Skocz do zawartości

Nowy styl nadajnikow modelarskich


kazmod

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Jest to moj pierwszy post na tym forum. Zachecony przez Petera-paralotnie przedstawiam nowy styl nadajnika modelarskiego, ktory wykorzystuje joystick do sterowania modelem.

W dalszym czesci opublikuje "wnetrze" tego nadajnika. Wszystkie elementy tego nadajnika znajduja sie w jego wnetrzu. Na szczescie bylo dosc miejsca. Nadajnik umieszczony jest na try'u, malej poleczce, ktora daje konieczny konfort do jego uzywania.

Zamieszczone zdjecia pokazuja dwie wersje tego nadajnika, jedna zwana przeze mni "mechaniczna", bo uzywa przelaczniki, potencjometry, i druga komputerowa, z pamiecia dla szesciu modeli, i innym wlasciwemu tego typu nadajnikow cechami. Schemat, program dla mikrokontrolera, znalazlem na sicie Alexa, a ich autorem, jest Zbig.

Ciekawia mnie opinie ewentualnych uzytkownikow tego "stylu" nadajnika, szczegolnie oczywiscie tych, ktorzy zadadza sobie trud zbudowania tego urzadzenia.

Zwrocilem sie do dwu znanych wytworni modelarskich z propozycja produkcji takich nadajnikow. Nie ukrywam, ze nie spotkalo sie to z entuzjastycznym przyjeciem. Powody tej postawy sa dla mnie teraz oczywiste i latwe do zrozumienia. Ich wytwarzanie byloby nijako dzialaniem przeciwko sobie samemu. Rynek i zapotrzebowanie jest ograniczone. Wprowadzenie nowego stylu zmiejszyloby automatycznie zapotrzebowanie na tradycyjne aparatury. Tylko czesc modelarzy "dokupilaby sobie cos nowego". Trzeba byloby tez pracowac nad zmiana "orientacji preferencyjnej" modelarzy. Po co to wszystko, kiedy ma co sie ma i bez dodatkowego zachodu. Tak bym to ujal.

Z jakim oporem moze sie spotkac nowy pomysl, wystarczy poczytac moj watek na forum Alexa, gdzie kilka calkiem madrych osob popisalo sie "skostnieniem" godnym "wapniakow".

Czesto argumenty uzywane byly kompletnie nielogiczne. Szczegolnie popisal sie pewien ,moze 15 latek, ktory jak to wyniklo z naszej prywatnej korespondencji, nigdy jeszcze nie kierowa helikopterem, zaczal, podkreslam zaczal latac deproniakami, a juz proponuje uzycie mego nadajnika wlasnie dla nich i nie wiedzi mozliwosci uzywania dla normalnych modeli samolotow. Wiec niby pilotowanie helikoptera jest tak proste, ze mozna tam uzyc joysticka nawet :roll: !

Inny martwil sie tym, co bedzie robil z druga reka nie zauwazajac, ze ewentualnie moze jej dac okazje do odpoczynku (dokladnie chodzilo o porownania samochodow reczny-automatyk :rotfl: .

Jeden kolega modelarz zauwazyl, ze joystick to dobre do pilotowania dronow (toto kosztuje czasami chyba i milion dolarow), ale juz nie do pilotowania modeli! Bo za tanie :rotfl: ?

Inni nasmiewali sie ze mnie, ze niby daza do skrajnego konfortu, tak jakby modelarze to urodzeni cierpietnicy :lol2: , itd.

Dlaczego pisze to wszystko, dajac pozywke dla tych, ktorzy ewentualnie bede kontr?

Poniewaz interesuja mnie i dobre i zle opinie. O przyszlosci tego rozwiazania dla sterowania modelami i tak zadecyduje ogol modelarzy i czas. Firmy, to zupelnie inny punkt widzenia.

 

 

 

Pozdrawiam,

 

Kazik

 

kazm_nadajniki1.jpg

kazm_nadajniki2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 76
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Ale jak się tym steruje? Bo dżojstik porusza się w 2 osiach? A jak z sterowaniem gazem czy lotkami lub kierunkiem?

 

Jak dla mnie to ten typ nadajnika jest mało ergonomiczny chyba żeby siedzieć przy stoliczku ale jak dla mnie to nie to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna sprawa, też nad tym kiedys myślałem ;-)

 

W zaawansowanych joystickach Logitecha drążek pracuje w 3 osiach.

 

Wychył Lewo/prawo i góra/dół oraz rękojeść obraca się w lewo/prawo.

Przepustnica jest zazwyczak jako suwak z boku (chyba z lewej strony)

 

Latając na takim joysticku możemy się poczuć prawie jak pilot samolotu ;-)

 

To sterowanie jest w sam raz do samolotów, wychyłami drążka sterujemy lotkami i wysokością, obrotem drążka sterem kierunku, a przepustnica odpowiada za ciąg silnika i tyle ;-)

 

Życze powodzenia w realizacji projektu !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Cie Kazik.

