Skocz do zawartości

Czy wybrałem dobre ustawienia do ładowania baterii?


adrian1515

Rekomendowane odpowiedzi

To tak na początek odpalam ładowarkę i odpalam główne menu:

post-13574-0-15906900-1397729703_thumb.jpg

w nim mogę zapisać nowe dane, wczytać już zapisane lub wybrać rodzaj baterii (i tam wprowadzić dane jednorazowo, bo jak wyłączę ładowarkę to znikną) i ładować, ale za nim będę ładować jednorazowo to muszę wejść w tym głównym menu(USER SET PROGRAM) w tak zwane opcje i je ustawić, a więc wchodzę:

post-13574-0-71750400-1397729877_thumb.jpg

Tutaj mam dużo rodzai ustawień w tym menu na przykład:

 

tutaj(zdjęcie na dole) mam pokazane jakie może mieć największe napięciem jedno ogniwo podczas ładowania w tym przypadku dla LiPo - nie wiem po co mi ta opcja skoro nie mogę jej zmienić??:

post-13574-0-28733900-1397730049_thumb.jpg

 

tutaj mam na przykład do ustawienia temperaturę po której przekroczeniu ładowarka przestanie ładować itp.:

post-13574-0-54187900-1397730123_thumb.jpg

 

ale ja mam pytanie do jednego w tym przypadku do tego:

post-13574-0-84058500-1397730156_thumb.jpg

jest to czas po którym lądowanie automatycznie się przerwie, jak obliczyć to dla LiPo, bo dla ładowania NiCd i NiMh podali, a dla LiPo nie(zdjęcie z instrukcji):

post-13574-0-76365700-1397730257_thumb.jpg

PYTANIE 1. czy dla LiPo mam tak samo liczyć? np. użyje 0.6A do ładowania do baterii 1300mAh to:

(1300/0.6)/11.9=182minut

tak samo mam liczyć jak dla NiCD i NiMH, bo w instrukcji nie podali jak liczyć dla LiPo?

 

 

pytanie drugie mam odnośnie tej opcji:

post-13574-0-08274600-1397730408_thumb.jpg

tu ustawiam maksymalne naładowanie mojej baterii w moim przypadku 1300mAh i pytanie:

PYTANIE 2. Ta opcja jest dla jednorazowych ładowań, tak? bo jak chce zapisać jakieś ładowania to tam oddzielnie wpisuje się mAh baterii, a jak chce ładować tak zwanie ''jednorazowo'' to tam wpisania mAh nie mam, więc w tak zwanym ''jednorazowym ładowaniu'' mAh jest brane z tego menu? dla każdego rodzaju baterii jaką ładuje tak? czy to LiPo czy to NiMh to przy ładowaniu ''jednorazowym'' weźmie mi maksymalne naładowanie 1300mAh z tego menu co ustawiłem, tak?

 

 

 

Dobra to teraz znów wchodzę w menu i wybieram te tak zwane ładowanie ''jednorazowe'' bez zapisywania ustawień - ok więc wchodzę:

post-13574-0-57461600-1397730687_thumb.jpg

skąd wziąłem te 0.6 A? tak jak czytałem na różnych forach musimy znaleźć maksymalny prąd ładowania oznaczany literą C, przy baterii od Pioneera nie znalazłem tej wartości, więc tak jak na różnych forach pisali, że jeżeli nie znalazłem to mam przyjąć parametr C = 1, więc licząc jakim maksymalnym prądem mogę ładować swoją baterie ze wzoru ->  Ip=Cp*x , więc liczę:

Ip=1,3Ah*1

Ip=1,3A

PYTANIE 3. to jest maksymalny prąd ładowania mojej baterii? dobrze rozumuje, dobrze policzyłem?

 

lecz ludzie mówią, że najlepiej jest brać jak najmniejszy prąd ładowania, bo to wydłuża żywotność baterii i żeby przyjąć za C=0,5

czyli:

Ip=1,3Ah*0,5

Ip=0.65A

dlatego też i na ładowarce ustawiłem 0.6A

PYTANIE 4. To są dobre ustawienia dla baterii z Pioneera (1300 mAh, 11,1V 20C) te 0.6A (ten maksymalny prąd ładowania i w ogóle)?

