Skocz do zawartości

Nowy styl nadajnikow modelarskich


kazmod

Rekomendowane odpowiedzi

A tak zapytam ile osi steruje w rzeczonym F16 joystick dwie czy trzy??

 

Orczyk jest więc chyba dwie osie + masa innych dupereli :) Zresztą powód zastosowania Joysticka zamiast drąga był... zupełnie inny. A właśnie taki iż w przypadku Joysticka pilot ma pewniejsze podparcie ręki, dłoni, mniejszy zakres ruchów a wszystko to dyktowane jest precyzyjniejszym sterowaniem podczas wysokich przeciążeń :) Oczywiście powiecie że w Migu-29 jest drąg i jest też dobrze lecz Joystick w takich warunkach wypada lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 76
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

ale przecież w latach 70-tych wprowadzono aparatury z single stick, czyli coś takiego http://www.wattflyer.com/forums/showthread.php?t=13590 i gdyby to było faktycznie dwakroć lepsze niż drągi, nikt by dzisiaj na innej nie latał. No i pewnie wyewoluowałoby (jakie trudne słowo) w klasyczny joystick. Ale próbować warto , jak mówi stare porzekadło (w odpowiedzi na hasło że nie można mieć każdej kobiety).

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W systemach telewizji przemysłowej do sterowania kamer ruchomych można się spotkać ze sterowaniem joystickiem 3 osiowym (lewo-prawo, góra-dół, zbliżenie). Miałem okazję popracować na sterownikach 2 i 3 osiowych. 3 osie to porażka, próba zmiany zbliżenia powoduje lekkie odjechanie kamery. Kamera nie model i przy takiej okazji się nie rozbije ale jest to denerwujące i trzeba się dłuuuugo przyzwyczajać. Jestem mańkutem i prawą rękę mam mniej precyzyjną ale wolę obsługę na 2 drążki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

dziekuje za ostatnie uwagi na temat aparatury 1 stickowej Futaby, i sterownia kamerami przemyslowymi joystickiem.

Marekq pisze, ze uzywaniu 3 osiowego joysticka powoduje wplyw jednej osi na druga. Napewno tak jest, wszystko zalezy od zrecznosci i wprawy uzytkownika. Ale nie inaczej jest w przypadku aparatur normalnych. Nikt mi chyba nie zaprzeczy, ze proba przechylu modelu lotka, zwiekszenia przechylu skrzydla, nie wyplywa na ster wysokosci, tym bardziej ze drazek jest trzymany w "paluszkach", czesto drazcych, albo kciukami. Tak samo jest z gazem i kierunkiem. (Uwaga dotyczy rozlokowania sterow w apraturach amerykanskich)Gdzie tu moze byc nienaganna precyzja. Po prostu i najprawdopodobniej, z wymaganiami odnosnie tej precyzji , to sie lekko przesadza.

Ale, przy okazji tego postu, postanowilem cos napisac na temat moich dawnych marzen modelarskich, jeszcze z czasow kiedy chadzalem na lodzka polibude (lata 60-siate). Idac na wyklady albo z nich wracajac, marzylem o telesterowaniu modeli. Marzylem o kamerce tego wymiaru, ze miescilaby sie w kabinie modelu zastepujac "glowe" pilota. Kamera ta mialaby byc sterowana ruchami glowy modelarza-pilata, siedzacego sobie np. w namiocie przed ekranem telewizora, i sterujacego modelem. Przyznaje sie nawet, ze niezadowolony z sytuacji politycznej w kraju, myslalo mi sie nawet o probach wplywu na nia uzywajac modeli, tak, no coz.

Obecnie jest sie juz zupelnie blisko zrealizowania tych moich marzen, jeszcze troche a zarowno wielkosc jak i zasieg stanie sie wystarczajacy, aby zwykli modelarze mogli przejsc od radiosterowania do telesterowania.

Kazik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

dziekuje za ostatnie uwagi na temat aparatury 1 stickowej Futaby, i sterownia kamerami przemyslowymi joystickiem.

