pepcio Opublikowano 25 Kwietnia 2014 Opublikowano 25 Kwietnia 2014 Witam! Postanowiłem zbudować model szkolnego szybowca ABC-A. Jako , że planów nie miałem ,więc z różnych źródeł starałem się zdobyć informacje i na bieżąco za pomocą linijki i ołówka rozrysowałem sobie poszczególne elementy. Bardzo dziękuję jeszcze raz ,naszemu forumowemu koledze MareX z Krakowa który wykonał dla mnie zdjęcia oryginału w ML i udostępnił fotki z instrukcji. Tak naprawdę okazało się ,że niby szybowiec nie taki stary a informacji o nim nie za wiele. Model wykonany w skali 1:5 z profilem samostatecznym. Czy poleci ? To niebawem się okaże. Więcej fotek oraz relacja z budowy na: http://forum.aerodesignworks.eu/viewtopic.php?f=57&p=9806#p9806
wojt1125 Opublikowano 25 Kwietnia 2014 Opublikowano 25 Kwietnia 2014 Nawet gdyby okazał się nielotem, to nic straconego, bo na ziemi też przezentuje się rewelacyjnie Powodzenia w oblocie!
pepcio Opublikowano 26 Kwietnia 2014 Autor Opublikowano 26 Kwietnia 2014 Dziekuję za uznanie.Model jeszcze nie doważony.Nie powinienem do lotu przekroczyć 2000g gdyż ma być wyniesiony w powietrze z holu gumowego. Wrażeniami podzielę się. Mirek
young Opublikowano 26 Kwietnia 2014 Opublikowano 26 Kwietnia 2014 ładna makieta, więc poleci i to nie raz, profil skrzydła dość gruby, a statecznik nośny, wnioskuję że lot będzie powolny a pod wiatr bez dołożenia masy ciężko mu będzie. czekam na info z oblotu ps dużo tych odciągów
BRoman Opublikowano 26 Kwietnia 2014 Opublikowano 26 Kwietnia 2014 Dokumentacji do ABC jest tyle, że spokojnie można budować 1:1. Muzeum lotnictwa w Krakowie ma niemal komplet .Mówię bo miałem w rękach. Nawet ten pisklak jest rozrysowany na kalce . Ponadto było sporo publikacji w bardzo starych Modelarzach. Czasami warto poszukać i popytać.
MareX Opublikowano 1 Maja 2014 Opublikowano 1 Maja 2014 Brawo, Mirku! Aż by się chciało polecieć takim prawdziwym.... Tak z gum, ze zbocza Żaru albo Bezmiechowej. Osobiście znam człowieka -stolarza, który umie jeszcze robić takie drewniane "ptaszki" i ten szybowiec też by mógł zbudować. Ba, sądzę, że Mirek gdyby miał możliwości, czas i "kaskę" też by coś takiego do osobistego polatania zbudował. Kurcze- blade, a pomyśleć , że jeszcze ok.55-60 lat temu latanie na szybowcach było takie proste i praktycznie dla każdego chętnego dostępne. I zupełnie za darmo... Cieszę się Mirku, że moje fotki faktycznie Ci się przydały. Czekam na relację z lotów tym pięknym modelem.
Wojtek I Opublikowano 2 Maja 2014 Opublikowano 2 Maja 2014 Witam. Oj Marku masz rację, ten ptaszek pięknie by wyglądał w Bezmiechowej (spędziłem tam wczorajszy dzień). Było super i nie tylko "moje Orły" dobrze się bawiły.
Tabul Opublikowano 2 Maja 2014 Opublikowano 2 Maja 2014 Brawo Mirku. Wygląda jak żywy! Jestem pewien, że Abecak poleci jak go dobrze wyważysz.. Mam zaliczonych pare lotów na oryginale,.Szybowiec latał sam, a jak pilot mu "przeszkadzał" to szybowiec wykonywał np. zakrety. Jego zaletą było też to, że nie dało sie go wprowadzić w "korek".No cóż, profil samostateczny!
pepcio Opublikowano 9 Października 2014 Autor Opublikowano 9 Października 2014 Oblot ABC-aka przesunął się w czasie .Po wcześniejszej, nieudanej próbie w drugim locie model uległ niewielkiemu uszkodzeniu .Po głębokiej analizie okazało się ,że trzeba było poprawić kąt zaklinowania płata i statecznika oraz umiejscowienie haka holowniczego. Następny oblot to już uczta dla oczu. Starty odbywały się z holu gumowego. W powietrzu zachowywał się jak przysłowiowy szkolniak. Gruby profil oraz opory olinowania nie robiły z niego wyczynowca. Na bąblu termicznym przy dużej powierzchni skrzydeł powinno być lepiej. Lądowania nie były makietowe gdyż nieszczęśliwie umieściłem hak holowniczy pod płozą. Działał on jak hamulec na lotniskowcu. Zmieniłem go szybko na boczny podobnie jak w oryginale.
Tabul Opublikowano 12 Czerwca 2015 Opublikowano 12 Czerwca 2015 Film mnie wzruszył. Podkład muzyczny adekwatny pod epokę Abecaka. Brawo Mirku
Rekomendowane odpowiedzi