PYTANIE 5. Czy można wziąć jeszcze mniejszy prąd ładowania, czy już będzie zbyt mały?, czy nie ma takiego czegoś jak zbyt mały prąd ładowania?

 

 

Teraz trzy pytania odnośnie rozładowania, bo chciałbym rozładować swoją baterie LiPo, a potem naładować, lecz nie ogarniam o co tu chodzi:

post-13574-0-55681500-1397731379_thumb.jpg

PYTANIE 6. Dlaczego tutaj podczas rozładowywania końcowe napięcie dla ogniwa wynosi 3.0V ? bo dla 3 ogniw jest 9.0V więc na jednym ogniwie zostanie 3.0V, skoro wszędzie a to wszędzie piszecie, że baterie LiPo powinny mieć napięcie na jedno ogniwo 3.7V?

tych opcji nie mogę zmienić, ale nie rozumiem czemu sama ładowarka chce mi rozładowywać jedno ogniwo do 3.0V? skoro podobno najlepsze napięcie to 3.7V i pomimo ładowań i rozładowań powinienem je utrzymywać? 

 

nie wiem może się nie znam na napięciu, bo na pojemności bateria to wiadomo z 1300mAh zmniejsza się prawie do zera, a jak z tym napięciem jest to nie wiem, więc mam pytanie może ktoś będzie w stanie odpowiedzieć:

PYTANIE 7. czy da się utrzymać napięcie przy rozładowanej baterii takie samo jak przy naładowanej?, bateria rozładowana, która ma na przykład 100mAh ma napięcie 3.7V tak samo jak i dla naładowanej 1300mAh utrzymać napięcie 3.7V można tak?

czy może napięcie wraz z mAh proporcjonalnie spada? nie wiem nie znam się na tym napięciu, nie rozumiem po prostu

pytam się o te napięcie bo wszędzie piszą żeby utrzymywać, utrzymywać napięcie 3.7, a tu sama ładowarka mi rozładuje do 3.0

 

 

teraz tak myślę i się zastanawiam jak rozładowywać baterie, by utrzymać napięcie 3.7V i jak ładować baterie, by utrzymać napięcie 3.7V, bo wszędzie pisali, by jak się rozładowuje/ładuję to utrzymywać te 3.7V, ale to przecież logiczne (chyba)(nie wiem czy dobrze mówię), że jak spada mAh(pojemność) to tez musi spaść napięcie(chyba)?

 

 

 

PYTANIE 8. Jak obliczać prąd rozładowywania(A)? - umiem obliczać prąd lądowania (chyba) bo nie wiem, dlatego w pytaniach 2,3,4 pytam się o to czy dobrze to robię) tu zaś przy rozładowywaniu nie wiem jaki wzór wziąć, ani jaki najlepiej prąd rozładowywania wybrać dla tej mojej baterii, jak to policzyć?

podobno do ładowania potrzebny jest jak najmniejszy prąd, a do rozładowywania większy, ale jak ten prąd rozładowywania policzyć, bo nigdzie nie znalazłem?

 

 

 

 

Dziękuje bardzo z góry za pomoc - liczę na szybką odpowiedź, bo chciałbym już naładować baterie i wzbić się w końcu w powietrze ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś tylko wykazał najmniejsza chęć poszukania informacji na wszystkie pytania (nie tylko te odnosnie ładowania), bez problemu byś wszystko znalazł. Widać, że oprócz braku wiedzy w temacie masz również zupełny brak jakichkolwiek checi na poszukanie tychże informacji. Czy następnym pytaniem będzie "gdzie w gniazdku elektrycznym znajduje się + a gdzie -"?