Marekq pisze, ze uzywaniu 3 osiowego joysticka powoduje wplyw jednej osi na druga. Napewno tak jest, wszystko zalezy od zrecznosci i wprawy uzytkownika. Ale nie inaczej jest w przypadku aparatur normalnych. Nikt mi chyba nie zaprzeczy, ze proba przechylu modelu lotka, zwiekszenia przechylu skrzydla, nie wyplywa na ster wysokosci, tym bardziej ze drazek jest trzymany w "paluszkach", czesto drazcych, albo kciukami. Tak samo jest z gazem i kierunkiem. (Uwaga dotyczy rozlokowania sterow w apraturach amerykanskich)Gdzie tu moze byc nienaganna precyzja. Po prostu i najprawdopodobniej, z wymaganiami odnosnie tej precyzji , to sie lekko przesadza.

Ale, przy okazji tego postu, postanowilem cos napisac na temat moich dawnych marzen modelarskich, jeszcze z czasow ,kiedy chadzalem na lodzka polibude (lata 60-siate). Idac na wyklady albo z nich wracajac, marzylem o telesterowaniu modeli. Marzylem o kamerce tego wymiaru, ze miescilaby sie w kabinie modelu zastepujac "glowe" pilota. Kamera ta mialaby byc sterowana ruchami glowy modelarza-pilata, siedzacego sobie np. w namiocie przed ekranem telewizora, i sterujacego modelem. Przyznaje sie nawet, ze niezadowolony z sytuacji politycznej w kraju, myslalo mi sie nawet o probach wplywu na nia uzywajac modeli, tak, no coz.

Obecnie jest sie juz zupelnie blisko zrealizowania tych moich marzen, jeszcze troche a zarowno wielkosc jak i zasieg stanie sie wystarczajacy, aby zwykli modelarze mogli przejsc od radiosterowania do telesterowania.

Kazik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marzylem o kamerce tego wymiaru, ze miescilaby sie w kabinie modelu zastepujac "glowe" pilota. Kamera ta mialaby byc sterowana ruchami glowy modelarza-pilata, siedzacego sobie np. w namiocie przed ekranem telewizora, i sterujacego modelem.

Generalnie to juz tak lata sie.Z tym ze ja na foteliku lub w cieplutkim aucie.

W RC-CAM jest nawet prezentacja takiego urzadzenia.Nosi nazwe head tracker.Wykorzystano w nim dzialanie zyroskopu.Ogolnie efekt jest taki,kazdy ruch glowy jest przekazywany do serwa,ktore wiernie obraca kamerke zgodnie z ruchem glowy.

 

Troche mnie zmylila nazwa telesterowanie,w pierwszej chwili pomyslalem o telepati, nie wiem dlaczego :rotfl:

Szkoda ze tak pozno wdrozyles ten pomysl.Teraz bylibysmy potega w dziedzinie FPV.No ale wowczas nie bylo warunkow.

Ale to pole jest wciaz otwarte na nowe pomysy vide joystick,head tracker,track antena,autopilot itd.

Na tym polu moze sie zrealizujesz .Licze na Twoje wsparcie i pomysly.

Cos mi sie zdaje , ze wczesniej czy pozniej zawitasz jednak do RC-CAM :lol:

Znajdziesz tam sporo wiedzy i sprawdzonych rozwiazan.

http://pfmrc.eu/index.php?c=12

 

A i sam moze zaczniesz latac.Majac podstawy elektroniki, mozna dosc szybko i latwo splodzic cos dzialajacego i latac tak jak w/w.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Peter,

 

widze, ze jestes nader "udochowionym" czlowiekiem, ja niestety zdecydowanie bardziej przyziemnym. Nie myslalem, ze kogos tylul moze wprowadzic w blad. Na ten sposob sterownia, chyba cholera nudny, trzeba jeszcze poczekac.

Dzieki za rady co do zwizytowania dzialu, ktory juz o tym traktuje. Zrobie to, jak tylko bede mial wiecej wolnego czasu i ochoty rozczytywania sie.

