Skocz do zawartości

ToTo-Zero - projekt wirtualny.


Motylasty
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Tworze model powiedzmy wirtualny.

Co mnie skłoniło ?. Owoż jeden z modelarzy, mój imiennik zresztą popełnił jeden z moich modeli zmieniając mu profil na KFM-a


Okazało się że model ów ( ToTo-1 ) lata na tym profilu całkiem nieźle. Pomyślałem, a może mała errata tamtej konstrukcji.

To też był powód ostrego powiedzmy zabrania się za rysowanie 3D. Jako, że ze mnie głównie Corelowiec i autokadzenie mi słabo wychodzi.

A inna sprawą jest ze szukałem programu darmowego, przeto zabrałem się za SketchUpa. Nie powiem, trochę w nim już rysowałem, a to 

komuś meble zaprojektowałem, a to wystrój kuchni. Ale rysowanie modeli to zupełnie inny temat i inne problemy.

Cóż postanowiłem powalczyć. Nie wiem czy w ostatecznym rozrachunku nie powstanie z tego kolejny model, nie obiecuję.

Na ten moment "modelarstwo wirtualne" bardzo mnie wciągnęło. 

 

Założeniem mym było narysować depronowy model z drzewnianymi wzmocnieniami,

laminiastą maską silnika z uwzględnieniem grubości depronu, przekrojów listew,

dodatkowo wrysowałem serwa i silnik, Wyzwaniem było odpowiednie wygięcie kadłuba

wzdłuż całej długości, zaokrąglenie rogów kadłuba tam gdzie ma być szlifowany etc.

 

platkfm1.jpg

 

platkfm4.jpg

 

platkfm5.jpg

 

totokfm5.jpg

 

totokfm7.jpg

 

totokfm9.jpg

 

totokfm10.jpg

 

totokfm11.jpg

 

totokfm12.jpg

 

totokfm13.jpg

 

totokfm15.jpg 

 

totokfm16.jpg

 

totokfm17.jpg

 

totokfm18.jpg

 

Mam nadzieję że przy najbliższej okazji pozyskania czasu wolnego spróbuję ów wirtualny twór przerobić w coś latającego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek, osobiście jako, że zrobiłem ów model przypominam Ci, że rozmiar stopni w KFM3 na końcach skrzydeł powinen się zmieniać wraz z cięciwą skrzydła. Do tego proponuje wsadzić dźwigar do środka ( u mnie sosna 6x10) co Ci ułatwi te modyfikacje.

 

Tak mniej więcej u mnie wyglądały wirtualne profesjonalne projekty w Paincie:

 

post-12909-0-61848900-1398463022_thumb.png

 

post-12909-0-23453200-1398463023_thumb.png

 

Kibicuję również,

pozdrawiam.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robercie nie będę przechodził z tego rysunku do 2D, rysunek 2D powstał wcześniej w Corelu, jak wspomniałem 

głównie posługuje się właśnie tym programem. wiem, ze sam rysujesz swoje projekty w Keczupie, śledzę je od początku,

Twoja filozofia jak widzę jest jednak inna.

Generalnie zamiarem moim było znaleźć narzędzie do przedstawiania

"swych wypocin" w trzech wymiarach i  tutaj Keczup wydaje mi się idealny. Rysowałem kiedyś w Autocadach, ale to był przeszło 20 lat temu.

Spójrz na sam bok kadłuba, gięty po łuku, zabawa w rozwijanie tego na płaszczyznę z uwzględnieniem grubości materiału etc to chyba w przypadku

takiego projektu strata czasu. Ot ciekaw byłem czy dam rade i .... tyle. Keczup coraz bardziej mi się podoba, nie powiem. Staram się w tej

chwili to co tworze w Corelu własnie przekładać na Keczupa. Projekt nad którym teraz walczę to laminatowy motoszybowiec z balsianymi płatami,

wizualizacja płatów :

 

plat1.jpg

 

plat3.jpg

 

wracając zaś do ToTo-Zero, model pewnie powstanie za jakiś czas, podejrzewam nawet że nim wykonam prototyp, to

wcześniej tytułem experymentu udostępnię jego rysunki. Być może znajdzie się ktoss odważny i go zbuduje przede mną.

 

Sugestie Tomka odnośnie samego profilu itd. Wiem że stopniowanie ma się zmieniać wraz z cięciwą, tutaj tego nie zastosowałem

świadomie raczej skupiając się na samym procesie rysowania, to a nie sam model było moim głównym wyzwaniem.

Model, a raczej płat zostanie raz jeszcze rozrysowany tym razem poprawnie.

Zachęcam innych szukających do zapoznania się z Keczupem, dla kogoś kto nie ma corelowych czy też cadowych 

przyzwyczajeń, czy też innych naleciałości to naprawdę może być ekstra przygoda.

Jeśli ktoś jest chętny by spojrzeć na keczupowy projekt, a nie jedynie wyeksportowane jotpegi rysunek modelu mogę udostępnić.. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Mam takie pytanie odnośnie tego profilu kfm3, jak w końcu jest poprawnie? Tak jak Tomasz ma na swoich rysunkach w sketchupie - z dwóch części i jedna jest zawinięta tworząc natarcie i schodki? Bo szczerze mówiąc te rysunki Tomka w paincie trochę wybiły mnie z tropu, w internecie też jest dużo różnych wersji z "pustymi środkami" i pochylonymi schodkami... Jak jest najpoprawniej? 

A co do projektu Toto -zero to również kibicuje i mam nadzieje że jeszcze ktoś ruszy z tym projektem i opowie jak to lata :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie trzeba nic zawijać. Sklejasz trzy warstwy dla kfm3 i szlifujesz na okrągło natarcie.

http://pfmrc.eu/index.php?/topic/25233-profile-depronowe-kfm/

A wersji wykonania jest dużo, możesz zrobic pusto w środku jeśli sztywność skrzydła będzie dobra. Chodzi jedynie o te schodki.

Np. moje kfm3

DSCF7543.JPG

DSCF7323a.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.