Btw, ładujesz 1C, czyli mając pakiet 1300 mAh 1,3A, gdybyś miał 2200 mAh, miałbyś 2,2A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ładuje 1 C ok.. tylko, że prawie wszędzie mówią, żeby ładować prądem jak najmniejszym i brać 0,5 C na przykład

proszę Was bardzo o odpowiedź na moje pytania (tak jak mówiłem w wcześniejszym temacie odnośnie Pioneera, że tam mam ostatnie pytania [tak jak mówiłem tak jest]) tak samo tu mam ostatnie pytania, resztę już wiem tylko mam wątpliwości co do tych rzeczy o które tu się pytam, proszę Was pomóżcie

jak na razie w sumie sobie poradzę tak myślę, bo podobno LiPo można ładować na przykład nawet od 60% naładowania i się nie popsuje baterii, więc w sumie nie muszę jej rozładowywać, ale chciałbym to wiedzieć, więc prosiłbym o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Sorry, nie chciało mi się czytać." :unsure:  :unsure:

 

1. W instrukcji nie ma ograniczenia czasowego dla lipo bo tej baterii nie da się przeładować. Ładowarka chyba nawet nie stosuje tych ustawień przy programie lipo.

2. Tak samo jak 1.

 

3 i 4 i 5. 1c dla Twojego pakietu to max. Nie zmienisz znacznie żywotności pakietu jeśli zmiejszysz prąd, tylko czas ładowania będzie znacznie dłuższy.

 

6i 7.max. rozładowania to właśnie 3v na celę. Max naładowana cela będzie miała ok. 4,20. Te 3,7V to napięcie prosto mówiąc średnie -dlatego jest podawane jako znamionowe napięcie celi.

 

8.Prąd rozładowania liczy się tak jak ładowania. Dla Twojego pakietu to ok. 10C czyli 13A.

Oczywiście nie rozładujesz tak lipo na Twojej ładowarce. Dla długiego życia ładowarki radziłbym wcale nie używać rozładowania prądami powyżej 0,3A

Inna sprawa to taka, że lipo nie musisz rozładowywać przed ładowaniem tak jak nimh albo nicd.

Tak też pakiet ładujesz w ładowarce a rozładowujesz w modelu.

 

No i tak jak zauważył Rafał - gdy pakiet ma kilka dni leżeć na półce to lepiej aby leżał naładowany w trybie STORAGE.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LiPo ładujesz prądem 1C, czyli:

1300mAh ładujesz 1,3A

2000mAh ładujesz 2A 

itd

Timer ustawiasz na tyle, ile będziesz w okolicy. Ładowarki nie zostawia się bez dozoru. 

Ładowanie LiPo idzie zwykle szybko, STORAGE czasem to kilka godzin.

Ja ładuje bezpośrednio po locie (no bez przesady, po powrocie do domu), jeśli zamierzam latać w ciągu 2 dni. Jeśli nie, robię STORAGE.

Odpowiedzi na resztę Twoich pytań znajdziesz w necie.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i tak jak zauważył Rafał - gdy pakiet ma kilka dni leżeć na półce to lepiej aby leżał naładowany w trybie STORAGE.

Kilka dni to znaczy ile? jak załóżmy będę co 5 dni latał to ładować w trybie STORAGE? między ta przerwą?

 

a i dla trybu STORAGE dawać taki sam prąd ładowania tak jak i dla zwykłego ładowania czyli 1300mAh 1,3A?

 

 

 

a i zapomniałem jednego pytania, jak zaczeliście mówić o tym STORAGE to przypomniałem sobie, że miałem się spytać o to:

PYTANIE 9.

Czy różni się tryb ładowania ''LiPo CHARGE'' od ''LiPo FAST CHG''

Skoro moge w tym i w tym ustawić te same ustawienia:

post-13574-0-81817300-1397769412_thumb.jpg

post-13574-0-30441000-1397769421_thumb.jpg

? ja właśnie tego nie ogarniam po co te FAST jest, skoro ustawie te same ustawienia tu i tu to chyba będzie to samo, tak?

czy mimo wszystko tych samych ustawień program FAST całkowicie inaczej ładuje?

 

a i jak ktoś jeszcze może to niech jeszcze odpowie na te 8 pytań, z góry bardzo Wam dziękuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sory, ale tu odpowiedzi na moje pytania nie ma np. jakiego prądu użyć podczas rozładowywania, albo jakiego prądu użyć w trybie STORAGE, bo w końcu jak używam trybu STRAGE i ustawie 1,3 A to jak moja bateria będzie zbyt mocno naładowana to tryb STORAGE obniży ją do tego stopnia (nie wiem jakiego), który uważa za właściwy, żeby ją przechowywać i wtedy jak będzie rozładowywać to pewnie użyje prądu 1,3A a czytałem, że duży prąd do rozładowywania jest zły, dlatego proszę Was jak nikomu nie chce się odpowiedzieć na moje wcześniejsze pytania to chociaż odpowiedźcie mi na to:

 

- jakiego prądu (A) używać do trybu rozładowywania?