 

Pozdrawiam,

Kazik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam, czytam i czytam... joy w FPV bomba pomysł.. ale może warto pomyśleć też o niepełnosprawnych. Osoba z niedowładem lub z amputowana jedna ręką, joystik mocowany do wózka itp Może dużo (na szczęście) takich ludzi niema, ale mogła by to być dla nich szansa na wejście w rejon dotychczas dla nich niedostępny. Pewnie zaraz mnie "zjecie" że zwykła aparatura też sie do tego może nadać, pewnie ta ale co było by lepsze: uczyć się obsługiwać apke dla pełnosprawnych czy uczyć się na apce zrobionej pod moja niepełnosprawność?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

generalnie nie mam pojecia jak to wyglada kwestia trzymania tego na szyi ale latałem takim joystickiem(dokładnie takim) w symulatorze i panowie myli sie ten kto uwaza ze wieksza precyzje ma zwykła aparatura!! NIGDY W ŻYCIU tylko taki joystic daje pełna kontrole nad modelem nawet 3 osiowy drazek jest lepszy niz skomplikowana aparatura wszystko jest w 100% ergonomicznie. teraz ja tylko powiem tak dlaczego lotnicy uzywaja wolantow i joystickow? bo sa wygodniejsze niz aparatury!! ja myslałem o "włozeniu" takiej aparatury do joysticka ale narazie z braku czasu i funduszy daruje to sobie ale ludzie to jest wyjsce bo nie powie mi ktos ze na drazkach lepiej poczuje model niz gdy steruje cała reka a tak nawiasem wujek jest chirugiem i kiedys rozmawialismy o modelarsko chirurgicznych kwestiach operowania narzedziami i znalazłem w poradniku chirurga ze najwieksza dokładnosc ludzie maja nie w palcach a na srodku dłoni (chodzi o to ze lepiej trzymac cos w srodku dłonui niz w palcach) dlatego to jest rozwiazanie przyszłosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie płynę pod prąd - ale gdyby nie brak czasu sam bym sobie takie cacko zbudował (3-osiowe).

Jak na mój gust fajnie by się tym sterowało realne JET-y i helikoptery.

Ja próbowałem na symulatorku i jakoś mi nawet stare nawyki nie przeszkadzały.

Organizm potraktował to po prostu jak coś nowego... :)

Zresztą to jak z używaniem różnych języków czy jazdą na rowerze, motocyklu...

Chwila przyzwyczajenia i używanie ich naprzemienn - po jakimś czasie nie powinno sprawiać problemu... człowiek do wszystkiego sie dostosuje :)

Życzę ci szczęścia z tym projektem na pewno znajdzie sporo zwolenników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie płynę pod prąd - ale gdyby nie brak czasu sam bym sobie takie cacko zbudował (3-osiowe).

Jak na mój gust fajnie by się tym sterowało realne JET-y i helikoptery.

Ja próbowałem na symulatorku i jakoś mi nawet stare nawyki nie przeszkadzały.

Organizm potraktował to po prostu jak coś nowego... :)

Zresztą to jak z używaniem różnych języków czy jazdą na rowerze, motocyklu...

Chwila przyzwyczajenia i używanie ich naprzemienn - po jakimś czasie nie powinno sprawiać problemu... człowiek do wszystkiego sie dostosuje :)

Życzę ci szczęścia z tym projektem na pewno znajdzie sporo zwolenników.

 

Dziekuje za zyczenia zwiazane z projektem. Tak, masz racje, nie jest latwo, kiedy wychodzi sie z jakas nowoscia. Sprobuje tez publikowac to na innych forach, rosyjskich,angielskich, francuskich, niemieckich. Ciekawi mnie, jakiego rodzaju postawe przyjma modelarze w innych krajach. Czy tez jak tu (czesto) odwracanie sie od razu tylem, bez checi nawet sprobowania, czy tez moze spotkam sie z postawa bardziej wywazona, "ciekawska :) ". To nastapi wkrotce, jak tylko wroce z wycieczki do kraju.

Dziekuje rowniez za uwagi Laminatowi, mam dokladnie to same odczucia co ty do przewagi joysticka nad drazkami. Ale na sile nikogo nie da sie usczesliwic. Jeszcze raz tylko dodam, ze wszystkim, ktorzy teraz lub pozniej, zechca sie podjac budowy tego ustorjstwa, chetnie pomoge, a moim nastepnym krokiem bedzie zrobienie nadajnika-joystick na 2.4 Ghz!

