samo przy dźwigarze tylnym. 

Przestrzeń między żeberkiem 12 a ta listewką będzie wypełniona balsą więc na jedno wyjdzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Tak mi po prostu wygodniej nie zapominaj że wszystkie żebra są ze sklejki 4mm a nie balsy, nie chce sobie utrudniać odcięcia tego później

Brzeszczot w łapkę i 3 minuty roboty :)

 

 

Przestrzeń między żeberkiem 12 a ta listewką będzie wypełniona balsą więc na jedno wyjdzie

A to tylko niepotrzebne nerwy :D

 

Buduj dalej, idzie ładnie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A to tylko niepotrzebne nerwy  :D

To jest hobby przy którym chcę się wyluzować i odpocząć więc nie ma tu miejsca na jakiekolwiek nerwy itp  ;)  

 

Poza tym na bieżąco przeglądam relacje z budowy wicherków i Pan Piotr który również budował model z Szamotuł bez problemu wykonał keson przedni tak jak to widać na zdjęciu: 

post-12979-0-06189300-1399752080_thumb.jpg

 

ja sam planuję w identyczny sposób wykonać skrzydła tak więc chyba problem rozwiązany

Edytowane przez Michał K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

więc nie ma co myśleć o klejeniu ich za pomocą CA 

dramatyzujesz, powiedzial bym ze jest to szeroko i z powodzeniem stosowana metoda klejenia skrzydel, owszem spoina jest krucha ale balsa w kontakcie z CA sie bardzo umacnia, mam kilka sklejonych tak skrzydel i nic sie z nimi nie dzieje (niemilego)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Poza tym na bieżąco przeglądam relacje z budowy wicherków i Pan Piotr który również budował model z Szamotuł bez problemu wykonał keson przedni tak jak to widać na zdjęciu: 

post-12979-0-06189300-1399752080_thumb.j

 

ja sam planuję w identyczny sposób wykonać skrzydła tak więc chyba problem rozwiązany

 

Rozumiem. Nie wiedziałem, że chodzi o takie pokrycie skrzydła. To zmienia postać rzeczy :) Ja tych relacji za bardzo nie przeglądałem, więc myślałem, że chodzi o keson od dźwigara do natarcia. W sumie takie pokrycie to też dodatkowe ułatwienie w przyklejaniu folii :) Warto dodatkowo włożyć okładziny balsowe wklejone na dźwigary między żeberkami. Mniej by się opierało skręcaniu, ale przy tym pokryciu powinno nie być problemów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

W sumie takie pokrycie to też dodatkowe ułatwienie w przyklejaniu folii  :) 

Tak jak pisałem wcześniej kryć będę papierem japońskim a nie folią  :P

 

 

 Warto dodatkowo włożyć okładziny balsowe wklejone na dźwigary między żeberkami.

 lepszym rozwiązaniem (Tak zrobię) byłoby wklejenie balsy między dźwigary tworząc coś z rodzaju dwuteownika, pamiętając o słojach ułożonych prostopadle do listew

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem wcześniej kryć będę papierem japońskim a nie folią :P

 

lepszym rozwiązaniem (Tak zrobię) byłoby wklejenie balsy między dźwigary tworząc coś z rodzaju dwuteownika, pamiętając o słojach ułożonych prostopadle do listew

Między dźwigarami wlejona jest rura bagnetu nie trzeba tam już wzmocnień.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za rurą można dać wzmocnienia

dramatyzujesz, powiedzial bym ze jest to szeroko i z powodzeniem stosowana metoda klejenia skrzydel, owszem spoina jest krucha ale balsa w kontakcie z CA sie bardzo umacnia, mam kilka sklejonych tak skrzydel i nic sie z nimi nie dzieje (niemilego)

Ja węzły konstrukcyjne kleiłem żywicą, cjak jest dobry do do połączeń balsa-balsa i dużych powierzchni styku. Cjak dobrze się też nadaje do zczepienia elementów punktowo przed właściwym klejeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.