Troche to trwalo,ale jednak udalo sie.

Sadzilem ze wybierzesz RC-CAM na prezentacje,ale mamy tyle teraz tych dzialow,ze rowniez i tu pasuje. :lol:

Choc niesmialo proponowalbym jednak przenosiny do RC-CAM.

Tylko w jakim dziale ?Chyba do Elektronika platformy.

Tam tez zamiescilbym pare fotek mojego wynalazku :)

 

PS.

Prosilbym Cie takze,przez grzecznosc o wyedytowanie tresci o innych czlonkach forum Alexa.Rozumiem po czesci Twoje rozgoryczenie,dlatego zaczalem tutaj czasem pisac,nie uzewnetrzniajac mojej opini,choc powody mozna.

Nic to nie wnosi do tematu, a i na tamtym forum tez nie pisza o naszych userach zle.A niechec czesci modelarzy rozumiem,bo to novum.Tak bardziej eleganko zabrzmi :faja:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drzwi w Ferrari czy Lamborghini otwierają się do góry. W pozostałych 600 milionach aut na świecie, drzwi otwierają się na bok. Ludzie kupują auta z drzwiami otwierającymi się na bok bo przywykli do tego od lat. Marzą o Ferrari, ale nie kupują ich, bo są za drogie i zupełnie niepraktyczne. W końcu kupują Fabię, Clio albo Golfa i jeżdżą z żoną i dziećmi do babci na weekend. Nikt już tego nie zmieni, bo ludziom jest z tym dobrze.

 

Ukłony w stronę twórcy joysticka. Dla mnie to prezentacja wiedzy elektronicznej i pomysłowości. Na pewno przydatne do pewnych specyficznych zastosowań. Podobnie czołgiści naprowadzają pociski sterowane typu TOW. Tylko że oni widzą pocisk od tyłu i sterują góra-dół i lewo-prawo.

 

I na pewno nie wiedzą, że lepiej byłoby użyć dwóch drążków, jak robią to od dawna wszyscy modelarze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(..)

Jeden kolega modelarz zauwazyl, ze joystick to dobre do pilotowania dronow (toto kosztuje czasami chyba i milion dolarow), ale juz nie do pilotowania modeli! Bo za tanie :rotfl: ?

(..)

 

Ręce opadają.

Peter dlaczego ma edytować swój post autor - nie widzę powodu - to sobie wystawia świadectwo. :wink:

Wiele osób pisze i na jednym forum i na drugim, czyta też jedno i drugie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele osób pisze i na jednym forum i na drugim, czyta też jedno i drugie.
To tylko prosba/sugestia.

No ale zostawmy to.

 

 

Czekamy na fotki od kuchni, czyli od wewnatrz urzadzenia.

Moze jakis opis Kazimierz zamiesci,bylby przyczynek do popularyzacji takiego rozwiazania.Moim zdaniem innowacyjnego w RC,choc tradycyjnego,ale w komputerach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Pozwolę sobie na pewną prognozę: za kilka lat w RC wszystkie "drzwi" będą się otwierały do góry. Bo tak i praktyczniej i ergonomiczniej - vide manipulatory do modeli samochodów - one już się zmieniły.

 

Modelarze od dawna używają 2 drążków nie z własnej woli, tylko z inercji konstrukcyjnej aparatury. Jeśli wziąć dziś 2 zupełnie "zielone" osoby i dać im dwie aparatury - jedną z 2 drążkami i drugą z joystickiem - to ta druga będzie latała po 10 minutach, a ta pierwsza po 10 godzinach osiągnie poziom tej pierwszej z 10-tej minuty.

 

Zostaje do rozwiązania jedynie problem mocowania/zawieszenia joysticka - tak by wygodnie się nim operowało.

 

A co do komfortu i lenistwa (drugiej ręki) o których wspomniał Kazimierz - to są dwa największe motory rozwoju techniki. Do tej pory nie zawodziły - to i w tym przypadku nie zawiodą. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to ten typ nadajnika jest mało ergonomiczny chyba żeby siedzieć przy stoliczku ale jak dla mnie to nie to.

 

Rafal,

 

odpowiedz na Twoj post dal Killerus. Jest dokladnie tak jak napisal. Myslalem, ze epoka joystickow 2 osiowych dawno przeminela i nie warto o tym pisac.

 

Co do uzywania tego nadajnika nie zauwazyles, ze umieszczony jest on na malej przezroczystej poleczce, ktora zawiesza sie na szyi. Sa modelarze, ktorzy uzywaja tz. tray'ow do swoich nadajnikow.

 

Pozdrawiam,

Kazik

 

p.s. Napisalem duzy post gdzie odpowiedzialem wszystkim, Niestety, nie wiedzialem, ze trzeba sie wczesniej zalogowac, inaczej caly post pojdzie w diably. Po trochu odrobie te strate i odpisze wszystkim.