 

Pozdrawiam, jeszcze raz dzieki za zyczenia,

Kazik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

wlasnie zamowilem moduly 2.4 Ghz. Nowa wersja tego nadajnika w joysticku bedzie wiec maial krotka nikomu nie wadzaca antenke.

Kupilem rowniez kamera kolorowa. Zaczne zabawy ze sterowaniem majac widok z kamery. Tylko trzeba bedzie jeszcze miec troche czasu na poskladanie tego wszystkiego.

 

Pozdrawiam,

Kaziki

 

p.s. dalsze posty juz z kraju

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawi mnie, jakiego rodzaju postawe przyjma modelarze w innych krajach. Czy tez jak tu (czesto) odwracanie sie od razu tylem, bez checi nawet sprobowania, czy tez moze spotkam sie z postawa bardziej wywazona, "ciekawska ".

No tu w tym miejscu jestem zaskoczony.Dlaczego tak uwazasz ?

Jest to nowosc,nie tania i nie latwa do zrobienia.Chec wynika raczej z trudnosci ze zlozenia tego razem,tak aby dzialalo , a nie z ignorancji czy wrodzonej niecheci do tego co nowe.Ocenianie kogos Tutaj,jest troche niesprawiedliwe.

Jesi szukasz forum (kolejnego) gdzie spodziewasz sie gremialnej akceptacji , to chyba musisz zalozyc wlasne.

Ja i sporo osob potwierdzilo przydatnosc tego patentu w RC,ale nie doczekalismy sie ciagu dalszego, np. schemat,plytka itd.

W zamian za to dostalismy latke :oops:

Rozwin swoj pomysl,udostepnij ,zrob egzemplarz testowy a zainteresowanie na pewno wzrosnie.Fotka i pomysl to troche za malo by zainteresowac wiekszosc.

Tak mysle...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie było że u nas odwracają się tyłem, to że nic nie piszą to wcale nie znaczy że nic się nie dzieje.

Ja też meczę się nad zrobieniem takiej apki (narazie to zwykła Eska'y), ale sądze że do miesiąca powinien być pierwszy lot na takiej aparaturze.

Jak tylko bedzie coś działało to na pewno się tu pojawi. Na razie to tylko same problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawi mnie, jakiego rodzaju postawe przyjma modelarze w innych krajach. Czy tez jak tu (czesto) odwracanie sie od razu tylem, bez checi nawet sprobowania, czy tez moze spotkam sie z postawa bardziej wywazona, "ciekawska ".

No tu w tym miejscu jestem zaskoczony.Dlaczego tak uwazasz ?

Jest to nowosc,nie tania i nie latwa do zrobienia.Chec wynika raczej z trudnosci ze zlozenia tego razem,tak aby dzialalo , a nie z ignorancji czy wrodzonej niecheci do tego co nowe.Ocenianie kogos Tutaj,jest troche niesprawiedliwe.

Jesi szukasz forum (kolejnego) gdzie spodziewasz sie gremialnej akceptacji , to chyba musisz zalozyc wlasne.

Ja i sporo osob potwierdzilo przydatnosc tego patentu w RC,ale nie doczekalismy sie ciagu dalszego, np. schemat,plytka itd.

W zamian za to dostalismy latke :oops:

Rozwin swoj pomysl,udostepnij ,zrob egzemplarz testowy a zainteresowanie na pewno wzrosnie.Fotka i pomysl to troche za malo by zainteresowac wiekszosc.

Tak mysle...

 

 

Peter, bardzo prosze nie gniewaj sie, ale zupelnie opacznie zrozumiales moje intencje :( !

Z tego co napisalem nie wynika i nie ma wynikac, ze zle oceniam wypowiadajacych sie negatywnie a jeszcze wieksza pomylka jest sadzic, ze czekam na aplauz!!!! Gdybym zalozyl wlasne forum, to mnie nie znasz niestety, ostatnia rzecza jaka bym zrobil, to zabranianie komukolwiek krytykowanie moich wymyslow :lol: .

