Skocz do zawartości

Przesączenie balsy lakierem (kapon), czy da się w domowych warunkach?


konktenbit

Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebowałbym przesączać deski balsowe kaponem. Deski grubości od 5 do 10mm. Balsa twarda. Przecinane są na 3 części więc gabaryt nie jest duży.

Czy da się to zrobić w domowych warunkach np za pomocą komory podciśnieniowej z kompresora lodówkowego? Czy taki kompresor będzie za słaby?

 

Z balsy są frezowane różne kształty i chodzi mi o pozbycie się drobnych włosków z krawędzi. Testowałem już różne frezy. Ale zawsze w niektórych miejscach ( zależnie od kierunku frezowania względem słojów) pojawiają się włoski. Kształty i tak są potem wielokrotnie lakierowane więc przesączenie kaponem nie stanowi problemu.

Teraz po wyfrezowaniu są one lakierowe właśnie kaponem i szlifowane.

 

Pomyślałem o kaponie bo jest rzadki i szybko schnie. Nie wchodzą w grę lakiery olejne i inne substancje podobne do takich lakierów (np pokost).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A próbowałeś wycinać laserem? 

Frezowanie nie jest najlepszą metodą do obróbki włóknistej balsy. Z kolei przesączenie, znacznie zmieni właściwości samego materiału.

Może znacznie utrudnić obróbkę. Co innego jest nałożenie kilku warstw lakieru a czym innym przesączenie materiału.

Laser ładnie wytnie kształty i to nawet bardziej precyzyjnie, nic się nie postrzępi i masz znacznie mniejsze straty materiału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Laser odpada. Są też powierzchnie 3D.

Z frezami jest o tyle ciężko, że średnica musi być 1,5mm.

Z parametrami też nie poszaleję, niektóre detale trzymają się na małych mostkach a jak go wyrwie to do kosza.

Dogadałem się z jedną osobą, przesącza twarde gatunki drzew żywicą i przesączy mi kawałek balsy do testów. Jak coś zrobię to napisze co i jak. Sam jestem ciekaw ile lakieru balsa wypije.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam zalaminować obustronnie deskę balsową tkaniną szklaną 48G/m2. Ciężaru wiele nie przybędzie a ciąć można laserem, frezem lub nawet włośnicą...Krawędzie wychodzą gładko i bez włosków a co najwazniejsze - bez ubytków balsy.

Tą metodą wykonałem część wręg do modelu RWD-4 -  http://pfmrc.eu/index.php?/topic/40816-rwd-4-model-polskiego-samolotu-w-skali-1-354/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie piszesz co z tego ma powstać.

Ogólnie mogę powiedzieć że są to różne kształtki z powierzchniami 3D. Wiem, że na forum nie powinno być tajemnic ale... Jak zrobię testy to napiszę jak to wyszło z wagą, ogólne wrażenia z obróbki i wyglądu powierzchni.

 

Nasączona balsa będzie ciężka.

Może rób to np z lipy bez żadnego nasączania?

Z tym ciężarem to zobaczę jak to wyjdzie, może być tak, że nie będzie to miało znaczenia.

A jest możliwość zamówienia deseczek lipowych 5 - 6mm grubych, szerokość 100mm i długość ok 350mm? Nie wypaczą się takie wymiary (grubość x szerokość może być problemem).

 

Polecam zalaminować obustronnie deskę balsową tkaniną szklaną 48G/m2. Ciężaru wiele nie przybędzie a ciąć można laserem, frezem lub nawet włośnicą...Krawędzie wychodzą gładko i bez włosków a co najwazniejsze - bez ubytków balsy.

Tą metodą wykonałem część wręg do modelu RWD-4 -  http://pfmrc.eu/index.php?/topic/40816-rwd-4-model-polskiego-samolotu-w-skali-1-354/

Ze względu na powierzchnie 3D odpada.

 

Po różnych weekendowych przemyśleniach zastanawiam się jeszcze nad zastąpieniem balsy spienionym PCV. Też muszę zrobić testy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.