- jaki prąd ustawić w trybie STORAGE?, bo jak mi ładowarka w tym trybie ma rozładowywać i ładować baterie to jak ustawie 1,3A dla mojej baterii 1300mAh to chyba nie będzie dobrze?, bo jak zacznie rozładowywać prądem 1,3A to chyba będzie źle? więc jaki prąd w tym trybie wybierać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedziałem Ci już w drugim poście. Dowiedz się co to znaczy prąd 1C. Takim prądem ładuj. O storage na razie zapomnij.

wiem co to prąd 1C, ale chyba prądem 1C nie będę rozładowywał? - tylko ładował, dlatego pytam się jakim prądem rozładowywać, a storage nie mogę zapomnieć bo teraz w święta sobie polatam, a po świętach będę musiał naładować tym trybem, więc się pytam jaki prąd wybrać przy trybie STORAGE, jak ktoś może niech pomoże i odpowie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tą ładowarką nie możesz rozładowywać prądem większym niż 1A. 

Ładować możesz prądem 1C lub mniejszym, nie ma znaczenia czy to storage czy zwykłe ładowanie. Ja przeważnie do storage używam 0,6A, bo mam czas. Generalnie im mniejszym prądem ładujesz akumulator (no ale bez przesady) tym lepiej dla niego, oraz trochę więcej do niego wejdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adrian, milion pytań. 

 

- Safety timer i Capacity ustaw tak na 200% tego co potrzebujesz. To jest ostatnie zabezpieczenie, jeżeli pakiet zdechnie. 

 

- Lipo V type możesz zmieniać (chyba 4 i potem 2 i 3 przycisk) Odpowiednio na LiPo, LiIon i LiFe. Dzięki temu ładowarka obsługuje chyba wszystko.

 

- Prąd i ilość cel dla LiPo(Ion, Fe) ustawiasz zawsze. Do tej pory nie miałem potrzeby korzystania z funkcji program load i save

 

- Maksymalny prąd ładowania jest zawsze podawany przez producenta. Dobrze jest go zapisać na pakiecie. Wiele osób uważa, że lepiej jest ładować połową maksymalnego prądu. Stąd pojawiło się 1C (bo obecnie chyba każdy można ładować 2C i wyżej) Mam kilka pakietów 5C i po takim ładowaniu nic się nie dzieje. Korzystam tylko na lotnisku, jak mam ciśnienie na latanie.

 

- mniejszym niż 1C prądem można ładować, tylko po co? Lipole MUSISZ ładować pod nadzorem, więc lepiej warować godzinę niż dwie.

 

- Zakres napięcia pracy akumulatora LiPo to 4,2 - 3,0V Napięcie mniej więcej równo spada przez cały czas rozładowywania. Stąd 99% ESC potrafi rozpoznać rozładowany pakiet i się wyłączają. Rozładowanie poniżej 3V / celę zabija pakiet. 3.7V to napięcie nominalne (zresztą dotyczy to wszystkich akumulatorów)

 

- prąd rozładowywania masz podany na pakiecie. jest to liczba przed C (np 20C to dla pakietu 1300 - 20*1,3=26A - minimum dla bixlera)

 

- LiPo charge od Fast Charge powinno się różnić tym, że w pierwszym, po osiągnięciu napięcia ładowania 4,2V w końcowym okresie ładowania obniżany jest prąd ładowania (przy stałym 4,2V). Przy Fast ten proces ma być pominięty (w mojej B8 nie jest i nie widzę różnicy między tymi trybami)

 

- Storage - tryb, w którym bateria ładowana jest do pewnej pojemności, przy której ponoć najlepiej zachowuje swoje parametry podczas przechowywania. Tutaj pokazuje się różnica między B6 a B8 o której wcześniej zapomniałem. W B6 storage będzie świetnie działać podczas ładowania pustej baterii (nie ma różnicy w stosunku do B8) natomiast jak będziemy chcieli rozładować baterię (storage rozładowuje pełną baterię) będzie to trwało wieki. (w B8 dużo szybciej) Do rozładowywania możesz używać b. dużych prądów (zgodnie z opisem na baterii) Pewnie i tak ich nie osiągniesz tą ładowarką.