Zeby nie bylo nieporozumien, powtarzam, ze nie oceniam nikogo zle za to, ze nie fascynuje sie tym pomyslem.

Ja mam wystarczajaco duzo lat, aby na swoje i nasze hobby patrzec z odpowiednio duzym dystansem. Opinii jestem ciekaw, ale nikt mnie nie rozczarowuje tylko dlatego, ze nie podoba mu sie ta idea. Mam wazniejsze sprawy niz uznanie czy nie uznaje tej prostej idei.

Rozumiem przyzwyczajenia ludzi i bede ostatni, mimo ze to mnie przyszedl do glowy ten pomysl, ktory bedzie sie cieszyl z upadku tradycyjnej formy aparatury.

Napisalem, ze jestem ciekaw, bo jestem ciekaw reakcji na innych forach, i dlaczego mialbym nie byc? Czy ciekawosc jest czyms zlym?

Moja mysla, jest rozpowszechnic tej idea, spopolaryzownie jej, tak abym mogl widziec ludzi uzywajacych jej. Sprawi mi to przyjemnosci. Kuriozalna jest zrozumienie mojej uwagi o publikacji tego na zagranicznych forach jako grozby i kary za brak entuzjazmu tutaj. Swiat nie konczy sie na Polsce a tylko zaczyna, i bedzie to prostu kontynuacja popularyzowania a nie szukanie satysfacji za brak dania mi satysfakcji tutaj. Nieprawda, znalazlem wystarczajaco duzo uznania dla tego pomyslu tutaj! Wystarcza miiiiiii :)

Druga sprawa to twoje apele o schematy, plytki.

Egzemplarzy testowych jak do tej pory sa dwa! Nie rozumiem jak udalo ci sie to przeoczyc?

Zdjecia byly opublikowane. Oba sa oczywiscie dzialajace.

Nie obiecywalem ni schematu ni plytek. Dlaczego, bo, musisz mnie dobrze zrozumiec, jest to moim zdaniem niepotrzebne, biorac pod uwage, ze kazdy zastosuje czesci z innych nadajnikow. Te, ktore ja poswiecilem, sa zupelnie stare i w kraju kompletnie nieznane.

Druga sprawa- moim zdaniem, jesli ktos nie chwyta idei jak to zrobic, to chyba lepiej niech tego nie robi, bo jest to dla niego za trudne. Powinien albo mnie o to wprost pytac, albo znalezc kogos doswiadczonego w elektronice.

Poniewaz modulator uzyty jest "patentem" Zbigowym, zainteresowanych odeslalem bezposrednio do tworcy.

Zostaje schemat polaczeniowy na poziomie blokowym. To moge ewentualnie dostarczyc, ale stanie sie to juz po moim powrocie z urlopu, za miesiac.

Jeszcze raz powtorze tylko, NIE CZEKAM NA APLAUZ, chociaz oczywiscie kazda uwaga pozytywna sprawia mi przyjemnosc, ale jest to zasluga rozwiazania a tylko w malym stopniu maja. I jeszcze, naprawde jestem bardzo zdziwiony, ze ktos nie wpadl na to wczesniej. Klaniam sie,

 

Kazik

p.s. mam nadzieje, ze tym razem nie dostrzezesz w mojej wypowiedzi nic wyrachowanego i zdroznego, ale jak przeczytalem "no i gra gitara" to chyba wszystko jest OK :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie było że u nas odwracają się tyłem, to że nic nie piszą to wcale nie znaczy że nic się nie dzieje.

Ja też meczę się nad zrobieniem takiej apki (narazie to zwykła Eska'y), ale sądze że do miesiąca powinien być pierwszy lot na takiej aparaturze.

Jak tylko bedzie coś działało to na pewno się tu pojawi. Na razie to tylko same problemy.

 

Jezeli moge w czyms pomoc to pisz, gdzie konkretnie masz klopot, jesli bede mogl to chetnie pomoge. I napisz mi, czlekowi, ktory sporo lat nie byl w kraju, co to znaczy "aparatura".

Czy to znaczy "aplikacja". Nie zawsze mi to pasuje, kiedy widze to nowe slowo w tekstach.

 

Kazik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.