 

Dzieki za odpowiedzi,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MarkuM,

 

wielkie Buzi!!! Z ust mi to wyjales. Lepiej tego nie mozna ujac, lacznie z powodem uzywania przez modelarzy aparatur tradycyjnych RC. Firmy nie istnieja dla modelarzy ale zyja z modelarzy. Pewno dawno wiedzialy, ze tak jest lepiej, ale postepuja tak, jak im daje sie wiecej zarobic.

 

Peter, co do Twojej uwagi odnosnie forum. Przykro mi, ale chyba nie masz racji. Jest to niewatpliwie elektronika, i jest to niewatpliwie Aparatura RC, Jak widzisz, ludzie, ktorzy podjeli dyskusje, dzieki temu trafili na moj temat bez pudla. I o to chyba chodzi.

 

 

Co do uzytkownikow innych forow(uwaga Petera). Na Boga, czym im uchybiam, uzywajac Ich, powtarzam Ich argumentow. Nie wymienilem nikogo z "nazwiska" Dyskutuje z ich arumentami nie wiazac ich z zadna konkrekna osoba. Wiecej nie moge zrobic chcac z kims, czyms dyskutowac. Im osobiscie odpowiedzialem w ten sam sposob, co i na tym forum. Czy demokracji, swobody wypowiadania sie juz nie ma? Powtarzam , uzywam ich argumentow. Czy owi Oni , jak Armand, ktory sie ujawnil, (po co? zeby napisac, ze ja wystawiam sobie opinie? Jaka opinie? zla sobie? bo uzylem jego argumentow!. Niestety przykro mi, ale stwierdzam, ze Pan Armand sam sobie wystawia zla opinie i sie osmiesza. Ten Pan powinien sie nad soba zastanowic! i nad tym co sam niefrasobliwie wypisuje.

Od razu tez dodam, ze na zadne dalsze zaczepki, jak ta, o wystawianiu sobie opinni, juz Panu Armandowi nie odpowiem. Sprawa nie jest tej wagi, aby sie zbytni denerwowac.

Czy nie nalezy ewentualnie krytykowac ludzi, ktorzy z takich czy innych racji, bez zastanowienia sie, sa gotowi utopic kazda nowa idea. Tu idee, ktora predzej czy pozniej wylezie jak korzen z ziemi.

Lubie dyskutowac, a ze czasami z tej dyskusji wynika, ze ktos nie ma racji, t o n i e j e s t m o j a W i na! Ale jak pisalem, nie kazdy uzywa to co chce!!!!!

 

No chyba, ze zalozyc, ze my tu czy tam wypisujemy sobie byle co, a najwazniesze, zebysmy sie fajnie czuli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja powiem że taka aparatura kojarzy mi się z długim lataniem wolnym modelem. Z punktu widzenia modelarza co lata dlg to ta aparatura nie ma najmniejszych szans. Nie wyobrażam sobie rzutu modelu z taką aparaturą na szyi. Tak samo jak kręcenia akrobacji. Jedyne w czym bym ją widział to w lotach rc cam gdzie na stoliczku mamy monitor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafal,

 

Ja powiem że taka aparatura kojarzy mi się z długim lataniem wolnym modelem. Z punktu widzenia modelarza co lata dlg to ta aparatura nie ma najmniejszych szans. Nie wyobrażam sobie rzutu modelu z taką aparaturą na szyi. Tak samo jak kręcenia akrobacji. Jedyne w czym bym ją widział to w lotach rc cam gdzie na stoliczku mamy monitor.

 

Nic bledniejszego, jezeli interesuje Cie moja opinia. Ta aparatura jest tej samej wagi co inny nadajnik. Po prostu trzymasz polke lewa reka, i rzucasz model prawa.

Jestem tez innego zdania, co do mozliwosci jej przyszlego zastosowania w lataniu akrobacyjnym. Jestem opinii, ze wlasnie tam, dzieki jej porecznosci, jej zalety sie uwydatnia. Praktyka to sprawdzi.

Pozdrawiam, Kazik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy demokracji, swobody wypowiadania sie juz nie ma?

 

Kazimierz, mamy tu demokracje.Tylko moja i nie tylko, zelazna zasada jest , nie piszemy na temat -osob,kogokolwiek.ocen,opini,komentarzy , bo to prowadzi tylko do zadraznien i wielu postow o niczym.

A i mi wypada raczej z urzedu dbac o poprawnosc.

A z dzialem , to jest tak,tyle samo ludzi zainteresowaloby sie ,ale skoro sie juz tu zadomowil temat,nie zmieniamy nic :) .No moze poza tym ze adoptujemy Twoj patent do latania FVP.

Tak wiec majac grzecznosci za soba ,mam pytania.

 

Beda fotki i opis wnetrza ?

Czy juz latales z tym joystickiem ?.

Jak spisuje sie mechanika ?

W sensie takim ze drazek jest do zastosowan domowych/PC,a tu panuja warunki polowe,duzo ciezsze dla delikatnych urzadzen.

No i pytania z zakresu elektroniki-jakie zmiany zaszly w joysticku ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.