 

NAJWAŻNIEJSZE

 

Przed wprowadzeniem do eksploatacji tej ładowarki należy sprawdzić napięcia balansowania. Trafiają się uszkodzone egz. które zabijają pakiety. IMAX wprowadził nawet procedurę kalibracji (powinna być naklejka z nr serwisowym pod zdrapką)

Jak sprawdzić ładowarkę

- Ładujesz pakiet z balansowaniem. Po skończeniu ładowania wciskasz 3 klawisz. Wyświetlą się napięcia na poszczególnych celach. 

- Odłączamy pakiet

- Bierzemy dowolny multimetr z setnymi (0,01V) i sprawdzamy napięcia na poszczególnych celach (sprawdzając na wtyczce balansera 1-2, 2-3, 3-4 dla 3S)

- napięcie na każdej celi powinno być identyczne (jeżeli na wyświetlaczu było identyczne, a powinno)

 

Napięcie na mierniku nie musi być takie samo jak na ładowarce. Mam 2 mierniki i ich odczyty różnią się o kilka setnych...

 

Uszkodzone ładowarki mają różne napięcia na celach, lub napięcie na naładowanym pakiecie odbiega od 4,2V

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tryb storage sam ustala do jakiego napięcia ładować akumulator ,wiec nie martw się że przeładujesz .

Te ładowarki to automaty myślą za Ciebie ,po prostu ładują i rozładują do wartości bezpiecznych

Wiem o tym, ale ja się pytałem jaki tam prąd ustalić (A), bo to trzeba tam ręcznie wpisać, i niestety nadal nie wiem jaki prąd brać w trybie STORAGE, więc jak ktoś może pomóc niech pomoże z góry dziękuje

 

NAJWAŻNIEJSZE

 

Przed wprowadzeniem do eksploatacji tej ładowarki należy sprawdzić napięcia balansowania. Trafiają się uszkodzone egz. które zabijają pakiety. IMAX wprowadził nawet procedurę kalibracji (powinna być naklejka z nr serwisowym pod zdrapką)

Jak sprawdzić ładowarkę

- Ładujesz pakiet z balansowaniem. Po skończeniu ładowania wciskasz 3 klawisz. Wyświetlą się napięcia na poszczególnych celach. 

- Odłączamy pakiet

- Bierzemy dowolny multimetr z setnymi (0,01V) i sprawdzamy napięcia na poszczególnych celach (sprawdzając na wtyczce balansera 1-2, 2-3, 3-4 dla 3S)

- napięcie na każdej celi powinno być identyczne (jeżeli na wyświetlaczu było identyczne, a powinno)

 

Napięcie na mierniku nie musi być takie samo jak na ładowarce. Mam 2 mierniki i ich odczyty różnią się o kilka setnych...

 

Uszkodzone ładowarki mają różne napięcia na celach, lub napięcie na naładowanym pakiecie odbiega od 4,2V

niestety nie mam miernika, a gdzie taki na przykład mogę kupić(może ktoś zapodać linka):

tutaj gościu ma całkiem fajny miernik 1:00 mógłbym se takie kupić, ale nie wiem nawet jak takie coś znaleźć, bo w tym sklepie http://www.modele.sklep.pl/ jak wpisuje ''miernik napięcia'', ''multimetr'', ''miernik'' to nic nie wybijaj - nie mogę znaleźć, a chciałbym kupić w tym sklepie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ta tylko ciekawe jak taki kabel wsadzę do baterii lipo który widać na tym zdjęciu

http://www.iv.pl/images/27077862613393523394.jpg

z chęcią bym sobie kupił taki miernik co ten gościu na filmie ma co podałem wyżej, tyko nie wiem gdzie takich szukać, ja ktoś z was ma linka do jakiegoś sklepu gdzie takie znajdę może zapodać - dziękuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.